Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 178452 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
epwpixieq-1 прави разлика между насочване по спин на електроните, и тяхното движение

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Хипарх
Не съм казал, че успявам. Това са процеси за улавянето на които професионална апаратура не е достатъчна, необходима е научна такава. Прочети за мълнията в уикипедия. Вече и там е описано с подробности.

Предполагам визираш лидерите. Те показват, че най-силна йонизация се осъществява непосредствено до самите предмети/обекти. Йонизацията нараства, съответно и дължината на лидерите, които накрая се докосват и инициират прескачането на мълния. Но този наблюдаван процес не е гаранция, че има два електрически потока, които се движат един срещу друг. Показва само, че първоначално най-силно наелектризиране имаме около два сепарирани обекта. Този процес може успешно да се пресъздаде и в малък мащаб - при наелектризиране с няколко десетки киловолта възникват два "стриймъра" (или лидера) във вид на коронарен разряд между двата предмета, доближени на подходящо разстояние. При това без значение дали ползваме AC или DC.

Сетих се и за аналогията с торнадо. При неговото формиране изглежда така сякаш то се спуска от облаците, но всъщност това не е така. Торнадото представлява невидима въртяща се колона от въздух, която възниква едновременно в целия обем въздух, като първоначално е с малък диаметър и скорост на въртене, и постепенно се усилва. Кондензацията, която "тръгва" от облака е следствие на резкия спад в налягането в колоната, която вече е свързана със земята и става видима заради вдигнатия прахоляк и отломки. А защо "тръгва" от облака? Защото там влажността и точката на оросяване са най-високи и кондензацията е най-лесна. С продължаване спада на налягането и узряването на торнадото, вече цялата колона се визуализира чрез кондензирали капчици.
Искам да кажа, че и тук наглед "тръгването" на нещо от една посока в друга, е само привидно, а не буквално.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
juliang, мислех ви за песимист отностно лесната трансформация на енергия, но горното становище, ако се приеме така както е написано, предполага лесно извличане на по-насочено движение ( енергия ) от хаоса в проводника, ви прави силен оптимист. Въпроса е, че ако това беше природната динамика на трансформиращия електродинамичен процес, изобщо нямаше да ни трябва пулсиращо ( променливо ) мангнитно поле, а щяхме да имаме, електростатични трансформатори на енергия, трансформиращи от хаотичното движение на електроните в насочено движение, само с поставянето на постоянно магнитно поле и насочвайки тази хаотична динамика, а не елетродинамчни, с необходимост от въртящ момент.
Това е невъзможно поради същата причина поради която се провалят Майстора и ИванБГ. Само че те се опитват да го направят механично. За съжаление колкото енергия получиш при придърпването на електроните (или магнитите), толкова ще ти трябва за отдалечаването им.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Точно така хипарх, визирам лидерите. Официалното обяснение което ти цитираш е изключително несъстоятелно и порежда много въпроси без отговор. Виж сравнението със торнадо много ми хареса, изключително на място е много ще ми помогне да обясня тезата си. Както отбеляза водните капки отгоре и прашинките отдолу не са тпрнадото те са негово следствие което го визуализира. Същото е и при мълниите, видими са следствията а причините убягват на много хора. Преди няколко месеца бях публикувал линк към клип в тубата в който едни момчета демонстрираха лабораторно торнадо с помощта на две прахосмукачки и забележи, високо напрежение.
Ксурнев
Тези които правят мълниеприемниците с изпреварващо действие не само, че не са скарани с електричеството но маи дори са доста наясно с хипотезата която се опитвам да представя тук защото устройствата им работят точно според нея.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
https://www.dropbox.com/s/q7c005ywttvyu3n/thunder%20and%20lightning.mp4?dl=0
Радико, изгледай това видео да чуем какво ти е мнението! Само да обясня да няма заблуда. Крушката е ограничител на тока респективно ,времето на заряд на кондензатора който се разрежда през първична.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Михаил Кузмов, можеш ли да дадеш схема? Предполагам си използвал NE555, мосфет и автомобилни бобини (звукът ми заприлича като от такива, понеже и аз съм ги подкарвал с ВЧ).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Уеднаквявайте понятия и категоризации, моля!
Иначе се получава "миш-маш", но от тия, които не стават за ядене!
Някой пише нещо и си мисли, че всеки следва неговия ход на мисли...? Да, ама - не!
Изяснявайте се повече!
"Точно така хипарх, визирам лидерите." Какви точно лидери визирате?
За някои "лидер" е синоним на политик, за друг - на военачалник, за трети - синоним за шефа му...за четвърти - лидер значи пионер (първооткривател), айде по-конкретно, моля?
Радико, аз пак искам разяснение - каква е разликата между професионална апаратура и научна апаратура?
Накратко, ако може...
 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Лидерите, говорим за дума със смисъла и използван в статията в уикипедия. за която споменах по горе.
Професионална апаратура е тази, която работи във всички възможни за нея отношения на много високо ниво. Но все пак в границите на нашите възприятия. Примерно професионален фотоапарат, научният такъв има доста лоши качества във всички отношения с изключение на едно - това, за което е предназначен. Примерно лош фокус, слаба разделителна способност, но скоростта... Прави кадри през 3-4 фемтосекунди, това е отсек от време извън нашите възприятия в порядъци а не в пъти.
« Последна редакция: Юли 24, 2018, 08:13:45 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
https://www.dropbox.com/s/q7c005ywttvyu3n/thunder%20and%20lightning.mp4?dl=0
Радико, изгледай това видео да чуем какво ти е мнението! Само да обясня да няма заблуда. Крушката е ограничител на тока респективно ,времето на заряд на кондензатора който се разрежда през първична.
Кузмов не мога да го отвора с тоя таблет. Дропбокса иска да си кача някакво арр а като му кажа да го отвори в браузъра само върти един часовник и нищо не става.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
hyparh, видеото датира от ок. 5 год. в архива ми. Това в което съм сигурен е бобината, АБ от форд Фиеста. С нея получих най добри резултати. След това продължих само с нея. Ще потърся из папките записки зада бъда точен. Точно тази схема е възможно най проста, но не се вижда на видеото за да се подсетя веднага. Не е с таймер и MOSFET, няма и честота, но как беше ще проверя.
https://www.dropbox.com/s/et9735jtrrf6d3s/A.B.%20s%20thyristor.mp4?dl=0
https://www.dropbox.com/s/h7avzdur5jf4sg0/A.B.%20flyback%20design.mp4?dl=0
На тези два линка е с таймер управление на тиристор и MOSFET, различни захранвания, честоти и различен ефект. Файловете са стари с ниска резолюция но си ги пазя. Вижда се и бобината. Трябва да проверя какви записки пазя.
Радико, мисля проблемът е при теб. При мен се гледат под windows, linux, android телефон. Вероятно таблета не поддържа този формат.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
То, че е от таблета от таблета е това е ясно, но накрая реших проблема. Първо го изтеглих без да правя опити да го пускам онлайн и после си го гледах локално. Впечатляващ резултат, това само с една бобина ли го постигаш или си свързал на две първичните последователно. Изглежда ми прекалено геройчно за една бобина.
NDM естествено че към научните само учени се интересуват от величини изписвани с 15 нули след запетайката. И военните но и там са пак учени, луди учени.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Благодаря за информацията, Михаил Кузмов.
Аз имам три запалителни бобини за експерименти - от Форд, VW Jetta и ЗИЛ. Резултатите действително се различават. Една от тях подкарах с транзистор МП40, мосфет IRFP250, DDS сигнал генератор (изход 5V) + допълнително захранване 25V. Забелязах, че над 10kHz производителността спада и бобината започва да грее, на желязната сърцевина ѝ идва множко тази честота. С такава конфигурация се получава чудесна плазма лампа, озонатор или експерименти изискващи различни честоти.

С таймер и мосфет съм направил едно от ТХО-тата ми (накиснато в тр-рно масло, за да не прескачат искри между крачетата), пак с регулируема честота. Захранването е 12V и вади доста по-големи дъги от запалителната бобина.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Що тъй бре хора? Увеличете хлада от климатика!

hyparh, не съм запазил никакви записки по тези видиа. Надявал съм се, като ги видя да си припомня. Изтупах от праха физическата постановка, която си стои непокътната, дори работи. На днешното видео демонстрирам с последно закачена бобинка от скутер. Другата АБ не е вързана. LMC555 пулсира неизвестен за сега МОСФЕТ който пък пулсира импулсен траф (кръглият тороид) той пък пулсира тиристор. В този вариант захранването е директно от мрежата. На видеото което дъгата е като пламък захранвам с ок. 50 в. DC и пулсирам директно с МОСФЕТа намотката на АБ. Тук вече честотата е по висока, но колко ще разбера ако се позанимавам? Освен това тока е ок 2А, което ще рече 90-100W консумация.
https://www.dropbox.com/s/89akisl4t3o5bju/20180725_130235.mp4?dl=0
Направих и снимка на схемата на предполагаемият начин на мълния от най първото видео. Забелязах една грешка. Дросела (от лум. тръба 120 см. 36W) съм нарисувал от към променлива страна. В действителност се намира между плюса и точката анод на тиристора. Целта на двата елемента, крушка и дросел мисля не се нуждае от коментар.
https://www.dropbox.com/s/s866b1a71mufw23/20180725_124320-2.jpg?dl=0
Та така! Събудихте ме от 4 месечна летаргия! dymelsoft знае защо съм изпаднал до там, но тук не е за такъв коментар. Очертава се скоро да продължа AC-DC захранване на магнетрон. Там както знаете трябват 4kV/300mA което си е доста предизвикателство.
P.S. Длъжен съм да предупредя любителите мераклии в това начинание, да са особено внимателни. Разреждайте всякакви HV кондензатори след изключване и тогава пипайте.   Бъдете здрави!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
hyparh, не съм запазил никакви записки по тези видиа. Надявал съм се, като ги видя да си припомня. Изтупах от праха физическата постановка, която си стои непокътната, дори работи. На днешното видео демонстрирам с последно закачена бобинка от скутер. Другата АБ не е вързана. LMC555 пулсира неизвестен за сега МОСФЕТ който пък пулсира импулсен траф (кръглият тороид) той пък пулсира тиристор. В този вариант захранването е директно от мрежата. На видеото което дъгата е като пламък захранвам с ок. 50 в. DC и пулсирам директно с МОСФЕТа намотката на АБ. Тук вече честотата е по висока, но колко ще разбера ако се позанимавам? Освен това тока е ок 2А, което ще рече 90-100W консумация.
https://www.dropbox.com/s/89akisl4t3o5bju/20180725_130235.mp4?dl=0
Направих и снимка на схемата на предполагаемият начин на мълния от най първото видео. Забелязах една грешка. Дросела (от лум. тръба 120 см. 36W) съм нарисувал от към променлива страна. В действителност се намира между плюса и точката анод на тиристора. Целта на двата елемента, крушка и дросел мисля не се нуждае от коментар.
https://www.dropbox.com/s/s866b1a71mufw23/20180725_124320-2.jpg?dl=0
Та така! Събудихте ме от 4 месечна летаргия! dymelsoft знае защо съм изпаднал до там, но тук не е за такъв коментар. Очертава се скоро да продължа AC-DC захранване на магнетрон. Там както знаете трябват 4kV/300mA което си е доста предизвикателство.
P.S. Длъжен съм да предупредя любителите мераклии в това начинание, да са особено внимателни. Разреждайте всякакви HV кондензатори след изключване и тогава пипайте.   Бъдете здрави!

Един от йонизаторите ми е изпълнен с тиристор - схемата е елементарна и се състои от димер суич, кондензатор от микровълнова и АБ в последователно свързване. На изхода изправям и удвоявам напрежението с две вериги от диоди UF4007 + кондензатори 500pF/20kV. С димера лесно се променя силата на искрите.

За магнетрона защо не използваш просто един МОТ с диод и кондензатор или имаш нещо друго предвид? Мисля, че Mito_kupona правеше експерименти в тази насока с алтернативно захранване на магнетрон, така че да не дърпа толкова енергия. Може да се опита само с високо напрежение без отопление на катода или пък с импулсно ВН захранване (+отопление) с разрядник, което може да се постигне лесно с електрошокова палка. Последният метод може да се окаже доста агресивен за магнетрона, но пък си заслужава да се изпробва и мисля да пожертвам един от общо три.
По едно време си бях направил rotary spark gap (въртящ разрядник), за пулсиране на изправено напрежение от МОТ, от малко DC моторче и четири контактни точки от дебел меден проводник, вградени в пластмасова капачка от бутилка. Действаше много добре, но жегата се оказа прекалено голяма за пластмаса. Трябва да се направи от подходящ материал и по-възможност да е по-голяма конструкция, за да има самоохлаждане при въртенето.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Ако ви дам акумулатор със заличени обозначения на полюсите, можете ли без мултицет и електроника, да установите, кое е + и кое - на клемите? Ако не можете, значи всички ваши постове тук, трябва да се изтрият ;)
Не се шегувам.