Автор Тема: Измамите на Илън Мъск относно електромобилите и совалките  (Прочетена 28116 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Нямаш си и представа от технологията на батериите, и съответно пишеш глупости, една вярна дума нямаш!

Ти нямаш представа, и я караш само на декларации ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
технократ, много голям разбирач се извъди, тука имаше един дет питаше дали може да се връзват заедно литиеви и оловни акумулатори дали не беше ти.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Първо сметките не ти са верни, не са 3 хиляди долара а 7 хиляди, изчисли го по сегашният курс на долара и ще ти излезе малко под 14 хилядарки за някакви си 160 000 километра,–което хич не е много, като се вземе в предвид че в големите градове годишно се навъртат много повече километри, и ако изобщо е вярно, и не е само реклама за зарибяване на балъци.
Ако искаш чисто нова батерия, без да връщаш старата - цената е 6 200 долара за най-мощната. И това са точно 10650 лева по днешен курс, а не 14 000. Можеш да попиташ също така колко струва един чисто нов двигател с вътрешно горене от представителството на Нисан - просто така, за сравнение. Или смяташ че ДВГ е вечен?
За една година 160 000 км не знам кой навърта, но не и МПС в града. Вероятно бусовете за междуградски превози на някои куриерски фирми или автобусите София - Бургас... там вероятно има толкова км за година. Аз карам много, и въпреки това рядко надхвърлям 15 000 км/година. Това значи че една батерия ще ми стигне за целия живот на автомобила. Ако реша да карам Нисан Лийф на 15-20 години вече е друг въпрос, но вероятно ще взема предвид цената на нова батерия ако реша да си купувам такава кола втора ръка на 10+ години, а и продавача ще е наясно че едва ли ще може да иска смислена сума за кола с батерия в края на живота си. Но ако купувам кола на 10+ години, вероятно ще се ориентирам и към батерия втора ръка...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Ако искаш чисто нова батерия, без да връщаш старата - цената е 6 200 долара за най-мощната. И това са точно 10650 лева по днешен курс, а не 14 000. Можеш да попиташ също така колко струва един чисто нов двигател с вътрешно горене от представителството на Нисан - просто така, за сравнение. Или смяташ че ДВГ е вечен?
За една година 160 000 км не знам кой навърта, но не и МПС в града. Вероятно бусовете за междуградски превози на някои куриерски фирми или автобусите София - Бургас... там вероятно има толкова км за година. Аз карам много, и въпреки това рядко надхвърлям 15 000 км/година. Това значи че една батерия ще ми стигне за целия живот на автомобила. Ако реша да карам Нисан Лийф на 15-20 години вече е друг въпрос, но вероятно ще взема предвид цената на нова батерия ако реша да си купувам такава кола втора ръка на 10+ години, а и продавача ще е наясно че едва ли ще може да иска смислена сума за кола с батерия в края на живота си. Но ако купувам кола на 10+ години, вероятно ще се ориентирам и към батерия втора ръка...

Цитат
И това са точно 10650 лева по днешен курс, а не 14 000.
А това да не са малко пари че да ги даваш на всеки 3 години, или ти се мислиш за милионер.
Цитат
За една година 160 000 км не знам кой навърта, но не и МПС в града.
Значи има хора които всеки ден пътуват от единият край на София до другият край, за да ходят на работа, пресметни ги за една година колко километри навъртат, да не говорим и за допълнителните дето ги навъртат през уикенда като ходят и до провинцията.
Цитат
Можеш да попиташ също така колко струва един чисто нов двигател с вътрешно горене от представителството на Нисан - просто така, за сравнение. Или смяташ че ДВГ е вечен?
ДВГ не е вечен, но батериите за електромобилите ще ти излезят за 10 години колкото 2 ДВГ, че и повече, а ДВГ може да те изкара и един живот, зависи как го подържаш.
Цитат
Аз карам много, и въпреки това рядко надхвърлям 15 000 км/година.
Значи не караш много, а си мислиш че караш много.
Цитат
Това значи че една батерия ще ми стигне за целия живот на автомобила.
Така си мислиш, батерията ще издъхне още на 3 година.
Цитат
Но ако купувам кола на 10+ години, вероятно ще се ориентирам и към батерия втора ръка...
Още по зле, втора ръка батерия означава че ще се срине още догодина ;D

технократ, много голям разбирач се извъди, тука имаше един дет питаше дали може да се връзват заедно литиеви и оловни акумулатори дали не беше ти.

Информацията за прехвалените литии батерии не я измислям аз, така че си спести квалификациите за това кой разбирал и кой не.

« Последна редакция: Ноември 30, 2018, 04:38:44 pm от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
технократ, трябва поне малко съзнание да има у теб да се усетиш къде си тръгнал да обясняваш на технически много по грамотни от теб. Да в някоя друга сфера може и да знаеш повече но тука не.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Попрочетох малко, че не ми се чете повече, километри....куриерски фирми.... да ви кажа, че работих преди 2 години в една такава. Ама се отказах, че е самоубийство. 1000 км на нощ, от понеделник до петък, да се разбира събота сутринта. Говорим за Испания. Стотици бусове "хвърчат' по цели нощи по всички магистрали. Най-многото, което знам е 1400км. За една нощ, не се майтапя.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
А това да не са малко пари че да ги даваш на всеки 3 години, или ти се мислиш за милионер.
...
Така си мислиш, батерията ще издъхне още на 3 година.Още по зле, втора ръка батерия означава че ще се срине още догодина ;D
Защо говориш глупости, а не погледнеш в книжката на някой Нисан Лийф колко е гаранцията на батерията? Черно на бяло е написано "96 месеца или 100 000 мили". Това са 8 години или 160 000 км. Какви 3 години те гонят?

Отново искам дебело да подчертая - електромобила НЕ Е ЗА ИЗВЪНГРАДСКИ ПЪТУВАНИЯ. Просто не е създаден за това. Батерията му не стига. Той е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГРАДСКА КОЛА.

След това лирическо отклонение ми кажи колко хил. км на година изминава една такава кола? От кръстовището на околовръстното с пътя към Божурище до кръстовището на околовръстното с магистрала Тракия в посока Пловдив са точно 30.3 километра по самото околовръстно. През центъра са 27. Ако някой не е от София - това е най-големия диаметър на столицата, най-голямото разстояние. Отиване и връщане са 60 км. 300 работни дни са точно 18 000 км на година (ако има идиот, дето живее в Божурище а работи в Дружба 2 ... съчувствам му :) ).

Не ми обяснявай за километри, изминавани от разни коли извън града. Тази кола не е за тази работа. Ако я ползваш по този начин - ще я съсипеш (или поне ще й съкратиш гаранцията).

ДВГ не е вечен, но батериите за електромобилите ще ти излезят за 10 години колкото 2 ДВГ, че и повече, а ДВГ може да те изкара и един живот, зависи как го подържаш.
Това беше преди 20-30 години. Вече няма такива коли. Можеш да разчиташ на максимум 250-300 000 км. И то ако наистина го гледаш, сипваш му само скъпо масло и го караш с читаво гориво и го ремонтираш с оригинални резервни части. А това струва скъпо... Питай една турбина за Мерцедес колко струва. Питай един носач за Ауди колко струва (щот шарнира е част от носача и за да смениш шарнир, се сменя целия носач). Питай комплект амортесьори за 63 АМГ колко струват (ако не знаеш - над 9700 лева е комплекта, и няма съпътстващо производство). Един пиклив датчик за положението на волана за мизерния ми опел от преди 10 години струва 1 800 лева... Ти изобщо в кой свят живееш? Ако искаш да ти е ефтинко - един роднина има един трабант комби в един гараж в Ловеч... мое да измислим нещо. ще ти е почти без пари да го караш.
Но тук разискваме съвременни коли.

П.С. Ако ти гръмне ел. блок за управлението на двигателите и батерията на един такъв нисан... какво правиш? Че то е само с 5 години гаранция, а вероятно струва повече от батерията.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Трабанта продава ли се? Ако да.... за колко?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Ако някой го интересува: https://www.youtube.com/watch?v=SP82kvk70Vg
Тесла на 300 00 мили (грубо 1/2 млн км) и твърдят, че батерията е все още с поне 90% капацитет...

https://www.youtube.com/watch?v=A8rctyTjJ2o&t=380s
Тесла на 250 000 мили (400 000 км) с 93% запазен капацитет на батерията.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Направи си сам сметката, една електрическа кола е фактически вечна ако не е блъснеш, без повреда и подръжка може да измине 1 000 000 км, е ако това нещо няма бъдеще, кое има?

dmitarp, според мен, правилния израз трябва да бъде: "ако превръщането на ел. енергия в механична, за задвижване на двигателната част на автомобила, от гледна точка на ефективността на трансформиране на енергията, няма бъдеще, кое ще има?", с такова изказване съм напълно съгласен, и в този му смисъл, вие директно се съгласявате и с Тесла, които е направил това изказване преди 120 години.

Самия електрически автомобил, с идеята за огромни бартери в него, нямат бъдеще, понеже просто измествате една неефективност, неефективност превръщате на енергията на карболовите горива в ДВГ, към задвижване на ходовата част, и я прехвърляте към, трансформирането на топлинна енергия в електрическа, и последващо предаване през далекопроводите, и последващи трансформации, докато достигне до крайната си цел, батерията на автомобила. Имате достатъчно интелигентност, и ако вземете да превъртите числата не мисля че ще имате различно мнение.
Бъдещето е другаде, разбира се ако приемем че индустрията има изобщо някакво виждане за бъдеще, а не само да се гонят, "лесни пари", и по-точно в оптимизирана система за генериране на ел. енергия в самия автомобил от топлинната енергия на фосилните горива, и използване на тази енергия за задвижване на ходовата част на автомобила.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Самия електрически автомобил, с идеята за огромни бартери в него, нямат бъдеще, понеже просто измествате една неефективност, неефективност превръщате на енергията на карболовите горива в ДВГ, към задвижване на ходовата част, и я прехвърляте към, трансформирането на топлинна енергия в електрическа, и последващо предаване през далекопроводите, и последващи трансформации, докато достигне до крайната си цел, батерията на автомобила.
Бъдеще има първо защото както казах по-горе се измества замърсяването - не е баш под носа на хората. Ако не беше така нямаше да се развива трамвайния и тролейбусния транспорт.
И втората възможност е ел. енергията да не се произвежда от фосилни горива. Вече има немалка част ел. енергия, която се произвежда от възобновяеми и чисти източници. А при фотоволтаиците се произвежда директно ел. енергия без преминаване през топлинната. И в тази насока има какво още да се направи. Ако най-накрая направят толкова чакания пробив в термоядрените електроцентрали ще си имаме практически безкрайно количество (сравнително) чиста енергия.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0

Бъдеще има първо защото както казах по-горе се измества замърсяването - не е баш под носа на хората. Ако не беше така нямаше да се развива трамвайния и тролейбусния транспорт.

juliang, вие, явно изобщо не вниквате в това което е написано, а си говорите това което ви е наум. Замърсяването ще се намали в пъти, и ефективността ще се вдигне отново с пъти, ако осмислите това което съм написал. За трамвайния и тролейбусния транспорт изобщо не споменавайте във връзка с автомобилите, освен ако не решите че навсякъде където се движат те, автомобилите, ще трябва да има кабели над тях.
Трябва да спомена разбира се, че в човешката история, хората рядко, като общество са въвеждали високо ефективни решения. Ел. автомобилите не са от вчера, имало ги е, и даже а били, толкова разпространени колкото тези с ДВГ, в самото начало на 20-ти век. Разбира се, идването на евтиния петрол, и някои други фактори, им подсича пазара. Стратегията за продаване с рекламен лозунг: "нашите ел. автомобили са 6 пъти по-ефективни от тези на петрол" явно е е била впечатляваща за потребителските овце.
Затова, и днес никой не говори за ефективност, а само за "изместване на замърсяването". Тоест не ни интересува каква е ефективността, само и само да ни е по-чист градския въздух. А то, че проблем може да се окаже, по-голям, когато се замете под чергата, така да се каже, малко се замислят. Така че в такъв един случен на безхаберие от обществото, което е много вероятно имайки в предвид, общата необразованост, вие ще сте прав. Поне, краткосрочно разбира се, понеже, в крайна сметка, обществото като цяло, може да има неефективни решения, но рано или късно, природата си казва своето, понеже тя не търпи неефективност, в дългосрочен план разбира се.

И втората възможност е ел. енергията да не се произвежда от фосилни горива. Вече има немалка част ел. енергия, която се произвежда от възобновяеми и чисти източници. А при фотоволтаиците се произвежда директно ел. енергия без преминаване през топлинната. И в тази насока има какво още да се направи. Ако най-накрая направят толкова чакания пробив в термоядрените електроцентрали ще си имаме практически безкрайно количество (сравнително) чиста енергия.

Имам някакво съгласие, особено когато електричеството не се трансформира от топлинна енергия, но проблема тук е чр самата инфраструктура на цивилизацията ще трябва да се променени за да може това да стане, и има отново има много условности.
От друга страна си помислете, какъв в процента на усвоената от дърветата енергия на електромагнитните вълни от слънцето и ги сравнете с тази на слънчевите панели. Кое е по ефективно и по-евтино? С едно обаче няма спор, ако изкарат слънчеви панели в орбита вземат директно от там трансформират електромагнитните вълни, това е съвсем друго, там и електромагнитните вълни са 100 пъти по-мощни, понеже не са си загубили мощността преминавайки през атмосферата, има и такива проекти ако случайно не сте чували. При такава установка, човечеството за първи път би прихванало енергия която, обикновено "струи", така да се каже, покрай земята. За съжаление, първо ще бъде много скъпо, поне в начало, и второ отново ще трябва сериозен индустриален тласък на доста технологии за да се направи това икономически ефективно, а не някакъв си малък научен проект. 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
juliang, вие, явно изобщо не вниквате в това което е написано, а си говорите това което ви е наум.
Това откритие е съизмеримо единствено с откриването на колелото!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Ако някой го интересува: https://www.youtube.com/watch?v=SP82kvk70Vg
Тесла на 300 00 мили (грубо 1/2 млн км) и твърдят, че батерията е все още с поне 90% капацитет...

https://www.youtube.com/watch?v=A8rctyTjJ2o&t=380s
Тесла на 250 000 мили (400 000 км) с 93% запазен капацитет на батерията.

Това са реклами за бълъци, ха ха ха.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Защо говориш глупости, а не погледнеш в книжката на някой Нисан Лийф колко е гаранцията на батерията? Черно на бяло е написано "96 месеца или 100 000 мили". Това са 8 години или 160 000 км. Какви 3 години те гонят?

Отново искам дебело да подчертая - електромобила НЕ Е ЗА ИЗВЪНГРАДСКИ ПЪТУВАНИЯ. Просто не е създаден за това. Батерията му не стига. Той е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГРАДСКА КОЛА.

След това лирическо отклонение ми кажи колко хил. км на година изминава една такава кола? От кръстовището на околовръстното с пътя към Божурище до кръстовището на околовръстното с магистрала Тракия в посока Пловдив са точно 30.3 километра по самото околовръстно. През центъра са 27. Ако някой не е от София - това е най-големия диаметър на столицата, най-голямото разстояние. Отиване и връщане са 60 км. 300 работни дни са точно 18 000 км на година (ако има идиот, дето живее в Божурище а работи в Дружба 2 ... съчувствам му :) ).

Не ми обяснявай за километри, изминавани от разни коли извън града. Тази кола не е за тази работа. Ако я ползваш по този начин - ще я съсипеш (или поне ще й съкратиш гаранцията).
Това беше преди 20-30 години. Вече няма такива коли. Можеш да разчиташ на максимум 250-300 000 км. И то ако наистина го гледаш, сипваш му само скъпо масло и го караш с читаво гориво и го ремонтираш с оригинални резервни части. А това струва скъпо... Питай една турбина за Мерцедес колко струва. Питай един носач за Ауди колко струва (щот шарнира е част от носача и за да смениш шарнир, се сменя целия носач). Питай комплект амортесьори за 63 АМГ колко струват (ако не знаеш - над 9700 лева е комплекта, и няма съпътстващо производство). Един пиклив датчик за положението на волана за мизерния ми опел от преди 10 години струва 1 800 лева... Ти изобщо в кой свят живееш? Ако искаш да ти е ефтинко - един роднина има един трабант комби в един гараж в Ловеч... мое да измислим нещо. ще ти е почти без пари да го караш.
Но тук разискваме съвременни коли.

П.С. Ако ти гръмне ел. блок за управлението на двигателите и батерията на един такъв нисан... какво правиш? Че то е само с 5 години гаранция, а вероятно струва повече от батерията.

Цитат
Отново искам дебело да подчертая - електромобила НЕ Е ЗА ИЗВЪНГРАДСКИ ПЪТУВАНИЯ. Просто не е създаден за това. Батерията му не стига. Той е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ГРАДСКА КОЛА.

Увря ти карантията най накрая  ;D