Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?

(1/64) > >>

технократ:
Здравейте, мнозина от вас вероятно са запознати със СТО и ОТО на Айнщайн, които са основата на пиедестала на съвременната физика, заедно със квантовата механика. Та вярна ли е тази теория, или просто е менте теория, щото съм чел в нета много опровержения на теорията, които обаче апологетите на Айнщайн много сръчно  елиминират тези опровержения. Всички опити които уж потвърждават теорията на относителността са просто нагаждане на теорията към фактите, което прави теорията на Айнщайн не-фалсифицируема, а според философа Карл Попър, всяка теория която не е фалсифицируема ( няма възможност да бъде доказана или опровергана, чрез някакви факти произтичащи от наблюдения или опит) не може да бъде научна теория. Освен това струва ми се че Доплеровият ефект или Космическата аберация на звездната светлина опровергават Айнщайновата теория, а пък Айнщанистите си измислят небивалици за да докажат че теорията е права.

dmitarp:
Всяка теория е на база опит, а не на строго доказателство.

технократ:

--- Цитат на: dmitarp в Октомври 17, 2018, 11:05:06 am ---Всяка теория е на база опит, а не на строго доказателство.

--- Край на цитат ---

Разбира се, но дали всъщност ТО на Айнщайн е на база опит, а не просто на строго доказателство?

Аtos:
Всъщност, ТО е на база "доказателства", които са извлечени емпирично.
Опитът (в смисъл - експеримент, не натрупано-преживяно), не винаги се тълкува обективно.
Давам пример - масата е качество на материйни тела, приема се, че съществува безусловно.
Но ако върху едно тяло не действа никаква сила, понятието маса (говоря в чисто физичен аспект кинематика и динамика и не визирам "моларна маса") е абсолютно безсмислено и не играе роля в уравнението.
Да, ама...(ще кажат някои) масата на телата предизвиква гравитация? Аз със същата сила, мога да твърдя точно обратното, понеже, докато няма сила, която да действа на това тяло, масата е неустановима.

Не знам, дали ме разбрахте?

Михаил Кузмов:
Не разбрах, предлагате ли нещо! Например,  да се върнем към класическата Нютонова механика. Или може би мазетната ни гениалност да сътвори нова теория?!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия