Автор Тема: Закон на Ом като за средностатистическия потребител на форума  (Прочетена 17011 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Прилагам по долу една каеринка много семпло илюстрираща прословутия закон. Надявам се след което да не останат недоразбрали, че сега все още ги има.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Прилагам по долу една каеринка много семпло илюстрираща прословутия закон. Надявам се след което да не останат недоразбрали, че сега все още ги има.

Браво Радико, една чудесна илюстрация с нотки на хумор, за закона на ом. :) Така най лесно могат да се визуализират абстрактните формули от физиката. ;)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Радико, не знам как да го разбирам този коментар при положение че такова разбиране е прекалено опростено, да не кажем онаглеждаващо (измислена от мен дума за случая) грешна динамика на физическия процес, поне според трудовете на Хевисайд и Махсуел. Оставям на страна, че по подобен начин се индоктринираше закона във физиката в 7-ми клас, поне по времето когато аз съм плувал в дебрите на "образователната" система. Надявам се не искате да изразите становището, че средно статистическия потребител във форума има разбиране като за 7-ми клас, понеже ако е така, дайте поне малко да вдигнем нивото, поне на ниво техникум или математическа гимназия, че иначе лошо ни се пише с нашите "гениални" теории и разсъждения.
« Последна редакция: Януари 18, 2019, 01:02:04 am от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Радико, не знам как да го разбирам този коментар при положение че такова разбиране е прекалено опростено, да не кажем онаглеждаващо (измислена от мен дума за случая) грешна динамика на физическия процес, поне според трудовете на Хевисайд и Махсуел. Оставям на страна, че по подобен начин се индоктринираше закона във физиката в 7-ми клас, поне по времето когато аз съм плувал в дебрите на "образователната" система. Надявам се не искате да изразите становището, че средно статистическия потребител във форума има разбиране като за 7-ми клас, понеже ако е така, дайте поне малко да вдигнем нивото, поне на ниво техникум или математическа гимназия, че иначе лошо ни се пише с нашите "гениални" теории и разсъждения.

Напротив, абстракционизма не е хубаво нещо, поне за начални знания.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Честно казано, уплаших се..... Помислих, че нещо не е на ред и със закона на Ом! Аз го ползвам сума ти години и все успешно :) :) :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Надявам се не искате да изразите становището, че средно статистическия потребител във форума има разбиране като за 7-ми клас, понеже ако е така, дайте поне малко да вдигнем нивото, поне на ниво техникум или математическа гимназия, че иначе лошо ни се пише с нашите "гениални" теории и разсъждения.
Ами за да вдигнеш някого от неговото ниво на твоето е необходимо първо да слезнеш ти до неговото. Това обаче никак не е лесно. А и да ти кажа: обяснението от горната карикарура е съвършенно, съвършвнството е в простотата. На този закон не можеш да му добавиш друго освен грешки.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Закона на Ом е сам по себе си абстракция на база на лесно измерими характеристики в една ел. верига. Разбира се говорим за галваничен ток, на база на които всъщност Ом (преподавател в училище за средно образование, 1826-27г.) е извлякъл зависимостите. Така че всяка рисунка, върху тази абстракция, прави допълнително (поне според мен) неразбиране или по-скоро, канализиране на определено виждане на оригиналната абстракция ( закона на Ом по формулировка ).
Но за да не съм голословен ще дам примери какво е (грубо) неправилно според рисунката:

1. Волтовете, така да се каже бутат Амперите, а то не е така, те всъщност ги дърпат.
2. Волтовете и Амперите са дадени вътре в проводника, а тези два ефекта се появяват на повърхността на проводника. Всъщност волтовата вълна се проявява с най-голяма сила ( и движи ) на границата на диелектрика обкръжаващ метала (волтове няма вътре в метала), а амперите започват своето проявяване от повърхността на метала към неговата вътрешност. ( това се знае още 19-ти век, от Хевидайд-Максуеловата теория, а това че много малко хора го знаят или разбират е съвсем друг въпрос )
3. Съпротивлението както знаем зависи от температурата на проводника (затова съпротивлението винаги се дава при определена температура) и така имаме обратна връзка между амперите ( и съответно волтовете ) към съпротивлението.

И това са само елементарните забележки, оставям идеята за импеданса, която е всъщност много по обширна, и на която Закона на Ом, е подмножество. Предполагам че даже и средностатистическия потребител на форума може да си престави как тази рисунка се променя, и вече не е толкова елементарна (и логична) поне за преставите с които някои хора са свикнали.

Основно тези карикатури имат за цел да представят идеята на законите точно за хора, които не могат да си представят и боравят с абстрактността на понятията, тоест целата е да се запомни картинката и много много хората да не мислят каква е динамиката на процесите, важното е приложението на формулата. Ако това ви е идеята за отварянето на темата, то тогава пардон, нека средностатистическия потребител да ме извини за нарушаването на духовната му хармония към заветния Закон на Ом. Но от друга страна, някак си съм останал с впечатлението, че (поне) някои хора на страниците на формула имат добър мисловен капацитет, и моя коментар е отнесен точно към тях, а и за повишаване на средностатистическото равнище разбира се  :)
Интересно да се отбележе е че Стефан Маринов се е опитвал да докаже (нямам сведения дали е успял), че Закона на Ом е само специален случай и не е валиден в определени конфигурации на електрически системи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Въпреки, че Ом е извел закона с помощта само на прости галванични вериги, това е универсален и изключително верен закон. Изглежда забравяш два факта. Първият, че това е закон за ЧАСТ от електрическата верига. Вторият факт е че този закон разглежда зависимостите в безкраино малък отрязък от време. Ако разгледаш зависимостта в  множество отрязъци време при един загряващ се проводник, всяко измерване ще бъде различно, но всяко ще се подчинява на универсалната зависимост на закона. Относно импеданса:
Тук имаме малко разширен поглед върху същият закон който е познат като закона на Ом за цялата верига. Тои реално разглежда зависимостите опеределящи тока при няколко източника на напрежение и няколко съпротивления. Ако го илюстрираме с горната карикатура то трябва да се добавят още няколко калпазана с името Волт бутащи и ритащи горкия Ампер обаче едните наляво го бутат другите надясно. Демек си пречат едни на други а пък от горе на всичко няколко Омовци стягат с каиши тръбата за да не може да се провре Амперчо ни напред ни назад. Аз мисля, че въпреки, че тълпата малко се поувеличи правилото е ясно и всички го спазват. За това никой не е успял да обори Ом за тока. Това е равносилно да обори някой Архимед за лоста.?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Радико, защо ти трябваше на "баир-лозе" с тази тема?
Не можа ли да я пуснеш в правилния раздел за хумор?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Цитат
Ако го илюстрираме с горната карикатура то трябва да се добавят още няколко калпазана с името Волт бутащи и ритащи горкия Ампер обаче едните наляво го бутат другите надясно.
Това са паразитните напрежения породени от самоиндукция, дето си пречат едни на други при ритането на амперчо. :)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Паразитните токове от самоиндукция са като топлината, възпрепятстват пълното превръщане на енергията от един вид в друг вид. Тъкмо се сетих за демончетата на Максуел, може да се уподобят на кондензатор който действа изчистващо на паразитите от самоиндукцията. :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 348
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Радико, я да нарисуваш и една самоиндукция щото за коня не може без това. ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Радико, я да нарисуваш и една самоиндукция щото за коня не може без това. ;D

Правилно.