Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 101680 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #45 -: Декември 18, 2018, 12:40:03 am »
Хахаха...нещата пак отиват на..."изуй гащи" ;D

dmitarp, много грубо!
Не казвам, че не е вярно, но...грубо ;)
С това съм съгласен:
Колко е просто да го кажете, че има две движения за осъзнаване на света, едното е духовно, това на Платон,  другото материалистично това на Аристотел.
Но също така мисля, че само съчетаването на двата метода водят до истинско познание! Ако скопиш единия, нямаш пълна картина. Все едно да гледаш телевизия без звук ;D

Весо, за какво оборване говориш, противоречие няма!
Нормално е бъдещето да е размито, поради евентуално безбройните времеви флуктоации, в които настоящето може да се отправи!
Теорията за паралелни светове го обяснява, макар да е анатемосвана доста.
Разсъждаваме от позицията на настоящия момент! Ако се допусне наличието на няколко бъдещи времеви сценария, те биха имали еднакво "фиксирано" минало досега, но всеки да се развие сам за себе си по-различно от останалите.

За това си безпрецедентно прав:
"...важните и по-твърдо зададени събития от бъдещето, които е много по-вероятно да се сбъднат, отколкото "събитийния шум" от маловажни бъдещи събития."
Изследвайки различни предсказания, аз сам съм стигнал до подобен извод! Ако значимите събития от бъдещето ги сравним с точка "А", "Б" и "В" и т.н.  то може да бъде променен пътя между тях, но не и достигането им!
Давам два действителни случая за пример (от времето на юношеството ми):
На един човек, врачка имала глупостта да му каже, че ще умре от кон! Човекът не припарвал вече до село, не излизал извън града...внимавал много, с две думи. Случило се обаче ветровит ден, минавайки по тротоара насред града, върху него паднал билборд с филмов плакат, на който имало...кон! И...дотам.
Другият случай - на друг предсказали и предупредили да се пази от камион! Човекът не смеел да излезе от къщи!
Обаче...бил на терасата си, подпрял се на парапета, когато в главата му се забило...камионче - тежка детска играчка, изпусната от хлапе, доста етажи над него!

Изглежда някои неща (важните, както казваш или по-точно...ключово променящи живота на хората), просто трябва да се случат! И...когато се опиташ да ги промениш - съдбата си намира начин да го направи!
Звучи страшничко (понякога и за хубаво), но така мисля!

И последно - мое лично преживяване:
Преди много години посетих една жена "ясновидец". Сравнително млада, интелигентна, за простите хора беше...врачка. Нямаше разни там (като по филмите) аксесоари, екзотични облекла, предмети и прочее глупости.
Жената "гледаше" по снимки само. Доколкото схванах (без да я питам), беше контактьор с някакви външни съзнания и черпеше информация от тях. Нямаше драми или театро с изпадания в "транс" и подобни глупости.
Тя не знаеше нищо за мен и бях решил в последния момент да ида при нея.
Удивително точно ми каза доста неща от миналото, без да ми зададе нито един въпрос. Удивително точно ми описа настоящата картина (за мен и за други хора и събития, свързани с тях), които тогава не ми бяха известни, но в последствие се потвърдиха. Някои бяха леко неконкретни, но после си дадох сметка, че просто ме е щадила и в същност ме подготвя за това, което така или иначе сам ще науча.
Обаче...когато стана въпрос за бъдещи събития, тя сама ми каза, че има нещо като "размътване" и може да ми каже евентуален развой на нещата, но точно кой сценарий ще се случи - било много зависело от мен самия.
Каза ми също, че каквото и да става (по който и път да мина), все ще достигна една конкретна "точка", която е важна за мен...и така...







Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #46 -: Декември 18, 2018, 01:15:38 am »
Ясно е, че Maistora52 и технократ са "духовници" или "платоници както искате, за които светът е плод единствено и само на тяхното съзнание, с тяхното умиране умира и светът...

Въобще не ти е ЯСНО какво съм казал, драги dmitarp
Въобще не твърдя, че защитавам Платоничния поглед на света - точно напротив - върл материалист съм, ама явно и ти четеш през ред, през два, или може би само това което ти лови окото в миг на узо-опиянение!
Тезата, че "светът е плод само на човешкото съзнание" е една от най-грандиозните ГЛУПОСТИ проповядвана от незрели дървени философи и религиозно-радикални псевдо философи.
Запознай се с Будизма по-добре, с Окултизма също, и ще разбереш какво съм имал предвид - което въобще не е това, което си мислиш, че съм казал.

Светът и Вселената и Космосът, въобще не са плод на умствено упражнение. Те си съществуват и без да е необходимо някой - с тиква на раменете - да се упражнява в осмислянето им.
Проблемът на "Тиквите" е, че в ОПИТА СИ ДА ОСМИСЛЯТ СВЕТА, ИМ СЕ НАЛАГА ДА СИ СЪЗДАВАТ ФИКТИВНИ УМСТВЕНИ "ИНСТРУМЕНТИ" - един от тях е понятието за Време - и с огромният вече инструментариум създаден от ТИКВИ през хилядолетията - да се опитват да го обяснят на други ТИКВИ.

Сори, ама на моите рамене никога не е имало ТИКВА! - и с моята кончина няма да изчезне този Земен прекрасен свят и красивото Звездно небе - ще изчезнат само моите безбройни мигове на наслада, докато съм ги наблюдавал приживе. Ще изчезнат моите лични Взаимодействия с Реалността, включително и всичките глупости, които са се опитвали да ми набиват в главата разни Неграмотни "даскали"... или приятели, или дори тукашни съфорумци!
Много ми е ситна цедката, драги, и през нея не могат да минат дори и извадени от контекста мои лични изказвания.
Така че, дерзай и ти... разгеле си тръгнал на някъде!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Що е то време
« Отговор #47 -: Декември 18, 2018, 07:24:10 am »
Майсторе, Майсторе... Изобщо няма да "умреш", успокой се! Точно както материята и енергията не се губят, а само преминават от една форма в друга, така и Съзнанието не се губи, а само се префокусира от един план на Битието в друг... Можеш да се научиш да го правиш дори "приживе", без да изоставяш телесната си обвивка, ако се постараеш.
Мозъкът е един много странен и много мощен инструмент. С негова помощ съзнанието "ти" може да се концентрира и фокусира в невероятна степен - да върши сложна абстрактна работа, като например: изчисления, логически разсъждения, да извежда и спазва точни рецепти, да извлича математически модели и т.н.
Без него съзнанието е делокализирано, разпиляно. Способно е да схваща философската същност на нещата, да гледа извън времето, да съзерцава и да получава прозрения и мъдрост, свървайки се с "интернета" на Глобалното съзнание.
Съществуват множество методи за пълно или частично изключване на мозъка - различните форми на хипноза, холотропното дишане, режими на сън и безсъние, осъзнатото сънуване, разните шамански техники и т.н.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #48 -: Декември 18, 2018, 09:02:18 am »
Намерих една статия на испански физици че времето в далечното бъдеще на вселената ще спре да тече. Според мен налудничава хипотеза, защото това означава че вселената ще стане мъртва, застинала и лишена от движение и промяна, а това няма как да се случи.https://nauka.offnews.bg/news/Fizika_14/Fizitci-smiatat-che-vremeto-bukvalno-shte-spre-video_84575.html

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Що е то време
« Отговор #49 -: Декември 18, 2018, 09:15:57 am »
@технократ, да обаче тази статийка е една евтина вестникарска сензация... Теорията е много по-стара, мисля че е още на Гибс (1839-1903) и се нарича "Теория за топлинната смърт на Вселената". Идеята е, че когато всичкият топлообмен във вселената приключи и температурата навсякъде се изравни, тогава ентропията ще бъде мексимална и никакви процеси повече няма да могат да протичат...
В една чисто материална (механична) вселена точно това би станало, само че в "теорията" не присъстват категории като Съзанието, етера, квантовата механика и други фактори, които биха могли ефективно да се противопоставят на този процес...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #50 -: Декември 18, 2018, 09:38:22 am »
@технократ, да обаче тази статийка е една евтина вестникарска сензация... Теорията е много по-стара, мисля че е още на Гибс (1839-1903) и се нарича "Теория за топлинната смърт на Вселената". Идеята е, че когато всичкият топлообмен във вселената приключи и температурата навсякъде се изравни, тогава ентропията ще бъде мексимална и никакви процеси повече няма да могат да протичат...
В една чисто материална (механична) вселена точно това би станало, само че в "теорията" не присъстват категории като Съзанието, етера, квантовата механика и други фактори, които биха могли ефективно да се противопоставят на този процес...

Вселената като цяло може би е затворена система ( ако е крайна по количество и няма други съседни на нея вселени, има и теория за множественната вселена, мултивселената) и напълно логично е в един момент да се установи термично равновесие из цялата вселена и всички процеси един ден да спрат, и тогава вселената наистина би могла да стане мъртва, всички процеси в нея да спрат, така и времето ще спре да тече . Но аз мисля че има процеси скрити от нас, които обръщат колелото на топлината смърт на вселената по някакъв начин, така че ентропията да почне да намалява, например живите организми правят това. Дали пък животът във вселената не обръща ентропията на вселената, живот в такава форма който не познаваме и е из цялата вселена.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Що е то време
« Отговор #51 -: Декември 22, 2018, 01:31:04 am »
Обикновен човек едва ли ще може да достигне до такова необикновено нещо като СЕ.
Това че са се събрали тука различни, хм, така да се каже... интересни хора,  не е случайно. Мислите, обсъжданията и експериментите не са напразни, нещо в така наречената НООсфера се мени и едни ден, за който му е писано, СЕ-то, а и други  неща  може да са факт.

Малко езотерични факти.

Всичко, ко­ето се по­явя­ва в прос­т­ран­с­т­во­то и времето, е съ­щес­т­ву­ва­ло пре­ди това в Духа.
Материализирането на Духовното може да изглежда като фантастика или фантасмагория, но Творческото Слово(Логоса) е това, което е създало - световете, телата на живите организми и др.(творчески-вибрационно)
"В начало бе Словото и Словото бе у Бога и Словото бе Бог... Всичко чрез него стана"

За никакво случайно комбиниране на молекули в "първичен бульон" не става въпрос! :o

За времето: "Времето пък, то има съвсем друго предназначение. Времето не е създадено да оправя живота. Времето само хроникира нещата, то е една справочна книга. Като отидеш при времето, то ще ти каже: „Господине, преди толкова и толкова хиляди години ти направи тази погрешка“. То е справочна книга."



В Раджа Йога медитацията на най-малките частици време и техния ход дава различаване. Имаме  някакви "времеви частици"

Щайнер го свърза с етерния свят. Времето не винаги е съществувало.

"Преди (епохата) на   древния Сатурн нямаме никакво време, а само вечност, пребиваващо. Там всичко е било  едновременно. Следването  на процесите  един след друг  — това започва със Сатурн. А в това состояние на света, където е само вечността, пребиваващото, там няма също така и никакво движение. Тъй като към движението принадлежи  времето. "
Рудолф Щайнер

Относно духовното развитие - има опасни и безопасни практики. По-добре да се ползват безопасните.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #52 -: Декември 22, 2018, 03:41:50 am »
Но аз мисля че има процеси скрити от нас, които обръщат колелото на топлината смърт на вселената по някакъв начин, така че ентропията да почне да намалява, например живите организми правят това. Дали пък животът във вселената не обръща ентропията на вселената, живот в такава форма който не познаваме и е из цялата вселена.
Животът не е непременно съзнателен, но е дело на съзнание!
Съзнанието не означава разум! Само във висшите форми на интелигентен живот се "помещават" и двете!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #53 -: Декември 22, 2018, 09:31:52 am »
Животът не е непременно съзнателен, но е дело на съзнание!
Съзнанието не означава разум! Само във висшите форми на интелигентен живот се "помещават" и двете!

Само разумът има способност да съзнава, една от неговите функции. А съзнание лишено от разум не съществува. Но това е вече философска тема  :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Що е то време
« Отговор #54 -: Декември 22, 2018, 11:32:02 am »
GreenHulk, има един много интересен експеримент, който същевременно е и относително лесен, и всеки при добро желание може да си направи:
https://www.youtube.com/watch?v=UpJ-kGII074

Течността вътре е глицерин. А при обратното въртене се илюстрира, как могат да се материализират неща, обекти и събития в латентен, размит вид...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #55 -: Декември 22, 2018, 04:20:17 pm »
GreenHulk, има един много интересен експеримент, който същевременно е и относително лесен, и всеки при добро желание може да си направи:
https://www.youtube.com/watch?v=UpJ-kGII074

Течността вътре е глицерин. А при обратното въртене се илюстрира, как могат да се материализират неща, обекти и събития в латентен, размит вид...

Нима, неща, обекти и събития, могат да се размият и после да се възстановят, подобно на някви капки в глицерин ;D

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Що е то време
« Отговор #56 -: Декември 22, 2018, 05:28:26 pm »
Могат да съществуват в неявен (размит) вид и в един момент да се "материализират" чрез причинно-следствените връзки.
Това с капките е само илюстрация.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #57 -: Декември 22, 2018, 06:03:08 pm »
Могат да съществуват в неявен (размит) вид и в един момент да се "материализират" чрез причинно-следствените връзки.
Това с капките е само илюстрация.

Това е само някаква хипотеза, няма експериментални факти които да го потвърждават. Същото е и със хипотезата за отрицателната маса.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #58 -: Декември 22, 2018, 06:38:18 pm »
Не не е хипотеза за разлика от отрицателната маса. Представи си два листа почти плътно един до друг и колония бактерии живеещи между листовете в един двумерен свят към който са се приспособили и хал хабер си нямат, даже твърдо отричат възможността да има повече от две измерения. А сега си отговори на два въпроса:
1. Как ще им изглежда като събитие ако ти пробиеш с молив "примерно" двата листа формиращи техния свят.
2. Как ще им изглежда ако ти притиснеш между пръстите си "примерно" двата листа така, че плътно да залепнат един за друг.
И за финал един бонус въпрос:
Ако аналогично събитие се случи в нашия свят, кой би го разпознал.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #59 -: Декември 22, 2018, 07:14:14 pm »
Не не е хипотеза за разлика от отрицателната маса. Представи си два листа почти плътно един до друг и колония бактерии живеещи между листовете в един двумерен свят към който са се приспособили и хал хабер си нямат, даже твърдо отричат възможността да има повече от две измерения. А сега си отговори на два въпроса:
1. Как ще им изглежда като събитие ако ти пробиеш с молив "примерно" двата листа формиращи техния свят.
2. Как ще им изглежда ако ти притиснеш между пръстите си "примерно" двата листа така, че плътно да залепнат един за друг.
И за финал един бонус въпрос:
Ако аналогично събитие се случи в нашия свят, кой би го разпознал.

Да ти кажа не знам как ще им изглежда на тези двумерни бактерии действие от третото измерение, вероятно ще им изглежда като внезапно появил се от никъде писец на молив  ;D или като внезапно появил се от никъде човешки палец :) Ама Радико давай по същество, каква е тази хипотеза за размазани събития и обекти които се материализирват подобно на боята в глицерина. Май нещо съм чел за нея, не беше ли от книгата на Майкъл Толбот " Холографската Вселена ". Там се говори за много мистична действителност, включително за вселената като холографско изображение, което също е абсурдно, ма нали трябват доказателства за това, ми стъпете си на краката и земята бе хора, иначе хипотези бол  и аз мога да си измислям и фантазирам модели на вселената и философски принципи. Да ама малко от малко трябва да се корелират с действителността.