Автор Тема: LTD стирлинг проект стартира!  (Прочетена 13097 пъти)

montanar

  • Гост
LTD стирлинг проект стартира!
« -: Октомври 06, 2018, 03:01:34 pm »
Привет колеги
Най после реших да стартирам стирлинг проекта си - на базата на знанията придобити през последните години по темата - започвам построяването му.

Тук ще публикувам прогреса по въпроса с изчерпателна информация.

Като за начало ми трябва човек който може да отлее два блока от алуминии с размери 300Х300Х55мм. Или около 13-14кг ще тежи една отливка. Пещ която да може да стопи такова количество е нужна.
Нека ако има човек който смята че има техническите възможности и опита да отлее такива блокчета да ми напише оферта на лични.
Аз нямам техническата възможност и опита да се справя с такава задачка - дано се намери човек де да свърши работа.
Благодаря!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #1 -: Октомври 10, 2018, 07:22:40 pm »
Привет колеги
Най после реших да стартирам стирлинг проекта си - на базата на знанията придобити през последните години по темата - започвам построяването му.

Тук ще публикувам прогреса по въпроса с изчерпателна информация.

Като за начало ми трябва човек който може да отлее два блока от алуминии с размери 300Х300Х55мм. Или около 13-14кг ще тежи една отливка. Пещ която да може да стопи такова количество е нужна.
Нека ако има човек който смята че има техническите възможности и опита да отлее такива блокчета да ми напише оферта на лични.
Аз нямам техническата възможност и опита да се справя с такава задачка - дано се намери човек де да свърши работа.
Благодаря!

В нашият град има една фирма за алуминиеви отливки, сифони, капачки и др джаджи, вирмата се казва VIP ако искаш може да ти дам телефона и да се договорите с управителя да ти излее тези блокове, ако е с твой алумин ще ти излезе евтино както мисля. Там леят алумин с пресбус машини, а за твоите блокове ще трябва да се прави калъпи от леярска глина, но не знам дали във фирмата правят такива, мисля че не, ако е така може някой друг да ти ги направи, а отливането е лесно после, алумин можеш да си стопиш и в домашни условия както се вика, с една портативна пота и газова бутилка, ама най добре е да се допиташ до леяри.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #2 -: Октомври 10, 2018, 08:57:55 pm »
montanar, на теб ти трябва алуминиева сплав, нарича се "силумин"!
Доста по-тежка е от чистият алуминий, по-твърда (и поради тази причина - по-устойчива на обработка с режещи инструменти), но в качествата си по топлообмен е добра.
Чистият алуминий няма да ти свърши работа.
От нея правят автомобилни джанти, които погрешно се наричат...алуминиеви джанти ;D
Потърси такъв цех в твоя град, непретенциозната форма на отливките ти ще е детска игра за всеки леяр.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #3 -: Октомври 10, 2018, 09:50:02 pm »
Ако правят някъде силумин, къде може да се намери чист метален силиций?

montanar

  • Гост
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #4 -: Октомври 10, 2018, 10:00:55 pm »
С персонала е проблема не с работата - тия де познавам наоколо "не са мал" нищо чудно сам да се нагърбя да лея - не е койзнае каква философия да се разтопи алуминий . За силумина съм съгласен но ако си усложня живота и с това ш ми дойде в повече.......

Имам и друг разработен проект за който мога да ползавм стандартен силуминов материал но е малък и не мисля че си струва .......
Ще го умувам още .... възможно е да прибегна към него с цел експеримент а не реален резултат .... незнам ще видя .....

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2018, 11:09:50 pm »
С персонала е проблема не с работата - тия де познавам наоколо "не са мал" нищо чудно сам да се нагърбя да лея - не е койзнае каква философия да се разтопи алуминий . За силумина съм съгласен но ако си усложня живота и с това ш ми дойде в повече.......

Имам и друг разработен проект за който мога да ползавм стандартен силуминов материал но е малък и не мисля че си струва .......
Ще го умувам още .... възможно е да прибегна към него с цел експеримент а не реален резултат .... незнам ще видя .....
Едни германци продават готови чертежи за 3D CNC - да си го нарежеш. Дали не беше около 200 евро цената. за около 0.5 КВт.

Между другото интересно какво би се получило с комбинирането на вихрова тръба и стърлинг:)
 https://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_tube#/media/File:Ranque-Hilsch_Vortex_Tube.svg

montanar

  • Гост
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #6 -: Октомври 11, 2018, 07:21:04 am »
Вариант на цилиндровата група без водна конвекция - със силумин който ми е достъпен на момента и без отливане на компоненти. Но това е далече от сериозния замисъл който бих искал да реализирам а си е моделче играчка. 30-50 вата полезни най много да докара при тоя размер.
Единственото предимство е че може да работи при голям температурен размах примерно 200-300 градуса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #7 -: Октомври 11, 2018, 01:25:31 pm »
Малко ми е неясна идеята ти, относно тези цилиндри?
Каква функция ще изпълняват?

montanar

  • Гост
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #8 -: Октомври 11, 2018, 01:28:57 pm »
Това което се явява прозрачното са цилиндрите в които се движат дисплейсърните бутала - отгоре и отдолу са топлобменниците - разложен чертеж е не е събрано.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #9 -: Октомври 11, 2018, 01:39:43 pm »
То се вижда, че не е събрано...
Доколкото преценявам по формата, това ще е сравнително нискооборотен стърлинг?
Не е ли доста по-труден за изпълнение?
Ако работните цилиндри (в които се движат буталата) са тесни и дълги, не е ли по-лесно да се реализира по-голяма температурна разлика в двата края на цилиндъра?

montanar

  • Гост
Re: LTD стирлинг проект стартира!
« Отговор #10 -: Октомври 11, 2018, 02:08:55 pm »
Цитат
Доколкото преценявам по формата, това ще е сравнително нискооборотен стърлинг?
Да сравнително нискооборотен се явява - около 200-500об/мин.
Цитат
Не е ли доста по-труден за изпълнение?
всеки двигател не е прост за изпълнение - особено нискотемпературните варианти но те имат предимства от към топлоносител с който биха могли да се захранват.
Цитат
Ако работните цилиндри (в които се движат буталата) са тесни и дълги, не е ли по-лесно да се реализира по-голяма температурна разлика в двата края на цилиндъра?
Дължината на цилиндъра се определя от температурната разлика за която се предвижда - при големи темп. разлики расте дължината на дисплейсърното бутало с цел по-добра изолация между охладител нагревател - а количеството работен газ и дължината на работния ход определя скороста на двигателя.
В случая подобен мотор се строи на по условията за които се предвижда - няма универсална конфигурация която би работила оптимално при широк кръг условия.

Идеята на това което искам да направя е да се направи стирлинг който да се явява буферно звено между парен котел или топлинен акумулатор и при преминаване на топлина през него част от нея да се трансформира в електричество. -това е добра пазарна ниша при добра реализация на такава система.