Автор Тема: Какво става с топлината във вселената  (Прочетена 20841 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #15 -: Януари 21, 2019, 08:01:41 pm »
Технократ чети а не пълни с плява. Чети тук: http://mazeto.net/index.php?topic=10174.0 

Каква плява бе, ти за плява ли ми смяташ темите, тогава кой те кара да пишеш в тях. А линка който си дал няма отношение към темата. Радико предупреждавам те че ако не престанеш да спамиш в темите ми, ще бъда предизвикан към използването на обидни думи. Атос ти като модератор защо търпиш някой да ми цапоти темите?
« Последна редакция: Януари 21, 2019, 08:23:09 pm от технократ »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #16 -: Януари 21, 2019, 08:24:10 pm »
Заглавието е. Какво става с топлината във вселената.
 А не, какво става с топлината на Земята. И не забравяйте, че има космически вакуум...
 Така че забравете, да се стопли Вселената

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #17 -: Януари 21, 2019, 08:54:03 pm »
Тази тема не е твоя, тя е част от форума а той не е твой. Като не искаш да ти пишат по темите дръж си ги на места недостъпни за "цапане" Друг бих посъветвал да пуска по смислени теми, на теб ще ти го спвстя този съвет.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #18 -: Януари 21, 2019, 09:04:59 pm »
Тази тема не е твоя, тя е част от форума а той не е твой. Като не искаш да ти пишат по темите дръж си ги на места недостъпни за "цапане" Друг бих посъветвал да пуска по смислени теми, на теб ще ти го спвстя този съвет.

Айде бе, темата не била моя а на форума, ти май или си малоумен или се правиш на такъв за по интересно. А ти си много под моето ниво за да критикуваш темите ми, ти досега колко теми си пуснал? караш само на спам и сарказам. Айде майната ти, следващият път ще използвам още по силен епитет.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #19 -: Януари 21, 2019, 09:07:39 pm »
...по топлото отдава на по студеното, и това не зависи от обема или плътността както смяташ ти.
И как реши на своя глава, че така смятам?

А сега, хайде да спрете препирните вече!
Стига форумни колизии и драми, че ще започна да заключвам теми!

Технократ, предупреждавам те за втори път, внимавай с изразните средства!
« Последна редакция: Януари 21, 2019, 11:44:48 pm от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #20 -: Януари 21, 2019, 09:29:55 pm »
И как реши на своя глава, че така смятам?

А сега, хайде да спрете препирните вече!
Стига форумни колизии и драми,че ще започна да заключвам теми!

Технократ, предупреждавам те за втори път, внимавай с изразните средства!

А радико за много приличен ли го смяташ, да цапоти теми и то със сарказъм. И да вметна, нали твърдеше по горе че топлопреноса зависел от плътността на телата освен от топлинната разлика, я изясни за по ясно, може ли по студено но по плътно тяло, да предаде температурата си на по топло, но по леко тяло?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #21 -: Януари 21, 2019, 10:12:30 pm »
Така е, колеги - глобалното затопляне вече е факт. Скоро ще е факт и топлинната смърт.
Така че споко - може и да сме умрели, но поне ще ни е топличко и уютно!

А дали Вселената е отворена или затворена?
Едва ли Шефа ще ни хлопне вратата, докато има и edin, който още да вярва в Него...

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #22 -: Януари 21, 2019, 10:14:26 pm »
Така е като не забелязваме великите личности, които снизхождат към мазата, само и само да прогледнем. Ето например отговор #983  от темата на самостоятелната турбина. Нищо друго не ви трябва, само трябва да вникнете в свещените писания . Ако срещнете затруднение в спецификата,  проблема е в остарелия Ви телевизор.  Прехвърляте СЕ на отговор #998 от същата тема. Ако и след него сте още в кръжока „ръцете ми пречат”, е съжалявам, ама нищо не може да СЕ направи.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #23 -: Януари 21, 2019, 10:59:55 pm »
Във връзка с тази тема, един малко по-тривиален поглед. Всъщност в един неимоверно пренебрежително малък процент от вселената, имаме топлина, предполагаемо над тази, която се явява средно за междузвездния вакум (2.73 Kelvin). Трудно е да се изчисли точно, но предполагаемо обема във Вселената, където имаме топлина над 2.73 Kelvin е под 10^(-70)% ( степеннта е доста абстрактно написана ), като 3.58×10^80 m^3 е обема на познатата вселена. Така се оказва, че топлината, като явление, е нещо изключително рядко в природата.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #24 -: Януари 21, 2019, 11:16:29 pm »
Сигурно не можеш да смяташ иначе не би написал тази глупост. Според твоята информация само обема на Земята е по-голям от обема на Вселената, където температурата е по голяма от 2.73 К, т.е. искаш да кажеш, че една голяма част от Земята е с температура по-малка  от 2.7 К, изби рибата, но така е като си лягаш и ставаш с някакъв си въображаем Тесла

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #25 -: Януари 21, 2019, 11:37:58 pm »
Сигурно не можеш да смяташ иначе не би написал тази глупост. Според твоята информация само обема на Земята е по-голям от обема на Вселената, където температурата е по голяма от 2.73 К

Обем на Земята:  1.1×10^21 m^3
Обем на (позната) Вселена: 3.58×10^80 m^3

Отношението предполагам, че всеки може да си го изведе сам.
А ако говорите за процента, както казах степентта е написана "доста абстрактно", и точността на този процент не беше идеята на коментара, да го вдигнем на 10^(-50)% ( а даже и на 10^(-40)%), това няма да промени нищо в същността на коментара, но за съжаление вие явно нямате желание да "видите" това.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #26 -: Януари 21, 2019, 11:47:54 pm »
А радико за много приличен ли го смяташ, да цапоти теми и то със сарказъм. И да вметна, нали твърдеше по горе че топлопреноса зависел от плътността на телата освен от топлинната разлика, я изясни за по ясно, може ли по студено но по плътно тяло, да предаде температурата си на по топло, но по леко тяло?
Не, ако не си разбрал това, което пиша, просто попитай за разяснение. Другият начин е да го прочетеш  в н и м а т е л н о, като осъзнаваш значението на скоби, запетаи и т.н. препинателни знаци!
И...Радико нито те е нарекъл малоумен, нито е ползвал друг подобен епитет!

epwpixieq-1, много ми е любопитно откъде са тези данни за предполагаемия обем на Вселената, след като никой засега не е установил дали изобщо има крайни параметри в пространствено отношение?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #27 -: Януари 22, 2019, 07:58:52 am »
 epwpixieq-1 отново разбрах, че не можеш да смяташ и не разбираш това, което си написал сам, а сега ми излизаш и с номера, че степентта е  "доста абстрактно". Всеки нормален човек, учил български език до 8-ми клас ще ти каже, че този израз " степента е доста абстрактно написана" в твят пост, се отнася за нотацията на написването, а не за конкретната стойност.Ти сам без помощ на интернет и книги разбираш ли каква е разликата между 10-70 и 10-40 или пък 10-50, та ги подхвърляш ей така тези числа. И това много ама много променя същността на коментара. Във всичко ли си толкова немарлив.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #28 -: Януари 22, 2019, 02:15:14 pm »
Пак влизате в безсмислени спорове май?
Тези числови стойности, особено за Вселената, няма как да са точни (последните даже изобщо не е ясно дали са близо до реалните).
Да, забележката на Димитър е уместна, но идеята беше, че топлината в цялата Вселена е удивително малко, спрямо обема и, т.е. ако Вселената беше едно-единствено хомогенно тяло при същата маса и средна плътност, щеше да е с температура 2.7 келвина, както аз го разбирам.
Такова заключение е колкото и абстрактно, толкова и подчинено на шаблонното ни мислене - да приравним всяко нещо към удобните ни за размисъл модели.
Кой може да изчисли точно количеството топлина в една галактика? Или в един квазер? Има звезди с диаметър над 2 милиарда километра, дори само това е непосилно за представа - една звезда да е почти колкото цялата ни Слънчева система! А сме далеч от познанието за реалните бройки на подобни обекти. Допуските на неточност са в порядъци, не в пъти даже. Една десетица разлика в степенуването са 10 милиарда ПЪТИ разлика, за две десетици - няма и да го смятам даже.

Дайте да се съсредоточим в принципните неща тук, тъй като точните засега са прекалено абстрактни и относителни.

epwpixieq-1, понякога (както и сам виждаш) в старанието си да си по-обстоятелствен и конкретен, изсипваш в постовете си повече "информация", отколкото е нужна за схващане на основната ти идея. По този начин е лесно да се измести фокуса от тезата, която представяш, дори по-неопитен човек би се "изгубил" в постовете ти и стигайки до края, забравя за какво става дума в началото.


Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Какво става с топлината във вселената
« Отговор #29 -: Януари 22, 2019, 03:49:11 pm »
Дайте да се съсредоточим в принципните неща тук
Съсредоточваме се върху  нова звезда с отразена тесловска светлина.
„Не знам, но вие като чели забравяте тези закони от 19-ти век, върху които се гради, съвременното ни разбиране за процесите.”
От светлината на тази звезда се учат академиците, а ние не искаме да се съсредоточим върху нея.

(цитатите са показани така поради заключена тема)

„Колкото си искате движете един проводник в магнитно поле…………………………………………………..няма да получите нищо на изхода на тези намотки.”

На мястото на многоточието в цитата е поставен текст, който само наместниците на Тесла имат право да изричат.
Но ще ни позволите ли да направим малък експеримент за да затвърдим Вашите знания? Оф да, забравих, че това е непосилно за нас, а и едва ли ще можем да разберем нещо.