Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Какво става с топлината във вселената

(1/8) > >>

технократ:
Знае се от практиката че при всяко превръщане на даден вид енергия в друг вид, например механична в електрична, както и обратното, химична в електрична както и обратното. Една част от енергията се похабява във вид на топлина, затова са и всички загуби при ниско КПД. Топлината енергия обаче също може да се превърне в друг вид енергия но не на 100% винаги остава остатъчна температура, така е и в космоса, горят звезди, една част от тяхната енергия става на светлина но по голямата част става на топлина, една малка част от енергията на звездите се превръща в някое кътче от вселената подобно на нашата планета земя населена с организми, в потенциална химична енергия вследствие на фотосинтезата, друга част става на гравитечна, следствие изпаряването на водата и конденнза от който се образуват реките и водоемите с надморска височина, които са потенциални източници на енергия както горивото и окислителя от фотосинтезата, друга част от тази вездесъща звездна енергия отива за получаването на атмосферно електричество. Но съм се питал къде отива и в какво се преобразува останалата част от топлината на звездата, тази топлина или се превръща в някакъв друг вид енергия, или ще се натрупва във вселената до момента когато всички звезди в вселената изчерпят горивото си и станат студени, тогава тази топлина ще стане еднаква за цялата вселена, ентропията ще е максимална и няма да има повече превръщане на енергия от един вид в друг вид, и в крайна сметка всички останали видове енергия ще се превърнат в топлина. Гравитационата енергия също се превръща в топлина в крайна сметка, това са топлината и радиацията излъчени при акреционните дискове на звездите. Гравитационите претуберанси и приливни вълни също предизвикват топлина. Накрая цялата вселена ще заприлича на мъртва материя със някаква средна абсолютна температура навсякъде по нея. Топлинна смърт на Вселената

Радико:
Светлина и топлина викаш. А каква точно е разликата между тях

ventsy74:
Много добър отговор Радико.. Адмирацийй

juliang:

--- Цитат на: технократ в Януари 21, 2019, 12:01:51 pm ---... или ще се натрупва във вселената до момента когато всички звезди в вселената изчерпят горивото си и станат студени, тогава тази топлина ще стане еднаква за цялата вселена, ентропията ще е максимална и няма да има повече превръщане на енергия от един вид в друг вид, и в крайна сметка всички останали видове енергия ще се превърнат в топлина.
...
Накрая цялата вселена ще заприлича на мъртва материя със някаква средна абсолютна температура навсякъде по нея.
--- Край на цитат ---

Съгласно съвременните теории точно това ще стане.

Аtos:

--- Цитат на: Радико в Януари 21, 2019, 01:37:42 pm ---Светлина и топлина викаш. А каква точно е разликата между тях

--- Край на цитат ---
Разликата е чисто условна :D
Приели сме, спектърът на лъченията с диапазон в инфрачервената зона да го наричаме "топлина", понеже е неригистрируем със зрението ни. По-точно, не да го наричаме топлина, а да се трансформира в топлинна енергия.Топлината енергия може да се предава контактно от едно тяло на друго, докато светлината - не. Но интензивната светлина, попадайки върху тяло се трансформира в топлинна енергия.
Някак се получава че...топлината е "забавена" светлина (ако ги разглеждаме само като вид енергии).
Значи...все пак топлина и светлина са различни прояви на енергия. Тялото акумулира в себе си светлинна енергия под формата на топлина и я излъчва отново, като излъчената в повечето случаи е с по-нисък интензитет и честота. За сметка на това, продължителността на това вторично излъчване е по-голяма.
Излиза, че материята е конвертор на светлинна енергия (когато липсва отражателна способност).
Интересното е, че пътят на движение при топлинната енергия винаги е в посока от по-концентрирана (в обем плътност-маса) към по-разредена, а не в посока от по-голяма към по-малка...факт, който толкова сме приели за даденост, че понякога ни се струва излишно да го разглеждаме.
Например - един стоманен куб с размер 1 метър е нагрят до 50 градуса. Ако до него долепим куб с размер 10 см. който е нагрят до 500 градуса, топлинната енергия ще "потече" от по-малкия към по-големия, независимо от факта, че в по-големия има много повече топлинна енергия. И "потокът" ще е докато се изравнят температурите им=изравняване на енергията в количество вещество.

Да, при безконтактност на инфра лъченията е важно средата да е с по-ниска температура.
Въпрос:
Ако в добре изолирана камера с температура на въздуха 200 градуса поставим тяло, нагрято до същата температура, топлообмен няма да има, но дали ще има инфрачервено излъчване от това тяло?

 



Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия