Автор Тема: Как осъзнаваме и интерпретираме осъзнаването на времето.  (Прочетена 9117 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Отварям тази тема защото осъзнах, че доста от " глупостите" изписани в темата за времето като физическа величина разгледани тук придобиват изключителен смисъл и ценност. Да сложиме камъка на мястото му за да тежи.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Радико, това твое определение "Виртуално е онова което нито някога е било нито някога ще бъде реално" се отнася за въображението, това е точното определение за една част от ума - въображението.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Аз пък, бидейки по-прост от Радико се питам: А, бе какво общо има това със създаването и употребата на устройство/а за/на/чрез СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Ние Философски форум ли сме или място, където можем да споделим успехи или да зададем въпроси свързани с КОНСТРУИРАНЕТО НА УСТРОЙСТВА ЗА СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Какво общо има тук човешката психология, логиката, дори и парапсихологията в паралел с Леонардо да Винчи - да речем!?

Моля съответните колеги да си споделят тези и такива свои мнения за своите мисловни интерпретации на лични!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Аз пък, бидейки по-прост от Радико се питам: А, бе какво общо има това със създаването и употребата на устройство/а за/на/чрез СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Ние Философски форум ли сме или място, където можем да споделим успехи или да зададем въпроси свързани с КОНСТРУИРАНЕТО НА УСТРОЙСТВА ЗА СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Какво общо има тук човешката психология, логиката, дори и парапсихологията в паралел с Леонардо да Винчи - да речем!?

Моля съответните колеги да си споделят тези и такива свои мнения за своите мисловни интерпретации на лични!

Той Радико е отворил тази тема щото не може да се примири с "поражението си" в другата тема за времето което му нанесохме заедно с теб Майсторе :) ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Аха...значи...състезание явно някакво е имало (или битка, пък аз тъй и не съм разбрал).
Поражение - хахаха :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Със голямо съжаление стигам до извода, че се налага да нарека автора на тези думи:
Цитат
А, бе какво общо има това със създаването и употребата на устройство/а за/на/чрез СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Ние Философски форум ли сме или място, където можем да споделим успехи или да зададем въпроси свързани с КОНСТРУИРАНЕТО НА УСТРОЙСТВА ЗА СВОБОДНА ЕНЕРГИЯ?

Какво общо има тук човешката психология, логиката, дори и парапсихологията в паралел с Леонардо да Винчи - да речем!?
 

Демагог на годината.
Майсторе моля те кажи, че греша и, че трябва да ти се извиня. С удоволствие ще го направя, само кажи че раздела в който е тази тема не е твое дело. Кажи, че друг модератор го е измислил а мен ме лъже паметта. Ееех де да ме лъжеше

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Името на раздела е мое дело.
И преди си го имаше, но името беше различно, не си го спомням вече...само дето беше по-конкретно и по-ограничаващо откъм теми...
Но...какво значение има кой го е именувал?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Сега по темата...
Пределно е ясно и на малките деца, че възприемането на времето от всеки различен индивид и то във всяка различна ситуация е различно!
Знаем, че когато изживяваме щастлив момент, губим дотолкова представа за време, че после ни се е струвало като миг.
Когато гледаме интересни филми е различно - за някои ни се струва, че са минали дни, а за други - само минути.
Понякога в самите филми са заложени подобни ефектности на психологично ниво.
Когато обаче слушаме оплакванията на досадна съседка, които изобщо не ни интересуват, ни се струва, че..."много бавно се влачи туй време, бе"...
Ако чакаме на опашка е същото.
Жените, чакащи на опашка обаче много по-лесно изтърпяват чакането от мъжете. Мъжът е конкретно мислещ и по-трудно разсейващ се, целта му е да мине през касата/гишето (освен ако пред него няма някоя секси мадама, тогава не бърза :D ), докато една жена неминуемо си намира занимание в подробностите за останалите от опашката-коя жена как е облечена с какъв грим е, с какви обувки е, чанта...
Децата, докато играят също не усещат времето!
За човек, гледащ смъртта в очите, усещането за време също спира...дотолкова, че понякога мозъкът успява да "прожектира" най-емоционалните моменти от живота като на кинолента!

От всичко казано (и още повече недоизказано) дотук следва, че възприемането на времето от човек е дотолкова субективно и нереално, че се е наложило да му измислим уреди за измерване - часовници!
Часовниците, в началната си форма на устройства, имат за цел единствено да синхронизират различната преценка за време на различните хора!
В по-късен стадий, с напредването на технологиите се използват и за синхронизацията на различни технологични устройства и то без намесата на умствено възприемане от човека.



Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Atos, несравнимо е и усещането когато зад гърба ти гори фитил на нещо много, много яко...  ;D

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Из "Кратка история на моето ВРЕМЕ" - който има желание - да прочете, който няма - да отминава!
Не бих имал при други обстоятелства никакво намерение да занимавам Форума със себе си, но както се оказва, май е необходимо, защото когато човек е "скрит" от другата "страна" на мрежата, смята, че е освободен от моралните и етичните обществени норми и може да си ги приказва "всякакви" - включително и простотии - смятайки, че това го прави по-велик - за жалост само в собствените му очи!
Възпитаните хора нямат подобни комплексарски проблеми!

Ще направя едно свое "демагогско" обобщение на изказвани от мен тези относно "времето", "психологията" и някои други, за които не е ставало въпрос скоро... в крайна сметка, почти радостно е, че без малко, Радико да ме обяви за ДЕМАГОГ на столетието (21-вото)... за миналото столетие, това определение най-пасва на Хитлер...
... ле-ле... ле-ле, къде се "набутах"!

И така:
1. Без понятието за ВРЕМЕ - било то относително, било то абсолютно, било то: "поток, река, канава,струна, психологично или физикално, битово или социално, климатично, историческо и пр." - цивилизация въобще нямаше да се породи и да просъществува.
Понятието за "време" на съвременния човек е крайно необходимо, и то не бива да се отхвърля, премахва, заменя, преформира в друго название и въобще да се пренебрегва.
Това не е демагогия! - това е човешко достояние! - и чрез такова понятие, съвременният човек не само осмисля все по-задълбочено Реалността, но и проявява дързостта да я покорява.

2. За себе си, аз лично не намирам никакъв проблем да използвам понятието за време във всеки от посочените аспекти - точно както го правят 99,99% от хората по земята - но поради необходимостта от едно по-исконно дефиниране на някои чисто физически и космогонични теории, сметнах за нужно да проверя какво съдържание се влага от съответните "теоретици" в понятието за "време". Оказа се, че повечето от тях робуват жестоко на изказани през хилядолетията мнения - превърнали се в догми, оттам в скрупули и в крайна сметка в абсолютна теоретична каша и понятиен хаос.

Тъй като бях възпитал през десетилетията свое прецизно умение да медитирам (занимавам се с Йога от 1963 год.) се позамислих и използвах за целите си този мисловен "инструмент". До 1984 год. съдържанието на понятието за "време" въобще не ме е интересувало, въпреки някои мимолетни наблюдения, подсказвали ми съответната посока на осмисляне. Така - между 1984 и 1989 години, аз "залегнах" упорито над множество от съществуващите понятия - не само за "времето" - и започнах едно тотално изследване на повечето от известните Теории и създалите ги Големи Умове.
Получените резултати представих на Симпозиумът "Наука и фантастика - актуално и изпреварващо познание" организиран от инж. Кубрат Томов и проведен на 25 март 1989г. в ЧЕТИРИ тематично различни материала от по 4 страници (изискуемо условие).
Няма да си кривя душата и да се правя на скромен тук, но ефекта от моите теоретични разработки беше поразителен. В едночасовата обедна почивка и от 17 часа нататък - чак до 21 часа - само аз (други "тумби" не се видяха) бях обграден от заинтересовани от разработките ми лица - учени, журналисти, телевизионни репортери, публицисти, и други свободни Умове... просто си представете, че сте обградени от 25-30 човека, и всеки най-културно задава свои въпроси съотнесени не само към представените ми разработки, но и въобще.
Не ми е никакъв зор да се хваля и не го правя, но последва периода от 1989 - през 1994 (когато ме поканиха да заема поста Ген.Директор на Асоциация "Феномени") та чак до 1998 год, когато организирах и създадох свой Център по Парапсихология и Окултни науки, Йога Ашрам - всичко това под егидата на "Всемирно СВЕТЛО БРАТСТВО" - с адрес, Устав, лекции и свободни семинари СЕДЕМ ДНИ В СЕДМИЦАТА.
Междувременно - плюс споменатото - бях канен в телевизионни предавания - "Третото око", "Отсам и отвъд", поканиха ме и за един от редакторите на списание "Непознат свят", имах телевизионни и други медийни интервюта и пр.

На фона на всички тези събития, аз разбира се продължавах да работя неуморно върху своите теоретични студии, и ... след няколкогодишна пауза и пълно медийно мълчание - след като се сдобих с новият си компютър през 2005 година - включих си Интернет и "работата" "дръпна" със "световни темпове"...
Направих си хуманитарният сайт (блог) - Арт-Омнолоджи-Йога и започнах да внасям в него, лека-полека цялото си творчество, (НАПУК НА НЯКОИ ЗАВИСТЛИВИ "личности" тук!!!)
Не знам за чие съжаление ще е, не и мое, но премахнах от профила си тук, линковете и към двата си сайта, поради явно проявена ЗЛОСТ от лица с оплешивели темета, комплексарчета разни, включително и "сладури" от "племето Чукчи"!
Аз нямам никаква морална или социална загуба от това. Загубата е за идещите след нас!

За приятелите и възпитаните Свободни Умове съм оставил единствено един мой имейл-адрес - който желае, да пише на него!

Така, в най-общи линии, тенденцията която проличава е, че в този Форум - като такъв - аз почти вече нямам място!
Бъдете!




Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Наречете ме педант, но мисля, че понятието за време, усещането за време и "измерването" на време са съвсем различни неща...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Майсторе52,
я се вземи в ръце, че ще надминеш по докачливост всички използващи безсмислицата "Бъдете".
Как може да се вживяваш толкова в нечии думи. Форум с разни хора, с разни мнения, като всички други.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Осъзнаване на осъзнаването на времето е пряко свързано с интерпретираното осъзнаване на времето, когато отново се чете тази трогателна изповед в нейния секънд едишън(СЕ)2019.
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 08:47:03 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Мисля, че тук трябва да се отвори една скоба за да се разгледат нещата малко по издалеч. Това следващото не са мои думи, просто обединявам и преразказвам неща казани от други хора с по-различни думи. Вярно с това внасям малко собствена интерпретация, но не мисля, че е фатално. Аз съм се съгласил и възприел именно тази интерпретация:
Човешкото познание и възприятие на света може да се опише с два кръга, две граници. Първата граница определя безусловно познатите явления. Това са явления за чиито причинноследствени връзки сме наясно. Това са (след по-внимателно вглеждане) изненадващо малко явления. В непосредствена близост до тази граница са явления които успяваме да си обясним добавяйки хипотетични обяснения, понеже това са в голямата си част неща от вътрешния кръг ние ги наричаме теории. Колкото повече се отдалечаваме от вътрешния кръг толкова по малко стъпваме на реално познати явления. В един момент започваме да градим хипотези стъпвайки само върху други хипотези. Там се намира вторият кръг зад който и идея си нямаме как бихме могли да проверим какво се случва. Този кръг често съм срещал да го наричат "граница на некомпетентност".
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 08:46:31 am от atos »