Автор Тема: Начини за акумулиране на енергия.  (Прочетена 76059 пъти)

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #30 -: Октомври 31, 2018, 12:03:16 am »
Да знаете че не съм се напушил ......
Но и мен от време на време ме хапе кучето и мисля глупости  ::)

Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #31 -: Октомври 31, 2018, 12:55:29 am »
bugman запознай се с принципите на горене на водорода - така няма да постигнеш налягане - при изгаряне на водород получаваш гореща пара която кондензира и си свива обема.

Не бързай да отхвърлаш идеята: не съм правил еектролизна клетка, но доколкото съм запознат - на практика, електролузните клетки са различни и произвеждат различни газове, като основно можем да ги разделим на 2: такива, които правят експлозия с последваща имплозия и такива, които правят имплозия с последваща експозия... Всъщност мисля, че в затворен обем и подаване на искра, винаги имаме разширение..., а водата няма да ни пречи, напротив...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #32 -: Октомври 31, 2018, 05:40:09 am »
epwpixieq-1, изчисленията съм ги направил (както писах вече по-горе - 4.655 kw/h), на теория си прав, но практическото извличане и ползване на тази енергия е невъзможно дори на 20%.
Аз пък някак си съм останал с впечатлението че тук обсъждаме най-малкото невъзможни неща :)
Енергииние плътности са базирани на практически експерименти. Но съм съгласен за трансформацията, неефективността е там, и в това е разковничето на проблема. Но всеки следва интересите си.
"взривяване" на малки порции HHO - получен чрез електролиза... КПД  на системата не ни интересува толкова, щото тока ни е фри...
Тока не знам дали ще ви е безплатен, освен ако не го дърпате директно от две метални плочи в земята, но вижте ако използвате само напрежение за разтягане на водната молекула, и успеете да изкарате ННО без да загряване на клетката, тоест с минмален разход на ток, от типа на клетката на Стели Майър, тогава може и да направите нещо.

fantom4e

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #33 -: Октомври 31, 2018, 08:51:17 am »
fantom4e твърдението ти за КПД при горене на водорода е напълно невярно.

bugman идеята е интересна обаче малко обясни какво точно имаш предвид - как точно предлагаш да се ползва енергията от изгаряне на водорода?
за цялата система писах, не за горене!

fantom4e

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #34 -: Октомври 31, 2018, 08:54:25 am »
Днес след малък мозъчен щурм с dimitarp и с негова помощ в тиквата ми зелена изапочна да зрей една идея.
Сложничка но пък напълно се вписва в концепцията ми.
Не е минала през сметалото щото все още не точно структурирана и изяснена но ще я нахвърлям и тук да мине рецензия от колеги чието мнение ценя.

Та ..... идеята е да се изгради система която на базата на получена ел. енергия от слънцето директно да се произвежда въглеводородно гориво без добавяне на каквито и да е суровини а системата сама да си ги добива от атмосферата.
Знам шантаво звучи но болен мозък това може да роди.

Разложен принципа е следния.
Имаме атмосфера в която има всичко необходимо за получаване на гориво.
имаме водни пари
имаме въглероден диоксид
Друго освен енергия да задвижим процеса не ни трябва.
Тоест провеждаме криосепарация на въздуха при -80 градуса целзии от която получаваме вода и въглероден оксид (вероятно и други неща но още не знам кави)
След това загряваме леко до и изпаряваме само въглеродния оксид и го прибираме на сигурно под възглавницата
После прибираме водата - тя ще ни трябва.

До тук имаме въглероден оксид и вода.
Сега разлагаме водата и и взимаме само водорода.

След това чрез Фишер-Тропш процеса си правим от водорода и въглеродния оксид каквото там гориво искаме.

Цялата тая дъндания има камара неизвестни но дори само 20% КПД да има на изхода ще имаме гориво което ще може да се съхранява и ползва в необходимия момент.
Има горивни клетки които могат от въздуха и с ток да получаваш органики (метанол, етанол и т.н.) които после да ползваш за гориво например, или да ги продаваш

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #35 -: Октомври 31, 2018, 05:23:19 pm »
За помпането на въздух и ползването му под налягане чрез HHO  не виждам особен смисъл - еквивалентни и много по ефективни са принципите с използването на гравитация - защото помпането на газове и ползването им в последствие като движеща сила само посебеси е несравнимо по-малко КПД от всеки ел.двигател движещ водна помпа или повдигащ някаква тежест за които уточнихме какви са им кусурите.

Интересни също са маховичните системи - при тях енергиината плътност може да излезе много добра и почти сравнима с галваничните елементи но технологично са доста сложни ако се гонят сериозни резултати от тях и следователно като цена също не са евтини - магнитни лагери вакуми и прочее приблуди които са нужни за изграждането на смислена маховична система. Но и при тях отново опираме до обща себестойност за голям обем енергия. Принципно само един месец да се черпи енергия примерно по 1кв. всеки час цифрата става страшна и която и да е от изброените по-горе системи става абсолютно неприложима.

Така че каквото и да си говорим и да умуваме все се опира до пусти въглеводороди.
Някой от колегите се изказа много правилно и напълно подкрепям мнението му че не изгаряме правилно въглеводородите и в някой случай повече от 80% от енергията просто не я ползваме и излита през комина.



Неактивен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #36 -: Ноември 01, 2018, 12:32:48 am »
О да, почти съм сигурен че, ако не сме на челно, то поне сме в петицата по разхищение на въглеводородите. Хубаво е да се замислим затова, а и как да го променим. Аз лично съм се заел и личен проект 1 ми е на тая тема. :P

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #37 -: Ноември 01, 2018, 01:27:48 am »
За помпането на въздух и ползването му под налягане чрез HHO  не виждам особен смисъл
Ами ползвай обикновен компресор и въздух тогава :D
Намери си една стара бутилка за метан, издържа до 500 атмосфери и пробвай?

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #38 -: Ноември 01, 2018, 02:48:58 pm »
Малко е извън темата, но е полезно да се прочете!

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #39 -: Ноември 01, 2018, 05:16:44 pm »
Vetap много си е по темата даже - много полезно инфо!
Благодаря!

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #40 -: Ноември 02, 2018, 10:29:16 am »
Благодаря,
Да не забравяме за майката Гея, която си е много добър акумулатор, ако знаем как да я използваме. Например, на 3-4 км под земята температурата е достатъчна за да затоплим водата и къщата си. Лошото е, че трябва да имаш дъбока мина наблизо.  Ако заровите метална тръба на 3-4 м под земята и пропускате въздух, взет от градината под сенчести дървета - това си е жив климатик ( през лятото). Тръбата е канализационна, пластмасова, 110 мм, ( поради липса на метална),вентилатор за компютри. Помага в жегите ей! ;D. Още по добре работи ако на входа се постави пореста преграда, напоена с вода, но става доста сложно вече. Ами т.н. "Стена на Тромбе", с вградени тръби и циркулация на вода?! Има прости "чалъми" за акумулиране на енергия. Нека да не ги пренебрегваме!

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #41 -: Ноември 02, 2018, 01:31:28 pm »
Значи:
Вземаме тока от панелите и захранване копачките да копаят койни.после продаваме койните и си купуваме енергия....ето начин за съхранение един вид на енергия.

montanar

  • Гост
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #42 -: Ноември 02, 2018, 02:07:02 pm »
И накрая ни пари ни топло  ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #43 -: Ноември 02, 2018, 04:08:37 pm »
Векторе, далеч по-просто е да се продава лятото излишната енергия, а с парите - зимата да си доплащаш липсата, те хората отдавна са го измислили...но смятам, че в тази тема не става дума за това, а за автономност!

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Начини за акумулиране на енергия.
« Отговор #44 -: Ноември 03, 2018, 12:22:11 am »
Atos,смятах че продаването на енергия от фотоволтаични панели без проект е незаконно..явно бъркам..