Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 178441 пъти)

alan

  • Гост
    Снощи говорих с един човек - ерудиран, начетен, знаещ и роден експериментатор понеже още като малък бил подкарал двуколката на дядо си с двата коня барабар.

Та... в мига на откровение ми каза, че меко казано интерпретираме термините за ток и напрежение неправилно, според него плюса и минуса са две еднакви неща отнасящи се до самото движение, но само обема бил различен.

Позитрона и електрона били взаимозаменяеми и лесно си сменяли местата без глобална намеса, а само с посочване на показалката, както той се изрази.
Не искам да коментирам в ефир какво мисля, но мога да предоставя част от диалога когато бях втрещен за малко.
Разбира се това е теория и не ангажира никого, но пък може да се помисли върху нея ако има интерес.  :)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
alan представи част от диалога. Интересна теория. Не трябва да се отхвърля нищо, без проверка.
 

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
alan, по отношение на "плюса" и "минуса" само ще отбележа един интересен факт, а именно това, че руската схемотехника е базирана почти изцяло на p-n-p транзистори за разлика от останалия свят, където е n-p-n. Също така значението на полюсите е обърнато на обратно.
Според теб това има ли обективна причина. За мен да, но бих искал да се обсъди този аспект на нещата и от други съфорумци и най-вече защото е свързано с темата, макар и косвено. 

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
alan, това за което пишеш много ми прилича на "SPLITTING THE POSITIVE".



Тока тук тече от един плюс към друг плюс. В първия момент се създава впечатление, че няма положителни и отрицателни заряди, а просто има само заряди течащи от по-високо към по-ниско напрежение.
Но както се вижда минусите на батериите са свързани и отрицателните заряди "следват" съответните им положителни "половинки".
Същото се получава когато се свържат плюсовите клеми накъсо и тогава лампата свети между минусовите изводи на батериите.

Така че и на мен ще е интересна теорията на твоя приятел  ;)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
VeleV, тази картинка ме подсети за едни разсъждения, които четох наскоро, относно това как наистина работят батериите (там също е даден твоят пример със "split the positive"). Авторът на тези разсъждения черпи познания от "Наръчник по магнетизъм" 1842г, от Д. Дейвис,
"Електромагнитът и електромагнитният механизъм", издаден през 1891г от Силванус Томпсън и "Наръчник по електроника за начинаещи" на Патрик Кели.

А ето и за какво става въпрос: http://apocryphal-academy.com/index.php?topic=319.msg1158#msg1158

Или как химическият дипол предизвиква ЕДС, което стимулира приток на токоносители от околната среда. Според авторът енергията се взема от "нулевата точка" (или ZPE), което не е особено изчерпателно и всеки може да го интерпретира по различен начин.
Изчерпателна картинка за този процес предоставя теорията за Soft particles - и по-точно как меките частици от околната среда проникват през изолацията и, срещайки проводника, дезинтегрират и освобождават твърди електрони (използваемо електричество), които се движат предимно по периферията на проводника, където срещат най-малко съпротивление.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
В тази схема няма нищо особено, освен това, че батерия 3 е консуматор на енергия заедно с лампата. За батерия 3 има две възможности, едната е да се зареди и по този начин енергията се изпозлва за химическо превръщане, другата е да отдели енергията под формата на топлина. Всичко това е при условие, че и трите батерии са еднакви като потенциал. Ако са различни то тогава трябва да се знае потенциала на всяка една за да се прецени накъде ще се пренесе енергията, може да се окоже, че батерия 1 и 2 са консуматорите.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Тази схема е ограничена от това че товара така трябва да е подбран, че тока който пропуска да не повреди батерия 3.
Хубавото е че хем използваме тока през товара с който си светим или някой ел. мотор, или друго нещо, хем зареждаме батерия 3. След това може да я заменим с някоя от другите батерии и нея да зареждаме.
Но най-интересното е че навсякъде в училище се учи че тока тече от + към - (или обратно), но никъде не казват че може да тече от + към + (или от - към -). Сега не зная как е в училище, може това да го казват вече :)

hyparh, завиждам им на тия от по-миналия век, които са гледали на и говорели за електричеството по-съвсем друг начин от нас сега. То и затова се лутаме и бъркаме, и не можем да открием вярната схема.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
То и затова се лутаме и бъркаме, и не можем да открием вярната схема.

Аз именно затова си търся силициева ламарина, чрез която може да се изгради специална намотка, черпеща енергия от околната среда в повече отколкото се пропуска през нея.
От ламарината се изработват цилиндри (8-10) с различни диаметри, които се помещават един в друг концентрично. Като между тях се вие намотка с разстояние между навивките и цялото пространство между тях, както и отделните слоеве, се запълва плътно с желязна прах. Целта е проводника на намотката да бъде изцяло обгърнат от желязо за образуване на силно магнитно поле при протичане на ток. Централния най-малък цилиндър се запълва с множество нарязани електроди за аргонно заваряване (те са най-удобни за целта).
Освен ламаринените цилиндри трябва да има и пластмасови (примерно PVC) такива, които се редуват с тях. Накрая е добре цялата така изградена бобина да бъде запечатана с множество редуващи се тънки слоеве органика-метал, което ще обезпечи постоянна висока концентрация на меки електрони в нея, готови за дезинтеграция.

Бобината се захранва с импулси или синусоида и се наблюдава работата. На теория би трябвало в същата верига да протече по-голямо напрежение и ток, при което има опасност да изгори самото захранване (или ако е батерия - да се повреди). Това е несвършен модел на устройство за СЕ, но става за изпробване на принципа. След това може да се усъвършенства с добавяне на няколко сателитни бобини около основната + позлатяване вътрешните страни на ламаринените цилиндри, което може многократно да повиши производителността.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Цитат
Но най-интересното е че навсякъде в училище се учи че тока тече от + към - (или обратно), но никъде не казват че може да тече от + към +
VeleV
Това е твърде некомпетентно изказване. Я ми кажи от къде на къде тече тока при зареждане на акумулатор със зарядно устройство.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Цитат
VeleV
Това е твърде некомпетентно изказване.

Радико, имах предвид при включен консуматор към захранващ източник.
А тук идеята е за положителни и отрицателни заряди. Дали винаги положителни текат само към отрицателни.
Аз не писах подробно, защото се надявах че ще разберете за какво става дума.
Не става въпрос за обикновени електрически вериги, а за физиката на процеса.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Физиката на процеса е такава, че устройството акумулатор играе ту конзуматор на енергия ту генератор на такава, моля не намесвайте динамата със тъпи коментари.  Та в единия случай дебелия полюс играе плюс в другия минус. Малко джендърска работа ама какво да направиш. Въпроса е, че тока тече винаги между два различни полюса.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Цитат
VeleV
Това е твърде некомпетентно изказване.

Цитат
моля не намесвайте динамата със тъпи коментари.

Радико, ти някакви проблеми ли имаш в къщи?
Или ме пробваш?
Или някой ти е поставил задача да ме пробваш?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не това, си го разбрал погрешно поради спартанския ми стил на писане в момента. Ако забелязваш е в множествено число и е единственото нещо което не се отнася за теб. Това го вметнах за да предотвратя коментари от сорта на това, че видиш ли акумулатора не бил генератор. Троловете в този форум много обичат да се хващат за буквата даже не само за думата.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Радико, много се учудих, че така пишеш, защото те познавам отдавна във форума и не съм очаквал от теб такива думи.
Помислих че не си предишния Радико, а някой друг пише от твое име.


Писах всичко това за конкретния пост на alan, че негов познат освен друго му е казал, че "...плюса и минуса са две еднакви неща...". Ако съм разбрал правилно, става въпрос дали има + и - заряди или има само заряди, които текат от по-високо напрежение към по-ниско. Та затова дадох тия примери и очаквах някакъв диспут, ама не да ми казват какъв съм.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Извинявам се за този израз, но на последък се написаха доста глучости в този форум. А за това, че няма плюс и минус съм напълно съгласен. Това са условни понятия въведени за удобство в ежеднесието, но за целите на този форум такива удобства от един момент нататък стават пречка.