Автор Тема: Електромагнитна индукция & Импулсен Ток  (Прочетена 5247 пъти)

Неактивен mi68

• Експериментатор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 632
  • Рейтинг: 243
Re: Електромагнитна индукция & Импулсен Ток
« Отговор #45 -: Април 02, 2018, 08:40:16 pm »
Здравейте,
Импулсният ток има:
-постоянна съставка
-основен хармоник
-висши хармоници.
Предимства, ползва се батерия, и прекъсвач за добиването му, исторически това е първия етап на развитие, до ламповата епоха.

Променливият ток има:
-честота, липсва постоянна съставка, може да се ползва резонанса, да преговорим Тесла е любител на резонанса. 
При токов резонанс (паралелен трептящ кръг) имаме усилване на тока в кръга Q пъти (Q е качествен фактор на кръга).
Ако качествения фактор е 10 то 10.100%=1 000% (хиляда %) усилване по ток. Този усилен ток мога да го включа в безиндуктивна бифилярка, която има електрогравитационно поле, но липсва електромагнитно.
Така комбинация от паралелен трептящ кръг, резонанс и безиндуктивна бифилярка, се постига усилвател на енергията, без необходимостта от импулсен ток.
Аз също съм любител на резонанса, а импулсния ток се ползва само в транзисторите, за ключов (релеен) режим на работа в схемата. 

Неактивен Михаил Кузмов

• Успешен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 964
  • Рейтинг: 205
  • Или не опитвай,или карай до край ! ОВИДИЙ
« Отговор #46 -: Април 02, 2018, 09:55:37 pm »
Радико, HVDC далекопроводи вероятно има на 2-3 хиляди места по света, но DC не се пренася импулсно. Това си има точна причина.

Неактивен locco

• Стабилен
  • Публикации: 552
  • Рейтинг: 90
« Отговор #47 -: Април 03, 2018, 04:00:28 am »
За DC Далекопроводите на ABB сте чували, имат една осбенност привличат заряд от въздуха и генерират увеличаване на мощността в зависимост от дължината си КПД-то им расте.

Здравейте mi68 поне вие мисля ще можете да го разберете.
 За импулсния ток Ясно всички знаят, а за комбинирането с ел.магнитната индукция с импулсния ток, никой не иска да се замисли. Цитирам Радико върл противник на идеята:

...
Във всичките ви сметки както на теб така и на останалите има голяма грешка когато става дума за работа извършена от електромагнитно поле. Тя е че не тока извършва работата, а онази част на електромагнитното поле породена от ПРОМЯНАТА на големината на тока.

Значи думата Промяна е важна, не тока сам по себе си. Това беше и заключението от лекцията, която пуснах на английски.

Ако сравним средния (постоянния) ток с импулсния ток ще видим, че при импулсния ток имаме голяма рязка промяна на тока. Това ми е идеята, накратко обяснено. След като зяпах час лекция с превод и се чудех после, как да направя по-голяма промяна в тока, за да ми се получи повече пауър на изхода.

И накрая ето още лекции по физика от Йеил за които обича да попълва празнините от образованието си по физика, химия, биология и др. науки. Които, както вика Любен Дилов син по ТВ, ако не сме ги изучавали навремето и сме бягали редовно от час, сега ще живеем в свят пълен с чудеса:

https://www.youtube.com/watch?v=EYYNRubHIno 11. Lenz's and Faraday's Laws
00:00 - Chapter 1. Review of Lenz and Faraday's Law
25:37 - Chapter 2. The power generator
37:45 - Chapter 3. Mutual and self inductance
64:10 - Chapter 4. Energy density of a magnetic field

https://www.youtube.com/watch?v=FYDLG_A2P1I 12. LCR Circuits—DC Voltage
00:00 - Chapter 1. Review of Inductors
04:46 - Chapter 2. Inductive Circuits
54:18 - Chapter 3. LCR Circuits driven by an Alternating Source

https://www.youtube.com/watch?v=cS83YUpcEsY 13. LCR Circuits—AC Voltage
00:00 - Chapter 1. Review of LCR Circuits
08:48 - Chapter 2. Impedance
17:39 - Chapter 3. Resonance and Variable Capacitance
68:03 - Chapter 4. Displacement current

For more information about Professor Shankar's book based on the lectures from this course, Fundamentals of Physics: Mechanics, Relativity, and Thermodynamics, visit http://bit.ly/1jFIqNu. Fundamentals of Physics, II (PHYS 201)...
Complete course materials are available at the Open Yale Courses website: http://open.yale.edu/courses This course was recorded in Spring 2010.

Неактивен dmitarp

• Сериозно Активен
  • Публикации: 407
  • Рейтинг: 43
« Отговор #48 -: Април 03, 2018, 07:57:38 am »
В математиката, физиката и в частност електротехниката периодичните променливи, които нямат синусоидален характер, като импулсните токове се представят с редове на Фурие. Импулсния ток е сума от безкраен брой синусоиди и косинусоиди. Като се има в предвид преходните процеси в електрическите вериги, лесно се вижда, че това представяне не е някаква математическа абстракция, а едно обективно представяне на физичните процеси в електрическите вериги. Ако не виждаш нищо нередно или загадъчно или пък СЕ в една синусоида, как същото това нещо го виждаш в хиляди, по каква логика?
И мисля, че лекции на прогимназиално и гимназиално ниво едва ли ще ти дадат някакъв смислен отговор на въпроса, що е то импулсен ток и как взаимодейства с една бобина.
« Последна редакция: Април 03, 2018, 06:53:13 pm от atos »

Неактивен Bat_Vanko

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 541
  • Рейтинг: 177
« Отговор #49 -: Април 03, 2018, 10:38:03 am »
За DC Далекопроводите на ABB сте чували, имат една осбенност привличат заряд от въздуха и генерират увеличаване на мощността в зависимост от дължината си КПД-то им расте.
За АВВ съм чувал, за DC далекопроводи съм чувал, но съм чувал също, че разноимменните заряди се привличат. Би ли ми обяснил като на средно интелигентен човек как положително зареден проводник на далекопровод след като привлече отрицателни заряди неговата мощност ще се увеличи.

Неактивен teofilius

• Стабилен
  • Публикации: 706
  • Рейтинг: 125
    • Teosfera - free energy - antigravity
« Отговор #50 -: Април 03, 2018, 11:06:14 am »
Така не става но има друг вариант за увеличаване на енергията в проводник с постоянен положителен ток. Ами далекопровода се прекарва в йоносферата :)

Неактивен locco

• Стабилен
  • Публикации: 552
  • Рейтинг: 90
« Отговор #51 -: Април 03, 2018, 11:49:28 am »
http://mazeto.net/index.php/topic,6291.0.html Електростатична индукция
Bat_Vanko, въпрос с повишена трудност и гоогле питах, не знай. Само това намери:

Неактивен Михаил Кузмов

• Успешен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 964
  • Рейтинг: 205
  • Или не опитвай,или карай до край ! ОВИДИЙ
« Отговор #52 -: Април 03, 2018, 04:23:09 pm »
Е ся кво? Радико отплесна темата в посока, нямаща нищо общо с импулсен ток, и давай да нищим DC далекопроводи! Това е "дебела" работа, не е за лаици, които си нямат хал-хабер от предимства и недостатъци, на AC и DC мрежите.
Карайте си на импулсен ток, ама и той не е лесен, трябват знания (онези от учебниците не онези от фантазиите) и ако искате да го разнищите, върнете се на пост #48 на dmitarp. Също никак не е лошо да направите справка със зората на импулсните захранвания до днес.  Защо ШИМ (PWM) са по не ефективни от квазирезонансните, или с по-съвременно звучене LC, LCC, LLC.
Останете със здраве!! Аз ще чакам да видя, ще излезе ли нещо!
« Последна редакция: Април 03, 2018, 06:51:24 pm от atos »

Неактивен dymelsoft

• Administrator
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 474
  • Рейтинг: 245
  • специалист, не носи на пиене
« Отговор #53 -: Април 03, 2018, 06:18:13 pm »
Хахаха Мишо, ще има да чакаш.  ;)

Думите на dmitarp, не виждам кой ще ги схване. То все пак си трябва четене с разбиране, пък и практика... мооого практика, не само copy/paste.

Извинявам се за сарказма, но просто не се стърпях.

Неактивен epwpixieq-1

• Активен
  • **
  • Публикации: 278
  • Рейтинг: 76
« Отговор #54 -: Април 06, 2018, 02:27:48 am »
В математиката, физиката и в частност електротехниката периодичните променливи, които нямат синусоидален характер, като импулсните токове се представят с редове на Фурие.
Тук, според мен, важно е да се наблегне на думата „представят“. Трансформацията на Фурие може да представи определени класове от функции, тоест функции, могат да бъдат изобразени като съставени от крайно множество син/кос функции.

Импулсния ток е сума от безкраен брой синусоиди и косинусоиди. Като се има в предвид преходните процеси в електрическите вериги, лесно се вижда, че това представяне не е някаква математическа абстракция, а едно обективно представяне на физичните процеси в електрическите вериги.
Така може да се представи. Това произлиза директно от факта, че импулсната функция, подлежи на представяне със трансформацията на Фурие. Това дали е обективно или субективно представяне е отделен въпрос. Какви са физическите свойства на импулсния (по)ток, такова едно представяне според мен не може да изрази. Да вземем например нашето тяло. То има определени физически характеристики маса, температура, влажност, вътрешна активност, инерция ( при движение ), и тъй много други характеристики които може да усетим и изброим. Сега да се погледнем в огледалото. Въпреки че виждаме идеален образ на себе си, със всеки един желан ( или нежелан нюанс ), да кажем изобразен чрез трансформация на Фурие, какви са физическите характеристики на образа в гледалото? Това всеки може да реши сам за себе си. Нека да не принижаваме природата до огледален образ, или математическа абстракция, още повече, че в много случай, ние даже и не виждаме ясно картината а правим предположения на база на ограничена информация.

И мисля, че лекции на прогимназиално и гимназиално ниво едва ли ще ти дадат някакъв смислен отговор на въпроса, що е то импулсен ток и как взаимодейства с една бобина.
Абсолютно, съм съгласен, само ще добавя че и лекциите на университетско ниво, също не трябва да се разглеждат като даващи реална престава, ако изобщо разбира се има концентрация върху тези явления и феномени.

Ще завърша с малко исторически анекдот имащ отношение към проблемите на транзитните токове ( transient currents). Стаймец, които има няколко, сериозни (дебели) книги по въпроса, е бил често ползван като консултант от GE ( General Electric ), и е бил учредител и първи ръководител на изследователските лаборатории на GE, обикновено е извикван от компанията да реши проблема, когато нещо гръмва по ел. веригите или агрегатите, което тогава е ставало сравнително често. Стаймец ходил с един тебешир, оглеждайки системата, и маркирал с кръст проблемното място. След това, той имал навика да представя сметка за $10 000, за „услугата“, на GE. След няколко такива сметки администраторите на GE, виждайки такава огромна сума (приблизително $750 000, на сегашно време), за сравнително малко (според тях) работа, искат да започне да разбива разходите за труда си на лист хартия и да им ги изпраща. След последващия проблем, Стаймец им дава лист хартия с 2 два реда:
-------------------
1. Тебешир - $1.00
2. Способност да се разбере къде е проблема - $9 999.00
-------------------