Форум > Филми, видео лекции

Филм за експериментите на Ръдърфорд, довели до грешния модел на атома

(1/7) > >>

nizo:
Филмът показва експериментите с които Ръдърфорд стига до своите грешни представи за атома и ги дава на света. Въпреки, че експеримента показва отклонение на алфа частици, Ръдърфорд спекулира с точно една теория, от множество възможни, относно какво кара алфа частиците да се отклонят по този начин. Понастоящем науката е приела абсолютно смехотворна теория, че около позитивно зареденото ядро на атома, летят електрони, които кой знае защо не искат да се блъснат в ядрото.


https://www.youtube.com/v/lnElIYorwKE

KURTI:
Интересен филм, благодаря  :)

epwpixieq-1:

--- Цитат на: nizo в Март 15, 2018, 03:08:24 pm ---Ръдърфорд спекулира с точно една теория, от множество възможни

--- Край на цитат ---

Това всъщност не е за учудване.

Ако човек се зачете в оригиналните публикации на тези кора, считани за основоположници в науката, от преди 100-200 години, всички имат условности които приемат при техните теории особено когато имат сравнително малко различни видове експерименти които да потвърдят теорията. До наши дни достигат само полирани (дебели) книги с натрупани формулировки, по един или друг анчин шлифовани през различните мслители които доразвиват теориите, но това изобщо не е било така исторически и особено по времето когато се появяват оригиналните теории и публикации. По онова време, тези хора, с един много вежлив тон, имат интелектуални двубои на страниците на научните издания. Затова винаги съм препоръчвал да се четат тези теории а и всичко останало от първоизточниците ( в оригинал ). Например Лорд Келвин ( а и не само той ) е имал резервации от това което Ръдърфорд предлага като модели. Но в крайна сметка, както със всички други неща, за нещо да стане достояние за масите първо трябва да бъде прието от група съмишленици, и както при нормалните хора така и при силните интелектуалци имаме нормална дистрибуция на силата на мисленето и съответно слаби средни и силни групи, като средните са най-много на брой, и така когато тези съмишленици се агрегират за поддръжката на определен модел (както при срещите на физиците и химиците под егидата на индустралиста Соловей в Брюксел) който няма директно контриращи експерименти, и има сравнително добро обяснение за природните феномени, този модел става норма, но това не значи че 100% от изявените научни съвременници ( дясната страна на нормалната дистрибуция на интелекта) са били съгласни с него.

Ръдърфордовия модел е само един от моделите които могат да обяснят явленията свързани с атома, проблема не е в модела, а в това че образователната система го утвърждава като "истината за природата" и даже не споменава че е имало и има други модели. Ако ви е интересно да се задълбаете в проблемите които са завоалирани във фундаменталната физика, ви препоръчвам да четете само литература в оригинал. Тоест създателите на това което днес наричаме теории. Например Лорд Келвин, в началото на неговите трудове в "Natural Philosophy", в самото начало заявява че ние никога не може да мислим че ще разберем законите които управляват природата, единствено което може е да правим само оредени приблизителни модели и като се надяваме те да бъдат потдържани от резултатите на експериментите които правим.

edin:
Значи няма електрони, които се въртят около ядро? Ако това беше вярно, нищо от Тюрен, нямаше да работи, но 32 от неговите 64 открития, до сега са доказани от конвенционалните учени.
Точно за електроните и слоевете им, опитите и методите на Тюрен са абсолютно точни. Това, че махалото бърка в гъза на болшинството, не е от значение. Само практиката е, а тя доказва, че моделът на атома е верен. Ама щом искате да гоните вещици и ветрове, гонете. Може би е забавно.

nizo:
epwpixieq-1, така е. Наистина в по-старите книги има по-интересни и вярни размишления, които са по-близки до реалната физика, спрямо теоретизиране на процесите. Науката в момента сякаш не иска да признае, че всъщност науката е сбор от теории и тези теории трябва да бъдат разрушавани, преосмисляни, атакувани и т.н. Науката генерално е този стремеж да се докаже теорията като грешна, защото ако няма кой да докаже, че една грешна теория е грешна, то значи науката ще оперира на база грешни теории. За съжаление учебната система НЕ разглежда нещата в тази плоскост, че учениците трябва да се подготвят към критика и преосмисляне на текущите теории, но дори обратно, на тях им се казва, че вече всичко е ясно ... ти си го назубри това и ще бъдеш отличник. Питам аз, а кой ще критикува научните теории? Учениците? Студентите? Доцентите? Професорите? ... няма кой!

edin, пак ли ти изскачаш с тюренизма си. Покажи едно нещо, което е дело на Тюрен и работи, както казваш ти. Какво точно работи? Покажи каква е целта на устройството и след това покажи, че работи?! Интересно, защитаваш устройството на атома, а може ли да кажеш с какви експерименти си стигнал до устройството на атома?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия