Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 101746 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #180 -: Март 13, 2019, 01:10:13 pm »
И как ще формулираш или дефинираш някакво разстояние без материя в абсолютната празнина?

Разстоянието е характеристика на пространството! Отричайки разстоянието при липса на материя е отричане на самото пространство, не го ли разбираш? Това, че е трудно за дефиниране, не означава, че го няма!

Пространството като вместилище за материята, сякаш материята трябва непременно да бъде вместена в някакво пространство което да е изначално построено за нея, а времето тече като река, тече си нещо там незнайно какво без да има никаква материя.
Да, материята е енергийна проекция на информацията в пространството (екрана). Няма ли пространство, няма къде да се реализира "проектът материя". Вземи едно лазерно фенерче от тези, прожектиращи разни фигурки...не срещне ли лъчът стена, няма фигурка. Ако имаш старинни дървени мебели, вероятно в тях има червеи дървояди...мебелите не са построени "изначално за тях", но е голям шансът да ги има...
Нямаш дървени мебели - няма дървояди...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #181 -: Март 13, 2019, 03:20:52 pm »
Атос, расъжденията ти за пространството времето и разстоянието са абсолютно безпочвени и граничещи със фантазията. Ето на, имало пространство и време, без абсолютно никаква материя в него, ей така с магическа пръчица сътворено. ;D

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #182 -: Март 13, 2019, 03:49:14 pm »
Технократ, и какво им е фантастичното?

Трудно е да се намерят подходящи думи за обяснение, но и моето разбиране е като това на atos.

Да видим дали ще мога да го обясна още по-фантастично ;D. Ако не друго, поне мога да те объркам още повече :D

пространство= мерност с определени качествени характеристики...

Ето още един пример, но доста опростено и образно казано... Водата има характеристики- плътност, температура на кипене и т.н.. Но тези характеристики не са самата вода...

А ефира(етера) е вече изражението на тези характеристики (пространство=мерност). Можем да го кажем и така- че ефирът е съвкупност от първоматерии на базата характеристиките на мерността.

По натам от съчетанието на тези първоматерии, се получават хибридните материи и тези, които очите ни виждат и ръцете ни пипат...  :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #183 -: Март 13, 2019, 05:04:32 pm »
Технократ, и какво им е фантастичното?

Трудно е да се намерят подходящи думи за обяснение, но и моето разбиране е като това на atos.

Да видим дали ще мога да го обясна още по-фантастично ;D. Ако не друго, поне мога да те объркам още повече :D

пространство= мерност с определени качествени характеристики...

Ето още един пример, но доста опростено и образно казано... Водата има характеристики- плътност, температура на кипене и т.н.. Но тези характеристики не са самата вода...

А ефира(етера) е вече изражението на тези характеристики (пространство=мерност). Можем да го кажем и така- че ефирът е съвкупност от първоматерии на базата характеристиките на мерността.

По натам от съчетанието на тези първоматерии, се получават хибридните материи и тези, които очите ни виждат и ръцете ни пипат...  :D

И като няма материя каква мерност ще се мери , същата е само когато има материя за да има какво да се мери. Ти и Атос не разбирате че мерността не е качество на пространството а на измеримото което е материя със качество на протяжност и пространството е само качество проява на материята и без нея не съществува. Характеристиките на нещо не могат да съществуват самостоятелно отделно от нещото. Вие това не можете да разберете, и се впускате в безкрайни полемики без изход, понеже сте първоначално заблудени. Ми събудете се най накрая.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #184 -: Март 13, 2019, 05:30:53 pm »
И като няма материя каква мерност ще се мери , същата е само когато има материя за да има какво да се мери. Ти и Атос не разбирате че мерността не е качество на пространството а на измеримото което е материя със качество на протяжност и пространството е само качество проява на материята и без нея не съществува.

Е, не!!!
Пред тези доводи онемявам  ;D ;D ;D
Даже смятам да се подложа на трапанация, че белким схвана подобна концепция, понеже сега съм заблуден и главата ми е пълна с излишни знания...

Пространство без материя не съществувало....това изказване трябва да влезе в световния златен научен фонд за всички времена (бисери)!!!

Абе... някои друг смята ли че без материя пространство не съществува или аз съм повреден нещо?
Сериозно се замислям за трапанацията  ;D

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Що е то време
« Отговор #185 -: Март 13, 2019, 05:59:25 pm »
Пише се трепанация, цитирам "Хирургическа намеса с проникване в костна кухина"

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #186 -: Март 13, 2019, 06:17:53 pm »
И като няма материя каква мерност ще се мери , същата е само когато има материя за да има какво да се мери. Ти и Атос не разбирате че мерността не е качество на пространството а на измеримото което е материя със качество на протяжност и пространството е само качество проява на материята и без нея не съществува. Характеристиките на нещо не могат да съществуват самостоятелно отделно от нещото. Вие това не можете да разберете, и се впускате в безкрайни полемики без изход, понеже сте първоначално заблудени. Ми събудете се най накрая.

Технократ, мисля, че знам от къде идва разминаването...
Кокошката или яйцето е първо? :)
В тези неща няма как да се мисли линейно... Мерността не е нещо, което можем да пипнем и да пийнем, тя е характеристики. И сега въпросът- характеристиките ли са преди изражението им като материя или материята е преди характеристиките й?
От човешка гледна точка може би един такъв въпрос е логичен и съвсем нормален за ума :), но иначе само затормозява разбирането...  Просто и двете си съществуват, това е! :)


Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #187 -: Март 13, 2019, 08:43:36 pm »
Технократ, мисля, че знам от къде идва разминаването...
Кокошката или яйцето е първо? :)
В тези неща няма как да се мисли линейно... Мерността не е нещо, което можем да пипнем и да пийнем, тя е характеристики. И сега въпросът- характеристиките ли са преди изражението им като материя или материята е преди характеристиките й?
От човешка гледна точка може би един такъв въпрос е логичен и съвсем нормален за ума :), но иначе само затормозява разбирането...  Просто и двете си съществуват, това е! :)



Материята също не може да се пипне и да се види, това което се пипа и се вижда като материя, не е самата материя а нейните форми и проявления във действителността. Мерността на материята като пространственната или пък времевата и мерност, да, те са само характеристики на материята но не са самата материя. Така че кое е първичното според теб, може ли да съществува характеристика на нещо без самото нещо да съществува. Чрез взаимодействието материята съществува, и чрез същото тя оказва въздействие на нашите сетива, за нейното присъствие, и детектиране.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Що е то време
« Отговор #188 -: Март 13, 2019, 10:55:29 pm »
Колеги,
много интересна тема.  ;)
Не ми е ясно обаче, направо нямам никаква представа, какво представлява времето и какво е това материя, как тя се ДЕТЕКТИРА? Да няма случайно детекторни диоди за материя?

Ако е възможно малко по-подробно /на молекулярно ниво/, че бахти интересното?  ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #189 -: Март 13, 2019, 11:18:57 pm »
......................може ли да съществува характеристика на нещо без самото нещо да съществува. .....
Не бягай по тъча!
Ти отрече съществуването на самото пространство...? За какво по-нататък може да се говори с теб?
Значи и вакуумът е измислица, щом няма материя в него!
Веднага трябва да уведомим поне БАН за твоето откритие...

Пише се трепанация, цитирам "Хирургическа намеса с проникване в костна кухина"
Прав си, приемам забележката...но четейки технократ, направо ми идва на ум друга дума - "утрепанация"(не знам какво означава, тепърва ще и придавам смисъл ;D ;D ;D), може би  нещо като..."утрепа коня", но по-мащабно...цялото хергеле... ;D

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Що е то време
« Отговор #190 -: Март 14, 2019, 12:24:00 am »
"Утрепанация" е хубава нова думичка :D Смятам да я включа в речника си :D
Докато за времето има различни виждания и разбирания, то пространството... си го има със или без материя. Например една кутия можем да я напълним с чушки и домати или с вода, а можем да я оставим и само с въздух или пък да издърпаме целия въздух от нея с вакуумна помпа, като обгражданото от стените на кутията пак си е пространство. А можем и да махнем кутията, както и цялата материя наоколо - пространството ще продължи да съществува. Аз поне не виждам дилема тук.

ПП. Като стана въпрос за правопис, искам да обърна внимание и на друга масова грешка, а именно използване на "в предвид" или "на предвид", които са погрешни. Правилното е само "предвид": https://kaksepishe.com/predvid-3/

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Що е то време
« Отговор #191 -: Март 14, 2019, 12:26:22 am »
Предлагам да разнищим времето на квантово-криогенично ниво в джанибеков стил за да енталпизираме състоянието! wow?

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #192 -: Март 14, 2019, 01:14:48 am »
Материята също не може да се пипне и да се види, това което се пипа и се вижда като материя, не е самата материя а нейните форми и проявления във действителността.
Ах, как буквално си "захапал" изречението - "По натам от съчетанието на тези първоматерии(ефир, огромно число от тънки материи), се получават хибридните материи и тези, които очите ни виждат и ръцете ни пипат..."

Можем да си играем с думите до безкарай! Та...
Как дефинираш материята?
Как дефинираш пространството?
Как дефинираш етера?
Как дефинираш информация?

Полагам усилия да разбера от коментарите ти смисъла и значенията, които ти влагаш, но не успявам.

Цитат
технократ

Така че кое е първичното според теб, може ли да съществува характеристика на нещо без самото нещо да съществува.

 Според мен пространството може да съществува без материя, да :). hyparh  и atos са го обяснили добре.
 Това с първичното мисля, че обясних разбирането си с поста за "кокошката и яйцето".  При опита за обяснение на материята и пространството думата "първично" само подхлъзва...

Цитат
технократ
Чрез взаимодействието материята съществува, и чрез същото тя оказва въздействие на нашите сетива, за нейното присъствие, и детектиране.

Това не го схванах изобщо?
 
ПП. В тази тема съвсем забравихме времето :)

montanar

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #193 -: Март 14, 2019, 05:46:59 am »
Ае и аз да се изрежа  :P - не претендирам за достоверност но така спя спокойно.

За мен времето е условно понятие за интервал за случване на събития и процеси.

За мен пространството е разстоянието е между частиците материя.

Изводите ми са че няма време без пространство и няма пространство без материя.

А големата мъка за ефиреца - според мен го няма - и довода ми е елементарно прост (като мен самия)
А той е - Ако предположим че има ефир той не е барионно ниво - щото ако беше на това ниво щеше да имаме забавяне на разните квантови частици - а такова нямаме - (кнкретен пример са прилитащи от на майната си от въпросните частици аджиба тия частици колкото са яки и колкото са дребни че успяват да преминават през цели планети извода е че не взаймодействат с нищо - друг довод е аджиба ако имаше ефир той щеше да влияае и на вътреатомно ниво и това би предизвиквало най малкото загряване и разпад на всичко.)

Така че господа ефираджии. сънувайте кошмари и ефира да бъде с вас! ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #194 -: Март 14, 2019, 07:01:16 am »
Цитат
   За мен времето е условно понятие за интервал за случване на събития и процеси.

За мен пространството е разстоянието е между частиците материя.

Изводите ми са че няма време без пространство и няма пространство без материя. 

За мен секундата е условно понятие за интервал за случване на събития и процеси.

За мен метъра е разстоянието е между частиците материя.

Изводите ми са че няма време без пространство
 но има пространство без материя.