Автор Тема: Промяна на 3D модели  (Прочетена 15595 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Промяна на 3D модели
« -: Декември 03, 2018, 05:08:07 am »
Здравейте съфорумци!
Въпросът /молбата/ ми към вас е, дали има някой, който се занимава с 3D моделиране и дали ще благоволи да модифицира малко прикачените по-долу 3D модели?
Механизмът, който се получава накрая е такъв - https://www.youtube.com/watch?v=N49LqVQChMg
Промяната трябва да се направи там, където е тресчотковия механизъм. На това място искам да поставя два еднопосочни лагера - https://www.ebay.de/itm/CSK8PP-2RS-Einweg-Freilauflager-8-x-22-x-9-mm-Freilaufkupplung-One-Way-Bearing-/322477433640?hash=item4b15272328
Размерите ги има на страницата.
Трябва да се променят файловете BevelG32.stp и Shaft1.stp
Също ако е възможно да се увеличи броя на зъбите колкото е възможно и ако е възможно. Тук промяната трябва да се направи във файловете BevelG16.stp и BevelG32.stp
И на последно място трябва да се направи конструкция /нещо като кутия/, която да държи цялото това нещо /сглобяема ще е най-добре/
Материала, от който ще бъдат изработени детайлите е Standard Nylon (Polyamide) (SLS) - PA 12 - has all-around great mechanical properties and chemical resistance and is ideal for functional parts and prototypes

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #1 -: Декември 03, 2018, 10:42:32 am »
Малко уточнения. Искаш да замениш харповия механизъм с еднопосочни лагери? Диаметъра на тези лагери е много малък в сравнение с вала, вала е 20 мм, лагерите 8, на тези ли лагери държиш, ако да тогава вала на места дори ще е по малък от 8 мм? Понеже всичко ще е от плстмаса, според мен е по-добре да не ползваш шпонките, а да се изработи вала с 5 стотни до 1 десета по голям, така ще предава достатъчно въртящ момент. Към кутията и вала също трябва да има лагери, даже към пиньона 2, ако държиш на оригиналния вариант с лагерни втулки, вместо с лагери и така може да остане. Отностно зъбите, за да се увеличат трябва да им се намали модула, т.е. изцяло да се моделира изделието, с това не ми се захвща, другото ще го направя. Освен това зъби с по-голям модул при всички случаи ще се изработят с по-голяма точност. Малкия модул ще ти осигури по-безшумна работа, и по-висока натовареност,но след като всичко е плстмаса, лагерите са предварително гресиране, няма да има голям шум, а натовареността ще се определя от връзката между еднопосочните лагери и колелата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #2 -: Декември 03, 2018, 02:24:04 pm »
miromad, ако не е тайна, сподели за какво ще го използваш?
Може на някой от нас да му хрумне идея за готов модул от някоя машинарийка :D

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #3 -: Декември 03, 2018, 02:31:49 pm »
Такава машинария със същото предназначение , но в много по-малки размери има в самонавиващите се часовници.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #4 -: Декември 03, 2018, 02:47:37 pm »
И в някои стари механични играчки го има (ако спомените ми вече не са изветрели, де), ако целта не е само и единствено обръщане на движението, може и други неща да паснат!
Нека той да каже?

П.П. Файловете отдолу не мога да ги отворя, затова "стрелям малко на сляпо" :D

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #5 -: Декември 04, 2018, 01:03:47 am »
Малко уточнения. Искаш да замениш харповия механизъм с еднопосочни лагери? Диаметъра на тези лагери е много малък в сравнение с вала, вала е 20 мм, лагерите 8, на тези ли лагери държиш, ако да тогава вала на места дори ще е по малък от 8 мм? Понеже всичко ще е от плстмаса, според мен е по-добре да не ползваш шпонките, а да се изработи вала с 5 стотни до 1 десета по голям, така ще предава достатъчно въртящ момент. Към кутията и вала също трябва да има лагери, даже към пиньона 2, ако държиш на оригиналния вариант с лагерни втулки, вместо с лагери и така може да остане. Отностно зъбите, за да се увеличат трябва да им се намали модула, т.е. изцяло да се моделира изделието, с това не ми се захвща, другото ще го направя. Освен това зъби с по-голям модул при всички случаи ще се изработят с по-голяма точност. Малкия модул ще ти осигури по-безшумна работа, и по-висока натовареност,но след като всичко е плстмаса, лагерите са предварително гресиране, няма да има голям шум, а натовареността ще се определя от връзката между еднопосочните лагери и колелата.
Искам да заменя харповия механизъм с еднопосочни лагери. Държа да са тези лагери, които съм купил.
Щом мислиш, че така ще е по-добре, тогава няма да ползвам шпонките.
С лагерни втулки или с лагери ще е по-добре? Може ли втулките също да се изработят от този материал, от който ще се изработят и останалите части или трябва да е от метал? И ако ще е с лагери, то ще трябва като купя лагери да ти напиша размерите, за да може по тях да направиш кутията /или греша/?
Нека броя на зъбите остане така. Няма да е проблем.
miromad, ако не е тайна, сподели за какво ще го използваш?
Може на някой от нас да му хрумне идея за готов модул от някоя машинарийка :D
Искам да преобразувам двупосочно движение /клатене напред-назад/ в еднопосочно такова.
Такава машинария със същото предназначение , но в много по-малки размери има в самонавиващите се часовници.
С толкова малки размери не ми върши работа.
И в някои стари механични играчки го има (ако спомените ми вече не са изветрели, де), ако целта не е само и единствено обръщане на движението, може и други неща да паснат!
Нека той да каже?

П.П. Файловете отдолу не мога да ги отворя, затова "стрелям малко на сляпо" :D
Целта е единствено преобразуване на двупосочно в еднопосочно движение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #6 -: Декември 04, 2018, 01:28:16 am »
Ок, но пак не са ясни много условията?
Едно е да забодеш прът 10 метра с платно горе, който вятърът да клати без равномерност на амплитуда и сила, друго е да имаш равномерно възвратно - постъпателно движение с фиксирана амплитуда.
Кое от двете?

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #7 -: Декември 04, 2018, 02:55:56 am »
Ще е равномерно възвратно-постъпателно движение с фиксирана амплитуда

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #8 -: Декември 04, 2018, 12:00:15 pm »
Ще е равномерно възвратно-постъпателно движение с фиксирана амплитуда
Тогава, най-добра работа би ти вършил този добър, стар механизъм:

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #9 -: Декември 04, 2018, 03:29:17 pm »
Тогава, най-добра работа би ти вършил този добър, стар механизъм:

Първоначалното ми хрумване беше за такъв механизъм, но той няма да ми свърши работа.
Нужен ми е механизма, който публикувах в първия пост и ще бъда много благодарен, ако dmitarp ми помогне с моделите!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #10 -: Декември 04, 2018, 03:39:12 pm »
Ок, твой избор!
Всеки може да избира по-лесен или по-труден път :D
Нека и Димитър каже какво мисли, все-пак?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #11 -: Декември 05, 2018, 09:48:01 am »
Ето измененията, лагерните втулки могат да се изработят от същия материал, дал съм им 5 стотни хлабина.  Линейните лагери имат стегнатост към конусните колела и към входния вал 5 стотни също. Лагерните втулки отговарят по размер на лагер 608, 608 ZZ 8х22х7 и могат да бъдат сменени с тях. Такива лагери има в спинерите. Дистанционните втулки имат хлабина 1 десета. Кутията е делена и затворена, иначе няма как да стане монтажа. Всичко съм представил в един файл. Ако има нещо допълнително казвай. По каква технология ще се изработват зъбните колела?
« Последна редакция: Декември 05, 2018, 12:09:01 pm от atos »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #12 -: Декември 06, 2018, 01:26:02 am »
Хиляди благодарности Мите!!!!
Зъбните колела и всички останали детайли ще се изработват чрез лазерно синтероване, защото четох, че по този начин крайният продукт ще е лек и здрав, и става за произвеждането на функционален прототип.
Дай си и твоето мнение от какъв материал и по каква технология да бъде направено /но да не е много скъпо :)/.
Ще можеш ли да разделиш детайлите и всеки детайл да е в отделен файл? И също да конвертираш детайлите в STL формат /нека останат и в STP формат/, защото някои 3D печатни услуги не поддържат STP формат?
И ако може също вала да е симетричен и от двете страни, защото искам и от двете страни да закрепя клатещия механизъм, за да е по-устойчива конструкцията?
Много благодаря още веднъж за помощта и се надявам да не съм отнел много от времето ти!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #13 -: Декември 11, 2018, 01:42:03 pm »
Избора на материала и начина на изработване е много добро. Може да помислиш и за 3Д принтиране, може да е по евтино, там също могат да го направят със същия материал, но точността ще е по ниска. Само вала ти препоръчвам да го направиш класически чрез струговане
Прилагам ти отделни файлове във stl и step формат по отделно. Вала съм го променил така както искаш.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Промяна на 3D модели
« Отговор #14 -: Декември 11, 2018, 11:51:23 pm »
Много благодаря Мите за помощта!
Вала ще го направя чрез струговане и ще е метален, а останалите елементи ще са от полиамид P12 чрез лазерно синтероване.