Автор Тема: Уред за домашно топло и студено пушене на месо  (Прочетена 45850 пъти)

Неактивен mirkata

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 35
  • Пол: Мъж
  • Невинен
Пускам тази тема защото мисля, че това ще заинтересува някои от потребителите  и искам  да ви кажа, че съм запознат само бегло с това действие. Аз само помагам на мой приятел да му направя високоволтовия изправител.
   Този метод  за  домашно ползване в България не е много популярен, но в Русия, Украйна, Полша и др. страни се ползва с добра популярност. В горепосочените страни се произвеждат промишлено и всеки може да си го закупи.
Накратко принципа е следният:  Приготвеното месо или риба се закачва с куки в специално обурудван за целта шкаф/бъчва/сандък. В сандъка се пуска пушек oт димогенератор, филтриран през воден филтър. На месото се пуска високо напрежение с около 20-40 киловолта. Пушека се получава от димогенератор от стърготини с регулиран достъп на въздух. Целта е да няма огън а само пушек. В сандъка има температура около 80 и повече градуса. Вътре е изолиран за да се поддържа температурата. След известно време се изважда и знаете за какво се използва.
Както във всички любителски разработки, така и в системата за домашно топло и студено пушене на месо и риба съществуват най различни  прости и сложни разработки. От прости до сложни, понякога излишно усложнени. Всеки прилага свои виждания според възможностите си.
Давам линкове, от където на заинтересуващите се ще стане по-ясно.
В линковете преобладават любителските разработки. Руснаците са много прецизни в обясненията си. Повечето линкове са от www.youtube.com. На същата страница знаете, там се виждат и други разработки.

https://www.youtube.com/watch?v=GQQHFl5zvXY
https://www.youtube.com/watch?v=GWc3uVcJBOw
https://www.youtube.com/watch?v=rAeZPrw-lMU

в гугъл напишете: коптильня холодного и горячего копчения своими руками
има много информация

Ето и форум за системата  коптильня

https://fermer.ru/forum/samodelkin-ratsionalizator/101781
https://docviewer.yandex.com/view/0/?*=oVeYlOfAWpaxjhiTl95qbjbO6%2Fd7InVybCI6InlhLWRpc2stcHVib
GljOi8vb2JxQ1B2STNRbUZ6U0lhV2swc29CNUxOenoxejM5eFpIanpHbW1
mVlR0ND06L9CeINC00YvQvNC1LmRvYyIsInRpdGxlIjoi0J4g0LTRi9C80LUu
ZG9jIiwidWlkIjoiMCIsIm5vaWZyYW1lIjpmYWxzZSwidHMiOjE1MjczNDAwNDM1MjR9


димогенератор
https://www.youtube.com/watch?v=-_ATkiM0Roo
https://www.youtube.com/watch?v=g1A6JbPo5zE
един от многото  начини за приготвяне на талаш
https://www.youtube.com/watch?v=jKrajfUmqkk

Схеми за високоволтови източници в тубата колкото искаш, даже  в страницата, която сте отворили със сигурност има и схеми за ВН.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Няма нужда от висок волтаж, за опушване на месото. Още повече за лична консумация.Най-добрия метод си остава традионния. Един варел опилки от подбрано дърво и естествено месо :)

Неактивен mirkata

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 35
  • Пол: Мъж
  • Невинен
Да, някои го правят и така. Всеки си има мнение по даден въпрос.
Руснаците обаче не мислят така. Има си технологии и когато не се спазват резултата е плачевен.
Когато се прави нещо за лично ползване, според мен трябва да е най доброто.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Хъм,да! За опушването нещата са ясни. Даже съм попадал на набързо скалъпени, на пикник някъде. Не разбрах от набързо прегледаните видиа, как и защо се прилага високо напрежение! Каква в същност е целта му? От първото видео сякаш единият електрод представлява рибата, другият е метална решетка на вратата. Разстоянието е доста голямо, може би димът е фактор в случая, нещо да се случва.
В крайна сметка, чисто технологично, трябва да е ясна необходимостта от HV. Както подчерта МТМ процеса става и без HV. С какво HV подобрява процеса?
Съжалявам за досдата, но аз съм такъв.! Предварително трябва да съм на ясно, по възможност с всичко, за да се захвана с нещо.
Ще поровя в нета за нещо по малко и преносимо като идея, и за повече информация. Понеже не слушах, не разбрах колко време трае ориентировъчно процеса. И още, защо веднъж студено, веднъж топло сушене, при положение че имаме винаги топлина.
Намирам резон в тази технология, защото сега мръвката от магазините е бъкана с Е-та. Дори и да четете етикета, производителите се изучиха, и пишат имената на съединенията вмест Е...!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Защо веднъж студено, вднъж топло?
Отговора на този въпрос се крие в този продукт:
http://biorest-bg.com/produkt/%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BA-100%D0%BC%D0%BB/
Относно прилагането на високо напрежение, явно идеята е на принципа на електрофилтрите да се полепят по лесно частици от пушека по мсото. И да наблегна на още един спорен въпрос. Прекарването на пушека през воден филтър. За мен този момент е крайно рискован, да не кажа гарантирано вреден. Мисля, че се получават разни изключитлно опасни и вредни вещества. Моето мнение е, че от времето на хан Аспарух та и преди него, та и до скоро са прилагали мтод който е без тези "екстри" и въпреки това а може би и точно за това нещата са се получавали много по добри трайни и вкусни най вече. Тайната е в суровината за пушека, дали специални трици, дали орехова шума, дали разни билки и специални треви. Иначе два варела като скачени съдове и нищо повече не е нужно.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Напълно подкрепям мнението на Радико. Както и аз писах по-горе.
 Нека опушеното месо си бъде Натурално опушено.
 А не както в Месопреработвателните  предприятия. Там се ползва Китайски екстрат, залива и се инжектира месото. Само остава и високо да му пуснем.

Неактивен mirkata

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 35
  • Пол: Мъж
  • Невинен
Има  мнения, че най добре и най лесно е да се направи пушено месо/риба по старомодния начин. Да, така е.  Но този начин има много недостатъци.
Както виждате от клиповете хората, които имат намерение да си направят такава система не жалят време и средства. Те го правят защото го могат. За тези, които имат възможности пък си го купуват.   Ако се запитате защо е така, сам ще си отговорите на въпроса. Ами просто е, те знаят, че нашата храна е нашето здраве. Наблягат на качеството, а не каквото стане, както някои си мислят, че  важното е да е лесно и евтино.
Та на въпросите, интересувайки някои от потребителите.
Ясно е, че самите устройства едно с едно не си приличат. Всеки има свои виждания по този въпрос.
А вариантите са много: преносими, стационарни, за вилата, в апартамента, дървени, тухлени, метални, малки, големи, прости, сложни и т.н. Сериозните системи са с инсталирани термометри, хигрометри, таймери, блокировки, изпълнени с подходящи материали.
Как се подготвя материала, как е технологията, как върви процеса, колко време трае  процеса, нужно ли е източник на ВН и т.н.
Ще се опитам да дам пояснения за домашната сушилня, доколкото съм запознат.
Материала се обекървява,подсолява, ако е нужно се сварява, и накрая се изсушава. Непременно се изсушава, защото иначе след обработката материала горчи.
Така подготвения материал се закачва на куки в съда. Пуска се филтрирания пушек, вентилатор вкарва принудително пушек, включва се нагревателя  за да достигне необходимата температура, подходяща за топло и студено пушене. Пушека се филтрира през елементарен воден филтър, защото той е производно от материал, който изгаря. Самия пушек съдържа микрочастици и те замърсяват материала. Това разбира се влошава качеството на крайния продукт. Промишлената обработка не би позволила това, с малки изключение от недобросъвестни производители.
В зависимост от теглото на материала, вида и дали е със или без ВН, времето за пушенето е от 20-30 минути до 2-3 денонощия. ВН ако се включи, процеса се ускорява от 5-10 до 15 пъти, ориентировъчно. ВН ускорява пушека по бързо да се набие в материала. Принципа на електронната радиолампа.
Това е процеса в резюме. Аз само предавам опита на руснаците, не искам да навлизам в спорове. Все пак тази наука е утвърдена от колективи специалисти и любители. Има толкова много материали и теории, че тази наука не може да се научава с мислене а с четене и обучение, така мисля аз.
Много повече подробност има във форума ferner

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Hv се ползва, за да прилепва пушека по порите на месото. И в боядисването на автомобили, се ползва същата техника.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=13798&start=40
В този форум е доста добре обсъдена темата. Все пак относно ускореното опушване, Ти какво би избрал измежду две чиний боб на масата едната е с боб варен в тенджера под налягане а в другата боба е къкрил 3 часа в глинено гърне.
Цялата тая галимация с обработките с високо напрежение се обезсмисля поради наличито на течен пушек. Ама какво да ти обяснявам аз виж линка по горе.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
За мен опитите насилствено да опушиш месото е съпоставимо с опита насилствено да си изсушиш луканката или филето. Или да направиш кашкавал за 1 седмица...
За да се постигне истински вкус, трябва да се спазва технологията за производство. Времето е една от съставките в технологията.

П.С. 2 седмици ям истинско масло, истински кашкавал и истинско пушено сирене (благодарение на една малка мандра до Асеновград, където свършихме малко работа). Първите няколко дена стомаха ми се бунтуваше яко - явно организма ми е забравил какво е да се ядат млечни продукти. След това всичко утихна. Вчера свърши кашкавала и си отрязах от тоя от магазина... е*ати мизерията, все едно ям пластмаса. Не знам какво ще правя като свърши маслото...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Уред за домашно топло и студено пушене на месо
« Отговор #10 -: Май 28, 2018, 10:39:00 pm »
Ще направиш ритуално самоубийство, какво друго ти остава?

Домашно приготвен кашкавал изисква...около 2-3 часа време, не знам какво ще му правиш цяла седмица, ще му четеш библията ли?

 Боб от тенджера под налягане става перфектен! Това са физични процеси. Нарича се ТЕХНОЛОГИЯ! Ако си на голяма надморска височина и нямаш тенджера под налягане - ще ядеш боб...ама друг път!
Що си включваш електрическата скара, ами не кладеш огън и да църкаш мръвки на мангала? Ползваш електрическа фурна, вместо да си иззидаш една глинена пещ?
Да катализираш определен процес не е грях! По същия начин, по който изкуствено се състарява вино (за 3-4 месеца става 3 годишното), по начина, по който се изчиства твърдия алкохол - водката се прекарва през глицерин, който обира метиловите остатъци, а уискито вместо да лежи 6 години в дъбови бъчви, се налива в съдове, пълни с едри дъбови стърготини.
Няма лошо!
Лошо е само, когато има остатъци от химия в крайния продукт!

...опитите насилствено да опушиш месото...

Че кой опит е "ненасилствен"? Горски пожар?
И той е "насилствен", тук говорим за човешка технология, предполага се насилствено манипулиране на среда и процеси!
Съвсем отделен е въпросът - дали е по-здравословно или по-вкусно! Дали ще си изпържа кюфтетата на ел. котлон, на газ или на слънчева печка - все тая, ще имат еднаква полезност и токсичност!
« Последна редакция: Май 28, 2018, 11:09:41 pm от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Уред за домашно топло и студено пушене на месо
« Отговор #11 -: Май 28, 2018, 10:57:40 pm »
Домашно приготвен кашкавала може да се консумира след 2 - 3часа.но това е най-лесния начин за получаването на кашкавала. Просто се пресича млякото с лимонена киселина.
 Истинският кашкавал се прави по съвсем друга технология. Може и в домашни условия, но там вече има процес на узряване. И отнема няколко месеца.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Уред за домашно топло и студено пушене на месо
« Отговор #12 -: Май 28, 2018, 11:12:37 pm »
Ок, но това не означава, че не може да се ускори процеса! Не всяко ускоряване е вредно.
Като месиш питка или заквасваш мляко - оставяш ги на топло, това ускоряване дали е осъдително?
Понякога сте контра само заради някаква консервативна закостенелост, струва ми се...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Уред за домашно топло и студено пушене на месо
« Отговор #13 -: Май 29, 2018, 06:12:56 am »
Домашно приготвен кашкавал изисква...около 2-3 часа време, не знам какво ще му правиш цяла седмица, ще му четеш библията ли?
...
Що си включваш електрическата скара, ами не кладеш огън и да църкаш мръвки на мангала? Ползваш електрическа фурна, вместо да си иззидаш една глинена пещ?
Да катализираш определен процес не е грях! По същия начин, по който изкуствено се състарява вино (за 3-4 месеца става 3 годишното), по начина, по който се изчиства твърдия алкохол - водката се прекарва през глицерин, който обира метиловите остатъци, а уискито вместо да лежи 6 години в дъбови бъчви, се налива в съдове, пълни с едри дъбови стърготини.
Няма лошо!
Явно нямаш никакви претенции какво ядеш... как можеш да ми твърдиш, че няма разлика между месо изпечено на дърва и такова във фурната? Или между естествено отлежало 12 годишно уиски и такова "състарено" насилствено? Водка с глицерин ... да ти имам вкусовете за питиета ... Меси тогаз етилов спирт от аптеката с вода от чешмата и пий...
Да, в апартамента нямам условията да си изпържа месото така както бих желал, но това не е щото нямам разлика, а щото нямам условията и нямам време. Ако имах избора - познай дали щях да го правя такак както го правя в момента ...

Голяма част от швейцарското сирене не може да се продава по европейските пазари, щото тъпите швейцарци не искат да покрият санитарните изисквания на Европейския съюз при производството му. Категорично отказват да заменят дървените стени, подове и съдове с такива от неръждаема стомана и тефлон. Щот са тъпи, и си държат на завъдилите се и живеещи в дървото преди десетилетия микроорганизми и бактерии.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Уред за домашно топло и студено пушене на месо
« Отговор #14 -: Май 29, 2018, 12:27:21 pm »
По-важно е какво е това месо,  какво съдържа, а не как го опушваш. На фона на "напредналото, модерно" животновъдство, където на много животни се дават анаболи и купища лекарства, опушването ти е най-малкият проблем, повярвай!
Да, ако си отгледал сам животното и храната за него (то пък с тези химии и отрови в атмосферата и дъждовете и това не е сигурно), да правиш паралел, но ако си купил месото от магазина (с малки изключения), както и да го печеш - все тая!

А водката се прекарва през глицерин (или други такива вещества), това си е след дестилаицонна технология и ти не можеш да промениш това. Дали да пиеш от казана на селската ракиджийница или от магазина - твой избор!
А за уиски...има много да четеш още :D
Най-качественото уиски отлежава от 4-5, до 8 години, след това разликата в отлежаването е толкова нищожна (хилядни от процента), че е трудно да се засече с апаратура, да не говорим за дегустация! Всичко, което се води над 7-8 години е въпрос на снобарщина вече!
Да не мислиш, че "Дъмпъл", "Кардю" или "Чивас" отлежават съответно по 15 и 12 години реално време?
Не и тези, които се продават масово. За елита може.
А знаеш ли, че "синьо Джони" по спецификация НЯМА под 70 годишно? Води се "старо над 70 години"...
А сега си направи една калкулация - в България го има във всеки голям супермаркет+"нон-стопите" за алкохол!
Да, но България не е света, нали?
Айде, следва задачката - колко тона уиски е трябвало да се произведат преди 70-100 години, за да има запаси по целия свят, като сметнеш, че този продукт го има от 1876 година и не е спиран до ден днешен от продажба?
https://whisky.bg/shop/johnnie-walker-blue-label/