Автор Тема: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)  (Прочетена 43048 пъти)

CPU

  • Гост
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #30 -: Октомври 04, 2014, 11:47:28 am »
Да, желязовъглеродните сплави стават, въпреки, че те не изолират магнитното поле, а  го "разцепват" вътре в себе си, което при определени обстоятелства може и да е по-добре даже...

Атос, няма разлика в действието на желязото и мю-метала, и в двата случая това са проводници на магнитен поток, нищо не се разцепва или изолира, просто полюсите на постоянния магнит се преместват на друго място, в зависимост от конфигурацията на полюсната надставка. Мю-метала е по-добър проводник, защото има по-голяма магнитна проницаемост от желязото, но това се компенсира с по-голямо сечение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #31 -: Октомври 04, 2014, 12:31:01 pm »
При моите опити като сложа желязна пластина между еднакви полюси, получавам привличане вече.
Това не означава ли, че магнитното поле се разцепва на зони вътре в пластината?
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 03:53:38 am от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #32 -: Октомври 04, 2014, 02:23:07 pm »
atos, зависи от дебелината на пластината... 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #33 -: Октомври 04, 2014, 03:39:47 pm »
Абе и аз така го разбрах :D
В този ред на мисли, позиционираме 2 магнита с еднополюсна ориентация един спрямо друг, нали така?
После вземаме стоманена пластина с нарастваща дебелина-от 1мм. до 50мм. примерно. Трябва да е с фиксирано линейно или радиално движение между тях обаче. Като я задвижим бавно, би трябвало да достигнем зона на пластината, в която магнитните сили се неутрализират?
Мерим дебелината с шублер и прилагаме за конкретния случай...Майсторе, "разкрит" си ;D ;D ;D
« Последна редакция: Октомври 04, 2014, 11:06:04 pm от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #34 -: Октомври 05, 2014, 03:42:20 am »
 ;D ;D ;D
Ама аз нищо не съм "скрил"!!! - освен "прилапаните" гаджета  8) 8) 8)
...
Точно и ясно! - използваните масивни чугунени дискове по-добре ФОРМИРАТ търсеното от мен общо магнитно поле! - включително, че и самите те участват в него.
Докато тънкото алуминиево цилиндърче (в първите ми опити) имаше доста по-различно поведение.
Друго не съм обяснявал.
...
Тази тема, по незнайни причини преди време е била преместена в "Купува-продава"... Сега вече си е на мястото... Благодарение на Valex, който я "извади от пепелта"!
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 03:53:19 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #35 -: Октомври 05, 2014, 10:02:58 am »
Значи има още една малка подробност в полза на Мю-метала:
Това,че пластинката ще е по тъка означава, че магнитите ще са по доближени един до друг и съответно по голям първоначален импулс на отблъскване при всеки цикъл. И съответно по добра ефективност, което може да се окаже решаващо за успеха. Мисля, че и тук както и при моя проект нещата опират най вече до подходящи достатъчно качественни материали.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #36 -: Октомври 05, 2014, 11:40:35 am »
Идеята на  xxldani   съвпада с тази : http://www.empyros.org/index.php?j=id_&avt=vsk&sod=018
Коляно-мотовилковия механизъм има един огромен недостатък: в ГМТ и ДМТ има най-малко преобразуване на линейното движение във въртеливо. В зависимост от конструкцията максимална сила на завъртане се получава на около 22 градуса. Затова и при двигателите с вътрешно горене се стремят максималното налягане при изгаряне на гориво-въздушната смес да стане около тези градуси.
Така че в случая в ГМТ където магнитите имат най-голяма сила на отблъскване коляно-мотовилковия механизъм има най-малка сила на завъртане. На всичкото отгоре силата на отблъскване намаля по квадратурен закон и силата на отблъсване е страшно малка в оптималната позиция за механизма. Хода на буталото излиза, че трябва да е съвсем къс. Той зависи основно от силата магнитите и опитно определяне на разстоянията на взеимодействието.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #37 -: Октомври 05, 2014, 12:41:40 pm »
Валекс, прав си и поради тая причина за подобни схемни решения трябва мотовилките да лагеруват възможно по-близо до центъра на вала, за да може да се уползотвори максимално техния къс ход.
Понеже при такова разположение са нужни по-големи сили за задвижване, може да се компенсира с по-силни магнити.
Проблемът при всички постановки от този вид е наистина преодоляването на ГМТ и ДМТ.
Там ако успееш да надхитриш физиката - успял си:)

elektros

  • Гост
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #38 -: Октомври 06, 2014, 12:39:47 am »
И как точно ще преобразувате клатенето във въртеливо движение без КММ?  И пак се получава класическия бутален двигател.  Да, може да е конструкция с ниско  КПД,  но по добре 20% от нещо, отколкото 100% от нищо. Продават магнити и по 210 кг сила на привличане, какъв чудесен мотор може да се получи с тях..
http://www.pramiz.com/framPlistbg.html

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #39 -: Октомври 06, 2014, 01:21:52 am »
Не говорим, че няма да има КММ, а за по-ефективно превръщане на "клатенето" във въртене:)
А за магнитите...не бих дал 4х150 лева за репликация, та ако ще и златна да е...
Ще опитам с малък мащаб, когато реша да го репликирам :D

elektros

  • Гост
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #40 -: Октомври 07, 2014, 08:15:55 pm »
Това е добре, а какъв ще е малкия мащаб? Малък четирицилиндров двигател, един такъв мънъчък, не повече от 1000 кб.см.... :)  Механичната система, свързваща коляновия вал с конструкцията, която ще се върти под цилиндрите....Примерно нови ангренажни колела, преработена глава на фреза....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #41 -: Октомври 07, 2014, 09:18:20 pm »
Хахаха, Електрос, ще се огранича с модел на работещ макет, разбира се:)
При прецизна изработка ще си проличи дали "има хляб" в постановката...

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #42 -: Декември 20, 2015, 01:16:46 pm »
Как вървят експериментите ?
Подарявам още 10-15 -20 пластини мю.
Предпочитам лично предаване в гр. Бургас

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #43 -: Януари 31, 2016, 08:49:09 pm »
По насъбрах още мю,тъй че ако има желаещи да ми пишат да им го дам ... след 2 дни ще имам още много ... :o
Също искам да попитам колеги които имат такива магнити от HDD,дали са склони на бартер?Трябват ми едни полу-магнитчета в замяна съм готов да дам 2-3 магнита/по избор/ за 1бр. от нужните ми..

zapadug

  • Гост
Re: Mагнитни екрани (Мagnetic shielding), Мю-метал (mu-metal)
« Отговор #44 -: Март 03, 2016, 11:55:04 am »
Някой да има желание да пробва това :