Автор Тема: Нитинол  (Прочетена 9802 пъти)

montanar

  • Гост
Нитинол
« -: Септември 01, 2018, 02:09:50 pm »
Някой ако си е играл с подобно нещо нека сподели.
https://www.youtube.com/watch?v=-K57cbOhA5g

Аз доколкото четох тази сплав е едва ли не магическа и ми хрумват какви ли не приложения но пак има едно голямо НО :(  бързо се появява умора на материала и си губи свойствата след Х брой цикли и трябва повторна термична обработка щото си забравя формата.

Някой има ли представа колко са тия цикли (знам че е мнгого относително и зависи от степен на деформация и т.н.) поне някаква ориентировъчна цифра,

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Нитинол
« Отговор #1 -: Септември 01, 2018, 08:33:48 pm »
Имам опит в работата с нитинол. Ако не надвишаваш пределната якост, която е около 70 МПа, пределното удължение ( деформация), което е около 5 % и температурата на превръщане, която е не повече от 120 оС, броят на циклите е над 100000. При 10 % деформация например не може да разчиташ на повече от 100 цикъла.

montanar

  • Гост
Re: Нитинол
« Отговор #2 -: Септември 01, 2018, 08:50:28 pm »
Уфф "и тука нема да еде асан баница"  :-\

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Нитинол
« Отговор #3 -: Септември 02, 2018, 08:45:37 am »
dmirarp, на видеото не ми изглеждаше така! Т.е. показващият да спазва това. Може би, само за да направи клипа. Както и да е! Тези параметри как са установени?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Нитинол
« Отговор #4 -: Септември 02, 2018, 10:08:28 am »
На видеото използват тел с малък диаметър, което създава илюзия за голяма стойност на линейните деформации. В действителност колкото е по малък диаметъра на тела на толкова по голям ъгъл и на по малък радиус може да огънеш тела при една и съща стойност на линейната деформация. Този номер не може да стане например с тел с диаметър10 мм и запазване размера на кламера. Затова се използват и пружини, самата пружина може да я опънеш и на 100 %, но деформациите в тела от, който е направена пружината е не повече от 5 , 10 %. Запомнянето на формата се дължи на нискотемпературен фазов преход, причинен от деформацията. При огъване високо температурната фаза преминава в ниско температурна, която е много крехка и с якост на провлачване около 70 МПа и максимална деформация около 15 %. Дори при деформация 12 % в тази фаза вече се появяват пукнатини. При нагряване става обратното превръщане, при което атомите заемат старото положение, ако няма вътрешно кристална микро пукнатина. Именно поради появата на такива микро пукнатини материала старее и не може да възстанови формата си. Нискотемпературната фаза е наречена мартензит, тъй като кристалната решетка е от същия тип като на мартензита при стоманите, а високо температурната фаза аустинит, имащ същата кристална решетка като на аустинита при стоманите.