Автор Тема: Импулсно напрежение от батерия  (Прочетена 24892 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Импулсно напрежение от батерия
« -: Август 24, 2018, 03:44:02 pm »
Здравейте!
Моля за съвет електрончиците - трябва ми възможно най-простата схема за създаване на импулсно напрежение (на порции) от батерия, желателно е да може да се сглоби "на коляно" и "във въздуха".
Напрежението е в границите 6 -12  волта, а честотата - от 5 до 30-40 херца. Формата на графиката е без значение, стига да има 0 и пикова стойност.
Съвети?

П.П.Забравих да спомена - товарът е с импеданс около 16 ома и е звуков "зумер" (капсулован).

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #1 -: Август 24, 2018, 04:26:53 pm »
Най-простата схема която може да се сглоби като въздушен монтаж е да се използва таймер NE555, два резистора и един кондензатор и си готов. Таймера е с максимален изходен ток 225mA което е напълно достатъчно за товар от 16 ома при 12V захранващо напрежение.

alan

  • Гост
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #2 -: Август 24, 2018, 09:22:43 pm »
   Браво dymelsoft, както винаги си отзивчив на схеми от старата генерация, което е плюс за младите.  :)

atos, какъв е този зумер на 16 ома? може ли да го цъкнеш да го видим що за животно е?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #3 -: Август 24, 2018, 10:39:08 pm »
Таймера е с максимален изходен ток 225mA което е напълно достатъчно за товар от 16 ома при 12V захранващо напрежение.
Ъъъъъ... 16 ома на 12 волта ще искат някъде 750 милиампера ако не ме лъже пияната глава...
Не че още един транзистор и един резистор ще направят финансовата част непоносима, ма ... все пак за да има яснота се намесвам :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #4 -: Август 25, 2018, 02:18:30 am »
alan, не е точно зумер, бе...няква китайска пищялка е, на прав ток работи (писка)...искам да и "накъдря" звука просто...даже изкривявания да има, по-добре.
Аз мислех само транзистор и кондер да прасна, Юлиане...ти - все да усложниш нещата, не ща платки, бе!
Би ли станало само с транзистор и кондензатор?

alan

  • Гост
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #5 -: Август 25, 2018, 07:23:13 am »
    Еми то се оказва значи вграден ген. в зумерната глава с външно захранване и правотоково управление...  :)

Начи остава да му накъсаш плюса със едно генче на 4093 или ЛА7  ;)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #6 -: Август 25, 2018, 10:30:10 am »
Искаш да кажеш че зумера звъни да речем с 1kHz когато подадеш 6-12 в. Искаш да накъсаш този звън с честота от 5 до 30-40 Hz. Нещо като модулиране!
Предложенията стават! Да измислим нещо, още по просто ли??

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #7 -: Август 25, 2018, 11:50:55 am »
Трябва ти мултивибратор. NE555 е точно такава схема, обаче тока й е малко за твоята консумация. Ако искаш можеш да си сглобиш сам мултивибратор с подходящата мощност, но едва ли ще е по-малък от чип плюс един транзистор за усилване. Виж в нета схема на мутивибратор - има предостатъчно. Трябват ти 2 транзистора, 2 кондензатора и 4 резистора. За NE555 ще ти трябва поне 1 кондензатор и 2 резистора за да му "вкараш параметрите".

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #8 -: Август 25, 2018, 12:26:54 pm »
 Ок, ще се спра на варианта с таймера.
Благодаря за отклика.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Импулсно напрежение от батерия
« Отговор #9 -: Април 07, 2020, 03:32:18 am »
Нещото се нарича таймер 555 - най-известната схема за начинаещи в електрониката.
С него могат да се правят различни видове генератори, дори с ШИМ (широчинно-импулсна модулация).
С него може да се направи дори най-простият аудио усилвател в клас D.

Ето ти 2 варианта на генератори с него:
- с независимо регулиране на DTC (коефициента на запълване), при което честотата почти не се изменя
- с независимо регулиране на On и Off времената, при което честотата се изменя

P.S. - към администраторите: защо не мога да качвам симулационни файлове от Мултисим с разширение .ms14?
Исках да кача файловете, за да може човека да си ги симулира.