Автор Тема: интересен физичен експеримент  (Прочетена 4308 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
интересен физичен експеримент
« -: Май 26, 2018, 02:37:35 am »
пускам темата тъй-като широк интерес и дебат придоби в последните дни един конкретен физичен експеримент, който озадачи даже скептиците. Неговата същност се състои във задвижването от "неведома" сила на платформа намираща се във купаня (леген) съдържаща флуид (вода) на, която са закрепени магнити по определен начин.

Ето и демонстрация на експеримента, който се намира във видеото:
<a href="https://www.youtube.com/v/sjSKBJX9wH4" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/sjSKBJX9wH4</a>

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #1 -: Май 26, 2018, 08:22:48 am »
X_name41, линкът не работи коректно - директно изтегля някакъв файл, който после не иска да се отвори.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #2 -: Май 26, 2018, 08:51:58 am »
На мен "клипа" ми тръгва директно тук в мазето, но клипче или клип е много меко казано. Мисля, че точната дума е КЛИПИЩЕ Седем часа и десет минути. При превъртането набързо не забелязах нищо друго освен  малък сал с магнити който се ориентира по земното магнитно поле.  Бас ловя, че няма да се намери човек който да  изгледа внимателно целия клип.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #3 -: Май 26, 2018, 09:19:45 am »
Ха-ха, абе вие луди ли сте?! 7 часа и 10 минути - един работен ден! Кой ще го гледа това до края?! (дори и по празниците)
Изрежете същественото за макс 20-30 минути и го постнете!
То и аз мога да си сложа една action-камера на челото и да снимам цял ден къде ходя и какво правя. Може и в 2-3 интересни ситуации да попадна даже, ама кой ще си играе да гледа всичко това?!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #4 -: Май 26, 2018, 10:30:36 pm »
Накратко това, което разбрах - ако се сложат магнити перпендикулярно но по различни оси едни и същи полюси,  се получава движение в определена посока,  не е само завъртане като компас. Повтарят опита с различни магнити. Не съм гледал целия клип.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #5 -: Май 27, 2018, 01:50:38 am »
Накратко и от мен (това пък, което аз разбрах)...
Магнитите ориентират поплавъка както компас по земното магнитно поле и се привличат от най-масивните метални предмети в стаята!
В зависимост от ориентацията на самите магнити е различна посоката на придвижване-към хладилника, микровълновата или металния стол (примерно). Дори има и няколко случая на немагнитно привличане (а на гравитационно) между поплавъка и стената на легена.
Във вода може да се наблюдава въздействието на пренебрежимо малки сили, при такава "скорост", триене на практика няма!
Къде е експериментът? Защо ли не са излезли на полето?
Кой луд снима клип над 7 часа умуване, вместо да си направи опитите и след като регистрира някаква повтаряемост на определени резултати, тогава да ги покаже в 5-10 минутно видео?



Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #6 -: Май 27, 2018, 09:14:57 am »
Цитат
Дори има и няколко случая на немагнитно привличане (а на гравитационно) между поплавъка и стената на легена.
Това е ефект на повърхностното напрежение, появяващо се при контакта на водата с легена, и водата с поплавъка.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: интересен физичен експеримент
« Отговор #7 -: Май 27, 2018, 03:57:08 pm »

Къде е експериментът? Защо ли не са излезли на полето?
Кой луд снима клип над 7 часа умуване, вместо да си направи опитите и след като регистрира някаква повтаряемост на определени резултати, тогава да ги покаже в 5-10 минутно видео?

Това все пак е групова сесия в поне част от времето на "Глобалная волна", и се вклюзват хора от време навреме. Ако целта е бика да се докаже в реално време с прости опити че нещо наистина става именно във връзка с перпендикулярно сложените магнити. Но да, в едно езеро или дори басейн на открито експеримента би бил доста по-подходящ.  Да е сигурно че се тегли не от близки метални предмети а от взаимодействие с земното магнитно поле.

Ако дори само се завърти голям кръгов проводник в земното магнитно поле може да се констатира минимален волтаж. Въпроса е колко трябва да е голямо устройството, за да има практическа полза.