Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 178397 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Един гид, на един уред започва със следното:
Предупреждение: Свържете захранването с постоянен ток, като използвате подходящи клеми. При свързване на захранването, правилната последователност на свързване е земята към земята, + RTN към + RTN, след това -48 V към -48 V. При изключване на захранването правилната последователност на проводниците е -48 V от -48 V, + RTN от + RTN , след това земята от земята. Обърнете внимание, че заземяващият проводник винаги трябва да бъде свързан първи и да е изключен последен.
След като тук откриваме нови фундаменти в науката, питам се това защо ли е така "изостанало"?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
кузмов, боя се, че това касае само безопасността при свързване и разкачане. Същото е валидно и при автомобилните акумулатори, само дето няма земя.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
За плюса и минуса и протичащия ток - от какво към какво тече тока между "+" на втората клетка и "-" на 4-та клетка в един акумулатор? Или от "-" на 3-та до "+" на 5-та? Ясно е че ако разглеждаме акумулатора като едно цяло то тока тече от единия до другия му край (в зависимост от вярата за едните тече от + към -, за другите от - към +). Но вътре в него на тока му е все тая за + и - на отделната клетка. Минава си от - към + после към - после пак към + докат стигне края.

Както правилно се спомена по-горе - важен е относителния потенциал на единия полюс спрямо другия. Един - може да е по-положителен отколкото + на някоя друга клетка.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Радико, приемам за печатна грешка да ме наречеш кузмов, а не Кузмов! Ако пък е от неуважение, кажи го в прав текст! Няма за какво да се сърдя на мнението ти. Аз винаги ще те изписвам като Радико, с какъвто и тон да си говорим.
P.S. това беше извън темата, по добре да се премахне след прочита от Радико.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Няма "по-положителен" и "по-малко положителен", това е - има по-голям и по-малък електрически потенциал.
Аналогията със скачени съдове и различните нива в тях е уместна.
Ако погледнем с друг поглед на батерията - защо една батерия, свързана успоредно във верига на токоизправител е най-добрият изглаждащ елемент, по-добър от който и да е кондензатор?
Бат' Мишо...внимавай да не попаднеш сега в категоризацията за тролове на Радико  ;D ;D ;D ;D
Троловете в този форум много обичат да се хващат за буквата даже не само за думата.

Още един въпрос към електрончиците:
Ако разгледаме изправител със "средна точка" (някои крайни стъпала в усилватели имат такива), но сме обърнали единия диод и имаме на практика и на двете крайни точки +, между тези два плюса ще има ли напрежение и какво ще бъде?

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Имах друго нещо в предвид, а не за положителни и отрицателни потенциали, а още по-малко за някакви клеми в акумулаторите.
Въпроса е дали има положителни и отрицателни ЗАРЯДИ.
Какво има например в двете плочи на един кондензатор (от двате страни на диелектрика (сега да не ме отпратите да чета темата къде се намират зарядите в кондензатора :) ))?
Дали има + и - ЗАРЯДИ или има само някаква потенциална разлика, ама м/у какво тогава, ако няма + и - заряди?

Според мен има + и - заряди, като напрежението м/у тях се определя от разстоянието им един от друг.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Не знам дали има + и - заряди но ако искаш направи си прост опит, вземи две батерии една 12 и една 6 волта свържи двата минуса заедно и закачи една крушка на двата плюса. Явно свети и само на + заряди, ако нямаш акумулатори пробвай на захранване от комп на +12 и +5 волта. Явно има значение само потенциалната разлика за да протече ток.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Кузмов извинявай не е умишлено
VeleV В миналото се е смятало, че има два вида заряди течащи в противоположни посоки
Аз лично смятам, че тази хипотеза е изоставена неоснователно. Във моята хипотеза има малка разлика, че не е задължително да са два противотока а само при определени условия. Хипотезата ми е следствие на личните ми наблюдения.

alan

  • Гост
alan, по отношение на "плюса" и "минуса" само ще отбележа един интересен факт, а именно това, че руската схемотехника е базирана почти изцяло на p-n-p транзистори за разлика от останалия свят, където е n-p-n. Също така значението на полюсите е обърнато на обратно.
Според теб това има ли обективна причина. За мен да, но бих искал да се обсъди този аспект на нещата и от други съфорумци и най-вече защото е свързано с темата, макар и косвено.
Подложката с "p" «positive»  тип проводимост се охлажда, а с "n" тип  «negative»  се нагрява.

Количеството на подвижните носители на заряда в полупроводника в нормални условия е мижаво, но пък нараства хиляди пъти при външно въздействие като нагряване, светлина, наличие на определени примеси и т.н.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Радико, приема се, предположих че е така, все пак проверявай писането, някой по пишкин колега може да не разбере правилно и да се започнат едни ненужни....!
Сега по темата! Добре е че се отдели, независимо че има връзка с предишната.
Заряд? Какво е това? Яде ли се, пасе ли се, купува ли се и т.н.! За мен това е нещо като определние, оранжев (портокал. балон). В микро мащаб, заряд може да има частица, в макро мащаб обем от еднакво заредени частици, може да инциират голям заряд.
Очевиден пример ни дава природата. При затишие пред буря, сте забелязали високо в облаците, хаотични светкавици. Обикновено не се чуват, просто се светка и толкоз. Развихри ли се обаче бурята, тряска яка мълния, цепи и пали дървета и прочее поразии нанася.
Ето въпрос за размисъл! Какво обединява разнородно заредените обеми които светкат преди буря в еднороден обем в мн. милиони волтове?
Този обем е обратно зареден на земният, и настъпва протичане на ток по йонизираният "шнур"
Онзи гид за свързване и развързване на устройство, който дадох по рано е свързан именно със заредените обеми. Единствен Радико (а може би и atos) ,обърна внимание, като каза че касае безопасност, но каква и на какво? Надявам се вече да има светлина.
Освен това в райони с често падане на мълнии, хората дори в домовете си монтират катодни отводители.
Пък и като се стигна до теорията на преходите, мисля че е описана напълно приемливо. Има ли причина да променяме приетата терминология и да кръстим с пена и мара вместо + -? 
Как например си вързваме акумулатора на заряд? Нали + на зарядно с + на акумулатор! Защо протича ток на заряд? Защото потенциала на зарядното е по висок! Какво става когато акумулатора започне да вдига потенциал? Тока пада. Какво ще стане ако вържем крушка м/у двата плюса? Ще свети, и ще намалява светенето докато потенциалите се изравняват! Допълвам вече дадени примери.
Като заключение ще кажа: напрежението (разликата в потенциалите) е предпоставка за протичане на ток. Не тече ли ток, нищо не се случва! Пък кой като иска да си нарича заредените частици, намиращи се в газове, течности и твърди тела. Както виждате все различни!
Между другото, виждането на VeleV съвпада с написаното!
Който познава принципа на електролизата ще се убеди на практика. Подаваме потенциал на плочите, водната молекула също е леко поляризирана, пренасочва се, така се получава разкъсване с достатъчно ток.

alan

  • Гост
Който познава принципа на електролизата ще се убеди на практика. Подаваме потенциал на плочите, водната молекула също е леко поляризирана, пренасочва се, така се получава разкъсване с достатъчно ток.
  А какво ще кажеш ако тая пуста водна молекула се разкъса (би могла) без ток, а само с поляризиране и пренасочване?  :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Откровено казано, нищо не мога да кажа за този начин!
Знае се че молекулата се представя като слабо поляризиран дипол. Ако да речем правим електролиза с акумулатор, то частиците в него също са поляризирани (заредени) но с по висок потенциал. Така, между електродите свързани към клемите на акумулатора протича ток. Ако тока е достатъчен настъпва разкъсване на връзката между атомите. Кислородният атом като по отрицателен се насочва към положителният електрод, водородните като по положителни се насочват към отрицателният електрод. Не виждам как ще стане ако няма разлика в потенциала на частиците (заряди), т.е. ако не протича ток.
Теоретично водната молекула би трябвало да се  раздели при прилагане на 1.23v. Което ще рече че самата молекула е с потенциал под 1.23v.
Аз лично не съм наблюдавал електролиза при такова напрежение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Дайте първо да уточним нещо, за да няма недоразумения:
Волтовият елемент представлява една-единствена "клетка" от която и да е батерия!
По принцип той има напрежение около 1,1 - 1,48 волта, в зависимост от технологията на изработка (никел, кобалт, .цинк, литий, мед, полимер или каквото и да е друго).
Когато имаме свързани повече от един волтов елемент, тогава наричаме този "пакет" - батерия!
Батериите, когато са изпълнени само с една клетка (един елемент), погрешно се наричат "батерия" ("свързан по определен начин" - от италиански).
Установено е, че когато свържем успоредно волтов елемент и батерия, има поток - стремеж да се изравни електрическият потенциал на елемента с този на цялата батерия. Дали ще го правим през лампа или не, не е толкова важно за процеса (освен повече загуби).
И да, елементът тук би играл ролята на пасивен консуматор.
Както посочих вече, аналогията с флуиди е пълна! Два скачени съда с различно ниво ще предизвикат теч (ток),  в "маркуча", с който са свързани, перката/лампата, ще се върти/свети, докато нивата/потенциалите се изравнят!
Може течът/токът, да спре и преди това, ако малкият съд/по-малката батерия се напълни преди изравняването. В този случай обаче рискуваме да се пръсне съда/гръмне батерията, ако не издържи на налягането/ел. енергия.
Има обаче и доказан един друг странен експеримент - когато еднакви, но различно "заредени" волтови елементи се свържат само с минусовите полюси, след време "зарядите" им пак се уеднаквяват!
И тук не става дума вече за протичането на стандартен ток, понеже няма затворена верига!
Моля тези, които са запознати с експеримента, да споделят какво мислят - какво се случва?

« Последна редакция: Юли 21, 2018, 01:51:26 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Това последното, за първи път го чувам. Нямам си на идея защо става, ако изобщо става. Моята теза е, без ток нищо не става! Пак ще се върна на атмосферата. Ако имаме възможност, да забучим сондите на "уред" горе в небето и долу в земята, при бурно време ще отчетем милиони волтове. Обаче мълния се случва само там, където се получи условие за протичане на ток. Ако не се получи това условие, след време зареденото небе намалява заряда си и всичко утихва.
Дай да видим как е доказан този експеримент! Имам възможност, даже изглежда просто да се провери.
P.S. искам да отбележиш един факт. Когато консумираме от един хим. елемент или батерия и в същото време мерим напрежението на изводите, отчитаме някакво. При изкл. на товара виждаме че напрежението се покачва. Но това е химия а не нещо странно.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Пак ще повторя, че нямах пред вид заряди само в батерии и акумулатори и това как се зареждат или разреждат същите, и какви електро-химични процеси протичат в тях. Ако искате на първата картинка вместо батерии сложете ТЕС-ве например.
Въпроса е дали е достатъчно да се направи само по-високо и по-ниско напрежение и м/у тях веднага ще протече отнякъде ток. Или трябва да се произведе ток (заряди?), а напрежението е само един от неговите параметри.
Скоро започвам опити и затова ми е интересно вашето мнение по тоя въпрос. Опитите няма да са по картинката от първия ми пост която съм дал :).
Например, защо (и как) в ТТ или качера расте толкова много напрежението и то колкото повече се отдалечава към върха на вторичната?