Автор Тема: Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?  (Прочетена 106785 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Теорията на относителността е опит да се обясни причината за изгрева, със кукуригането на петела ;D
Това е добро :D

Обаче тук си в заблуда:
...но времето само по себе си не влияе по никакъв начин на ускорението, щом за едно и също време може да има произволни ускорения.
Не знам дали го разбираш, но това е все едно да твърдиш, че щом едновременно могат да съществуват автомобили с различни мощности, времето за което ускорява всеки един от тях поотделно до определена скорост е без значение.

Ускорението не е...за време! То е функция, която е формулирана чрез времето! Промяната на скоростта във времето именно ти дава големината на ускорението! И това вече е "пакет" - понятие. Това, че можеш да приложиш различни ускорения за еднакво време (минути или милисекунди) към някое тяло те обърква тотално!
Вземи два различни пистолета - единият дава начална скорост на куршума 1000м/сек, другият - 1400м/сек.
Различни сили, различни маси. Различните ускорения ги има "за едно и също време", но всяко само поотделно е формулирано именно, чрез промяната в скоростта за единица време!

Можеш да приложиш различна сила  за едно и също определено време, в резултат на което на тялото ще действа различно ускорение!
Можеш да приложиш различно ускорение за едно и също определено време, в резултат на което тялото ще е достигнало различна скорост.
Но това е в пряка зависимост от масата на тялото. По-голяма маса има нужда от по-голяма сила, приложена за същото време, за да получиш същото ускорение, което получаваш при по-малка сила за тяло с по-малка маса.
Виж как е изведена формулата за "G" - тук именно времето, за което се достига определена скорост е определящо, а масата не е от значение, поради това, че силата не е приложена външно. Силата е различна, защото масата си я "взема" за всеки един атом, но телата падат с еднакво ускорение.

Някак смесваш понятията скорост и промяна на скоростта! Смесваш и сила с ускорение.

Както други колеги (в други теми) смесват мощност с работа и енергия.


Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Mito_kupona направи най-доброто обобщение по въпроса :) Хората си блъскат главите с абстракции и "изкривени пространства", за да имат някаква занимавка и да вървят проектите и наливането на пари по тях. А истината си стои някъде встрани (даже не е и встрани, а навсякъде около нас, стига човек да може да вижда) и въобще не ѝ дреме...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
технократ, хрумна ми прост пример, за доразбиране.
Имаме 2 различни ускорения.
Получени са при еднаква маса на телата. Това, което ги различава по големина е времето, за което е приложена  енергията. При по-голямото ускорение действа по-голяма сила.
При по-малкото - по-малка сила.
Първото тяло в единия случай достига скорост за 1 секунда  100км/ч, примерно, а другото - 100 км/ч за 10 секунди.
Времето за тази промяна е в пропорция с големината на ускорението.
Пък нека пак да си ги има "по едно време".

« Последна редакция: Октомври 23, 2018, 04:45:34 pm от atos »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Времето е начин да обозначим промяната- дали ако няма промяна, няма да има и време? ;D Ако един картоф изваден току- що от градината в къщи след милиард години не е мръднала и една негова градивна частица ще си остане все така свеж картоф? Според мен- да! Някоя правнучка ще си го опържи и хапне, както и аз бих сторил. Според мен това обяснява някой неща!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Въобще не е задължително ускорението да зависи от времето. Тъй като ускорението е производна на скоростта, то ускорението ще зависи от времето, само ако скоростта зависи от времето и то нелинайно. Например ако едно тяло се ускорява с постоянна сила, то ускорението му е константа и не зависи от времето, а скоростта му зависи линейно от времето.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
А що се отнася до изобретенията, до сега никой не е успял да надхитри познатите нам физични закони, освен в научната фантастика! мен много ме вдъхновява идеята за свръхсветлинната скорост в Стар Трек! Преодоляваш скоростта на светлината, но възниква пречка и хоп- ти си на първа светлинна. Преодоляваш тая пречка и хоп- втора светлинна, но следват още пречки, още инженерна мисъл и така до 10 та светлинна, а видяхме че в "Стар Трек Вояджър" и на това хванаха цаката! Бе умни са наще правнуци, ей! ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Тъй като ускорението е производна на скоростта, то ускорението ще зависи от времето, само ако скоростта зависи от времето и то нелинайно. Например ако едно тяло се ускорява с постоянна сила, то ускорението му е константа и не зависи от времето, а скоростта му зависи линейно от времето.
Как можа да събереш толкова противоречия в едно изречение?
Че тя ако скоростта не зависи от времето, за какво ускорение говорим тогава?
Няма да има ускорение, а само вече придобита скорост на движение, че даже и скорост няма да има.
Когато ускорението е константа, тогава и времето в него е константа, но ако махнеш времето, ускорението си губи смисъла като понятие. Ще излезе, че всички ускорения са равни, така ли е според теб?

Когато ускорението е постоянно, промяната на това ускорение наистина не зависи от времето, понеже промяна в него няма, но не говорим за това изобщо!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
При свободното падане на телата ускорението не зависи от времето.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
При свободното падане на телата ускорението не зависи от времето.
Как да не зависи?
Ускорението при падане е точно измерване колко ще се увеличи скоростта през първата, втората, третата секунда и така нататък...
Ако забавиш (увеличиш) времето за което нараства скоростта, ще е намаляло и ускорението.
Ако ми говориш, че различното време на падане не влияе на големината на ускорението - така е, но това няма нищо общо с разглежданите въпроси.

"...да си представим човек, за когото времето би течало по различен начин, примерно - 1000 пъти по-бързо сред моментната реалност. Ако скочи от 10-тия етаж, би оцелял, понеже ще падне за около 3-4 секунди (50-80 минути) по негово време. Получава се куриоз - гравитацията ще му действа "по-бавно"!
Ускорението му ще е много по-малко.

Разберете, времето, което е заложено вътре в ускорението и го определя като големина, няма нищо общо с онова време "външното", което показва колко време действа това ускорение.

Т.е. един сандък е дълъг 1 метър и това му е дължината. На колкото и метра да го пренесем и колкото и време да го носим, той няма да си промени дължината.
Но ако му смалим собствената дължина от 1 на 0,5 метра, параметрите му се променят. И в двата случая променяме дължина, нали?
Както и някои от вас не разбират, че ако променим собственото време на ускорението - ще променим големината му!
« Последна редакция: Октомври 23, 2018, 11:51:29 pm от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Това е добро :D

Обаче тук си в заблуда:Не знам дали го разбираш, но това е все едно да твърдиш, че щом едновременно могат да съществуват автомобили с различни мощности, времето за което ускорява всеки един от тях поотделно до определена скорост е без значение.

Ускорението не е...за време! То е функция, която е формулирана чрез времето! Промяната на скоростта във времето именно ти дава големината на ускорението! И това вече е "пакет" - понятие. Това, че можеш да приложиш различни ускорения за еднакво време (минути или милисекунди) към някое тяло те обърква тотално!
Вземи два различни пистолета - единият дава начална скорост на куршума 1000м/сек, другият - 1400м/сек.
Различни сили, различни маси. Различните ускорения ги има "за едно и също време", но всяко само поотделно е формулирано именно, чрез промяната в скоростта за единица време!

Можеш да приложиш различна сила  за едно и също определено време, в резултат на което на тялото ще действа различно ускорение!
Можеш да приложиш различно ускорение за едно и също определено време, в резултат на което тялото ще е достигнало различна скорост.
Но това е в пряка зависимост от масата на тялото. По-голяма маса има нужда от по-голяма сила, приложена за същото време, за да получиш същото ускорение, което получаваш при по-малка сила за тяло с по-малка маса.
Виж как е изведена формулата за "G" - тук именно времето, за което се достига определена скорост е определящо, а масата не е от значение, поради това, че силата не е приложена външно. Силата е различна, защото масата си я "взема" за всеки един атом, но телата падат с еднакво ускорение.

Някак смесваш понятията скорост и промяна на скоростта! Смесваш и сила с ускорение.

Както други колеги (в други теми) смесват мощност с работа и енергия.

Атос, заплете се, ускорението не зависи от времето, дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение за дълъг период от време, с малка сила, или дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение, за кратък период от време, с голяма сила, си е едно и също. Времето е конструкт, на човешката мисъл за да описва заобикалящата ни действителност, разберете го това, то че е трудно за разбиране и аз съм съгласен, защото преди да го разбера това, съм се оплитал много сложно в теми подобна на тая. Какво е пространството обаче? дали е обективно след като времето не е обективно според мен. Пространството обаче е начин на съществуване на материята, която според диалектическият материализъм е независимо съществуваща от нашето съзнание, ако обаче приемем че не материята а съзнанието е първично, тогава и пространството сава също като времето конструкт на нашето съзнание. дали то нашето съзнание е продукт на мъртва материя, или бог, е отделен въпрос. И ако някога се докаже че нашето съзнание е продукт на бог, то тогава означава че бог е създал пространствовремето в което би трябвало да се помещава и материята, но може и без това, ако го е предвидил бог. Е това " може и без това" е всъщност началото на вселената преди големият взрив. Но за да го разберем ние човеците, се е наложило понятието пространствовреме, което всъщност не е обективно съществуващо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Айдееее...и тук замесихме Бог!
Още тук се дъниш:
Цитат на: технократ
...дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение...

Тяло се ускорява до дадена скорост, не до ускорение! Какъв по-ярък пример, че бъркаш скорост и ускорение?
Поне да беше чел какво съм ти писал...не да си играем на развален грамофон тук.

Цитат на: технократ
...ускорението не зависи от времето, дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение за дълъг период от време, с малка сила, или дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение, за кратък период от време, с голяма сила, си е едно и също.
А това е цялото ти следващо покъртително изказване! Освен, че е каша-микс от понятия е лишено и от смисъл!
Нямам коментар...не мога да имам!!!

За последен път се опитвам да дам някакъв пример:
За изработването на една банкнота са вложени определени средства, тя има "производствена" стойност.


Но самата банкнота вече има определена парична стойност. Когато я използваш, ти не се интересуваш от тази производствена стойност, а от паричната и такава! Това съвсем не означава, че началната и стойност изчезва и не присъства в нея, въпреки, че и двете са абстракция (както е времето)!

Хайде сега замени в последните 3 изречения банкнота с ускорение, а стойност с време и ще ти стане ясно!

П.П.Юлиане, поемай топката, че се уморих... :D :D :D


Опсссс, чак сега разбрах корена на заблудата, препрочитайки за пореден път следното:
Ускорението не зависи от времето, защото едно и също ускорение може да стане за различни интервали от време...
Чак сега ми светва, че се бърка ускорение с ускоряване...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Остави таз песен любовна сега...отговори ми (и на себе си, щото ловко го подминаваш) на този въпрос:

"Ако Айнщайн е прав, че всяко движение е относително, какво излиза?
Излиза, че астронавт, движещ се със светлинна скорост спрямо Земята би било също толкова вярно твърдение, колкото, че Земята се движи със светлинна скорост спрямо астронавта!
Е?
Къде би следвало да тече "по-бързо" времето, на Земята или при астронавта?"

Капан - уловка е, да, хахаха :D

И относителността отива...на майната си!

За да не преразказвам и да рисувам диаграмки: https://youtu.be/0iJZ_QGMLD0

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Айдееее...и тук замесихме Бог!
Още тук се дъниш:
Тяло се ускорява до дадена скорост, не до ускорение! Какъв по-ярък пример, че бъркаш скорост и ускорение?
Поне да беше чел какво съм ти писал...не да си играем на развален грамофон тук.
А това е цялото ти следващо покъртително изказване! Освен, че е каша-микс от понятия е лишено и от смисъл!
Нямам коментар...не мога да имам!!!

За последен път се опитвам да дам някакъв пример:
За изработването на една банкнота са вложени определени средства, тя има "производствена" стойност.


Но самата банкнота вече има определена парична стойност. Когато я използваш, ти не се интересуваш от тази производствена стойност, а от паричната и такава! Това съвсем не означава, че началната и стойност изчезва и не присъства в нея, въпреки, че и двете са абстракция (както е времето)!

Хайде сега замени в последните 3 изречения банкнота с ускорение, а стойност с време и ще ти стане ясно!

П.П.Юлиане, поемай топката, че се уморих... :D :D :D


Опсссс, чак сега разбрах корена на заблудата, препрочитайки за пореден път следното:Чак сега ми светва, че се бърка ускорение с ускоряване...

Нямаш смисленни доводи срещу моите, и затова се хващаш като удавник за сламка за някакви сбъркани термини от мен. Твоите примери с разни бнкноти въобще нямат отношение по темата, явно не си способен да осмислиш елементарни неща от физиката.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Нямаш смисленни доводи срещу моите, и затова се хващаш като удавник за сламка за някакви сбъркани термини от мен. Твоите примери с разни бнкноти въобще нямат отношение по темата, явно не си способен да осмислиш елементарни неща от физиката.
Не искам да превръщам това в някаква междуличностна драма. Нямам нищо против теб. Явно не можеш да разбереш нещата. Ускорението е величина, докато ускоряването е процес.
Нека съфорумците преценят кой греши и къде ;D

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Изтървах темата, затова ни в клин ни в ръкав се намесвам. Та:

 времето характеризира промяната на заобикалящия ни свят. Единиците за измерване на време са измислени, но в реалността то съществува. Поне в това измерение. А ти технократ, това което не разбираш е че за да ускориш едно тяло до дадена скорост, ти трябва определено количество енергия. Колкото по малко енергия влагаш, толкова повече ще е времето до заветната точка.

 Атос, ускорение има и при забавянето, така че не го изключвай.

 ПП. Едно и също ускорение не може да стане за различен интервал от време. Самото ускорение се характеризира с времето и за да е едно и също то времето трябва да е в същото съотношение с другите параметри.