Автор Тема: Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?  (Прочетена 106793 пъти)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
az_skeleta, не задавай такива въпроси и не си помисляй да правиш такива умозаключения,  рискуваш да бъдеш анатемосън  и изхвърлян от форума в някоя галактика извън  „млечния” път.  И ако не дай си боже та „изхвърлят” дръж си включен GPS-a, не GSM-a, сателитите ща намерят.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Юлияне, мисля че просто се сверяват на определен интервал по еталон и толкова, както каза и Атос. Тогава всякакви въпроси за грешки отпадат. В компютрите не е ли нещо подобно като решение.
За да подадеш синхронизиращия сигнал в правилния момент, трябва да знаеш разстоянието до сателита (за да сметнеш времето за пътуване на сигнала). А за това ти трябва позицията на сателита... малко параграф 22 се получава :)

Да ве, то да не би всички да Бдят като Хулио в мазето:)))
А не бе, оставили са системата на самотек, и само когато някой сателит им падне на главата се сещат да изстрелят нов... нанякъде, само и само да останат същата бройка за да им излиза инвентаризацията :)))

Както нееднократно съм споменавал - измерването е една много сериозна наука, изключително подценявана в този форум.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Аз имам още един въпрос който ми хрумна докато си четях тука. Значи, ако предположим че часовниците на сателитите са с еднаква точност(в случая няма значение точно каква е) и проблем с синхронизацията според мен не би трябвало да има. Та въпроса: каква е вероятността в действителност да има избъързване на часовниците в орбита и гадовете да ни разправят че земята се забавя и постоянно да коригират времето. Мисля че всяка година правят такава корекция.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Двете неща нямат нищо общо. Земята наистина забавя въртенето си и се налага корекция за да може все пак в 12 часа слънцето да е в най-високата си точка (най-грубо казано). А самото забавяне се дължи на Луната и Слънцето и на деформациите, които тяхното привличане поражда в земята (и в океаните също).
Представи си гладък под, по който изтъркалваш стоманено топче и балон пълен с вода. Балона ще спре много по-рано, защото деформациите му ще изразхдоват неговата кинетична енергия в джуркане и загряване на водата в него. По същата причина Земята се върти все по-бавно и по-бавно.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Ще може ли да посочиш източниците, от които черпиш тази информация?

Тази информацията може да се намери навсякъде из нета. Примерно тук, като даже са регистрирани още по-големи отклонения: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Relativ/airtim.html

Важното е обяснението самата природа на тези ефекти, което в случая е от книгата "The Ultimate Reality" Vol. 1.
Тези отклонения не възникват пряко заради гравитационния градиент с височината, ами заради градиентът на наситеност на определени (полуматериални) енергии, която наситеност, както се вижда от горния цитат, е най-голяма при земната повърхност.
Да вземем за пример две тела - едното се движи с 1000км/ч в близост до земната повърхност, а другото пак с 1000км/ч, но на 500км височина. За еднакъв интервал от време (измерено от страничен наблюдател) ще има осезаема разлика във времевото отклонение между тях.
Отклоненията при движението изток-запад на двата самолета, се основава на увличането на тези фини енергии (меки електрони) от въртенето на Земята. При движение срещу потока бързо преминаващите през материята меки частици ще й повлияят слабо, докато при движение по потока тя ще има възможност за по-голямо импрегниране и съответно оказване влияние върху какъв да е часовник.

Разбира се, че GPS системите се коригират спрямо релативистките отклонения и по двете направления - пътуването на радиовълните, както и самото движение на сателитите в орбита.

http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.html

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Хипарх, благодаря за линковете. Ето че научих нещо ново - конструкторите на ГПС системата са взели предвид релативистичните ефекти и са ги вложили в алгоритмите. Признавам че не бях прав.

Обаче ... защо не ти харесва научното обяснение и релативистичната теория? Защо намесваш някакви меки електрони?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
"Дай да го вържем с тел и тиксо и да го боядисаме в цвета на купето..."?
Интерпретация в типично твой стил!

Но когато ВСИЧКИТЕ часовници на GPS сателитите (тествани на Земята преди полета) почнат да бъркат когато бъдат изкарани в орбита, това най-малкото би повдигнало някакви въпроси, които няма как да останат незабелязани.
Ами те точно и затова са забелязани (отклоненията), та се коригират. А това, че не са се побъркали от изчисления, не означава, че корекциите не са перфектни!
Знаеш ли, че морският гмуркач рибар(птица е, да не се чудиш), когато атакува риба на 4-5 метра дълбочина, има на разположение стотни от секундата да свие крилете си, преди да се гмурне? Ако не прецени правилно, ще се размаже в морската повърхност, падайки със 140 км/ч. как мислиш, кой му прави изчисленията?

Юлиане, ако се знае колко е точно, не е проблем да се настрои с толкова да избързва или да забавя. Хълк ти го написа по горе. Само че ми е интересно как са ги измерили. Това е 0,00000016 секунди. Това е като да ми разправят как е устроен атома. С какво точно са видяли какво има в него?
Това не е толкова сложно, просто се измерва за по-голям интервал от време...малко е като броенето на коне, но в обратен ред.
Нали знаеш как се броят коне в многобройно стадо? Броиш всички крака и делиш на 4... ;D ;D ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Ами те точно и затова са забелязани (отклоненията), та се коригират. А това, че не са се побъркали от изчисления, не означава, че корекциите не са перфектни!
Въпроса е не само да се забележат, но и да се установи причината за тях. Да се измисли нова теория, която да обясни защо часовника изостава или избързва, или да се погледне в учебниците и да се види какво е изпуснато при конструирането. Както Хипарх показа - конструкторите са си прочели внимателно учебниците, сетили са се че при такава точност е необходимо да се вземат под внимание и тези факти и са ги вкарали в алгоритъма.
Нали с това си губим времето тук - търсим обяснения (къде научни, къде езотерични) на неща, които на пръв поглед не се вписват в логиката или теорията.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Както нееднократно съм споменавал - измерването е една много сериозна наука, изключително подценявана в този форум.
Инж. Ганев го питали на търга за тунел под Ламанша, за колко време ще свърши работата:
-За 6 месеца, ако не се срещнат бригадите - за 12 месеца, ама за сметка на това ще имате 2 тунела.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Обаче ... защо не ти харесва научното обяснение и релативистичната теория? Защо намесваш някакви меки електрони?

Според мен те са по-близо до истината :) Няма да навлизам в обяснения защо така мисля, комплексно е... Да речем, че е резултат от дългогодишно подробно разучаване на всякакви конвенционални, неконвенционални теории и тяхното съпоставяне, експериментални постановки и т.н.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Според мен те са по-близо до истината :) Няма да навлизам в обяснения защо така мисля, комплексно е... Да речем, че е резултат от дългогодишно подробно разучаване на всякакви конвенционални, неконвенционални теории и тяхното съпоставяне, експериментални постановки и т.н.

Пространството и времето не са ясно дефинирани, но теорията на Айнщайн твърди че времето се забавяло от движението пък пространството се съкращавало също от движението. Тук има нещо мътно, навярно етера е причината за тези така наречени релативистки ефекти, които обаче не се проявяват винаги. Например четох за удължаването на живота на пи мезоните вследствие тяхната релативистична скорост, да ама не на 100% от всички тези релативистични мезони, се увеличава тяхният живот на разпад. Някои от тях се разпадат по рано, провеждани са редица опити и не е доказано еднозначно че всички мезони движещи се с релативистична скорост, се разпадат за по дълго време отколкото покоящи се или движещи се с малки скоростти.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Също така някъде четох, но не се сещам в момента къде, може би в нета, че гравитационият градиент, оказвал влияние само на хода на електронни и атомни часовници но не и на механичните, тези най примитивните, като пясъчни и слънчеви, водни.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Тук има нещо мътно, навярно етера е причината за тези така наречени релативистки ефекти, които обаче не се проявяват винаги.

Причините за релативистките ефекти са две:

1. Генериране на магнитно поле (за сметка на електростатичното) около тяло приведено в движение. Това магнитно поле повлиява на осцилациите/механизма на часовника.
 
2. Не точно етера а две нива по-нагоре - фотонни струпвания с отрицателен заряд, които се явяват като нещо като междинно звено в процеса на агрегацията на етер до осезаема материя.
Те проникват почти свободно през материята и оказват влияние на субатомните процеси, което води и до промени в процесуалността на макро ниво - забързване или изоставане на часовника, скорост на протичане на хим. реакции и др.

Една частица в ускорител удължава живота си не защото времето за нея се забавя, а заради формиралото се около нея мощно магнитно поле, което я удържа цяла за повече време (pinch effect). При такива ускорения е нормално дори свръхмощните магнити на ускорителя да не успеят да насмогнат на миниатюрното, но изключително силно магнитно поле на частицата, и да не могат да я ускорят от един праг нагоре.


И нека си припомним как се изказа преди време един наш професор за ТО (някъде във форума имаше отворена тема по въпроса):
https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/nash-uchen-otreche-teoriia-na-otnositelnostta-i-ia-opredeli-kato-bezobrazie-2048136

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Някои от тях се разпадат по рано, провеждани са редица опити и не е доказано еднозначно че всички мезони движещи се с релативистична скорост, се разпадат за по дълго време отколкото покоящи се или движещи се с малки скоростти.
Затова се ползва термина "период на полуразпад", който описва времето за което 50% от значителен брой частици ще се разпаднат. Не можеш да съдиш за времето по една взета отделно частица. Периода на полуразпад на урана като е 700 млн години не означава че ще стои и ще гръмне точно след това време. Реално той е радиоактивен от момента в който се синтезира и времето му на пълен разпад ще граничи с безкрайност. Тоест някои негови атоми ще имат период на разпад секунди, а други - много милиарди години.

Теорията на относителността е наистина доста шантава и е трудно да се приеме и осъзнае, защот овлиза в конфликт с конвенционалните ни разбирания и житейския ни опит. Имам чувството че затова е този напън да се измисли нещо малко по-обяснимо, макар и надарено с магически своиства вещество (или среда) като етера, на който да прехвърлим всички необясними или неразбираеми свойства.
Но ако човек навлезе в дълбочина (поне в такава дълбочина в която навлизат някои колеги в ръкописите на Тесла :) ), то нещата поне мъничко си идват на местата. Не казвам че стават по-разбираеми, просто ... по обясними или предсказуеми.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!

 
2. Не точно етера а две нива по-нагоре - фотонни струпвания с отрицателен заряд, които се явяват като нещо като междинно звено в процеса на агрегацията на етер до осезаема материя.
Те проникват почти свободно през материята и оказват влияние на субатомните процеси, което води и до промени в процесуалността на макро ниво - забързване или изоставане на часовника, скорост на протичане на хим. реакции и др.

Ако това е вярно, би представлявало страшен пробив във мисленето! Излиза, че етерът е катализатор за "обема време" в + или –...
"Парадоксът на близнаците" би бил на път да се разбули...още изводи ме осеняват, но не са се избистрили, ще медитирам върху това ;D

Като начало - относителността на Айнщайн изобщо не е относителна, а е неизбежно да има абсолютност, утре ще пиша за това.