Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 180178 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
А проводник и пирон може ли да ползваме?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
може по много начини, най достъпен е чрез електролиза на воден разтвор например на NaOH, просто трябва да определиш на кой електрод се отделя водород и на кой кислород и ще разбереш поляритета на акумулатора. Още един достъпен начин, свързваш бобина и по посоката на магнитното поле определяш поляритета на акумулатора. Има и други начини, например директно с език, ако ти се рискува с твойте сензори също се определя.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Ха ха! Диод и крушка или св. диод и съпротивление. Първото което ми дойде на ум. Има и други.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ако ви дам акумулатор със заличени обозначения на полюсите, можете ли без мултицет и електроника, да установите, кое е + и кое - на клемите? Ако не можете, значи всички ваши постове тук, трябва да се изтрият ;)
Не се шегувам.
Много жалко, че не се шегуваш. Това означава, че си разбрал много повърхностно това което съм написал.
А именно, че двойнствената същност не се проявяв винаги, поне не отчетливо. Едно от основните условия е да има дъга, или искра. Поне тогава могат да се забележат разликите. Поставянето на условия за начина на провеждане на даден експеримент е гаранция за опорочаване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ако ви дам акумулатор със заличени обозначения на полюсите, можете ли без мултицет и електроника, да установите, кое е + и кое - на клемите? Ако не можете, значи всички ваши постове тук, трябва да се изтрият ;)
Не се шегувам.
Стига ти малко проводник и един...прост картоф...

Радико, май нямаш спирачки?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Стига ти малко проводник и един...прост картоф...
Или още един амумулатор (или батерия 9 волта дори) на която обаче има означения. По дължината на искрите при окъсяване ще разберете кога ги свързвате последователно + с + и кога + с - :) Е, една крушка 24 волта би помогнала доста. Ако няма крушка - както казаха "с език" :)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
edin казва, без никаква електроника и мултицети. Този отговор не го знам.
 edin изплюи камъчето.  :D
 ПП иначе, ако вържем 1 крушка, не ни трябва по
ляритет. Тя ще свети. Или клемата на акумолатора е по - дебела за плюса.
« Последна редакция: Юли 26, 2018, 08:41:44 pm от MTM »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Има и друг начин, но той е за по-сензитивните индивиди...хващаш изводите с овлажнени пръсти, после разменяш ръцете, където е + се усеща по-силно.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Има и друг начин, но той е за по-сензитивните индивиди...хващаш изводите с овлажнени пръсти, после разменяш ръцете, където е + се усеща по-силно.
Аха ... пак отидохме на методите на Кадуцея... 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Може и да си прав атос, че нямам спирачки, особенно като ми се стори, че някой се заяжда. Дано да не съм прав в случая. Иначе мога да определя полюсите само с помощта на две парчета тел. Не мисля обаче, че това допринася за развитие на темата. От друга страна знае ли човек може би и да не съм прав
НАПИСАХ, ЧЕ ПОНЕ АЗ МОГА ДА ОПРЕДЕЛЯ ПОЛЯРИТЕТА САМО С ПОМОЩТА НА ДВЕ ЖИЦИ. това маловажно ли е или не е по темата. Или си мислиш, че лъжа. Не лъжа въпрос на знания по въпроса е.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Аха ... пак отидохме на методите на Кадуцея...
Ами, Юлиане, ако си "вдървен" и не усещаш тока, моя ли е вината?
Пробвай с по-високи напрежения - 2 акумулатора, 4...?
« Последна редакция: Юли 27, 2018, 11:23:28 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Какво значи без електроника? Много не определено. Аз предложих диод и светодиод. Това са полупроводникови прибори. Ако се приеме че са електроника, то един начин беше предложен от dmitarp. Водната молекула е дипол. При разкъсването водорода се отделя на минус електрода. Това се наблюдава като повече мехурчета около електрода. Надявам се това да не изглежда електроника.
Още един начин който не е елктроника според мен. С говорител с обозначение +-! Още с помоща на самоделен галваничен елемент.


Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Да кажем, че всички успеете с някакъв метод. Това доказва ли нещо за поляритета или не? Може ли, един път да се окаже, че плюса и минуса са си сменили местата? Простичките въпроси изискват простички отговори. Та казвате, че .......да или не? Ако е да, значи токът, трябва да е започнал да тече в обратна посока. ПОне на мен, такова явление не ми е известно. Дайте конкретно инфо за нещо такова.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Един, и аз нямам наблюдения за възможност тока да тече в обратна посока. Имам наблюдения за някакво евентуално следствие на тока течащо в обратна посока, но не и причината да си смени посоката.
Юлияне понеже за мен истината е над егото ми съм длъжен да отбележа, че начина описан от атос е напълно реален и се основава на същия ефект който аз бих ползвал с двата тела. Разликата е, че аз брутално бих презизвикал дъга (късо) при която плюса се нагрява и разтапя повече от минуса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!

Ако е да, значи токът, трябва да е започнал да тече в обратна посока. ПОне на мен, такова явление не ми е известно. Дайте конкретно инфо за нещо такова.

Мисля, "смяна на посоката" не е точно идеята за смяна на + и - . Ще обясня точно какво имам в предвид:
Учили са ни, че токът (постоянният) е движение на електрони в една посока, нали така и електроните са приети за "минус" - отрицателен заряд.
Да, обаче също са ни учили, че има и движение на "дупки" (там, където липсва електрон) в обратна  посока, получават се "позитрони", които са с "плюс"-положителен заряд.
Какво се получава? Два "потока", движещи се в противоположни посоки?
Излиза, че нещо не са ни доучили или аз бъркам нещо...?
Да, съвременната електроника се базира на принципа на посоката на движение на електрона и този принцип се прилага успешно, но дали е верен като обяснение?

Хайде да разгледаме и "източник" на ток? Има напрежение, но няма ток, докато не затворим верига, нали така?
Какво точно е напрежение (само някой да не ми цитира Уикипедия, не питам за формулировката, а за вашето разбиране) ?
Ако няма още затворена верига, няма и ток, така ли е?
Ако няма ток, значи няма и "движение" на електрони, дотук и това ли е така?
Как тогава се получава, че променливото напрежение в мрежата е с честота 50 херца, ако не е включен никакъв консуматор? Как си "сменя посоката" 50 пъти в секунда, след като няма още движение?
Има ли реално такова движение или няма (без консуматор)? Ако го има, това не би ли загрявало проводниците ей така, "на празен ход"?
Парадоксът е, че няма как да знаем, защото всеки включен измервателен уред, вече се явява консуматор!