Автор Тема: Задача по електротехника?  (Прочетена 20961 пъти)

Nicolov

  • Гост
Задача по електротехника?
« -: Март 09, 2009, 10:42:42 pm »
Някой има ли идея какво може да се получи в следният вариант:
Регулираща платка за подаване на електричен импулс към схема с n-на брой резистора с пропорционално съпротивление.
Идеята е следната: система от резистори при която подаването на импулс е съобразено така, че при подаване на ток 1А на изхода се получва ток nA, n-брой съпротивления или по-точно In=Un/Rn   ???
« Последна редакция: Март 09, 2009, 11:19:49 pm от altium »

Nicolov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #1 -: Март 09, 2009, 11:31:01 pm »
Става въпрос за времево засичане! Изпращаш импулс в сек(1) в сек (2) и в сек(n) по различни писти на платката. Съпротивленията са так подбрани че, на изхода да се получи по-голям токов импулс! Как мислите дали е възможно?

Nicolov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #2 -: Март 09, 2009, 11:36:51 pm »
I1+I2+I3+......In= ? за сек.

Nicolov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #3 -: Март 09, 2009, 11:52:25 pm »
Тук не става въпрос за постоянно напрежение, а за следното представате си 3 проводника с различна дължина 1=10км. 2= 1км. 3=1м. в сек 1 се пуска напрежение по проводник 1 в сек 2 се уска по порводник 2 в сек. 3 по проводник 3 така че на изхода да пристигнат по едно и също време? Това разбира се е само пример несъобразен със законите, просто илюстративно!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #4 -: Март 10, 2009, 01:06:18 am »
Тук не става въпрос за постоянно напрежение, а за следното представате си 3 проводника с различна дължина 1=10км. 2= 1км. 3=1м. в сек 1 се пуска напрежение по проводник 1 в сек 2 се уска по порводник 2 в сек. 3 по проводник 3 така че на изхода да пристигнат по едно и също време? Това разбира се е само пример несъобразен със законите, просто илюстративно!

Съвпадането на амплитудите ще увеличи енергията квадратично. Ориентирал си се правилно.
Затова когато аз с моята дизделова печка застана до някой рейс, в момента в който имам съвпадане с амплитудата на звуковата вълна от двигателя на автобуса и всичко в моята кола започва да кънти.

http://mazeto.net/lib/studyexp.htm <- интересно четиво.

Seeker

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #5 -: Март 10, 2009, 07:12:33 am »
Основния въпрос на поста се отнася за ГВЗ - груповото време на закъснение на веригите.  ВЧ проводниците се наричат фидери, защото за пренос на енергията участва и диелектрика около проводник. При високи честоти времето за прохождане на сигнала по линиите има голямо значение, фронтовете се деформират, особенно това си личи при компютърната техника.  Има значение не само дължината на линията ,а и формата на проводника, страничните проводници и др. Може да се съгласуват линиите така че да се сумира енергията  в точката на свързване и амплитудата да се увеличи n-пъти.
Само не ми стана ясно какво е "пропорционално съпротивление".
« Последна редакция: Март 10, 2009, 07:19:15 am от Seeker »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #6 -: Март 10, 2009, 09:02:09 am »
Извинете че се намесвам дето май не ми е работата  :) - нали не съм вещ като вас в електрониката, но ми се струва че се сещам каква е идеята... По принцип обичам да работя със флуидни аналогии и тука надушвам стремеж към резонанс - няколко вълни с малка амплитуда в резонансен режим дават една голяма дето е доста над сбора  ;)
Това е един от начините за "смучене" на енергия от етера и ми прилича на електродинамичните резонансни системи на Мелниченко! Трябва да се настроят правилно че да не се погасят фазово, защото както вероятно знаете това е и принципът на активните шумозаглушаващи системи. Т.е. - честотното регулиране на всички източници е важно.
Ако ви се струва че говоря глупости, моля да ме извините  ;D

Nicolov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #7 -: Март 10, 2009, 08:46:09 pm »
Ето едно много груба схема на идейката :-\. Устройство А подава сигнал през път (1,2,3,4 ...n). Така че: t1*R1=t2*R2=t3*R3=.......=tn*Rn, това имах предвид под "пропорционално съпротивление". Съвкупността от всички сигнали се получава в точка B в един и същи момент. http://
« Последна редакция: Март 10, 2009, 09:27:19 pm от Nicolov »

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #8 -: Март 11, 2009, 11:18:40 am »
Поставете по една индуктивност с различна стойност на всеки клон и ще получите различно закъснение на изхода на всеки клон.
Повече няма да подсказвам :)

lazy

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #9 -: Март 11, 2009, 12:18:48 pm »
 За ниски мощности има закъснителни линии.

Nicolov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #10 -: Март 11, 2009, 11:38:04 pm »
Е, като цяло някой има ли идея какво точно се получава на изхода? Сбор от токове по Ом или резонансна стуктура или? Идеята се роди от това как едно събитие може да изпревари друго! Демек, частица която се движи равномерно-праволинейно да изпревари предходна, друга частица също движеща се равномерно-праволинейно без ускорител. Най-простият пример ми дойде с тази схема с резисторите!

ppankov

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #11 -: Март 12, 2009, 12:48:34 am »
Е, като цяло някой има ли идея какво точно се получава на изхода? Сбор от токове по Ом или резонансна стуктура или? Идеята се роди от това как едно събитие може да изпревари друго! Демек, частица която се движи равномерно-праволинейно да изпревари предходна, друга частица също движеща се равномерно-праволинейно без ускорител. Най-простият пример ми дойде с тази схема с резисторите!

Извини ме не те разбирам...какъв сбор токове по Ом? Теорията за математическия модел на токовете във днешната електротехника е на Кирхоф...

Както и да е :)
 
Както ти спомена altium по горе: 4017 с последователни сигнали на изходите си, но съответно резисторите ако са с различни стойности, ще имаш различен пад на напрежение.
От определен изход можеш да имаш само логическа нула и от определен изход можеш да имаш само логическа еденица, зависи какво искаш да сумираш на изхода : амплитуди, периоди, фази ?
Казвам сумираш, защото оставам с впечатление от блоковите ти схеми, че всичко искаш да събереш на едно, потърси по темата "суматори".
А ако умишлено искаш да ти закъснее сигнал, както казва LAZY ползвай закъснителна линия от блок за цветност, примерно: ЗЛ(закъснителна линия) за цветност 64мс(микросекунди), ЗЛ за яркост 150мс и т.н.
Ако са готови величини, например : температура, ниво,налягане, напрежение,ток и т.н. и не ти се занимава да събираш всичко с дискретни елементи, то може на логическо ниво с малък компютър да настроиш мониторинг на всяка една величина и да имаш едновремен мониторинг на всички величини във стойности като бар-граф или просто с цифри.
"Honeywell" предлагат готови компютри точно за тази цел, само трябва всяка величина да се доведе до подходяща аналогова стойност и да се свърже към входа му.
"Honeywell" е със собствена тастатура, 4" цветен дисплей, флопи благодарение на което, всичките готови крайни настройки да се запаметят на дискета.
Nicolov, каква ти е идеята все пак? :)

stneo

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #12 -: Май 02, 2009, 08:08:29 am »
Здравейте
аз съм нов посетител  в този форум  и за това ще ви помоля да  ме извините  , ако правя нещо  не както трябва
А сега по темата
Както  и да ги редуваш  тези съпротивления  и  с каквато  и честота да им прилагаш  винаги  ще получиш  тази мощност  , която  си вложил  минус загубите  от съпротивленията

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #13 -: Април 21, 2010, 08:22:41 pm »
Идеята е правилна но не се разбира. Първото активните съпротивления трябва да се заменят с реактивни. Правилно се набляга на два параметъра дължина на вълната и време. Връзката е скорост на разпространение( пространствен параметър) ако сме във времевата област, време на разпространение, за честотна лента- групово време за разпространение. Във връзка с това се получава интеференция и дифракция. По интересно е приложението при тесловия трансформатор на голямото време за разпространение(ниска скорост на разпространение).1. постигане на резонанс на по-къси дължини- малки размери т.е. практични устройства; 2. при много ниска скорост имаме стояща вълна и имаме усилване  на енергията.
Като резюме трябва да се формулира задачата и да се избере принципа и да имаме практични резултати. В случея са общи приказки и нищо конкретно.

giunal

  • Гост
Re: Задача по електротехника?
« Отговор #14 -: Април 23, 2010, 01:18:21 pm »
Любопитен въпрос. Но мисля, че грешиш при расъжденията и въпросът трябва да се доразвие. Ще ти обясня защо смятам така:
1. Това, че имаш различни дължини на проводниците и поставиш различни съпротивления за да изравниш времената не означава, че времето за преминаване на даден електрон през проводника  ще се промени, просто ще се промени времето за зареждане на проводника - нивото на сигнала (ако това целиш). Което означава, че никога електроните ти няма да престигнат по едно и също време каквито и мерки да предприемеш. Единственно можеш да изравниш нивата на сигналите.
2. По какъв начин ще сравниш времената (кой ще ти бъде критерия за сравнение)? Ще използвам аналогия. В съобщителната техника има специални уреди за измерване на кабелни повреди по многочифтови кабели (говоря ти за по-съвременните уреди). Всички тези уреди за да измерят точно и правилно разстоянието на което се намира повредата по дадена дължина на многочифтов кабел се нуждаят от цял проводник по цялата дължина с който да сравняват повредените и така определят разстоянието и мястото на повредата. Иначе караш наслука и каквото стане. така че доразвии въпроса и дай по ясни критерий за да ти помогнем.
« Последна редакция: Април 23, 2010, 01:26:23 pm от altium »