Автор Тема: Нов български автомобил?  (Прочетена 19850 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Нов български автомобил?
« -: Юли 08, 2018, 03:57:27 pm »
https://www.nastarta.com/alieno-arcanum-е-българска-електрическа-хипер-кол/

Нека се придържаме към цифрите! Една конка сила е около 0.746 киловата. 2,610 конски сили са около 1947.06 кВт или 1,94 МЕГАВАТА! С какво ще бъдат захранени (с какви батерии) тези яки двигатели? С батерия до 180 кВт би могло да се захрани по-малко от една десета от тази мощност. Разчета е правен за базовата версия конски сили. Ако се умножи по две, съответно дали не се получава вече около 1/20 от мощността на батерията. Съответно това дали не е ясен знак за несъответствие в обещаните технически параметри на системата. Въпроса как са получени извънземните технологии от бъдещето предпочитам да не го задавам.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #1 -: Юли 08, 2018, 04:48:51 pm »
Ако батерията е 180 кВт/ч, това означава, че тя тия 180 кВт ще ги поддържа в рамките на 1 час. Ако обаче я разреждаме 10 пъти по-бързо, тя ще даде 1 800 кВт за 6 мин. Това са груби сметки, без да отчитаме загубите от вътрешното съпротивление във вид на топлина.

Тази мощност от 450 к.с. не се поддържа постоянно, а само по време на ускорение. Като набере инерция вече консумираната мощност спада драстично.

За да се натовари моментно мотора за екстремно ускорение се ползват йонистори в хибрид с акумулатора.

И следва да се има в предвид нещо много важно:
Електрическата мощност не е равна на механичната! Като се преобразува тя е под 50%. Т.е. ако консумираме 745 Вт, това ни дава под 0,5 к.с. Загубите са както в двигателя, така и в трансмисията. Казвам ги тия неща щот и сега се занимавам с тях за лични нужди.

Ако бензиновия мотор има КПД около 30-35%, то при електродвигателя това е около 50% - зависи от двигателя и трансмисията. Като имаме и в предвид, че при заряд батерията също има КПД около 70%, т.е. за да заредим 1 кВт са ни нужни 1,3 кВт, то можем да пресметнем колко ще спестим в опазването на околната среда, като ще произведем ток от въглища, да зареждаме акумулатори и т.н. Пълна заблуда бих казал....

Та Е ВЪЗМОЖНО да се развие тази мощност от електромобила с тези батерии.
Имайте в предвид, че сега китайците скоро ще пуснат на пазара литиево-серни батерии - гъвкави и с 4-5 пъти по-голям капацитет и толкова пъти повече цикли. Чакам ги с нетърпение.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #2 -: Юли 08, 2018, 05:40:16 pm »
4,351 к.с, четири хиляди и триста коня, не 450  :o

Човека е получил инвестиция от български инвеститорски клуб.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #3 -: Юли 08, 2018, 07:30:15 pm »
Аз друго да попитам - 8 000+ нютонметра на колелата ... това са по 2 000 на колело.
Сега се замислете - 2 000 нютонметра са 200 килограма на рамо метър. Ако гумите са 1 метър диаметър (а гума 1 метър в диаметър е за камион, и то от големите :) ), то в мястото на контакта ще имате усилие от 400 килограма. При гума от порядъка на 60 см усилието с което гумата трябва да се зацепва към асфалта е 600 килограма. Реално никоя гума не може да захапе асфалт при такова усилие. Гумите трябва да са като на американки драгстер, което ... изобщо няма да се връзва с визията й.
Да не говорим че ако имате такъв въртящ момент и успеете да осигурите сцеплението, при натискане на педала до ламарината ще загубите съзнание от претоварването.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #4 -: Юли 08, 2018, 07:34:13 pm »
Явно е, или цифрите са грешни, или цялата новина е лъжлива. Аз не познавам у нас някой пирон да е изобретил, чеп за каца дори, а сега трябва да вярвам на цяло чудо, нечувано, невиждано.

Днес я четох тази новина в друг сайт някъде, не помня, имаше една нула по-малко. Но и това ми се струва пресилено.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #5 -: Юли 08, 2018, 08:19:05 pm »
Цитат
цените започват от 750 000 евро за базовия модел и достигат до 1,5 млн. евро за водещия RP5.
едва ли е уместно да се искат такива пари за мото-култиватор, тоест има се  предвид хиляди киловати, а не части от киловата след десетичната запетая:)))

Тесла 3 е 435 к.с

А какво се знае за Ахмед Мерчев?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #6 -: Юли 08, 2018, 08:26:00 pm »
Батерията не е 180 кВт/ч.

Май не се чете внимателно?

"Задвижването използва батерия с графитени LiPo клетки с капацитет между 60 kWh и 180 kWh, като най-големият пакет осигурява до 1 020 километра при едно зареждане."

Несъмнено, става дума за хиляди конски сили...

Само не знам как трябва да са преоразмерени валовете в трансмисията, понеже за такава мощност, усукващият момент би бил огромен в съчетание с импулсното натоварване (което е далеч по-плавно при ДВГ-тата, обикновено с такава мощност - камиони, затова са "тромави").

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #7 -: Юли 08, 2018, 09:26:52 pm »
Само не знам как трябва да са преоразмерени валовете в трансмисията, понеже за такава мощност, усукващият момент би бил огромен в съчетание с импулсното натоварване (което е далеч по-плавно при ДВГ-тата, обикновено с такава мощност - камиони, затова са "тромави

Атосче тихо!
Когато мълчиш изглеждаш по умен!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #8 -: Юли 08, 2018, 09:54:11 pm »
http://mazeto.net/index.php/topic,4910.msg92077.html#msg92077
Тук бях публикувал новината за най бързия автомобил в света който отгоре на всичко е и на ток. И неговата максимална мощност гонене 2000те коня. Така, че до там не е непостижимо и за българска фирма. По големите цифри обаче са в сферата на пожелания за бъдещето.

Има големи числа, но цифрите, с които се записват са лимитиран брой!
Най - голямата цифра е 9. Да се правят правописни грешки се дължи на недобра грамотност, но да се правят грешки за основни понятия в Българския Език говори за тотална недоученост!
То е, като да кажеш, че има "дълга буква", вместо "дълга дума"!/А/

« Последна редакция: Юли 08, 2018, 10:12:18 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #9 -: Юли 08, 2018, 09:55:34 pm »
Потребител с ник-нейм Vector!
Получаваш ПЪРВО  официално предупреждение за БАН!

Причините са видими за всички, а именно - последният ти пост!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #10 -: Юли 08, 2018, 10:10:18 pm »
Ако бензиновия мотор има КПД около 30-35%, то при електродвигателя това е около 50% - зависи от двигателя и трансмисията.

При горното сравнение е добре да се направи разлика между КПД на самия двигател ( ДВГ или електрически ) и трансмисионния блок, понеже това са доста различни неща.
От друга страна за ел. двигателя както знаем в зависимост това дали е постоянно токов или променливо токов ( ясно с преобразовател ) има значение за неговата ефективност, така че не трябва д се хвърля всичко под един и същи процент.
В допълнение липсата на скоростната кутия като част от предавателния механизъм дава намалява загубите при трансмисионната система при електро.

Статията не коментирам понеже според мен няма смисъл да се коментира информация която явно не е написана на професионално а на маркетинг ниво.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #11 -: Юли 08, 2018, 10:17:10 pm »
hristolocco, под "трансмисия" имам в предвид предаването на механичния въртящ момент от двигателите до оста на колелата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #12 -: Февруари 28, 2019, 08:25:51 pm »
  https://m.24chasa.bg/avto/article/7322406 
Следващия наш ентусиаст и при това този път доста сериозен. България не успя да стане фактор в автомобилната индустрия но пък при електромобилите може и да хванем влака.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #13 -: Февруари 28, 2019, 08:34:41 pm »
За мен това не е автомобил, дори не е кар. Няма нормален човек, който би го използвал освен на ливадата си да играе голф. Няма как да стигнеш цена от 10000 евра,  на нормален автомобил при тираж от само 20000 бройки годишно, а тези кари и за 5000 лева няма кой да ги купи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Нов български автомобил?
« Отговор #14 -: Февруари 28, 2019, 08:40:24 pm »
Ами ще поживеем ще видим. Факт е, че фирмата за продажба на обувки "Мегиас" поне от две години зарежда магазините си в София с подобни машини.