Автор Тема: Защитена срещу запис micro SD карта памет  (Прочетена 25902 пъти)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Става въпрос за microSD карта памет, използвана като външна в Android смартфон...и то не само една. След ровене в мрежата  и главоблъскане стигам до извода, че това  е масов проблем, нерешим в повечето случаи. В някакъв момент картата минава в режим Read-Only и дотам. Файловете се четат без проблем, но никакви магии през каквато  и да е операционна система не могат да я извадят от това състояние. Някъде пишеше, че основно софта за правене на снимки скапва FAT. Има нещо такова, щото фаловете ставаха основно след голямо количество снимки. Въпреки всичко не съм убеден, че това е причината. Последната карта A-Data издъхна след едва две седмици и около 800 снимки. Предишните две караха по около година или малко повече.
За да стане гореописаната ситуация има две възможности:
- Картата да е изчерпила лимита на цикли запис;
- Повредена FAT таблица по някакви причини.
По първата възможност нямам идея как точно ги смятат/броят тия цикли, но едва ли ще се скапе толкова бързо, при положение, че ми дават гаранция 96 месеца за A-Data. Предполагам, че контролера на картата я заключва хардуерно при поява на лоши клетки или каквото е там. В този случай оправия няма. На въпросната двуседмична A-Data имаше повредена снимка, така че е възможно това да е причината.
При втората възможност би трябвало да може да се оправи FAT и евентуален формат след това.
При това положение направо ми се губи смисъла от голям обем на картата, тъй като тя ще сдаде багажа много преди да се напълни поне на 2/3 от обема си. При мен и трите карти са 16GB, като първата е пълна наполовина, втората на 1/3, а третата на 1/7. Оказва се, че цирка е пълен с рекламите и гаранциите на microSD картите памет. То ясно, че консуматив, ама през да купувам карти някак не се връзва.
Та, ако някой се е борил с подобни проблеми нека драсне два реда.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #1 -: Март 15, 2018, 12:01:54 pm »
Преди месец правих записи с екшън камера докато карах ски с чисто нова високоскоростна памет на Самсунг за 4К-филми. От човъркане и преглеждане на записите с камерата картата блокира и искаше формат. Като започнах да форматирам не щеше и да форматира. Ядосах се много, т.к. ползвах картата за първи път, а и е от най-високия клас. Тогава набарах една програма с която първо презаписах всичко от картата, като преди това пак чрез програмата извърших кратък формат, това е първата й стъпка. Чак след това снех всички данни успешно, като впоследствие направих дългия формат с Виндоуса и картата се възстанови изцяло.

Ако имаш интерес мога да ти кажа коя е програмата, ако не - не?

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #2 -: Март 15, 2018, 04:28:19 pm »
Браво EDM добре,че си намерил тази програма та си оправил картата.Да не пускам нова тема така и така сте на тази вълна.Имам едни DVD дискове който искам да ги изтрия или форматирам,но ми излиза прозорец ,че записите са защитени и не могат да се изтрият.Въпроса ми е има ли начин да се форматират или директно в кофата.Благодаря.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #3 -: Март 15, 2018, 04:49:08 pm »
SD имат LOCK функция, та вероятно на адаптера ти е включено заключването.


Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #4 -: Март 15, 2018, 07:20:54 pm »
Мда, явно или аз не мога да обяснявам или вие просто не вниквате в написаното, както и да е. Картата е READ-ONLY и по никакъв начин не може да се пише върху нея. Проверката на файловата система също не минава по какъвто и да е начин. Е, хубаво, счупен е FAT. Що тогава всички файлове се четат и са си на мястото?!.. Хората пишат, че единствено с някакви специални четци може да се отключи записа. Както писа EDM аз също се издразних, щото нова карта class 10 да се скапе толкова бързо >:( Въпреки, че силно се съмнявам в някакви магически програми, давай твоята EDM, ако не е тайна. Досега са пробвани всякакви средства под Win и Linux, не става. Различни четци, адаптери, компютри - без резултат. Даже формат през фотоапарат пробвах.
Затова помолих да пишат хора, борили се с конкретния проблем, а не общи приказки за ключето на адаптера.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #5 -: Март 15, 2018, 07:36:37 pm »
http://zamunda.net/banan?id=331673&hit=1&t=soft

getca, аз няма как да ти вникна надълбоко в проблема, защото не съм много на "Ти" с програмите и компютрите, не се задълбочавам много-много. Но като си оправях моята флашка пробвах доста програми и само тази ми свърши работа, другите и те не можаха.

Аз може да не ги разбирам програмите много-много, но по обясненията ти все повече ми се струва, че причината да не ти работи картата е в руските хакери, сигурно са ти я хакнали, а като резервен вариант поставям руската агресия.  :D Ей на, днес преваля лек дъжд в ясно и слънчево време - убеден съм Путин е виновен.  ;)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #6 -: Март 15, 2018, 08:25:35 pm »
getca, ти си крив човек, братле. Първо пишеш нещо, после почваш да обиждаш хората които искат да ти помогнат. Ти спомена ли дали си погледнал LOCK функцията? Проверил ли си я? LOCK прави картата да е read-only и е напълно адекватна помощ, при положение, че не си засегнал въпросния аспект. Наври си я тая карта и не ни занимавай с тъпотиите си, специалисте!

В пост « Отговор #4 на потребител "getca" (ако е визиран именно той), няма обидни квалификации към други участници, макар и да е признак за раздразнение от проблема!
Призовавам те към коректна умереност в изразите!/А/
« Последна редакция: Март 16, 2018, 01:47:20 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #7 -: Март 15, 2018, 10:48:59 pm »
nizo, микро-сд картите нямат функция lock... а колегата все пак я е пробвал на телефон, където не мож напъха голяма СД карта с чопче за заключване.

Картата е за боклука. И аз съм изхвърлял 64 гигабайтови карти още преди да ги напълня. Първата най ме болеше, после свикнах ... :) А имам една 16 гиги в регистратора на колата, която непрекъснато записва видео и аудио докато карам. Вече 3 или 4 години работи - вероятно има хиляди презаписа върху целия си обем.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #8 -: Март 16, 2018, 07:56:57 am »
Правилно! SD картите няма LOCK. LOCK  имат само големите карти и то е механично ключе. Скапва се формата на картите. Друг е въпроса, че съм срещал китайски флашки, които са форматирани  като по-големи отколкото са и работят само до няколко гигабайта. Може да има и SD такива карти.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #9 -: Март 16, 2018, 08:25:29 am »
Getca, няма оправия!... (Бях изписал цял ферман, но погрешка затворих браузъра и се ядосах...)

Накратко - евтините SD/microSD не стават - нямат wear leveling/management. За разлика от HDD не дават I/O-error ако не успеят да запишат нещо. SLC са по-добри от MLC, но са и по-скъпи.

Търси Industrial-сериите на SanDisk и Fortasa:
https://www.sandisk.com/oem-design/industrial/industrial-cards

http://www.fortasa.com/products/flash-card-series/industrial-microsd-card?_vsrefdom=adwords&gclid=CjwKCAjws6jVBRBZEiwAkIfZ2qE0otKZx6r0YPhlD6eBA8JVmsWcJLmWv44-Ylmh70p6A8SF2f3tZBoC6nMQAvD_BwE


Също така карти, които са предназначени за high endurance video monitoring / video surveillance (те са малко по-евтини):
https://www.sandisk.com/home/memory-cards/microsd-cards/high-endurance-microsd

https://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=high+endurance+video+monitoring

Ако си играете с платки като Raspberry Pi и подобни с SD/microSD-карти вместо HDD, или слагайте карти от горните (industrial/video surveillance), или си търсете други платки, които са с eMMC вместо SD...

Valex - SD-картите имат заключване! (microSD - нямат)

P.S. Вземе ли подобна карта да ви прави проблем - направо я хвърляйте! Не си губете времето и късайте нервите. Независимо от причината! Връщане назад няма... Качествените карти са толкова скъпи, че са от порядъка на SSD със същия капацитет.
« Последна редакция: Март 16, 2018, 08:42:52 am от PyroVeso »

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #10 -: Март 16, 2018, 10:20:15 am »
   Преди време имах странен случай с една 32GB карта SONY от високия клас. Картата беше в Raspberry Pi и работеше нормално в продължение на шест месеца без да се изключва, като държеше web сървър, няколко сензора и база данни в режим на ежесекундно писане и триене. Един ден Raspberry-то просто спря и констатирах, че има проблем с картата. Не се учудих, предвид начина на експлоатация. Оказа се, че на картата има само 1GB  памет от общо 32, останалите гигабайти бяха станали unallocated. Със стандартните инструменти на Windows нямах успех и почти бях отписал картата, тогава пробвах с тази програма https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html. Програмата има приятен интерфейс и дава подробна информация за всякакви носители HDD, SSD, SD Card, USB Flash... Успях да оправя картата и тя продължава да работи вече 16-ти месец в същия режим, на същото Pi3, целогодишно и денонощно, 24/7.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #11 -: Март 16, 2018, 02:22:20 pm »
Момци, от доста дълъг опит знам, че флаш памет, ако не я форматираш още като нова - гърми по някоето време (заключват се).
Могат да се оправят със сервизните програми на производителите, но и след това е нужен формат.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #12 -: Март 16, 2018, 03:12:35 pm »
Благодаря за програмата, EDM, както и на всички останали. PyroVeso, точен както винаги с изчерпателна информация. Поздрави, пич! :) В крайна сметка се оказва, че обикновените microSD, независимо от префърцунените надписи по тях се скапват много бързо - по неофициални данни след около 10000 цикъла запис/четене. Контролерът на картата разбира по някакъв начин за скапани клетки или група от тях и заключва картата срещу запис, така че няма как с обикновен четец това да се оправи. Явно идеята е да се запазят читавите данни. Сега, ясно е качеството на различните производители, но гаранция няма колко ще живее картата. А по закона на чичко Мърфи белята става в най-неподходящия момент. Значи алтернативата на евтините боклуци с прехвалени скорости и гаранции е ясна според коментара на PyroVeso.
16 GB microSDHC High Endurance card Transcend - 49.00лв.
      MLC NAND, четене до 21 MB/s; запис до 20 MB/s
16 GB microSDHC class 10 MLC Industrial card Transcend - 43.99лв.
      MLC NAND, ECC и S.M.A.R.T. функционалност, четене до 20 MB/s, запис до 18 MB/s, MTBF >3 млн. часа
8 GB microSDHC UHS-I SuperMLC Industrial card Transcend - 46.00лв.
      SuperMLC NAND, близко до SLC NAND, ECC, ISP и S.M.A.R.T. функции, четене до 95 MB/s, запис до 75 MB/s, до 600 TBW (Tera Bytes Written)

Индустриалните карти би трябвало да са неубиваеми по данните, които им дават. Ами това е момци, цените са надути като за у нас си, лошо няма ;D. Вадя петдесетака, па да видим. Данните и цените са от единствения БГ сайт, в който намерих подобни карти. Е, има и други възможности, който има желание :)

Добавка: Коце, с форматиране или без като нови пак си гърмят, ъхъ  :) Поздрави!..

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #13 -: Март 16, 2018, 03:25:46 pm »
Вадя петдесетака, па да видим.

Хич не лягай на тая кълка. Всички карти ги правят в Китай. И аз уж все маркови вземам и рано или късно всички флашки и карти се скапват, повечето преди 100-ния запис. Но мисля не се скапват от записа, ами нещо се бъгва в тях и така. На други им се повреждат битове. Скоро ми се повреди картата на телефона със снимките. Нищо не помагаше и я занесох на спец, който се занимава само със снемане на информация от счупени хардове и флашове. Извлече каквото можеше, другото вика не може, а флаша на боклука.

Сега си купувам флашки/карти от Алиекспес и същата работа. Другите и те са оттам, само дето надписа и лепенката са по-читави. По принцип информация не е разумно да се съхранява на флаш, а само се ползва, като буфер-памет.

Откакто си купих преносим хард с 1,5 ТВт вече нямам загубена информация - много здраво куче е преносимия хард, компактен, напълно безшумен и дълговечен на WD-мерцедеса на хардовете.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Защитена срещу запис micro SD карта памет
« Отговор #14 -: Март 16, 2018, 06:45:22 pm »
Точно така, EDM и getca, че NAND-техологията не е читава - не го знае само този, който не се е занимавал и съответно не е ял дървото! И все пак, SSD-тата са точно това - NAND, обаче + контролер! Е, SD/microSD-картите пък са същото това, само че с по-прост контролер, или с почти никакъв :)
Wear leveling / wear management представлява функция на контролера, която прави статистики кой блок от NAND-паметта колко пъти е презаписван, съответно следващите заявки за запис се "разхвърлят" върху блоковете с най-малък брой записи и така медията се "износва" равномерно. Това обаче става при SSD-тата. Там контролерите са най-сложни и съответно алгоритмите - най-съвършени. В едно SSD на GnusMas - 960 Pro, с големина на дъвка, има процесор с 3 /три/ ARM-ядра! При интензивна работа, те и чиповете памет се загряват до близо 100'С. Сами се сещате, че в една microSD-карта, голяма колкото нокът, кой-знае какъв контролер не може да се набута... Съответно в industrial-серията момчетата от SanDisk, Transcend и Fortasa са направили и невъзможното, за да се случва това в някаква задоволителна степен.
Тази стойност 600TBW, която е дал getca, при хубавите карти представлява именно това - колко информация можеш да запишеш върху картата, преди тя да увехне. При кофтите карти, където няма wear leveling, една платка като Raspberry Pi може да я сиктирдоса само за 1-2 седмици, като "чегърта" само на едно и също място. И да, тъпите контролери само броят колко пъти и какъв обем си писал, и като мине някаква определена граница, направо вдига бялото знаме и хлопва кепенците откъм запис.
Оттук се налагат следните изводи:
1. Взимайте винаги карти, в чиято документация е изрично упоменато, че притежават wear leveling (и то добър);
2. Взимайте такива с колкото се може по-голям капацитет, нищо, че няма да го ползвате всичкия - това не линейно, ами квадратично вдига надеждността и времето ѝ на живот. Гледайте също така и стойността TBW да е дадена и да е колкото се може по-голяма;
3. Не разделяйте картата на партишъни, и особено SWAP-партишън - това е СМЪРТ - да чегърта постоянно на едно ограничено място. По-добре изпозлвайте swap-файл, и то ако е крайно наложително;
4. Ако ползвате Linux, маунтвайте картите с атрибута noatime във fstab, също с отложен commit - веднъж поне на няколко минути (ако не и часа). Ако задачата ви позволява, даже направете изцяло виртуална файлова система, която само се изчита (read only) от картата и се стартира изцяло в паметта, подобно на live-флашка.
5. Ако е възможно - не ползвайте SD/microSD карта изобщо! :) eMMC е много по-добрата алтернатива - с добър контролер и многократно по-високи скорости четене/запис (особено 5.0 и 5.1-спецификацията).

Има едни преходници - от microSD-гнездо към eMMC-карта. Цялата работа е малко крехка и стърчи извън платката, но ако това не е от значение си струва галимацията. Единственият недостатък е, че скоростта на четене/запис се ограничава от microSD-интерфейсът.

И естествено, ако имате възможност и бюджет - слагайте SSD и външни дискове без да се замисляте! Това е не в пъти, а в порядъци по-надеждно...