Автор Тема: Температурна разлика, двигател от 2 род  (Прочетена 11464 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Температурна разлика, двигател от 2 род
« -: Ноември 17, 2018, 12:00:15 pm »
Здравейте, реших да публикувам тема за двигателите от 2 род, използващи температурните разлики в околната среда, които може да са малки но могат да бъдат усвоени. Ето един демонстрационен видеоклип показващ че една играчка може да се квалифицира към такъв двигател. Моля за коментари.https://youtu.be/_5M7xHdR-y0

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #1 -: Ноември 17, 2018, 02:46:49 pm »
Моля за коментари.
Според мен това е поредната ненужна простотия, като електрета. Че работи - работи, спор няма. Енергията която ще изкара е колкото да захрани половин светодиод. Че ще послужи за нещо - е няма да послужи за нищо практически. Може да послужи само за запълване на свободното време в някой форум, като се отприщи една голяма дискусия с полемика, като започнат да хвърчат едни формули, та се стигне да ядрото на земята, неутрино, етера, извънземните и Тесла. Накрая завършва, като всяка една безсмислена тема. Ще се включат и конспиратори, и търсачи на тролове, нищо, че практически те самите  нищо не правят. Те само ще създават разни темички и ще дебнат някой да не им троли златната тема и евентуално да се намери някой глупак вместо тях, да вземе да експериментира - да пълни каца без дъно.

Та ето така виждам аз нещата по интересната тема.  8)
Дано коментара ми е бил полезен!  Няма нужда да ми благодарите, Ребята! :D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #2 -: Ноември 17, 2018, 03:01:36 pm »
Да, освен за играчка за друго не става. Дори да се опиташ да го направиш в огромен мащаб, флуидът вътре ще трябва да преодолява непосилно височинно налягане.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #3 -: Ноември 17, 2018, 04:12:08 pm »
В един лимон (или портокал) забиваш 2 пирона - единият цинков, другият - меден. Връзваш за тях жици. Ето ти СЕ! Палиш с него диоди, крушки... А я си представи, че вържеш паралелно 10 такива, или 100, или 1000! Направо ще можеш да си осветиш кухнята!
СЕ отвсякъде, особено ако не смяташ цената на плодовете, и най-вече на цинковите пирони, които, за разлика от медните, се разтварят при реакцията...
Та такива работи... човек се лъже, и се залъгва, и като се погледне накрая - пак с два пробити джоба :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #4 -: Ноември 17, 2018, 05:09:02 pm »
В книгата на Джери Василатос е пълно с такива "Загубени" открития. Там и от земята с два електрода на определено разстояние може да се изкара ток за един-два светодиода, ама чак от неговата книга го разбрахме. Преди това баварските илюминати го криеха.   :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #5 -: Ноември 17, 2018, 05:47:09 pm »
Според мен може да се построи двигател работещ на температурни разлики. Например термопомпите могат да бъдат енергоизточници. Зависи как се оползотворява енергията от околната среда и не бива да се пренебрегва. Видеото го пуснах само за обща представа, та този форум е точно за такива работи, а както виждам има доста скептици.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #6 -: Ноември 17, 2018, 09:24:19 pm »
Според мен може да се построи двигател работещ на температурни разлики. Например термопомпите могат да бъдат енергоизточници. Зависи как се оползотворява енергията от околната среда и не бива да се пренебрегва. Видеото го пуснах само за обща представа, та този форум е точно за такива работи, а както виждам има доста скептици.
Двигател който директно може да абсорбира тази енергия по някакъв начин, едва ли, прекалено малка ще е концентрацията на тази енергия около него. И да се изясним, крайна сметка, вие не търсите "двигател", това е прекалено общ термин, а термодинамичен трансформатор.

От друга страна, да се направи такава система, която да абсорбира енергия от ниско температурен топлинен източник, от определен обем, това вече е друго. Тук съм започнал такава тема, http://mazeto.net/index.php/topic,10803.0.html, ако ви е интересно прочетете, на видеото има работещ, но все още енергийно отворен, взема се енергия и отвън за задвижването на компресора, модел на такава система.

alan

  • Гост
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #7 -: Ноември 17, 2018, 10:08:18 pm »
   Не се заблуждавайте, направете качествен траф със необходимите параметри, униполярните витки са мит както казваше професора, и там турете пак хубав кондер, ама да не е стирофлекс както си мислят някои, а самоделка - от стъкло или текстолит с размерите на микровълнова  ;)

Тогава от DDS пускате плавно и гледате, когато пробие по междина, там слагаш метката... може и пикофаради да иска, но търпение му е майката  :)

След това на пълен товар се прави същата процедура, обаче без захранване, защото има голям риск от срив!

Ако направите грешка, всичко отива по дяволите:)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Температурна разлика, двигател от 2 род
« Отговор #8 -: Ноември 18, 2018, 12:27:19 pm »
Двигател който директно може да абсорбира тази енергия по някакъв начин, едва ли, прекалено малка ще е концентрацията на тази енергия около него. И да се изясним, крайна сметка, вие не търсите "двигател", това е прекалено общ термин, а термодинамичен трансформатор.

От друга страна, да се направи такава система, която да абсорбира енергия от ниско температурен топлинен източник, от определен обем, това вече е друго. Тук съм започнал такава тема, http://mazeto.net/index.php/topic,10803.0.html, ако ви е интересно прочетете, на видеото има работещ, но все още енергийно отворен, взема се енергия и отвън за задвижването на компресора, модел на такава система.

В общи линии си прав, аз обаче смятам че топлината от нискотоплинен източник от определен обем на околната среда, например от подпочвени води през зимата, чрез термопомпи да бъде изтеглена температурата така че да работи бутално флуиден стърлинг двигател