Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 101643 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #225 -: Март 16, 2019, 09:18:35 pm »
Материята е вътре в пространството така както бебето е вътре в майката. Бъдещи майки без бебета колкото искаш, ама бебе без майка няма. Простичко съждение, но почвам да се съмнявам, че май не е за прости хора.

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #226 -: Март 16, 2019, 09:23:48 pm »
А има ли съзнание без да е необходимо за това мозък. Кое е първичното, съзнанието или мозъкът?

Това те питах? Как мислиш? Мозъкът( орган) създава Съзнанието?

plcsoft, много е интересно обяснението ти с кръговете. :)



Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Що е то време
« Отговор #227 -: Март 16, 2019, 10:51:06 pm »
Технократ, това е един от малкото случаи, в които ще се съглася с Радико. Никога не можеш да поставяш грубото пред финото. Ever. Финото винаги е на по-високо ниво в стълбицата.
Все едно някой да опита да влезе в ръкопашен бой с... вятъра :D

Не разбирам защо твърдиш, че пространството не може да се мери (като дължина, обем и т.н.). Може да разгледаме два космически кораба примерно някъде между Андромеда и Млечния път (в максимално празно пространство). Някой от космонавтите може да измери разстоянието между тях с въже, лазер или с каквото там има подръка. И ще устаниви какво е разстоянието между корабите, т.е. колко празно пространство ги дели.
Обемът на една стъкленица с изцяло изтеглен въздух, си остава същия - съответно можеш да определиш колко празно пространство обгражда стъклото.

Съзнанието не е в мозъка, то само е свързано с него (има изградена връзка). С йогийски практики, някои близки до смъртта случай (или други екстремни ситуации), съзнанието може временно да се измести от черепната кутия в друга област от пространството лежаща извън физическото тяло, и да наблюдава събитията отстрани. Съзнанието си има собствена независима матрица, на която е "напечатано" и просто периодично прави здрава връзка с нов мозък след всяка загуба на предишно физическо тяло (реинкарнация). Поне това е нормалното русло на нещата до достигане определено ниво на духовно развитие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #228 -: Март 17, 2019, 02:48:59 am »
След толкова обяснения от Хипарх, plcsoft, Радико и Арахая, нямам какво повече да обяснявам...
Само едно, може би като сентенция - материя можеш да изместиш или махнеш (унищожаване не е необходимо) от зона в пространството, но не можеш да махнеш такава пространствена зона от материята!

Технократ, уважавам твоята способност за нестандартно мислене, но понякога забиваш в абсурди...

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Що е то време
« Отговор #229 -: Март 17, 2019, 07:17:10 am »
Това те питах? Как мислиш? Мозъкът( орган) създава Съзнанието?

plcsoft, много е интересно обяснението ти с кръговете. :)




А какво ще стане ако заместим думата "кръг" с думата "кълбо"? :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #230 -: Март 17, 2019, 09:03:57 am »
А какво ще стане ако заместим думата "кръг" с думата "кълбо"? :)
Няколко пъти прочетох какво си писал и пак не съм сигурен дали съм те разбрал струва ми се че искаш да кажеш това:
Вътрешния обем на кълбото е това което знаем. Площта му е онова което осъзнаваме, че не знаем и си задаваме въпроси за него. Останалото извън границите на сферата са нещата за съществуването на които и хал хабер си нямаме и дори не се сещаме да се запитаме.
« Последна редакция: Март 17, 2019, 12:14:46 pm от atos »

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #231 -: Март 17, 2019, 10:36:45 am »
А какво ще стане ако заместим думата "кръг" с думата "кълбо"? :)

Не съм си го представяла и за миг равнинно  :). С очите си обикновено виждаме равнинно, а другото го конструираме умствено( и съзнателно)...
Пространството!  ;)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Що е то време
« Отговор #232 -: Март 17, 2019, 10:45:18 am »
Това което plcsoft ви дава като пример идва още от Сократ, ако някой е чел философия щеше да го знае.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #233 -: Март 17, 2019, 12:18:40 pm »
Това което plcsoft ви дава като пример идва още от Сократ, ако някой е чел философия щеше да го знае.
Ами...ето, вижда се - кой чел, кой не...стига се до същите (образни) модели, което само потвърждава валидността им ;D

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Що е то време
« Отговор #234 -: Март 17, 2019, 02:16:26 pm »
Няколко пъти прочетох какво си писал и пак не съм сигурен дали съм те разбрал струва ми се че искаш да кажеш това:
Вътрешния обем на кълбото е това което знаем. Площта му е онова което осъзнаваме, че не знаем и си задаваме въпроси за него. Останалото извън границите на сферата са нещата за съществуването на които и хал хабер си нямаме и дори не се сещаме да се запитаме.

Точно така, Радико! Това което мога да допълня към написаното от теб е че, ние можем да променяме по-своя собствена воля това което ще влезе в кълбото и как ще го интерпретираме! Нарича се сензитивност, чувствителност! Тоест способността на човешкото същество да възприема "нещото" :) извън кълбото и да го интерпретира така че, да се разширява осъзнаването му, тоест да натрупва "нещото" във себе си. Това разбира се е идеалният случай. Друг е въпроса че, ние в сегашната реалност която обитаваме,  осъзнаваме по-малко от 10% от това което е в кълбото а при огромната част от човешката популация дори и по-малко може би към 1-2% зависи кой до каква степен е "изцеден".

Не съм си го представяла и за миг равнинно  :). С очите си обикновено виждаме равнинно, а другото го конструираме умствено( и съзнателно)...
Пространството!  ;)

Не се и съмнявам! Браво, добро прикриване и умело боравене с думите! Поздрави! :)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #235 -: Март 17, 2019, 08:01:56 pm »
Материята е вътре в пространството така както бебето е вътре в майката. Бъдещи майки без бебета колкото искаш, ама бебе без майка няма. Простичко съждение, но почвам да се съмнявам, че май не е за прости хора.

Има и пространство вътре в материята, междуатомно, междумолекулярно пространство, пространство, между субатомните частици, което е огромно съпоставимо с размера на частиците, направо астрономически огромно. Пространството както и материята не заемат обем, прави разлика между вещество, поле, частици, тяхната мерност, включително и пространственната и характеристика. И материя, която е обобщение на последните.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #236 -: Март 17, 2019, 08:06:46 pm »
Хипарх
Цитат
Не разбирам защо твърдиш, че пространството не може да се мери (като дължина, обем и т.н.). Може да разгледаме два космически кораба примерно някъде между Андромеда и Млечния път (в максимално празно пространство).
Нали за да го измерим трябва да има материални обекти в него. Ето защо празно пространство не може да се мери. Схващаш ли? пространство без материя е немислимо, както и обратното, но за сега не е открита материя извън пространственната си мерност, това означава наличие на материя и взаимодействие без участието на обем в пространството, за това.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #237 -: Март 17, 2019, 08:16:47 pm »
След толкова обяснения от Хипарх, plcsoft, Радико и Арахая, нямам какво повече да обяснявам...
Само едно, може би като сентенция - материя можеш да изместиш или махнеш (унищожаване не е необходимо) от зона в пространството, но не можеш да махнеш такава пространствена зона от материята!

Технократ, уважавам твоята способност за нестандартно мислене, но понякога забиваш в абсурди...

Стигаш до неверни тълкувания драги ми Атос защото асимилираш материята като вещество, а аз вече толкова пъти писах че материята не е вещество, тя е абстрактна и фундаментална, основа на всичко, на веществото , полетата, енергията, пространството, времето, вселената, разумът, съзнанието , космоса. В този контекст материя не може да се възприема като просто вещество което се мести, движението на материята не включва само простото кинематично движение, включва и редица движения и изменения, физични, химични , биологични, психични, социални и тн.изменение и процеси. Материята е фундаментално понятие във философията, някои философи смятат че материята е първична а съзнанието вторично, други пък философи идеалисти смятат обратното. Пространството като мерност на материята не може да се мести, защото то не е материална форма, а характеристика и мерност, чрез която се описват материални форми, тяхното местоположение, обем и движение.
« Последна редакция: Март 18, 2019, 01:10:22 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то време
« Отговор #238 -: Март 17, 2019, 09:09:45 pm »
Едно интересно и много поучително видео затова, какво представлява времето, как можем да го забавим, да го забързаме, и какво въздействие оказва върху продължителността на живота, стареенето и енергетиката - здравето.

https://www.youtube.com/watch?v=n_CFVDwNE5U

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #239 -: Март 18, 2019, 01:29:52 pm »
технократ, имаш някаква идейност за теоретизиране на пространство-енергия-материя, но тя не съвпада с разбирането на който и да е тук.
Предполагам, че няма да намериш привърженици на тази идея! Не го приемай лично, все пак обсъждаме неща, които са чисто теоретични и непроверими. По тази причина няма да те тормозя с изисквания от типа "Покажи един експеримент, който го доказва" :D
Според мен грешиш в основата на предположенията си, че "материята не е вещество, тя е абстрактна и фундаментална, основа на всичко". Докато всички тук смятаме, че материята е продукт на енергиите в пространството и затова тя се съдържа в него.
Не си мисли, че концепцията ти е неразбрана, просто не сме съгласни с нея.
Пространство и материя имат поне една обща характеристика, тя е "геометричната мерност", но това не ги отъждествява.
Най-първичното е информацията.