Автор Тема: Лепкава водоустойчива грес  (Прочетена 19913 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Лепкава водоустойчива грес
« -: Април 03, 2018, 09:07:51 am »
Колеги,
търся някаква специална грес, която де е много лепкава и 100% водоустойчива. Ще я ползвам за протекция на потенциометри, като греста ще бъде поставена външно в участъка между ротора и статора, под копчето, да предпази от влизането на вода. Греста трябва да се задържа при въртене и при температури до 45 гр., да не се стича, като напече слънцето.

Има една грес която поставят на патроните на батериите за чешми с керамичните бленди, тя е една червеникава или синя беше /по спомен/, лепне много силно, като мед и не се влияе въобще от водата, но не намерих нищо в нета за нея. Няма коментари.

Ако някой знае нещо по въпроса, моля да сподели, каква е тая грес?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #1 -: Април 03, 2018, 10:43:39 am »
Потърси в гугъл за силиконова грес, повечето са водоустойчиви но мисля че ще ти трябва и семеринга.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #2 -: Април 03, 2018, 11:11:35 am »
krasias,
ползвам често силиконова грес, продават я на спринцовки навсякъде - не става! Тя се мие от водата, полутечна е, топи се лесно, рядка е, не е никак лепкава.

Не, семеринг не може да се постави под копче на потенциометър, абсурдно и невъзможно. Може да се постави лоена набивка - купих такава. Но поради малкото разстояние и не доброто уплътнение, няма да е 100% ефективна.

Тази грес за която казвам е силно лепкава. Намазана на съединението го капсулова абсолютно и при условие, че няма налягане, няма високи обороти, не се влияе никак от водата, е перфектната защита.

Като си ремонтирах веднъж батерията в банята, видях тази грес вътре в патрона на Видима. Греста не мърдаше дори от струята на водата и вечно смазва керамичната бленда. Трудно измих от пръстите си греста, само с коресилин. Водата и сапуна не й действат въобще. Тази грес буквално лепне, като лепило, не съхне. Не е и литиевата водоустойчива грес, която също е рядка и все пак се измива.

Тази грес е по-гъста и лепкава дори от меда. Много прилича на смолата от бор примерно.

KURTI

  • Гост
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #3 -: Април 03, 2018, 11:35:24 am »
Пиши мейл на Ташев, от там си бях поръчал смесителни глави и целите бяха в тази зелена смазка.  ;)
https://www.tashev-galving.com/300534-20-1/0/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #4 -: Април 03, 2018, 11:41:10 am »
Пиши мейл на Ташев, от там си бях поръчал смесителни глави и целите бяха в тази зелена смазка.  ;)
https://www.tashev-galving.com/300534-20-1/0/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

Благодарско колега, това вече е насока, че няма нищо из нета по този въпрос...  ;)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #5 -: Април 03, 2018, 03:04:41 pm »
Добрият стар НИГРОЛ, или смазка за сондьорски щанги. Смазката обаче не може да се чисти почти с никакъв разтворител - само механично.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #6 -: Април 03, 2018, 03:20:09 pm »
Добрият стар НИГРОЛ, или смазка за сондьорски щанги. Смазката обаче не може да се чисти почти с никакъв разтворител - само механично.

СЕ от Смолян - Коцето.
Колега, не ми трябва масло, а грес - трябва да е гъсто, като лепило. Как ще се задържи това масло по оста, особено, като напече слънцето?

Аз открих нещо по въпроса, остава само да им звънна и да поразпитам, да съм сигурен:
https://oilgroupbg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B8/%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81-bardahl-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5.html - дори цвета съвпада  :)

Температура на прокапване : +145°C - това е температурата до която греста стои твърда, не се втечнява  ;) Или доколкото разбрах търся литиево-калциева грес!

също и това: http://shop.nils.bg/%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9%D1%87%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81-atomic.html

и още една, вижда ми се най-добрата, с Температура на прокапване : 220°C, абсолютна водоустойчивост, пълна синтетика с полиуретанови уплътнители, т.е. голяма гъстота и лепливост - адхезия: https://oilgroupbg.com/bardahl-poly-s2-400gr.html

« Последна редакция: Април 03, 2018, 03:39:02 pm от EDM electronics »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #7 -: Април 03, 2018, 03:44:29 pm »
Колега, тези неща до 45 градусаняма как да прокапят, а сондьорската смазка за да я намажеш трябва да я позатоплиш, и като я мажеш се точи като мед от хладилник, не можеш завря лъжицата.
Трябва да бягаш от греси, в които има сапуни, дали калиеви или натриеви все тая. В първия свестен автосервиз може да се намери водоустойчива грес, но за по сигурно трябва или растителна, или силиконова грес.
Приятна подводна .....

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен guve4

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #8 -: Април 03, 2018, 05:11:41 pm »
Във старите касетофони имаше подобна смазка, на зъбното колело за вратичката. Ограничава скоростта на отваряне. Мие се изключително трудно. Не знам колко е водоустойчива, но е някаква си насока.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #9 -: Април 03, 2018, 07:35:39 pm »
EDM, това, което търсиш се намира в старите войскови поделения!
На времето такава смазка ползвахме в артилерията за запазване на снарядите.
Лепне повече от пчелен мед, гъста е като свинска мас, жилава е като силикон и не си променя свойствата от -20 до +40 градуса (по мои наблюдения). И...няма измиване, само яко жулене с пясък :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #10 -: Април 03, 2018, 09:01:34 pm »
EDM
Решението на твоя проблем се намира тук:
https://smazka.ru/production/smazki/vodostoykie-smazki/
Преди време имаха представител в България бше в София в Княжево от там си купих боя която се нанася върху автомобилни бутала и после се изпича.
Всичко което се продава на този сайт са разсекретни руски военни разработки. разгледай го внимателно, ще останеш поразен.
П.П. намрих ги все още имат представител тук:


AC MOTOPC eood
tel. 359 2 957-16-28
Email: office@asmotors.eu
www.resurs.bg

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #11 -: Април 04, 2018, 09:13:01 am »
EDM, това, което търсиш се намира в старите войскови поделения!
На времето такава смазка ползвахме в артилерията за запазване на снарядите.
Лепне повече от пчелен мед, гъста е като свинска мас, жилава е като силикон и не си променя свойствата от -20 до +40 градуса (по мои наблюдения). И...няма измиване, само яко жулене с пясък :D

atos, вслушвайки се в съвета ти сутринта отидох до 1-2 военни поделения да търся смазка за снаряди  ;), а те ми викат, че то вече снаряди нямало, армия нямало, аз съм им търсел смазката - хааа---хааа--хахаааа... ;D
Един старшина космат, като Мата Космата ми вика, ти да не си от джендърите, та търсиш смазка.... ;D
Толкова с шегите.  :D

Радико, хареса ми от тоя руския сайт дето го даваш силиконовата смазка с добавки на лепилни съставки, която била по-гъста от обикновената силиконова смазка. Но представителите им у нас, нямат на сайта си такова чудо? Да не си объркал нещо?

Силиконовата смазка това и е доброто, че не може да изсъхне, такава остава завинаги. Всичко останало рано или късно съхне. Лошото е, че не е гъста и от вибрации може да изпадне. На тази уж са й отстранени тези недостатъци: https://smazka.ru/production/smazki/silikonovye-smazki/gustaya-termovlagostoykaya-smazka-s-ftoroplastom-s/

Обеща ми един приятел инженер и голям спец по хидропланери, катамарани и др., ползват точно такава грес за протекция на жила, със свойствата които описвам досущ. Специална грес била точно за такива неща, турска. Като взема тубичката ще я разконспирирам.

Неактивен ip

  • Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #12 -: Април 04, 2018, 09:26:08 am »
Желето в съобщителните кабели (ТПЖП) има подобни свойства.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #13 -: Април 04, 2018, 08:06:13 pm »
Не нищо не съм объркал Представитля им е сравнително малка фирма и не държат всичко на склад защото продават и други неща. Държат в наличност това което се купува повече. Директният контакт е най добрият вариант в такива случай. Просто звънни по телфона и ги питай имат ли, ако нямат ще го доставят ли, за колко време, начин на разплащане, всичко каквото се сетиш. На мен някога ми доставиха няколко опаковки от "тежката" суха смазка мй за около седмица даже още имам една такава.
Интерсно дали е годна още. Ама това беше отдавна, но факта че още ги има значи правят нещо. Питай не боли.
После можеш да споделиш тук.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Лепкава водоустойчива грес
« Отговор #14 -: Април 17, 2018, 04:29:41 pm »
Както бях обещал, намерих въпросната грес и публикувам данни за нея:
- водоустойчива, и в морска вода, запазва свойствата дори при кипяща вода, не се стича, отлична адхезия.
Греста е доста гъста, една идея по-рядка от балсам за устни. Лепкава е, но не чак толкова, като смазката за съединителя на вратичката на касетните декове от миналото  ;).
Казаха ми, че не съхнела с години поне от употребата. Използват я предимно за протекция на жила и брони - никаква пропускливост. Бяла на цвят, като силикон.
Тук я открих на единствено място да се продава у нас в по-друга опаковка, вероятно по-нова: http://www.morskimagazin.com/index.php?display=products&products=view&view=2001
Има и в ИБЕЙ: https://www.ebay.it/itm/Grasso-spray-catena-moto-chain-lube-motori-marini-BARDAHL-OUTBOARD-GREASE-250-ml-/192040037649

Произведена е от моите приятели и поклонници американците!   :D