Автор Тема: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?  (Прочетена 11960 пъти)

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« -: Април 11, 2018, 05:35:26 pm »
Искам да споделя един мой проект, който с времето го подобрявах или по скоро ъпгрейтвах до момента в който постигнах един цялостен завършен вид, който ме устройва, защото се получи машина от типа на Стелт бомбер, Вектор или други подобни супер-електро велосипеди, но със частица от техния бюджет. Това не значи че е много евтино за повечето от нас. Крайната цена е около 5000 лв., но пък машината има способностите на ендуро мотоциклет, само дето може и по пътя да се кара легално без данъци, застраховки и т.н.

Може направо да видите клипчето, което направихме, вместо да го описвам:

10 000 вата електрически велосипед


Искам да се допитам до вас - какво мислите за такъв проект? Дали има и други като мен завладяни толкова силно от идеята за такъв тип предвижване, както за удоволствие, така и за практичност, а и заради пълната независимост от бензиностанцията?
Заслужава ли си според вас парите, ако не смятате така - защо?

Работим по създаването на подобни колелета, които да са още по оптимизирани от към тегло, цена и т.н., но все още се колебая дали има място за тях на нашия пазар към момента. Ще се радвам на всякакви мнения и коментари.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« Отговор #1 -: Април 11, 2018, 06:52:50 pm »
   Ехаа, Браво! Отлично изглежда и с фантастични параметри. Аз също съм e-biker, но със скромните 250W и намирам този начин на придвижване за изключително удобен.
   Относно перспективите на един такъв проект, вярвам, че има бъдеще и трябва да се развива. Целевата група може да ви бъде група от хора, които не очакват инвестицията да им се  "избие"  :)  Както например фотоволтаиците, електромобилите и т.н., какво значи да се "избие", купуваш, караш, кефиш се и това е... колкото-толкова.  Ако успеете да свалите цената за сметка на батерията и мотора, доста ще разширите групата на потенциалните си клиенти. Може би трябва да има опция клиента да си избере вариант, напр. голяма батерия-малък мотор, голяма батерия-голям-мотор и т.н. Аз например бих предпочел малка батерия-малък мотор (основно за да ходя на работа), но да ползвам комфорта на хубавата ви рамка и меко окачване.
   Пожелавам успех с начинанието, радвам се, че ви има, както и много други фирми, които се родиха след 50 годишния мракобес :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« Отговор #2 -: Април 11, 2018, 09:03:11 pm »
Браво, момчета!
Направили сте страхотно возило!
10KW! Че те повечето електрички са към 20KW и то на макс...
Това за села и планински вили е просто незаменимо.
Екологично, икономично, просто за поддръжка, абе направо - мечта!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« Отговор #3 -: Април 12, 2018, 08:19:18 am »
Това не е електровелосипед и подлежи на регистрация в КАТ със всичките му документи и сертификати, които трябва да сте в състояние да издадете, което ще вдигне цената още и тогава навлизате в един много конкурентен сегмент, където цената не е единственото нещо. Освен това притежатилите ще трябва да сключват и гражданска отговорност.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Re: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« Отговор #4 -: Април 12, 2018, 09:19:02 am »
Благодаря за хубавите коментари!

   Ехаа, Браво! Отлично изглежда и с фантастични параметри. Аз също съм e-biker, но със скромните 250W и намирам този начин на придвижване за изключително удобен.
   Относно перспективите на един такъв проект, вярвам, че има бъдеще и трябва да се развива. Целевата група може да ви бъде група от хора, които не очакват инвестицията да им се  "избие"  :)  Както например фотоволтаиците, електромобилите и т.н., какво значи да се "избие", купуваш, караш, кефиш се и това е... колкото-толкова.  Ако успеете да свалите цената за сметка на батерията и мотора, доста ще разширите групата на потенциалните си клиенти. Може би трябва да има опция клиента да си избере вариант, напр. голяма батерия-малък мотор, голяма батерия-голям-мотор и т.н. Аз например бих предпочел малка батерия-малък мотор (основно за да ходя на работа), но да ползвам комфорта на хубавата ви рамка и меко окачване.
   Пожелавам успех с начинанието, радвам се, че ви има, както и много други фирми, които се родиха след 50 годишния мракобес :)

Точно това е и нашата идея - всеки да може да избира конфигурацията си (мотор, контролер, батерия, вело части) според нуждите. Само рамката да е основата. Ако се търси наистина доста по-ниска цена, то ще трябва да се направи и сериозен компромис с вело частите, защото те доста вдигат.
Относно избиването на парите си, вероятно си прав. Все пак няма как колелото да произведе някакви пари като краен продукт. Но това в което вярвам е, че сравнено с каквато и да е горяща бензин машина, винаги ще е на печалба.


Радвам се, че се харесва проекта и се надявам все повече съмишленици да срещаме по пътя или пътеките, вместо пушещи и бръмчащи машини (не че имам нещо против тях, но бъдещето повече ми харесва).


Относно регистрацията в КАТ - просто няма утвърдена процедура по която това да се случи. Освен това закона все още ни позволява да се движим с до 3 киловата електрическа мощност, без каквито и да е документи или регистрация. Няма значение, че в Европа отдавна има директива за електрическите велосипеди и техните мощности.

Неактивен geordgeo

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 63
Re: Бюджетен 10 000 вата електровелосипед?
« Отговор #5 -: Април 12, 2018, 10:45:14 am »
Аз също ви приветствам за начинанието, браво! Моето мнение е подвластно на емоциите, защото "яздя" електрически велосипед от 2013 година, с 1000W мотор и 48V/11.6Ah li-ion батерия - ми няма такъв кеф, вече имам 15000 км навъртени на него и за София това ми е основния транспорт за придвижване. Карам целогодишно, като зимата естествено се обличам добре, средно правя около 300 км  на месец, за да ходя на работа, а и навсякъде другаде, където колата би била проблем. Свободата на придвижване е безценна за в града, без да висиш в задръствания и без да ти се бърка в джоба с парите за горивото, за това, че не замърсяваме въздуха да не говорим. Съветът ми към вас е да проверите как стоят нещата с органите на реда, защото мощността от 10kW хич не е малка и това може да създаде проблеми на ползвателите  на велосипеда, ще следя темата с интерес... ;)