Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 101624 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #15 -: Декември 16, 2018, 07:37:51 pm »
Светльо аз си мислех, че това е само една съвсем дребна подробност, даже малко в страни от оснпвното в изказването.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Що е то време
« Отговор #16 -: Декември 16, 2018, 07:43:23 pm »
Радико, думата "изглежда", която съм поставил в началото на това твърдение, би трябвало да подсказва че съм навлязъл в спекулация. Не съм специалист по тази част - нито по история, нито по антропология, нито по социални строеве и пр.. Факт е, че древните са били принудени да оцеляват при много по трудни условия от тези, при които ние живеем днес, което ги е карало щат-не щат да живеят много по-сплотено и задружно, включително и на ниво "обединено съзнание", което е било по-скоро ти "мравуняк", отколкото "отделни и независими личности". Провеждали са и съответните трансови ритуали, някои от които запазени и до днес в остатъците от съответните култури.
Според мен, липсата на това единение и обединение на човешките съзнания в днешно време е нещо твърде нехарактерно за човешката природа, и е в основата на съвременния бум на депресии, отчуждение, конфликтите по света, терминални заболявания, изродщини като феминизъм и т.н. и т.н.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Що е то време
« Отговор #17 -: Декември 16, 2018, 07:45:34 pm »
Радико, аз не заради твоя коментар ве, просто прочетох всичките и установих как се въртите пак в един танц.... танго....чачача... ;D ;D ;D ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #18 -: Декември 16, 2018, 08:00:26 pm »
Да при мравунняците колективното съзнание е съвсем ясно изразено и лесно доказуемо. За нас хората обаче мога да кажа само, че от опит знам: Не си ли наясно от къде идваш значи не си наясно и на къде отиваш. А в частност това е свързано и с времето, тоест колко време пътуваш.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #19 -: Декември 16, 2018, 08:06:52 pm »
Весо в цялото това изявление има едно нещо с което твърдо не съм съгласен. Това е за родовообщинния строй на древните.
Радико, изумяваш ме на моменти!
Това е все едно...ако ти кажат че са се сблъскали два автобуса и има 50-60 жертви, да те интересува най-силно въпроса - какъв цвят са били автобусите???

Весо, поздравления!
За това, че се престраши да споделиш опит и познания, които е пределно ясно, че мнозина биха пренебрегнали и дори анатемосали!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #20 -: Декември 16, 2018, 08:37:39 pm »
Не атос пак не ме разбра. Приеми,че съм казал: о да видях жертвите в дерето даже събирах ръце и крака, само ми се струва, че автобуса не беше син на мен ми се видя бежов.
А сега сериозно не съм се сблъсквал и си нямам идея как е станало това с минутите напред назад с другото имам както опит така и идея как се получава.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #21 -: Декември 16, 2018, 08:45:55 pm »
Ами, как е станало...тук съм се опитал да го обясня от моя гледна точка:
http://mazeto.net/index.php/topic,9942.30.html
пост 31

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #22 -: Декември 17, 2018, 07:47:38 am »
ФИКЦИЯ, Технократе, - фикция! - сам го казваш и си пределно прав!
В Природата БЕЗ Разум - Време не съществува!
И не може една фикция да "тече" нанякъде си. Протичат единствено ПРОЦЕСИ.

Друг е въпросът, че Разумът, за да осмисли, т.е. за да разбере - той въвежда всевъзможни свои Фикции, Мерки, Еталони, Знаци и.... започва една "голяма игра" с всички тях... върти ги, суче ги, мести ги отляво и отдясно на знака за равенство, и доказва (например) че 2 + 2 = 5!...
Това разбира се, подлъгва следващите поколения и изведнъж някой си решава, че Времето САМО ПО СЕБЕ СИ е нещо РЕАЛНО съществуващо, и че щом може да се ИЗМЕРВА значи може и да се МАНИПУЛИРА и ... започват да се роят най-великите човешки ГЛУПОСТИ, с вече уникална - НАУЧНА форма... Следващите поколения възпроизвеждат ФАНТАСТИЧНИ "машини на времето" и ... омагьосаният кръг се затваря!
Точка!
Така Човечеството попада в своя най-велик, най-смешен, най-грандиозен и най-тъп ТУПИК - ПОСТУЛИРАЙКИ, ЧЕ ИМА ЧЕТВЪРТО ИЗМЕРЕНИЕ - ВРЕМЕ.
Следват и постулатите за наличие на "време-пространство", и че то може да се "изкривява" и ....
А, бе.... ТУПИК ... няма друг изход! - предстои да потънем в собствените си подвижни пясъци!

Всъщност по никакъв начин не може да се ИЗМЕРВА нещо, което не Съществува Реално!
Могат да се "измерват" (измерването е също фикция на сравняване на всъщност фиктивно еднакви еталони!) - според мен - само и единствено някакви количества. Могат да се наблюдават всевъзможни ПОДРЕДБИ на поредици от Взаимодействия, но никога не трябва да ги дефинираме тези поредици като ВРЕМЕ, просто защото е абсолютно ТЪПО!

Това, което се има предвид, когато се използва понятието ВРЕМЕ в технически и научен смисъл, означава само и единствено ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ ОТ НАБЛЮДАЕМИ, ИЛИ ПРЕДПОЛАГАЕМИ ПРОЦЕСИ.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #23 -: Декември 17, 2018, 08:21:48 am »
ФИКЦИЯ, Технократе, - фикция! - сам го казваш и си пределно прав!
В Природата БЕЗ Разум - Време не съществува!
И не може една фикция да "тече" нанякъде си. Протичат единствено ПРОЦЕСИ.

Друг е въпросът, че Разумът, за да осмисли, т.е. за да разбере - той въвежда всевъзможни свои Фикции, Мерки, Еталони, Знаци и.... започва една "голяма игра" с всички тях... върти ги, суче ги, мести ги отляво и отдясно на знака за равенство, и доказва (например) че 2 + 2 = 5!...
Това разбира се, подлъгва следващите поколения и изведнъж някой си решава, че Времето САМО ПО СЕБЕ СИ е нещо РЕАЛНО съществуващо, и че щом може да се ИЗМЕРВА значи може и да се МАНИПУЛИРА и ... започват да се роят най-великите човешки ГЛУПОСТИ, с вече уникална - НАУЧНА форма... Следващите поколения възпроизвеждат ФАНТАСТИЧНИ "машини на времето" и ... омагьосаният кръг се затваря!
Точка!
Така Човечеството попада в своя най-велик, най-смешен, най-грандиозен и най-тъп ТУПИК - ПОСТУЛИРАЙКИ, ЧЕ ИМА ЧЕТВЪРТО ИЗМЕРЕНИЕ - ВРЕМЕ.
Следват и постулатите за наличие на "време-пространство", и че то може да се "изкривява" и ....
А, бе.... ТУПИК ... няма друг изход! - предстои да потънем в собствените си подвижни пясъци!

Всъщност по никакъв начин не може да се ИЗМЕРВА нещо, което не Съществува Реално!
Могат да се "измерват" (измерването е също фикция на сравняване на всъщност фиктивно еднакви еталони!) - според мен - само и единствено някакви количества. Могат да се наблюдават всевъзможни ПОДРЕДБИ на поредици от Взаимодействия, но никога не трябва да ги дефинираме тези поредици като ВРЕМЕ, просто защото е абсолютно ТЪПО!

Това, което се има предвид, когато се използва понятието ВРЕМЕ в технически и научен смисъл, означава само и единствено ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ ОТ НАБЛЮДАЕМИ, ИЛИ ПРЕДПОЛАГАЕМИ ПРОЦЕСИ.

Напълно съм съгласен с вас, а какво ви е мнението за пространството, то също ли е фикция на разума? струва ми се интуитивно че пространството е обективно, но въвеждането на 3 измерност на пространството, е фикция на разума. Всеки обект във света има обем, а това че ние го делим на височина ширина и дълбочина е фикция на разума, за да може да му даваме количественна оценка на този обем, но безобемни извънпространственни форми на материя в природата не са открити и вероятно не съществуват, те съществуват само като фикция , материална точка във физиката, състояния на сингуларност и прочее.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #24 -: Декември 17, 2018, 08:48:54 am »
Я вие двамата фикционерите. Аз имам до мен на масата чашкакафе преди фиктивен период я бутнах леко напред. След това я върнах пак в фиктивно старото и състояние  това е защото време няма и чашата може да бъде навсякаде по масата. Та що не вземете да затвърдите експеримента ми по следния начин: Взимате по един голям чук и го стоварвате върху устройството от което влизате в този форум, после премествате чука и пораженията "нали са само фикция" назад. А пък аз се надявам че ще имам голямо количество фикционно пространство в което няма да се налага да чета красиво написани глупости.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #25 -: Декември 17, 2018, 10:05:07 am »
Я вие двамата фикционерите. Аз имам до мен на масата чашкакафе преди фиктивен период я бутнах леко напред. След това я върнах пак в фиктивно старото и състояние  това е защото време няма и чашата може да бъде навсякаде по масата. Та що не вземете да затвърдите експеримента ми по следния начин: Взимате по един голям чук и го стоварвате върху устройството от което влизате в този форум, после премествате чука и пораженията "нали са само фикция" назад. А пък аз се надявам че ще имам голямо количество фикционно пространство в което няма да се налага да чета красиво написани глупости.

Радико глупости пишеш ти, ми като не си съгласен с казаното от мен и майстора, поне се опитай научно и аргументирано да ни обориш. Със сарказми не става ползотворен дебат, а ащо си решил да спамиш в темата, има модератор към който мога да се обърна. Темата е моя и имам право на защита от страна на модератор. Моля Атос да обърне внимание.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Що е то време
« Отговор #26 -: Декември 17, 2018, 10:36:25 am »
Имам чувството, че Радико вече си отрича ей така по инерция :)
Разбира се, че Майстора е прав. Дори не е необходимо да се замисля чак толкова човек, за да го проумее. Просто трябва да излезе от оковите на масовите фалшиви насаждания относно "времето".

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #27 -: Декември 17, 2018, 10:52:00 am »
Наличието на НЕОБРАТИМИ СЪБИТИЯ ние наричаме време. А сега се доизяснете вие, не ви харесва думата време като определение за това наличие или отричате необратимостта.
ТОЛКОВА ОТ МЕН ЗА ВРЕМЕТО ЧЕ МИ Е ЦЕННО

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #28 -: Декември 17, 2018, 10:59:55 am »
Имам чувството, че Радико вече си отрича ей така по инерция :)
Разбира се, че Майстора е прав. Дори не е необходимо да се замисля чак толкова човек, за да го проумее. Просто трябва да излезе от оковите на масовите фалшиви насаждания относно "времето".
Прави са ти разсъжденията за времето. Аз нямам нищо против да се критикуват мнения във форума, но обосновано, научно, а не по махленски, още по лошо става когато рецензиите стават със сарказъм.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #29 -: Декември 17, 2018, 11:14:37 am »
Наличието на НЕОБРАТИМИ СЪБИТИЯ ние наричаме време. А сега се доизяснете вие, не ви харесва думата време като определение за това наличие или отричате необратимостта.
ТОЛКОВА ОТ МЕН ЗА ВРЕМЕТО ЧЕ МИ Е ЦЕННО

Редът на събитията е необратим, раждане > смърт, изгрев > залез, но това не е дефиниция за времето, защото ако хипотетично разгледано ако се обърне причинноследствената връзка и необратимите събития станат обратими, тогава пак времето фиктивно ще присъства. Събитията са необратими защото се подчиняват на причинно следствената връзка, а не защото времето представлява тази причинноследствена връзка.