Автор Тема: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.  (Прочетена 54183 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #105 -: Януари 27, 2019, 06:59:11 pm »
Слънцето всяка секунда губи по 4 млн. тона от своята маса излъчвайки я като светлинна енергия. Това означава че неговото гравитационно привличане постоянно намалява. При константна линейна скорост на планетите центробежната сила и гравитацията на Слънцето ще се изравнят, но на по отдалечена орбита. Т.е. планетите се отдалечават от Слънцето, а не обратното.

Планетите в слънчевата система от милиони години се въртят около слънцето. Космосът не е идеален вакуум, това означава че рано или късно планетите ще загубят от своя момент на импулса и ще паднат в слънцето. Това не се случва, защо? един от вероятните отговори е че те получават постоянно се захранват с въртелива енергия отнякъде, друг отговор е че слънцето при движението си около галактиката избягва постоянно от връхлитащите го планети, докато постоянно и бавно пада към галактичното ядро.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #106 -: Януари 27, 2019, 07:37:10 pm »
Слънцето всяка секунда губи по 4 млн. тона от своята маса излъчвайки я като светлинна енергия. Това означава че неговото гравитационно привличане постоянно намалява. При константна линейна скорост на планетите центробежната сила и гравитацията на Слънцето ще се изравнят, но на по отдалечена орбита. Т.е. планетите се отдалечават от Слънцето, а не обратното.
Я обясни по-подробно, че според мен е точно обратното - с намаляването на слънчевата маса, намалява гравитацията му. При разширяване на орбитите, за да не се разбягат планетите, би следвало да се забавят в орбитално въртене, т.е. константна линейна скорост няма как да има, така ли е или не?
Или ще остане константа линейната им абсолютна скорост за сметка на ъгловата и за да се запази тази линейна скорост, се разширява орбиталният диаметър?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #107 -: Януари 27, 2019, 07:58:07 pm »
Или ще остане константа линейната им абсолютна скорост за сметка на ъгловата и за да се запази тази линейна скорост, се разширява орбиталният диаметър?
Точно така се получава: центробежната сила зависи от ъгловата скорост, а тази сила и гравитационното привличане са равни като стойности. При намаляване на гравитацията Земята започва да се отдалечава поради увеличаване на центробежната сила. Но линейната скорост се запазва и при отдалечаване на по външна орбита намалява ъгловата скорост. Тогава отново настъпва момент на равенство на центробежната сила и гравитацията и спира отдалечаването на Земята от Слънцето. Имайки предвид каква е загубената маса на Слънцето спрямо цялата, това отдалечаване е изключително малко.
Радико, това количество маса е изчислено спрямо излъчената светлинна енергия от Слънцето. Слънчевият вятър и елементарните частици мисля че не влизат в тази група.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #108 -: Януари 27, 2019, 08:28:55 pm »
Да, това обяснява добре "самонагаждането" в оптимална орбита! Но...това означава и че... годината би следвало да се удължава постоянно, макар и с много малко ? Така ли е?
Понеже учените твърдят обратното - че скоро щяла да отпадне необходимостта от високосна година!
Ха сега де? Как се обяснява това противоречие?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #109 -: Януари 27, 2019, 09:15:13 pm »
В момента годината продължава 365.24 дни. За да се компенсира тази част от деня на всеки 4 години се въвежда един допълнителен ден. Ако годината продължава точно 365 дена няма да има нужда от въвеждането на високосна година. Но тя няма да има нужда от въвеждането на високосна година и ако продължава 366 дена. Би ли уточнил кои учени и къде си го видял това...
« Последна редакция: Януари 27, 2019, 09:36:31 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #111 -: Януари 27, 2019, 09:55:37 pm »
atos, това са двете страни на една монета: една година има 365.22 денонощия, но ако са 24 часови. Ако въртенето на Земята около собствената й ос се забави то денонощието вече ще се увеличи на 24,02 часа и съответно денонощията в една година ще намалеят на 365. Но причината е защото се е увеличило денонощието, а не защото Земята обикаля по бързо около Слънцето.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #112 -: Януари 27, 2019, 10:06:56 pm »
Бе...май си е една и съща страна на различни монети!
Това, колко бързо се върти Земята около оста си няма общо с това, за колко обикаля около Слънцето. Как тогава ги смесват нещата?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #113 -: Януари 27, 2019, 10:29:22 pm »
Ако Земята се движи по една и съща орбита, годината ще бъде 8766 часа независимо дали ще има 365.24 или ще забави въртенето си до 365 дена. Но ако се отдалечава - ще се увеличават и часовете съставящи тази година на 8767 или 9000 часа. Тогава ако скоростта на въртене около собствената си ос се запази на 24 часа за завъртане, то ще се вдигне броят на дните в една година. Но за нуждите на спора ти винаги би могъл да въведеш друга мярка за "час" или "секунда".

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #114 -: Януари 27, 2019, 10:30:20 pm »
Точно така се получава: центробежната сила зависи от ъгловата скорост, а тази сила и гравитационното привличане са равни като стойности. При намаляване на гравитацията Земята започва да се отдалечава поради увеличаване на центробежната сила. Но линейната скорост се запазва и при отдалечаване на по външна орбита намалява ъгловата скорост. Тогава отново настъпва момент на равенство на центробежната сила и гравитацията и спира отдалечаването на Земята от Слънцето. Имайки предвид каква е загубената маса на Слънцето спрямо цялата, това отдалечаване е изключително малко.
Радико, това количество маса е изчислено спрямо излъчената светлинна енергия от Слънцето. Слънчевият вятър и елементарните частици мисля че не влизат в тази група.

Ванко, щом намалява ъгловата скорост намалява и линейната скорост. Двете величини са взаимносвързани
Виж формулата
с v е обозначена линейната скорост, с гръцката омега е изобразена ъгловата скорост. Като се съкратят радиусите от центъра на въртене горе и долу в числителя и знаменателя остава че ъгловата скорост омега е равна на линейната скорост v върху радиуса от центъра на въртене r. Следва че със нарастване на линейната скорост нараства и ъгловата скорост, и с намаляване на радиусвектора от центъра на въртене се увеличава и ъгловата скорост. Затова една балерина на кънки когато прави пирует със отворени ръце и когато ги прибере до тялото си, нейното въртене ъглова скорост се увеличава. Това е свързано със запазването на момента на импулса във физиката.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #115 -: Януари 27, 2019, 11:23:36 pm »
технократ, става дума за намаляване на ъгловата скорост при пропорционално увеличаване на радиуса!
По този начин линейната се запазва!

Ако Земята се движи по една и съща орбита, годината ще бъде 8766 часа независимо дали ще има 365.24 или ще забави въртенето си до 365 дена. Но ако се отдалечава - ще се увеличават и часовете съставящи тази година на 8767 или 9000 часа. Тогава ако скоростта на въртене около собствената си ос се запази на 24 часа за завъртане, то ще се вдигне броят на дните в една година.
Не знам защо ги пишеш тези неща, все едно на турнир по покер, някой да започне да обяснява силата на ръцете...
Въпросът беше - ако отчитат само ротационното забавяне на Земята, защо ги смесват и приписват на орбиталното движение някакво забързване - само така би изчезнал "високосният" ден! Или сами се объркват вече?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #116 -: Януари 28, 2019, 09:58:38 am »
технократ, става дума за намаляване на ъгловата скорост при пропорционално увеличаване на радиуса!
По този начин линейната се запазва!
Не знам защо ги пишеш тези неща, все едно на турнир по покер, някой да започне да обяснява силата на ръцете...
Въпросът беше - ако отчитат само ротационното забавяне на Земята, защо ги смесват и приписват на орбиталното движение някакво забързване - само така би изчезнал "високосният" ден! Или сами се объркват вече?

Цитат
технократ, става дума за намаляване на ъгловата скорост при пропорционално увеличаване на радиуса!
По този начин линейната се запазва!

Зависи, тогава трябва да се предаде момент на импулса на системата, все едно завърташ една ластична прашка с по голяма сила, ластика се опъва повече и топчето описва по голяма траектория на радиус вектора от центъра на въртене.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #117 -: Януари 28, 2019, 10:27:03 am »
Да, но не по-голяма сила, а сякаш ластикът е отслабнал малко и се е разтегнал повече :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #118 -: Януари 28, 2019, 12:23:18 pm »
Да, но не по-голяма сила, а сякаш ластикът е отслабнал малко и се е разтегнал повече :D

Ще намалее и ъгловата скорост в този случай и линейната. Виж формулата която ти показах. Ъгловата скорост е пропорционална на линейната скорост, двете величини са взаимосвързани, с промяната на едната се променя и другата и то правопропорционално а не обратнопропорционално.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #119 -: Януари 28, 2019, 01:11:56 pm »
Оххх, добре, ще ти го обясня образно тогава!
Имаш тежест, която въртиш с ъглова скорост 1 об/сек. с въже, дълго 1 метър. Линейната скорост е 2х3.14=6.28 м/сек.
Ако удължиш въжето на 2 метра и се запази линейна скорост 6.28 м/сек, то ъгловата ще е намаляла до 1/2 об/сек.
Ако при това удвояване на радиуса пък запазиш същата ъглова скорост, ще се удвои линейната.