Автор Тема: Дали е евтино получаването на Н2 от метална скрап и солна киселина  (Прочетена 88089 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Здравейте, понеже ме интересува получаването на Н2 чист в домашни условия, при коя реакция консумативите ще са най-евтини за получаване на водород. Тази от метална скрап и солна киселина, или тази от сода каустик и алуминий?
« Последна редакция: Октомври 17, 2018, 12:35:33 pm от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
втората

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
втората

Пробвах реакцията на NaOH + AL която е втората, но нещо не се отделя много интензивно Н2, защо е така, сигурно трябва да се подгрее. Искам да получа по солидни количества от Н2 газа, ще го ползвам за горелка. Евентуално и за задвижване на ДВГ.

montanar

  • Гост
Ами да сметнем .....
2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(l) + 572 kJ
демек от 1 грам водород 286 kJ/mol енергия който един грам е при атмосферно налягане е около 21,4 литра газ

1КJ = 0.00027777777777778 kWh или 0.1588 kWh от грам водород
до тук предполагам е ясно ....

Сега по темата....
реакцията е следната 2AL + 2NaOH + 6H2O = смрад + 3H2

тоест от грам алуминий и грам сода каустик се получава 0.84 литра водород това по 1000 и получаваме 840 литра газ или 39,25гр. водород от килограм алуминий и килограм сода + допълнителната смрад след реакцията
840/21,4 = 39,25

От което следва, че получаваме

0,1588*39,25 = 6,232900КВ/ч. енергия ....

Дали има смисъл всеки сам трябва да си прецени ;)
« Последна редакция: Октомври 17, 2018, 01:31:02 pm от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
montanar, имаш малки не точности, които водят до голяма грешка. Да приемем, че уравнението за получаване на водород от алуминий е вярно, макар в тази реакция да участват само две молекули вода. Значи от 54 грама алуминий се получава 6 грама водород, или от 1 кг алуминий ще се получат 111 гр. водород. След като се изгорят ще се получи 0,1588*111 = 17.63 КВ.ч. енергия. Смрадта не е много голяма защото натриевият алуминат образува добре кристализирала утайка, но това е друга тема.
Отдавна съществуват идеи и тестови реализациии за съхранение на водород под формата на алуминий, технократ ако искаш запознай се с тази информация.

montanar

  • Гост
dmitarp малко не си в час с тия сметки - но не ми се спори за глупости - а и лесно може да се провери емпирично.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
провери си първо твоите сметки и тогава, корегирай. Дори на първата реакция сметките ти са грешни, но аз им се доверих, и така от един грам водорорд се получават 572/4=143 кJ енергия или 0.039 kW.h, така че енергията от водорода, плучен от разлагането на 1 кг алуминий е 111*0.039 = 4.329 kW.h.

montanar

  • Гост
Като имам възможност ще го проверя и покажа (докажа).
Имай предвид масата спрямо количеството атоми.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Един въпрос към някой компетентен, коя температура е по висока тази на горящ ацетилен, или тази на горящ водород? и при кое горене се отделя по голяма енергия, това от изгорен 1 килограм ацетилен, или това при изгарянето на същото количество водород? Всъщност кой газ е по добър за заваряване и запояване със горелка, ацетилена или водорода?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Принципа е колкото повече въглерод има в една молекула толкова по висока е температурата на горене. Ацетилена съдържа най-много въглерод от всички газове съответно и неговата температура на горене е най висока, разбира се и по-висока от тази на горене на водорода. Енергията, която се отделя при горене на водорода обаче е по-голяма от тази на ацетилена. При всички случаи ацетилена е по-добър избор, както за заваряване така и за рязане.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
И двата газа ти осигуряват температура надвишаваща необходимата за заваряване на черни метали. При горене в кислородна среда ацетилена дава над 3400 градуса, водорода над 3200.
Но... ако се заваряват стомани и чугуни, гориво от въглеводороди води до значително по-добро заваряване. Защото в стоманите и чугуните също има въглерод. Позлването на водород ще "изгори" въглерода от тях и ще направи шева с различна характеристика спрямо околния метал. Затова и при заваряването с оксижен се работи с "по червен" пламък отколкото при рязането. Ако искаш да режеш - правиш го "по син", с повече кислород.
За заваряване и запояване ти е достатъчен дори метан или пропан-бутан. Не ти е необходима толкова висока температура. Дори бих казъл, че ще ти пречи.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането

За заваряване и запояване ти е достатъчен дори метан или пропан-бутан. Не ти е необходима толкова висока температура. Дори бих казъл, че ще ти пречи.

Мерси, това ми трябва, най добре да си купя готов заваръчен оксиженов апарат за запояване и заваряване на газ пропан - бутан и кислород. А и един въпрос още, оксижените по добре ли заваряват от електрожените?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
А и един въпрос още, оксижените по добре ли заваряват от електрожените?
:D Въпросът звучи, като: късата въдица ли лови по-добре или дългата? - едната е за едно, другата за друго, но и едното и другото лови риба, както и едното и другото заварява.

Каква да бъде въдицата зависи какво, къде и как ще ловиш. При заварките е същото, кажи какво и от какъв метал ще заваряваш, за да е коректно търсеното от теб преимущество.

Аз ако заварях златни пръстени, щях да ползвам оксижен, но ако заварявах масивни черни метали - електрожен. Ако заварявам алуминиеви кутийки от бира, ще ползвам аргон, а за ламарина и по-тънкостетни детайли - телеподаващо.

Но, ако те интересува кое прави по-здрави заварки, по-висока производителност и развива по-висока температура, естествено електрожена.

« Последна редакция: Октомври 20, 2018, 10:01:58 pm от EDM electronics »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
технократ, аз съм и заварчик по образование, кажи какво искаш да заваряваш, за да ти отговоря кое би ти вършило работа?
Само искам да знаеш, че каквото и да избереш, някой трябва да те научи на техниката на заваряването, както и как и кога се използват флюси.
Най лесно се заварява (от непрофесионалист) с телоподаващо, по-популярно като "ЦеО", понеже има и чисти електроженни телоподаващи, в големите проекти се ползват, например - при газопроводите. Заваръчен трактор се наричат.
Та, въпросното "ЦеО", съчетава температурите на електрожена и прецизността на газопламъчното за тънки материали, стоманена ламарина 1 мм, примерно, аз и с обикновен електрожен мога да я заварявам(защото имам знанията и опита), но много от "майсторите-заварчици" не смеят :D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Всъщност разбирам че е така, за тънки ламарини разбира се оксижена е по подходящ, а за дебели работи, вече си иска електрожен и то по мощен. Ми смятам че и електрожена и оксижена биха били добре дошли за човек занимаващ се с всякакви заварки.
« Последна редакция: Октомври 21, 2018, 01:21:50 pm от atos »