Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

Омекотител на вода

(1/7) > >>

vdomov:
Твърдата вода става причина машинката за кафе след по-продължителна употреба да заприлича на сталактит. И не само машинката за кафе. Затова и новата схема на омекотител на вода ще бъде интересна за мнозина, въпреки че науката не е дообяснила всичко докрай.
Както се разбра вече, става ду¬ма за електронен омекотител, в чието електромагнитно поле калциевите кристали нарастват до по-големи късчета, които не се отлагат повече върху водопроводните тръби и стените на котлето. Този феномен е потвърден от научните списания, но не е обяснен.
В най-общия случай около или над водопроводната тръба се разполага мощен магнит (от високоговорител например) и това е всичко. Електронният вариант на омекотителя пък използва правоъгълен сигнал с честота 2кНz и амплитуда 15V. Схемата му е показана на фигурата. Таймерната схема 555 задейства с изходните си правоъгълни импулси две увити около водопроводната тръба бобини. Всяка от тях съдържа по 20 навивки от меден изолиран проводник с ф1mm.
За захранване може да се използва и напрежение 9V, но тогава амплитудата на сигнала ще бъде ограничена от това.
Източник:сп.Млад Конструктор 1/91септември

Dex:
Браво. Това ще ми е от полза. Мисля, че принципът се основава на преструктурирането на водните клъстери. Намотките не са свързани галванично, нали? Ако не са, то това със сигурност е преструктуриране на водата.

Петър:
Преди две години попаднах на фирма (българска), която предлагаше подобни устройства за омекотяване на вода. Бяха с постоянни магнити и най-евтините бяха на цена 160 лв. :o
Тогава бойлерите бяха по евтини. :) Нищо особено - тръбичка с два щуцера и различни цолажи.
Чудя се дали да не си сложа на пералнята (изгоря ми нагревателя) нещо такова  - самоделно, вместо калгона  ???

smsi-h:
Та, така...

Уважаеми съфорумци!

  Ако искате да видите устройства за омекотяване на вода, руско производство, моля вижте следния линк: http://samozdrav-bg.com/types_ipk.phtml . Във файла долу са дадени цените на омекотителите, изработени на базата на различни принципи. Като  види човек, че най-ниската цена е 75 лв. с ДДС, му се завива свят. А най-високата цена е 46 592 лв. с ДДС, която душа не ми дава да я коментирам. Естествено, високите цени са за промишлено приложение. Но не това е важното.
  И преди нова година писах в този форум как постигнах омекотяване на водата към бойлер пералня и тоалетно казанче в къщи. Направих това, защото ми е писнало да чистя варовик от тези места; водата ни е карстова, вадят я от 700-800 метра дълбочина и джипкана с варовик. Заплатката не ми позволява да се подмамя да си купя централен омекотител с постоянни магнити за водопровод, затова си купих плоски магнити от Прамиз, сложих ги на привличане около меките връзки или там където има пластмасови/силиконови тръбопрводи на водата и си реших проблема с варовика веднъж завинаги! На бойлера и пералнята сложих по две двойки пред десетина сантиметра и ги превързах с изолирбанд. Няма калгон, няма сода бикарбонат, ИМА САМО ПОСТОЯННИ МАГНИТИ! От октомври месец в тоалетното казанче няма и помен от варовик до момента... Магнитите, с доставката, за 25 лв. с ДДС-то на Прамиз. И хич не си мислете, че в руските омекотители има някакви по-различни постонянни магнити, от тези, които продава Прамиз. Може и да са по-калпави.
   През миналата година аз също срещах в нета и български производители на подобни устройства за омекотяване на водата в тръбопроводите, но вече съм запилял линка; затова сега показвам веригата магазини, за които имам информация в момента. Между впрочем, в тези магазини има доста добри устройства, също на висока цена, с които човек може да постигне отлично почистване на организма на клетъчно ниво!!!
   Не се лъжете да си купувате подобни скъпи устройства, защото малките магнити от прамиз дето струват по 0,80 лв бройката, ако си купи човек от 10 бр. нагоре, вършат същата работа.

johnny_fx:

--- Цитат на: smsi-h в Април 29, 2009, 11:26:18 pm ---сложих ги на привличане около меките връзки или там където има пластмасови/силиконови тръбопрводи на водата и си реших проблема с варовика веднъж завинаги!
--- Край на цитат ---

А какъв ще бъде ефекта ако се сложат на стоманена тръба, и дали ще има ефект /както при пластмасовите/?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия