Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 102653 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Що е то време
« Отговор #165 -: Март 02, 2019, 03:59:29 pm »
Те реално са едно и също нещо ... но е трудно за "преглъщане"
Точно както "дължина" и "височина" ... кое какво е, е относително.
« Последна редакция: Март 02, 2019, 04:20:37 pm от atos »

Арахая

  • Гост
Re: Що е то време
« Отговор #166 -: Март 02, 2019, 04:11:02 pm »
Времето...

Да се опитваме да дефинираме какво е време, е ако не друго, поне забавно :D :D :D.  Все едно се опитваме да затворим вятър в шепа. :D :D :D И как да се кротне ума ни инак!? Нали се чувства уютно, предимно, ако нещо е вкарано в рамки и теглилки. Та и времето „трябва“ да го „набутаме“ в нещо- познато, разбираемо за масата човеци, за да може и евентуално да го експлоатираме по човешки качествено и количествено :D :D :D. Затова сме измислили „тик-так“, та да има нещо, че съвсем да не се изгубим в безвремието. :D :D :D
И все пак можем да си размишляваме на воля...
От коя изходна позиция се опитваме да го дефинираме- от позицията на човеци с определени пресетивни, сетивни, умствени възможности, респективно възможности и характеристики на харда ни( мозъка като орган :) ). И всъщност го опростявеме до толкова, до колкото може да го схване умът ни и да го облечем в думи. Тоест един кабел, ако е слаб и му пуснем силен ток, най-вероятно ще изгори(не разбирам от ток, така че ако греша, ме извинете). Тоест това, с което ще щамповаме времето като разбиране, е просто представа според  „качествата на кабелите“, с които разполагаме в дадения момент.
Когато си помислим за времето, то пълнеж многообразен и многолик- от съществителни до прилагателни и глаголи. Слънчево, дъждовно време, ден- нощ, бързо-бавно, минута, секунда, час, 24 часа, времето в земната орбита, в космоса, процеси, физическо събитие, картини, образи, усещания... Тоест от другата страна винаги има нещо за „закотвяне“. Кой има нужда от котвичка- ума ни и как- чрез моментната ни точка на осъзнаване, в която, както споменах, можем да пълним на воля каквото и както...

Та времето е моментната ни точка на осъзнаване, а тя се движи в личния ни съзнателен мисловен поток...  Натъртвам съзнателен, защото дали подсъзнанието ни се „чеше по темето“ с въпроса- „ какво е време?“, само можем да гадаем.

Какво е време според една птица?  Е освен ако не сме птици, няма ка да знаем :D  Какво е време според един обитател (човек) на джунглата, който няма идея какво е часовник, телевизор, интернет? Дори всяка наука  е дефинирала времето през нейната основна точка на осъзнаване на „реалността...

Преди няколко години, при работа с пациенти болни от деменция (дегенеративно заболяване на мозъка), някои от тях живееха във времето на Втората световна, ама съвсем буквално. Не знаеха какво е час, нито часовник, а не ги и интересуваше...  Моментната им точка на осъзнаване се беше закотвила там и толкоз.
 
Какво е време извън моментната точка на осъзнаване на човека, само можем да гадаем.
Не знам до колко можах да обясня разбирането си, но чакам да почнат да валят домати по мен, хахахах.  :D
« Последна редакция: Март 02, 2019, 04:41:46 pm от Арахая »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #167 -: Март 02, 2019, 06:03:53 pm »
Аз обаче си оставам на мнението за сега, че времето не е физическа реалност, а е абстракция-конструкт, на човешката мисъл :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Що е то време
« Отговор #168 -: Март 02, 2019, 06:06:07 pm »
То и рзстоянието попада под същата дефинция.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Що е то време
« Отговор #169 -: Март 02, 2019, 06:11:28 pm »
   Само си губите времето с това време. Времето е просто нещо. Достатъчно е човек да знае що е то равномерно движение или по друг начин казано движение без ускорение. И още трябва да знае някаква мерна единица за разстояние - примерно метър. Значи това са само две неща: Скорост V и разстояние dS. И от тези двете намираме времето dt = dS/V. Проста работа. Няма нужда да философстваме много-много и да разтягаме локуми.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #170 -: Март 02, 2019, 06:13:46 pm »
То и рзстоянието попада под същата дефинция.
Съмнително, разстоянието съществува и без да го въвеждаме като абстракция. То за да се преодолее някакво разстояние се изисква време, може да има аналогия на разстояние със време, но само когато има и движение. Иначе ако се разглеждат нещата статично, излиза че времето е излишно. За да се реализира движение, е необходимо разстояние и време, ако се допусне хипотетично че има материя без движение, то тя трябва да съществува без пространственна и времева намеса.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Що е то време
« Отговор #171 -: Март 02, 2019, 06:23:16 pm »
Може би тези от NIST (National Institute of Standards and Technology) ще ни кажат ако ги попитаме: https://www.nist.gov/pml/time-and-frequency-division/time-services/brief-history-atomic-clocks-nist
Понже най-малкото те го мерят, савнително точно от 1949 г. Въпроса е, че те ще ни кажат само как го измерват интерпретирането, както те казват, го може само Господ.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #172 -: Март 02, 2019, 07:11:23 pm »
Това че всички обекти отстоят с някакво разстояние едни от други е свойство не на пространството а на свойството на материята да се подрежда една до друга дори и плътно. Ако материята имаше свойството да се трупа до безкрайност в един и същ обем, то от това може да се заключи, че самата материя може да се натрупва и в точка, т.е за това да не е необходимо пространство. Ето защо заключавам че разстоянието и протяжността е свойство на самата материя, и че пространството няма реално физическо естество, също както и времето, ако нямаше движение на материята, а се разглежда всичко статично.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #173 -: Март 03, 2019, 04:07:02 am »
Това че всички обекти отстоят с някакво разстояние едни от други е свойство не на пространството а на свойството на материята да се подрежда една до друга дори и плътно. Ако материята имаше свойството да се трупа до безкрайност в един и същ обем, то от това може да се заключи, че самата материя може да се натрупва и в точка, т.е за това да не е необходимо пространство. Ето защо заключавам че разстоянието и протяжността е свойство на самата материя, и че пространството няма реално физическо естество, също както и времето, ако нямаше движение на материята, а се разглежда всичко статично.
Абсурд!

Иначе ако се разглеждат нещата статично, излиза че времето е излишно.
Пълен абсурд!
Да разглеждаш нещата "статично" означава да ги разглеждаш без времето!

С други думи казваш, че ако махнеш времето, то е излишно - нещо ми е малко безсмислен този израз!


Времето...
............
От коя изходна позиция се опитваме да го дефинираме- от позицията на човеци с определени пресетивни, сетивни, умствени възможности, респективно възможности и характеристики на харда ни( мозъка като орган :) ). И всъщност го опростяваме до толкова, до колкото може да го схване умът ни и да го облечем в думи. Тоест един кабел, ако е слаб и му пуснем силен ток, най-вероятно ще изгори(не разбирам от ток, така че ако греша, ме извинете). Тоест това, с което ще щамповаме времето като разбиране, е просто представа според  „качествата на кабелите“, с които разполагаме в дадения момент.
.............................
Та времето е моментната ни точка на осъзнаване, а тя се движи в личния ни съзнателен мисловен поток...  Натъртвам съзнателен, защото дали подсъзнанието ни се „чеше по темето“ с въпроса- „ какво е време?“, само можем да гадаем.
..............................................
 Дори всяка наука  е дефинирала времето през нейната основна точка на осъзнаване на „реалността...


След тези размисли, аз повече нямам какво да кажа... всичко е много точно описано (забележете - не дефинирано, а именно - описано). Предлагам да приключим с тази тема!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #174 -: Март 03, 2019, 06:29:56 am »
Атос, за тебе много неща може да ти изглеждат абсурдни, но за други не. И добре че е така, иначе нямаше да съществува собственото мнение и всичко щеше да е подчинено на стадното чувство. Съжалявам, че не се получава ползотворен диалог с теб.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #175 -: Март 03, 2019, 12:14:04 pm »
Атос, за тебе много неща може да ти изглеждат абсурдни, но за други не. И добре че е така, иначе нямаше да съществува собственото мнение и всичко щеше да е подчинено на стадното чувство. Съжалявам, че не се получава ползотворен диалог с теб.
Сблъсъкът на мнения не е "неползотворен диалог". Аз пък съжалявам, че приемаш всяко различно мнение от своето като лична обида, едва ли не?
Остави емоциите, наблягаме на анализа.
То и рзстоянието попада под същата дефинция.
Съгласен съм с Юлиан.

Но да твърдиш, че разстояние без материя не съществува е...(меко казано) несериозна концепция, дори да разглеждаш нещата при "спряло" време.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Що е то време
« Отговор #176 -: Март 03, 2019, 04:32:22 pm »
Но да твърдиш, че разстояние без материя не съществува е...(меко казано) несериозна концепция, дори да разглеждаш нещата при "спряло" време.
Сега пък ти ми слагаш думи в устата. Аз говоря за пространство, ти чуваш материя.
Не случайно са стигнали до формулировката "пространствено-временен континуум". Тоест пространството и времето които за човека са две неща между които няма нищо общо, реално са характеристики на едно и също нещо. Не можем да разглеждаме само една "ос" на тоя континнум, или да "махнем" една от осите, щото за нас тя изглеждала не на място...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #177 -: Март 03, 2019, 04:53:19 pm »
Това, за материята е предназначено за технократ, не си единственият, Юлиане в тоя форум :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #178 -: Март 03, 2019, 05:50:43 pm »
Цитат
Но да твърдиш, че разстояние без материя не съществува е...(меко казано) несериозна концепция, дори да разглеждаш нещата при "спряло" време.

И как ще формулираш или дефинираш някакво разстояние без материя в абсолютната празнина? Ти сигурно си привърженик на Нютоновската школа, която разглежда пространството и времето, като абсолютни и независими категории от материята. Пространството като вместилище за материята, сякаш материята трябва непременно да бъде вместена в някакво пространство което да е изначално построено за нея, а времето тече като река, тече си нещо там незнайно какво без да има никаква материя.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Що е то време
« Отговор #179 -: Март 13, 2019, 02:48:48 am »