Автор Тема: Опити на Джон Хътчисън  (Прочетена 2413 пъти)

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 269
Re: Опити на Джон Хътчисън
« Отговор #15 -: Януари 03, 2019, 12:07:44 am »
Ми ползвай осцилоскоп ако ти е толкова интересно - ще ти даде повече данни...

Неактивен lz1jer

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 167
« Отговор #16 -: Януари 03, 2019, 12:11:13 am »
  Направих си труда да проверя в Гугъл и открих, че явлението е познато като "Electrovibration".

Неактивен hyparh

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 967
  • As above, so below
« Отговор #17 -: Януари 03, 2019, 12:17:05 am »
  Направих си труда да проверя в Гугъл и открих, че явлението е познато като "Electrovibration".

Браво, точно това е! :)

Ето инфо:

"Electrovibration is based on an effect in which touch receptors in the skin can be duped into perceiving texture. Electrical charges simulate the feeling of localized vibration and friction, mimicking shapes, textures and contours (such as the feel of a keyboard key or a button) on touchscreens on tablets and other mobile devices or product surfaces. No electrical charge passes through the skin as the charge is created through movement over a conductive surface. A periodic electrostatic force is created, which "deforms" the skin on the finger."

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 269
« Отговор #18 -: Януари 03, 2019, 01:37:19 am »
С'я остава да рабереш какво е пробило в тоя електроуред. И е добре да го разбереш преди теча да стане доста по-осезателен, щото "електровибрациятя" от директни 220 волта е доста болезнена, особено ако те изненада :)

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 579
« Отговор #19 -: Януари 03, 2019, 09:15:25 am »
Не мисля, че това е обяснението. При допиране не се усеща абсолютно нищо - няма разреждане към кожата. Триенето става с плътно долепени до метала пръсти и всъщност колкото по-плътно са долепени (и се плъзгат), толкова по-силен е ефекта. И още нещо важно - колкото по-бързо се плъзга ръката, толкова по-силно става съпротивлението и пуканията са по-шумни. Наподобява малко диамагнетичният ефект при движение на магнит спрямо алуминий или мед, но тук съпротивлението не е постоянно, а на импулси. Не е неприятно (много добре знам как се усеща ток, "удряли" са ме най-различни напрежения и знам как е :) ), това нещо можеш да го правиш постоянно и даже е приятно и интересно.
Следващия път ще пробвам замерване с мултицета и сигурно ще хване нещо, но в случая е интересен самия механизъм на явлението и какво точно представлява.

Защо не предположим че е някакво остатъчно магнитно поле, пробвай с компас дали ще реагира или с някакъв чувствителен сензор на магнитното поле.

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 3 881
  • Мисля, следователно...мисля!
« Отговор #20 -: Януари 03, 2019, 09:39:06 am »
Въпросът е защо не се усеща нищо като ръката е допряна неподвижно към метала? Само като се плъзга по него и започват пуканията и съпротивлението. Но не се усеща като ток... по-различно е. Все едно по метала има резки издатини или вдлъбнатини, които възпират пръстите, а реално е съвсем гладък. След изключване на захранването ефектът спира и металът отново се чувства гладък. При намокряне на ръката проявлението отслабва или изчезва, кожата трябва да е суха.
Предполагам, че въздухът се йонизира яко. Все пак може би има електростатика, но е генерирана изкуствено и постоянно. Затова мокренето я неутрализира. Ако опиташ движение на пръста с по-силен натиск по повърхността, нищо чудно и да го няма ефекта.
Опс...сега чак видях, че си открил евентуалното обяснение...

Неактивен hyparh

• Стабилен
  • As above, so below
« Отговор #21 -: Януари 03, 2019, 12:48:17 pm »
Юлияне, осцилоскопа няма да ми каже как и защо възниква ефекта. Ще ми покаже само формата на сигнала, което в случая не е информацията, от която се нуждаем. Все едно някой да попита защо два магнита се отблъскват и ти да му кажеш "провери силата на магнитното поле" :D
Знаем, че твоите лични усещания ги пренебрегваш тотално и имаш вяра само на мултицета и осцилоскопа, което невинаги е правилно.

Моя електроуред пробива директно през въздуха. Както казах, това е йонизатор (самоделен) изграден от няколко умножителни звена, на изхода на които има 20-30kV DC. За какъв пробив на 220V може да говорим след като уреда въобще не докосва алуминиевия обков на масата (а самата тя е дървена)? В случая се получава електростатична индукция към алуминия заради високото напрежение директно през въздуха.

Ето какво е обяснението според изследващите технологията:
"Ако нечия суха кожа се прокара бавно по гладка метална повърхност, покрита с тънък изолационен слой, и металът е свързан към 110/220V, повърхността ще се усеща по специфичен начин, който изчезва след изключване на захранването.
Това специфично усещане (за триене/съпротивление) възниква заради електростатичните сили върху електрода и изолационният слой. Когато някой си прокара пръста по този слой, движението индуцира електрическо силово поле между пръста и изолацията. Заради променливия ток силовото поле също се променя и може както да привлича, така и да отблъсква пръста. Полето обикновено е твърде слабо, за да бъде усетено директно от човешката кожа, но движението по повърхността продуцира осезаема сила като от триене чрез модифициране степента, с която индивидуалните рецептори за натиск се деформират и изпращат сигнал към мозъка."

https://blog.somaticlabs.io/electrovibration-electrostatic-vibration-and-touchscreens/

Ясно е, че и тук нещата не са много ясни :) Имаме чисто и просто "силово поле". Заслужава си това силово проявление да бъде изследвано в по-големи мащаби и с повече мощност.

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 579
« Отговор #22 -: Януари 03, 2019, 02:53:53 pm »
Юлияне, осцилоскопа няма да ми каже как и защо възниква ефекта. Ще ми покаже само формата на сигнала, което в случая не е информацията, от която се нуждаем. Все едно някой да попита защо два магнита се отблъскват и ти да му кажеш "провери силата на магнитното поле" :D
Знаем, че твоите лични усещания ги пренебрегваш тотално и имаш вяра само на мултицета и осцилоскопа, което невинаги е правилно.

Моя електроуред пробива директно през въздуха. Както казах, това е йонизатор (самоделен) изграден от няколко умножителни звена, на изхода на които има 20-30kV DC. За какъв пробив на 220V може да говорим след като уреда въобще не докосва алуминиевия обков на масата (а самата тя е дървена)? В случая се получава електростатична индукция към алуминия заради високото напрежение директно през въздуха.

Ето какво е обяснението според изследващите технологията:
"Ако нечия суха кожа се прокара бавно по гладка метална повърхност, покрита с тънък изолационен слой, и металът е свързан към 110/220V, повърхността ще се усеща по специфичен начин, който изчезва след изключване на захранването.
Това специфично усещане (за триене/съпротивление) възниква заради електростатичните сили върху електрода и изолационният слой. Когато някой си прокара пръста по този слой, движението индуцира електрическо силово поле между пръста и изолацията. Заради променливия ток силовото поле също се променя и може както да привлича, така и да отблъсква пръста. Полето обикновено е твърде слабо, за да бъде усетено директно от човешката кожа, но движението по повърхността продуцира осезаема сила като от триене чрез модифициране степента, с която индивидуалните рецептори за натиск се деформират и изпращат сигнал към мозъка."

https://blog.somaticlabs.io/electrovibration-electrostatic-vibration-and-touchscreens/

Ясно е, че и тук нещата не са много ясни :) Имаме чисто и просто "силово поле". Заслужава си това силово проявление да бъде изследвано в по-големи мащаби и с повече мощност.

Интересно как променлив ток може да създаде електростатична сила?

Когато пишеш непосредствено след поста, на който отговаряш, не е нужно да го цитираш и то целия./А/
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 04:11:56 pm от atos »

Неактивен hyparh

• Стабилен
  • As above, so below
« Отговор #23 -: Януари 03, 2019, 04:04:00 pm »
По-скоро е комбинираното действие на обикновения ток и биоелектричеството от пръста, като са разделени от диелектрик. Получава се някакъв вид кондензаторен ефект и периодично натрупване и разреждане (чрез проявена механична енергия или вид силово поле) при плъзгане на пръста. От графиката в линка, който пуснах, излиза, че ефектът се усилва линейно с увеличаване на напрежението. Затова при мен се усеща толкова силно (като ясно осезаеми грапавини по метала, които те възпират), защото работя с високи напрежения.

Диполът човешка кожа-алуминий става кондензатор, при по-бързо движение натрупването е по-бавно, но по-мощно, сякаш загребваш по повече енергия и пукането при "преливане"/препълване е по-силно ;D

Сетих се за радионичната машина на Хиеронимус: https://en.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_machine

"By stroking the touch plate an operator could supposedly feel a sensation of "tingling" or "stickiness" when the eloptic energy was detected."

При нея е много вероятно да се проявява същия ефект като усещане промяна в текстурата на докосвания материал и да се усети "лепкавост" или съпротивление все едно пръстът е пъхнат в желе. Доколкото съм запознат с машината, в зависимост от усещанията, се определя вида и силата на излъчваната от предмета енергия (вид лъчение на материята, което в случая наричат "eloptic energy").

What is Eloptic Energy?
https://www.youtube.com/watch?v=f0v3LITLhTc