Автор Тема: Студен синтез  (Прочетена 9114 пъти)

Vale

  • Гост
Re: Студен синтез
« Отговор #15 -: Септември 23, 2018, 08:35:57 am »
Не искам да се натрапвам в този излишен спор. Просто не може, и не следва да се очаква, че в едно литературно произведение, ще има дадено техническо решение и то на световен проблем. Литературата има за цел да предизвика интерес в широката публика по определен въпрос. Техническите решения требва да се търсет в учебниците, научните публикации и техническата документация. Тези неща са различни. И не се оплаквайте, че не сте намерили теле под вола. Телето не е там.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Студен синтез
« Отговор #16 -: Септември 23, 2018, 11:53:28 am »
Atos, EDM не казва, че няма СЕ или извънземни, а казва, че 99,9% от писанията, "откритията" и "свидетелствата" около тях са измишльотини, фейкове или най-малкото спекулации. Също отбелязва, че повечето от тях са несъзнателно направени, демек, въпросният "изобретател" (или "свидетел" на извънземни) е абсолютно убеден, че е хванал Господ за шлифера (или е осъществил контакт...), като това му заблуждение е в резултат на незнание, непроверени факти, грешки в изчисленията (или възприятията) и т.н. но не и на съзнателно желание да заблуди читателите, или да им вземе парите. Има и такива, и те са изключително зловредни, и заслужават морално порицание.
Мнение, което напълно подкрепям.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Студен синтез
« Отговор #17 -: Септември 23, 2018, 12:37:10 pm »
Не, не става дума за това, дали се подкрепя дадено мнение и дали е "правилно" или не...
Именно това искам да избегнем - заклеймяването или отричането на дадена литература, без значение дали погрешно се интерпретира като художествена или научна - анатема!
За всеки влак си има пътници, всеки избира в какво да вярва.
Не трябва тези книги да се приемат за "настолна библия" (от мечтателите), но не трябва и да се отричат(от закостенелите).
За мен, лично, ползата от тях е огромна!
Дори в чисто откровената фантастика (а тук даже не говорим за такава), има идеи и начини на мислене, които излизат от шаблонните норми, "флашнали" ни още от детство, има друг поглед към много неща. Това е полезно обогатяване, за тези, които го търсят!

Vale

  • Гост
Re: Студен синтез
« Отговор #18 -: Септември 23, 2018, 01:33:37 pm »
Ето самия Марко Пицути какво пише за целите, които иска да постигне с написването на тази книга:
Цитат
реших да публикувам също така кратко основно практическо ръководство, опростено до най-малките подробности...предназначено за непосветени в занаята...надявам се този малък принос към гаражната наука да възбуди любопитството на читателите с отворено съзнание.
След това многообещаващо начало не следва да се оплаквате, че там не сте намерили това, дето автора не е обещал да сложи вътре. И не пречете на непосветени в занаята да си възбуждат любопитството.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Студен синтез
« Отговор #19 -: Септември 23, 2018, 07:13:57 pm »
Все пак чух много полезни нещица за научната литература. Да , аз не съм балък за да се връзвам на всичко, но все пак......, защо да се убива ентусиазмът нали, па макар почерпен от менте литература  ;)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Студен синтез
« Отговор #20 -: Септември 23, 2018, 08:02:26 pm »
технократ, всъщност НЕ става въпрос  за научна литература, а за научно-популярна, разликата е огромна и затова има такива резерви към написаното в споменатите книги.

Научната литература описва постижения и открития, с цел приоритет на открития или образователна цел.
Научно-популярната има за цел да постигне тираж и печалби, но не е задължително да е "менте", има и съвсем добросъвестни научно-популярни издания.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Студен синтез
« Отговор #21 -: Септември 23, 2018, 08:06:48 pm »
технократ, всъщност НЕ става въпрос  за научна литература, а за научно-популярна, разликата е огромна и затова има такива резерви към написаното в споменатите книги.

Научнато литература описва постижения и открития, с цел приоритет на открития или образователна цел.
Научно-популярната има за цел да постигне тираж и печалби.
Не е съвсем така, научнопопулярната литература има за цел да ограмоти тези хора които нямат необходимата научна ерудираност, за да разберат постиженията на науката и техниката. Ако вземат да ти обясняват с научни термини и формули теорията на относителността, ти няма да си в състояние да разбереш основните идеи и концепции на тази теория, но описвайки я с научнопопулярна терминология, ще е много по лесно храносмилаема за широката публика.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Студен синтез
« Отговор #22 -: Септември 24, 2018, 02:32:13 am »
И двете са верни!

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Студен синтез
« Отговор #23 -: Септември 28, 2018, 10:58:06 pm »
Те тия хора, дето се ентусиазират толкова много, обикновено хал-хабер си нямат от материята, и от това какви фундаментални проблеми стоят пред иначе така приятните идеи. Мислят си, например, че с малко ток ще могат да запалят водата в морето, или пък чрез някакви страни торсионни и оргонни полета ще накарат реката да тече на обратно - от устието към върха, защото някой си го бил правил преди 100 години и го бил описал в книга... Да, обаче никой не е успял да ги повтори опитите от тази книга, камо ли да ги систематизира и доразвие. Само един подобен фантазьор взел, че "успял" преди 50 години, ама да видиш ти късмет - от "световната конспирация" да вземат да му изтрият всичко от мозъка чрез психотронно оръжие!
Трети пък го репликирал в наши дни, и го продавал супер-успешно по целия свят, само ние глупаците тук му се дърпаме, обаче пак странно - никой от познатите ни по света не е чувал нито за него, нито за изобретението му.
Та такива ми ти работи! Ентусиазмът е хубаво нещо, само че трябва да бъде канализиран и подкрепен с познания в области, където са възможни реални постижения. А не да се пълнят кофи с вода и да се въртят по асиметрични колелета с надежда да се излъже гравитацията...

Та, за съжаление, единственото "СЕ", което  виждам като някаква реалност засега и за в бъдеще, това са: ВЕИ, геотермалната енергия, топлинните помпи, и евентуално отктитието на Андреа Роси, което, ако бъде развито, може да доведе до още цяла поредица подобни открития, и съответно - нов дял в енергетиката.
Всичко останало е много хубаво, много интересно, обаче... досега, поне при мен, резултира единствено в загубено време и пари, което от своя страна е точно обратното на СЕ :)