Автор Тема: Начини за акумулиране на енергия.  (Прочетена 76371 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #60 -: Ноември 04, 2018, 07:41:44 am »
Гпвпря за мангановия хлорид. Със малко преобразуване на предишни мой експерименти може да има готово решение.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #61 -: Ноември 04, 2018, 10:32:47 am »
Замислих се дали не може да се акумулира соларна и ветро енергия през лятото, като се втечнява някакъв фреон, после да се ползва когато няма вятър и слънце. Би трябвало да излезе евтино и без особенни инвестиции за самият гаражен гении  :) Аз съм привърженик на автономията на енергията " направи си сам за да ти завиждат останалите "  ;)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #62 -: Ноември 04, 2018, 05:53:21 pm »
Фреона можеш да го втечняваш зимата за да се разхлаждаш лятото

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #63 -: Ноември 04, 2018, 06:46:53 pm »
Технократ кое е евтиното на идеята че баш не схванах?  :-\
Дори пропан да ползваш за хладилен агент който е доста по-евтин от фреона пак излиза ......А и чисто технически стои въпроса с обемите.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #64 -: Ноември 04, 2018, 06:59:26 pm »
Фреона можеш да го втечняваш зимата за да се разхлаждаш лятото

Зимата фреона се изпарява при минус 20 градуса, защо да не може да се ползва като енергиен източник ползващ околната температура. Ако се използва и студеното греене на слънцето през зимата, като допълнително се увеличи греенето посредством лещи и се нагрява фреона, би трябвало по този начин да се добива енергия, например при адиабатното си разширение втечнен газ може да движи турбина. Детандерните машини използват именно втечненият газ, като когенерация при получаването на електричество.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #65 -: Ноември 04, 2018, 07:22:56 pm »
Дали не си говорехме тук за акумулиране на енергия. За извличане от околната среда комай имаше други теми в тоя форум.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #66 -: Ноември 04, 2018, 07:28:01 pm »
Да приемем че имаш тонове безплатен фреон.  :-\ Ииии къде ш го дяваш като вече го изпариш? Случайно да имаш няколкостотин хиляди кубика херметичен резервоар? Или ш го изпускаш в атмосферата?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #67 -: Ноември 04, 2018, 07:37:39 pm »
Да приемем че имаш тонове безплатен фреон.  :-\ Ииии къде ш го дяваш като вече го изпариш? Случайно да имаш няколкостотин хиляди кубика херметичен резервоар? Или ш го изпускаш в атмосферата?
Без значение е къде ще го дява въпроса е, че при изпаряване прави студ. Прави топлина САМО В МОМЕНТА НА КОМПРЕСИРАНЕТО. Какъв акумулатор е това?

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #68 -: Ноември 04, 2018, 07:41:25 pm »
Абе карай да е весело - да спамим темата що сме много умни.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #69 -: Ноември 05, 2018, 04:04:21 am »
До сега май не каза колко топлина искаш да акумулираш за зимата, нито какъв обем ще топлиш с нея. Щото според мен ще е най-лесно изпълнимо да събираш топла вода, пък ако сложиш и малко химикал ще можеш да я нагрееш и до 120 градуса без да кипне. Все си мисля че е безумна идея, поради каква причина искаш да го правиш, колко излишък на енергия имаш лятото, сметни колко ти трябва зимата и виж дали изобщо има смисъл да се вкарваш в разходи по събиране на нещо което няма да ти стига за нищо зимата.
Пък ако ти занимава вземи прочети за Flow battery и мое да се вкараш във играта. Освен това на тия акумулатори може да да добавяш все повече бидони с химикал и по тоя начин увеличаваш капацитета им.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #70 -: Ноември 05, 2018, 11:06:05 am »
Дали не си говорехме тук за акумулиране на енергия. За извличане от околната среда комай имаше други теми в тоя форум.

Да изстудяването е един вид акумулиране на енергия, колкото и невероятно да звучи. Топлината при изстудяването отива в околната среда, после чрез изпаряване на изстуденото ползваме температурата на околната среда в която има и принос внесената при изстудяването. Отелен е въпроса колко рентабилно ще излезе такъв проект, просто обсъждаме нали.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #71 -: Ноември 05, 2018, 11:23:48 am »
Ppipilica цитирам се
Цитат
Имам намерение да вкарам Х количество соларни панели за изцяло лична употреба и не искам да се разправям с енергодружествата да им продавам (подарявам) средства поради обективни причини които описах по-горе. Реално разчетената работа на автономна система през летните месеци дава голям излишък от енергия която се чудя как да я оползотворя смислено.
И никъде не съм казал че искам а акумулирам топлина И  самото име на темата го казва.
Ако трябва да сме конкретни дори 1кв/ч излишна енергия от слънчеви панели за период от да речем 3 месеца сметни сам колко енергия генерират и кой ще е тоя топлинен резервоар който ще я съхрани? Дори без да включваме топлинните загуби на такъв резервоар (а те в никакъв случай не трябва да се пренебрегват) пак количеството му става огромно. И точно топлинните загуби обезсмислят цялата система при дълговременно съхранение.

Технократ преди да продължаваш да носиш вода от Х кладенци отговори на въпросите де ти зададох.
Цитат
Да приемем че имаш тонове безплатен фреон.  :-\ Ииии къде ш го дяваш като вече го изпариш? Случайно да имаш няколкостотин хиляди кубика херметичен резервоар? Или ш го изпускаш в атмосферата?

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #72 -: Ноември 06, 2018, 08:22:50 pm »
Седя и си мисля - и по едно време се оказва че само си седя.......
Ходя де ходя мисля ко мисля и ТЦ - ко и да мисля се оказва че водорода е най добрия вариант .....
Соларни панели -> електролизер -> дехидратор -> компресор -> и в бутилки за високо налягане.
Верно риск има но си мисля че ако се изпълни кадърно инсталацията не е чак пък толко опасно......
КПД пре достатъчно добро дълготрайност на съхраняване пре достатъчна енергиина плътност на средно ниво ...... ко му трябва повече на човек.

Говоря за компресиране на чист водород.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #73 -: Ноември 06, 2018, 09:28:32 pm »
Представям ти една още по куца оригинална идея.
Въобще всички идеи на основата на химията на тежки ( с голяма молекулна маса) вещества е куха, поради ниската енергийна плътност. Тази система е на базата на CaO -> Ca(OH)2. Енергийната плътност по отношение на полезната топло-енергия е 310 kWh  + 50 kWh  електроенергия за тон CaO. Поради това, че системата работи при високи температури част от топло-енергията може да се преобразува в електроенергия и да се извадят допълнителни 50 kWh електроенергия. Пълната ефективност е 70%, по отношение на електроенергията е минимум 10% , и по отношение на топло-енергията, е 60 %, другата енергия отива за производство на водна пара за самия процес.
Недостатъци:
1. Висока температура, което изисква електроенергия за зареждане
2. Ниска ефективност по отношение на електроенергията
3. Ниска енергийна плътност

Предимства
1. Възможност за сезонно съхранение на енергия
2. Активното вещество е евтино, безкраен брой цикли, при условие, че няма контакт със атмосферата.

Схемата е прикачена на пдф файл. Извинявам се за грозното писане и чертане.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #74 -: Ноември 06, 2018, 09:38:15 pm »
dmitarp ми какво бре - работи си съвсем прилично ако калкулацията е вярна идеята изобщо не е куца.
Малко би било тегаво с топлобмените при потребление на енергията но са решими.