Автор Тема: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET  (Прочетена 94297 пъти)

magnet77

  • Гост
Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« -: Декември 13, 2018, 03:11:24 pm »
Тъй като си намерих генератор на правоъгълни импулси 25kHz съседната тема мутира в нова.

С този кит мога да генерирам напрежение 5-10Vrms и 25kHz удобно 
http://www.elimex.bg/product/124959/kit-k031-generator-na-pravoagalni-impulsi-1hz-200khz.html

Въпроса ми е как сега да усиля сигнала с MOSFET  или MOSFET кит или устройство, за да получа на изхода му
25kHz, 30Vrms  и поне 200mA, пък 1A е още по-добре. Схема, части линк към теория или магазин - всичко би ми помогнало

Бедата ми е, че 99% от информация и части е нискочестотно, т.е. до 20kHz.  Решението сигурно не е трудно, но трябва да го намеря

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #1 -: Декември 13, 2018, 03:28:04 pm »
Можеш ли да споделиш за какво ще използваш ултразвука?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #2 -: Декември 13, 2018, 03:30:09 pm »
Нискочестотните стъпала не са непременно ограничени до 20kHz, особено по-простите и по-стари схеми. В някои от тях просто има честотно орязване на сигнала, защото се смята, че е излишен над прага на чуваемост 20kHz.
25kHz изобщо не може да се класифицира като сигнал за ВЧУ, така че би трябвало да ти свършат работа.
Потърси някое старо, по-широколентово стъпало, махни му филтрите и действай :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #3 -: Декември 13, 2018, 03:56:28 pm »
http://www.elimex.bg/product/102993/kit-k166h-niskochestoten-usilvatel-25w-s-lm1875.html
Обаче вероятно ще трябва да смениш електролитните кондензатори с чувствително по-малки, за да запазиш поне отчасти фронтовете на импулсите. Иначе самия чип може да усилва до 70 килохерца по спецификация.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #4 -: Декември 13, 2018, 04:25:41 pm »
Точно така! Ако имаш схемата, колегите (които са по-компетентни от мен), могат да ти кажат кое къде да пипнеш!

magnet77

  • Гост
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #5 -: Декември 13, 2018, 05:08:47 pm »
Нискочестотните стъпала не са непременно ограничени до 20kHz, особено по-простите и по-стари схеми. В някои от тях просто има честотно орязване на сигнала, защото се смята, че е излишен над прага на чуваемост 20kHz.

Изрязват го често нарочно защото считат, че е шум появил се от нежелателни източници. Дори понеже там съм малко по-компетентен, мога да кажа че го изрязват докато е още в цифров вид - с цифрови филтри - една програма разлага сигнала в ред на Фурие и високите хармоници отиват в кошчето за боклук на 100%. После където мине през аналогови устройства и там го режат да не се появи пък нещо по пътя и да запецне някой като мене и да не си вре носа където не му е работа.

magnet77

  • Гост
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #6 -: Декември 13, 2018, 05:26:24 pm »
http://www.elimex.bg/product/102993/kit-k166h-niskochestoten-usilvatel-25w-s-lm1875.html
Обаче вероятно ще трябва да смениш електролитните кондензатори с чувствително по-малки, за да запазиш поне отчасти фронтовете на импулсите. Иначе самия чип може да усилва до 70 килохерца по спецификация.

Благодаря. Това може и да ми свърши работа. Не са казали. Забравили са да кажат, че LM1875 работи до 70kHz и наистина може да ми изрежат доста ръбовете със самата им схема.

Взех си два MOSFET-а от тях - IRF640NSPBF D2PAK SMD, N-MOSFET; 200V; 18A; 150W; по 1.20лв
които отговарят добре на желанието ми, но не знам как да го свържа - не трябва ли някое съпротивление, кондензатор и т.н. да се добави -  даже сигналът за входа му го имам идеален мисля на теория, но трябва да докарам изхода му и да го лепна някъде.  На изхода имам мисля ток, а трябва да управлявам по напрежение. Даже средното му краче е срязано и като чета,  сигурно сорса и базата са на късо като за цифров сигнал и тази честота би била шега за него.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #7 -: Декември 13, 2018, 06:42:48 pm »
По тази схема направих два усилвателя за захранване на Тесла траф и токови трансформатори. Сложил съм мощните транзистори на радиатори и ги затворих в компютърно захранване с вентилатор. Схемата съм я пробвал от почти 0 до над 500 kHz и захранване до 200 V. В последствие сложих и логика която да не позволява едновременно включване на двете рамена и окъсяване на транзисторите. На изходите съм със IGBT транзистори до 1200 V и 48 А. Схемата не е сложна но стана универсална.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #8 -: Декември 13, 2018, 10:50:00 pm »
Както казва н.в. (негово величество) шопа "оти да е просто като може да е сложно"? Вече имаш генератор, имаш някакъв бръмчалник който дърпа 30W, или по малко или повече. Трябва да захраниш генератора, no comment какви му са импулсите и т.н., това ще управлява 1 по мощен транзистор ако не те интересува инвертиран ли е сигнала, ако искаш да не е инвертиран ще трябва пред транзистора да поставиш един двутранзисторен емитерен повторител. Мисля че щом искаш нещо да бръмчи второто е излишно. За предпочитане е е да захраниш бръмчалника и транзистора с управляем по мощен изправител. Това ще ти даде възможност за настройка на напрежението и съответно изх. мощност на излъчвателя. Ползвай даденостите за момента.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Усилване на 25kHz правоъгълни импулси с MOSFET
« Отговор #9 -: Декември 14, 2018, 04:05:26 am »
Да, не е споменал каква изходна мощност търси, това би стеснило много кръга от съветите и излишното усложняване.