Автор Тема: 10 киловата ядрен реактор.  (Прочетена 13352 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
10 киловата ядрен реактор.
« -: Май 07, 2018, 09:15:09 pm »
https://technews.bg/article-107828.html
Във статията съвсем скромно се казва, че в NASA са създали миниатюрна компактна електроцентрала. Не само ректор централа с ядрн реактор даваща 10 киловата елктрическа мощност.
Интересното за нас е не реактора а устройството "били няколко" превръщащо топлината на реактора в електроенергия.

Бъди по-внимателен за грешки, които дават друго значение на изказа(игнорирам тези, които четящите могат да "компенсират" сами)!
Ректор и реактор (както и ректум) са различни думи и с различно значение!
Постът не подлежи на модерация, понеже мисълта на автора е "автентична" и само той може да определи какво иска да каже!/А/
« Последна редакция: Май 08, 2018, 12:50:27 am от atos »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #1 -: Май 07, 2018, 09:59:59 pm »
Радико, то си пише в статията бре.
"Пасивни натриеви топлинни тръби пренасят топлината към двигатели на Стърлинг, които генерират електроенергия."
Честно казано не виждам нищо интересно тук освен компактния размер. За цената.... хм, явно целта я оправдава, защото това изделие никак няма да е евтино.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #2 -: Май 08, 2018, 12:35:36 am »
Според мен е доста тъпо в космоса да се ползва Стърлинг двигател, що не са врътнали направо една парна турбина?
Па кат' свърши урана - бухай въглища и нЕма к'во да му мислиш :D

Далеч по-елегантно решение би било топлината да се усвоява от пелтие елементи, в космоса студ - дал Господ!
Ма туй - ученото си е учено, бе...

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #3 -: Май 08, 2018, 09:15:20 am »
  Пелтие елементи са ползвани в началото на космическата ера, после са изоставени, защото фотоволтаиците имат минимум два пъти по-високо КПД. Аз направих експеримент с параболично огледало 70cm и TEG. Във фокуса поставих сандвич от радиатор-пелтие-радиатор-вентилатор и разбрах. След това внимателно поставих всичко в кошчето.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #4 -: Май 08, 2018, 01:04:52 pm »
Да, вярно е, че пелтие елементите имат по-ниско КПД, въпреки сегашните далеч по-ефективни разработки.
 Вярно е и че в космоса няма въздух, за да се охлажда чрез метода на конвенцията, но - 200 градуса (че и повече) са си сериозен студ. Дебел алуминиев панел-радиатор за външна стена би вършил работа мисля. Още повече, че в условията на вакуум, загубите биха били още по-малки.
Все пак говорим за усвояване на топлина, а идеята на този генератор е компактност и да няма зависимост от прякото слънчево греене. А мощност от 10 киловата не е толкова непосилна като обем за пелтие, ако се сравнява с площта, която биха заемали фотоволтаични панели за 10 киловата, отделно и акумулаторен блок, за да осигурява захранване в 'сянката' на планетите.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #5 -: Май 08, 2018, 01:21:02 pm »
Във вакуум цялото охлаждане е радиационно - няма топлообмен. Полупроводниците не обичат температури над 100 градуса, така че пелтието яко ще прегрява, когато е "на слънце". Докато Стърлинга при правилна конструкция може да работи и с течен натрий, изобщо с почти всичко, което биха издържали детайлите на буталото и цилиндъра.

Другия проблем е теглото. Всеки килограм струва десетки хиляди долари да се изкара горе. 10 киловата Пелтиета ... не знам ... стотина кила са поне, колкото и да ги оптимизират.
Соларните панели имат бонуса, че за тях не трябва да качваш реактора. А той тежи бая. Докато 10 киловата Стърлинг + генератора мисля че могат да се съберат в 20-30-50 килограма. Оттам нататък не те интересува дали е слънчево или не.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #6 -: Май 08, 2018, 01:44:18 pm »
Във вакуум цялото охлаждане е радиационно - няма топлообмен. Полупроводниците не обичат температури над 100 градуса, така че пелтието яко ще прегрява, когато е "на слънце".
Да, за охлаждане трябва да се разчита само на инфрачервеното излъчване. Но няма да прегрява на слънце, тук грешиш. Ако външните стени на спътници и станции (в космическия студ) прегряваха на слънце, представи си какво щеше да стане, понеже има и такива орбити на сателити, които почти не влизат в земната сянка!

Докато Стърлинга при правилна конструкция може да работи и с течен натрий, изобщо с почти всичко, което биха издържали детайлите на буталото и цилиндъра.
Може, но самата идея за стърлинг-двигател в космически апарат е...абе, идиотска си е откъдето и да го погледнеш! Приближава чуждопланетен кораб, а от нашият апарат се чува - "така-така-така-така" и руска песен "Вышел Ванка с трактором, погулять на воле..." ;D ;D ;D


Но тук вече си в грешка:
Докато 10 киловата Стърлинг + генератора мисля че могат да се съберат в 20-30-50 килограма. Оттам нататък не те интересува дали е слънчево или не.
Колко мислиш, че тежи това:

 (а то е само един от модулите на генератора)

За да работи стърлинг-двигател в орбитални условия, трябва да му осигуриш флуидна среда! За предпочитане - газова, иначе вискозитетът на течната няма да даде никакви обороти! И колкото е по-високо налягането в тази среда-"камера", толкова би бил по-ефективен!
Та...забрави за тия 50 килограма...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #7 -: Май 08, 2018, 02:06:23 pm »
Да, за охлаждане трябва да се разчита само на инфрачервеното излъчване. Но няма да прегрява на слънце, тук грешиш. Ако външните стени на спътници и станции (в космическия студ) прегряваха на слънце, представи си какво щеше да стане, понеже има и такива орбити на сателити, които почти не влизат в земната сянка!

Има много начини да се охлади спътника, като някои са пасивни, други - активни, като в списъка с активните (о, чудо) фигурира цикъла на Стърлинг ... :)
http://www.eng.ox.ac.uk/cryogenics/research/cryocoolers-for-space-applications

За да работи стърлинг-двигател в орбитални условия, трябва да му осигуриш флуидна среда! За предпочитане - газова, иначе вискозитетът на течната няма да даде никакви обороти! И колкото е по-високо налягането в тази среда-"камера", толкова би бил по-ефективен!
Както казах - когато не си обременен от температурата на околната среда или вида гориво имаш цялото разнообразие от течен водород до газообразен натрий (той кипи при малко под 900 градуса).

Но тук вече си в грешка:Колко мислиш, че тежи това:

 (а то е само един от модулите на генератора)

Цитат от статията:
Цитат
Металната тръба отгоре не е част от реактора, а елемент от конструкцията на вакуумната тръба, в която са провеждани изпитанията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #8 -: Май 08, 2018, 02:18:57 pm »
Ето и как се оказа че изглежда самото устройство:


А тежката обвивка:


вероятно е само за да се имитира космическа среда около самия реактор.





Нали се сещате, че това с мебелните колелца няма да лети в космоса :)



Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #9 -: Май 08, 2018, 03:22:48 pm »
Най-много ме кефи оператора на електрокара  :P  ;D ;D

Иначе, като недостатък на цялата система е наличието на механика. Ще е голямо предизвикателство тази механика
да работи 24x7x365x10. При това без абсолютно никаква поддръжка. Смазочните материали и въобще всичко свързано с движещите се части ??? Ама знам ли, механиката не ми е силна страна  :-[ .

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #10 -: Май 08, 2018, 03:57:59 pm »
Има много начини да се охлади спътника, като някои са пасивни, други - активни, като в списъка с активните (о, чудо) фигурира цикъла на Стърлинг ... :)
Цикъл на Стърлинг и двигател на Стърлинг (тоз' поп и той, за къв' чеп  го е измислил, само да спорим сега ;D  ) не са едно и също, Юлиане!

Както казах - когато не си обременен от температурата на околната среда или вида гориво имаш цялото разнообразие от течен водород до газообразен натрий (той кипи при малко под 900 градуса).
Не ми се мисли само, какво би станало, ако температурата падне под 800 градуса и натрият "замръзне"...за течен водород пък да не говорим, ако ставаше с течности, тук, на Земята стърлинг-двигателят щеше да работи и с вода, вместо с въздух...пък и дали изпаряването на течния водород не си е бомба (ако не дай си Боже се смеси с кислорода от поддържащите системи)?
А това:

че тежи по-малко от 50 килограма (заедно с 10 киловата Стърлинг-двигател) - просто забрави!

Спокойно, dymelsoft, обслужването на реактора върви в комплект робот R2D2 многофункционален:


(китайски, гарантирано)  ;D ;D ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #11 -: Май 08, 2018, 07:35:49 pm »
https://www.space.com/40479-space-nuclear-reactor-kilopower-passes-big-test.html
Atos Това е едната от няколкото статии от разработчиците Там те надлежно описват през определени периоди до къде са стигнали. Написали са и точно поради какви причини са се отказали от по елегантното решение и са избрали по тъпото.
За елегантното аз лично вече съм се убедил, че е безнадеждно въпреки, че както е описано и във статийте няколко мисии са го използвали за енергия включително и "Вояджър" Мисля че пишеха за 200 вата най мощната ядрена централа със пелтиета.
А тук говорят, че за човешка мисия ще са необходими минимум 50 киловата за една централа. и ще са необходими няколко.
Започнах темата защото в интерес на истината и аз мислех Стърлинг технологията за не по малко безнадеждна от пелтиетата. Оказа се че не съм бил прав, имало хляб в тази работа. Взимам си бележка по въпроса.
« Последна редакция: Май 08, 2018, 07:39:44 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #12 -: Май 08, 2018, 07:49:36 pm »
Да, бе...то е ясно, че там "учените глави", врели и кипели в космическите разработки са претеглили разните му там "ЗА" и "ПРОТИВ" един или друг способ...но - "стърлинг-двигател" звучи нелепо смешно на фона на последните космически технологии ;D
"Хляб има...ма салам нема", както е казал дЕдо Вътю ;)

И въпросът, който се налага от само себе си - Защо не монтират един генератор на Росси (в пъти по-прост и маломерен), а се занимават с мини ядрени реактори?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #13 -: Май 08, 2018, 08:33:23 pm »
Да, бе...то е ясно, че там "учените глави", врели и кипели в космическите разработки са претеглили разните му там "ЗА" и "ПРОТИВ" един или друг способ...но - "стърлинг-двигател" звучи нелепо смешно на фона на последните космически технологии ;D
"Хляб има...ма салам нема", както е казал дЕдо Вътю ;)

И въпросът, който се налага от само себе си - Защо не монтират един генератор на Росси (в пъти по-прост и маломерен), а се занимават с мини ядрени реактори?

"Последните космически технологии" са горене на фосилни горива - почти същото, което са правили китайците преди 3000 години... Реално не сме мръднали от времената на динозаврите.

А за реактора на Роси ... явно не е това, за което го представят. Ако тия "изобретения" работеха ... щяхме да имаме избор от Роси, Кеше, тесла трафове, фенерчета на Акула, електрети и какво ли още не. Да не говорим за нещата на Кадуцея, магнитите на Вектор-а и топузите на бай Теню :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 10 киловата ядрен реактор.
« Отговор #14 -: Май 08, 2018, 08:49:16 pm »
Цитат
Реално не сме мръднали от времената на динозаврите.
Да бе да. Не сме били мръднали. Въобще си нямаш на предства колко много сме мръднали, даже прескочили направо, но за съжаление сме сгрешили посоката на скока.
Сбъркали сме я с 90 градуса и то както винаги два пъти.