Автор Тема: Търся живак  (Прочетена 24534 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Търся живак
« -: Септември 18, 2018, 06:34:12 pm »
Знам че не се продава на частни лица и само лицензирани фирми имат право да го закупуват. А това че окисите а не парите му са отровни, го знае всеки химик. Трябва ми малко количество за едни електрически опити. А да вметна само, някой знае ли, живачните пари в живачните лампи, не кондензират ли когато лампата не работи и е студена?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся живак
« Отговор #1 -: Септември 19, 2018, 01:02:25 am »
За малко количество, можеш да прежалиш няколко живачни термометъра - по лев-два е единият!
"Живачните пари" в тези лампи...не са това, което са ;D ;D ;D
В смисъл - не трябва да се покриват с представите ти за водни пари и конденза им.


fantom4e

  • Гост
Re: Търся живак
« Отговор #3 -: Септември 19, 2018, 02:43:28 pm »
имам ампули с живак, май от някакви релета, а имам и наливен, колко ти трябва?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Търся живак
« Отговор #4 -: Септември 19, 2018, 10:02:48 pm »
живака не е вреден!, може да се яде
<a href="https://www.youtube.com/v/tV8CNFC1RvI?start=10" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/tV8CNFC1RvI?start=10</a>



fantom4e

  • Гост
Re: Търся живак
« Отговор #5 -: Септември 19, 2018, 10:13:30 pm »
Да, не е вреден живака, ТОКСИЧЕН е! той и неговите пари, както и съединенията му.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся живак
« Отговор #6 -: Септември 19, 2018, 11:52:34 pm »
Сега едва се замислих...доказано ли е?

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Търся живак
« Отговор #7 -: Септември 20, 2018, 08:39:43 am »
Доказано е!
Имаше един професор Кънчо Кънев от Химическия факултет на СУ. Занимаваше се с луминифори. На младини се беше натровил с живачни съединения и беше гърбав като питанка.
На 50 години приличаше като да е на 90. Почина преди няколко години.

Между другото - живак-органичните съединения, наред с нервнопаралитичните газове, са едни от най-силно токсичните вещества въобще. Живачните обаче са много бавно и необратимо действащи (месеци). Преди 20-ина години една преподавателка, Karen Wetterhahn, от Дартмундския колеж разсипала няколко капки диметил-живак, които опръскали гумената ѝ ръкавица. Веднага тя свалила всичко, обеззаразила и т.н. Обаче няколко микрограма от съединението преминали през гумата на ръкавицата и достигнало кожата ѝ. Отравянето установила 5 месеца по-късно, след като започнало да ѝ прилошава и да ѝ се губят моменти от дена. Живакът атакува сулфидните връзки в една специфична аминокиселина, която е много широко застъпена в мозъка. Реакцията е необратима. Дамата веднага започнала хелатна терапия (единственото познато средство с някакво възпиращо действие...), но въпреки това след 3 седмици изпаднала в кома, а 5 месеца по-късно починала...

Така че с живака ташак не си правете! Наистина, в течна форма той е в биологично неактивно състояние - можете да бръкнете вътре с ръка или да го леете из шепата си. Сигурно можете дори и през храносмилателния си тракт да го прекарате и после да го изтропате, но никога не е сигурно дали той или парите му моментно (според условията и веществата от заобикалящата го среда) няма да образуват някакво съединение, което силно ще ви вгорчи, или направо прекрати, живота...

Мисля даже, че точно този случай беше основополагащ в кампанията за забрана на живачните термометри около 2000-та година. Работата с живак е дърпане на дявола за опашката... или игра на руска рулетка...
« Последна редакция: Септември 20, 2018, 09:09:55 am от PyroVeso »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Търся живак
« Отговор #8 -: Септември 20, 2018, 03:25:59 pm »
Доказано е!
Имаше един професор Кънчо Кънев от Химическия факултет на СУ. Занимаваше се с луминифори. На младини се беше натровил с живачни съединения и беше гърбав като питанка.
На 50 години приличаше като да е на 90. Почина преди няколко години.

Между другото - живак-органичните съединения, наред с нервнопаралитичните газове, са едни от най-силно токсичните вещества въобще. Живачните обаче са много бавно и необратимо действащи (месеци). Преди 20-ина години една преподавателка, Karen Wetterhahn, от Дартмундския колеж разсипала няколко капки диметил-живак, които опръскали гумената ѝ ръкавица. Веднага тя свалила всичко, обеззаразила и т.н. Обаче няколко микрограма от съединението преминали през гумата на ръкавицата и достигнало кожата ѝ. Отравянето установила 5 месеца по-късно, след като започнало да ѝ прилошава и да ѝ се губят моменти от дена. Живакът атакува сулфидните връзки в една специфична аминокиселина, която е много широко застъпена в мозъка. Реакцията е необратима. Дамата веднага започнала хелатна терапия (единственото познато средство с някакво възпиращо действие...), но въпреки това след 3 седмици изпаднала в кома, а 5 месеца по-късно починала...

Така че с живака ташак не си правете! Наистина, в течна форма той е в биологично неактивно състояние - можете да бръкнете вътре с ръка или да го леете из шепата си. Сигурно можете дори и през храносмилателния си тракт да го прекарате и после да го изтропате, но никога не е сигурно дали той или парите му моментно (според условията и веществата от заобикалящата го среда) няма да образуват някакво съединение, което силно ще ви вгорчи, или направо прекрати, живота...

Мисля даже, че точно този случай беше основополагащ в кампанията за забрана на живачните термометри около 2000-та година. Работата с живак е дърпане на дявола за опашката... или игра на руска рулетка...

А този от видеото как го пие :o

https://ru.aliexpress.com/item/100PCS-5MM-diameter-mercury-switch-with-tracking-number/32428734838.html?spm=a2g0v.search0204.3.44.297f38aaWXIwHP&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10059_10884_10887_10696_100031_10084_10083_10103_451_452_10618_10304_10307_10820_5723520_10821_10302,searchweb201603_55,ppcSwitch_5_ppcChannel&algo_expid=79302d24-70da-4345-a598-a63e03e3649e-6&algo_pvid=79302d24-70da-4345-a598-a63e03e3649e&priceBeautifyAB=0
Ето ти, само трябва да си ги начукаш и извадиш живака.

Този линк дето го даваш за закупуването на живачни ампули, е на руски онлайн магазин. Опитвал съм да поръчвам от чуждостранни онлайнмагазини но не става. Как да го поръчам от там като трябва да се превежда на руски, а и доставката ще се оскъпи много. Няма ли български онлайнмагазини за такива изделия?
« Последна редакция: Септември 28, 2018, 02:43:20 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся живак
« Отговор #9 -: Септември 20, 2018, 04:44:36 pm »
Ами...то трябва да се чете май - " Бесплатная доставка в Bulgaria службой China Post Registered Air Mail "...

А този от видеото как го пие :o
Ама ти вярно не четеш, какво ти се пише, тук Весо го каза:
Наистина, в течна форма той е в биологично неактивно състояние - можете да бръкнете вътре с ръка или да го леете из шепата си. Сигурно можете дори и през храносмилателния си тракт да го прекарате и после да го изтропате, но никога не е сигурно дали той или парите му моментно (според условията и веществата от заобикалящата го среда) няма да образуват някакво съединение, което силно ще ви вгорчи, или направо прекрати, живота...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Търся живак
« Отговор #10 -: Септември 20, 2018, 06:50:03 pm »
Ами...то трябва да се чете май - " Бесплатная доставка в Bulgaria службой China Post Registered Air Mail "...
Ама ти вярно не четеш, какво ти се пише, тук Весо го каза:

За този дето го пие живакът, ми то логично е да се свърже с много вещества в храносмилателният тракт, пък тоз китаец го сърба. Ква стана тя  :)  :Dотносно поръчката за живак от руският сайт, ми то ббезплатна доставка не съм чувал да има  :o

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся живак
« Отговор #11 -: Септември 20, 2018, 07:24:24 pm »
Много неща не си чувал...ма вземи прочети поне някои, така поне ще си ги виждал ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Търся живак
« Отговор #12 -: Септември 21, 2018, 01:31:46 pm »
Този линк дето го даваш за закупуването на живачни ампули, е на руски онлайн магазин. Опитвал съм да поръчвам от чуждостранни онлайнмагазини но не става. Как да го поръчам от там като трябва да се превежда на руски, а и доставката ще се оскъпи много. Няма ли български онлайнмагазини за такива изделия?
Ако толкова много те плаши руския ... :)
https://www.aliexpress.com/item/100PCS-5MM-diameter-mercury-switch-with-tracking-number/32428734838.html

Сайта е китайски, и реално е от класата на Амазон - там пазаруват хора от целия свят.
Трябва ти само кредитна (или международна дебитна) карта. Не ти трябва нищо да пишеш - натискаш "Buy now, даваш данни за адрес на доставка (на английски) и номера на картата за плащане + кода за сигурност. Пратката пристига в пощенския ти клон, а ако куриера не го мързи - и до пощенската ти кутия. Цената за доставката е включена в цената, ако не е упоменато друго под самата цена. Доставката на малък пакет от Китай до България струва някъде между 1.5 и 2 долара, защото китайското правителство стимулира износа много сериозно. Същата пратка в обратна посока - от България до Китай - струва над 40 лева с Български пощи... :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Търся живак
« Отговор #13 -: Септември 21, 2018, 08:41:51 pm »
Цитат
Наистина, в течна форма той е в биологично неактивно състояние
Ей, хора едно време живака се е използвал като отрова: малка капка в ухото на спящия е била сигурна смърт, но не веднага.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Търся живак
« Отговор #14 -: Септември 21, 2018, 10:32:41 pm »
Да, и ние сме чели "Татул"... :D