Автор Тема: Отпадна листна маса за брикети  (Прочетена 28501 пъти)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #15 -: Февруари 02, 2019, 10:13:12 pm »
технократ не СЕ занимавай с тез зеленикави глупости, ти ги питаш за жълти сухи листа, те та пращат нам си къде. А, виж нещо и по твоята идея:  https://www.youtube.com/watch?v=nrcqKE_v2w8

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #16 -: Февруари 02, 2019, 10:16:49 pm »
А между другото къде мислите, че отиват листата и клоните събирани в градските паркове и от озеленените улици.
В Пещера и в Разград мога точно да ти кажа къде отиват :) - в една откачена инсталация на Биовет.

Неактивен ico

  • Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #17 -: Февруари 03, 2019, 04:06:10 pm »
 Опадалата листна маса от овощни дървета е бъкана с вредители и неприятели/яйца на гъсеници и спори на гъби/,които чакат напролет да се върнат върху новите листа.Пръскането с отрови и компостирането решават частично проблема. Изгарянето - трудоемко и прахови частици - остава единствен сигурен начин на предпазване.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #18 -: Февруари 03, 2019, 05:05:41 pm »
Опадалата листна маса от овощни дървета е бъкана с вредители и неприятели/яйца на гъсеници и спори на гъби/,които чакат напролет да се върнат върху новите листа.Пръскането с отрови и компостирането решават частично проблема. Изгарянето - трудоемко и прахови частици - остава единствен сигурен начин на предпазване.

Правилно се досещаш че ако всеки почне да ги събира и гори ще се реши проблема с паразитите, а и горенето ще дава топло за през зимата и ще спестява пари. Ама те "много лошо е да се гори листната маса" "че прахови частици, че нарушена обмяна на веществата", и какво ли не. :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #19 -: Февруари 03, 2019, 06:31:27 pm »
Добре, друг въпрос ... Тон дърва заема грубо 2 кубика. Имаш ли идея какъв обем заема 1 тон листа? Щот аз се сещам кат събирам листа в 120 литрови найлонви чували, че всеки от тях тежи не повече от 10-тина кила, колкото и да ги тъпча.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #20 -: Февруари 03, 2019, 07:21:59 pm »
Добре, друг въпрос ... Тон дърва заема грубо 2 кубика. Имаш ли идея какъв обем заема 1 тон листа? Щот аз се сещам кат събирам листа в 120 литрови найлонви чували, че всеки от тях тежи не повече от 10-тина кила, колкото и да ги тъпча.

И какво, знам че листната суха маса е с ниска плътност, затова и споменах че са само част от микса, като туриш талаш, отпаден въглищен прах и ги пресоваш, що да не станат хубави брикети за огрев. Такава ми е идеята, какво недобро има в тази идея, аз засега нямам нужда от такива брикети, ама за в бъдеще ако цените на енергоносителите скочат още........?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #21 -: Февруари 03, 2019, 07:49:32 pm »
Слагай само талаш и и въглищен прах. Листата ще ти донесат повече главоболия отколкото полза.
А конкретно за обема ... ще ти трябва огромно помещение за да съхраняваш тон листа. Тия листа трябва да ги държиш сухи, даже да им осигуриш възможност да изсъхнат още повече - да ги обръщаш, да ги разбъркваш... Трябва да ги пазиш да не загният. Какво - ще ги миеш преди да ги складираш ли? Тия сичките гъбични спори дет са по тях нали ще ги нападнат и ще стане егати мазалото ако ги оставиш няколко месеца в чували някъде...