Начало > Новини от света на технологиите

10 киловата ядрен реактор.

(1/6) > >>

Радико:
https://technews.bg/article-107828.html
Във статията съвсем скромно се казва, че в NASA са създали миниатюрна компактна електроцентрала. Не само ректор централа с ядрн реактор даваща 10 киловата елктрическа мощност.
Интересното за нас е не реактора а устройството "били няколко" превръщащо топлината на реактора в електроенергия.

Бъди по-внимателен за грешки, които дават друго значение на изказа(игнорирам тези, които четящите могат да "компенсират" сами)!
Ректор и реактор (както и ректум) са различни думи и с различно значение!
Постът не подлежи на модерация, понеже мисълта на автора е "автентична" и само той може да определи какво иска да каже!/А/

dymelsoft:
Радико, то си пише в статията бре.
"Пасивни натриеви топлинни тръби пренасят топлината към двигатели на Стърлинг, които генерират електроенергия."
Честно казано не виждам нищо интересно тук освен компактния размер. За цената.... хм, явно целта я оправдава, защото това изделие никак няма да е евтино.

Аtos:
Според мен е доста тъпо в космоса да се ползва Стърлинг двигател, що не са врътнали направо една парна турбина?
Па кат' свърши урана - бухай въглища и нЕма к'во да му мислиш :D

Далеч по-елегантно решение би било топлината да се усвоява от пелтие елементи, в космоса студ - дал Господ!
Ма туй - ученото си е учено, бе...

lz1jer:
  Пелтие елементи са ползвани в началото на космическата ера, после са изоставени, защото фотоволтаиците имат минимум два пъти по-високо КПД. Аз направих експеримент с параболично огледало 70cm и TEG. Във фокуса поставих сандвич от радиатор-пелтие-радиатор-вентилатор и разбрах. След това внимателно поставих всичко в кошчето.

Аtos:
Да, вярно е, че пелтие елементите имат по-ниско КПД, въпреки сегашните далеч по-ефективни разработки.
 Вярно е и че в космоса няма въздух, за да се охлажда чрез метода на конвенцията, но - 200 градуса (че и повече) са си сериозен студ. Дебел алуминиев панел-радиатор за външна стена би вършил работа мисля. Още повече, че в условията на вакуум, загубите биха били още по-малки.
Все пак говорим за усвояване на топлина, а идеята на този генератор е компактност и да няма зависимост от прякото слънчево греене. А мощност от 10 киловата не е толкова непосилна като обем за пелтие, ако се сравнява с площта, която биха заемали фотоволтаични панели за 10 киловата, отделно и акумулаторен блок, за да осигурява захранване в 'сянката' на планетите.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия