Справочници, схемотехника, теория > Компютри, мрежи, freeware софтуер, операционни системи и др.

Защитена срещу запис micro SD карта памет

(1/4) > >>

getca:
Става въпрос за microSD карта памет, използвана като външна в Android смартфон...и то не само една. След ровене в мрежата  и главоблъскане стигам до извода, че това  е масов проблем, нерешим в повечето случаи. В някакъв момент картата минава в режим Read-Only и дотам. Файловете се четат без проблем, но никакви магии през каквато  и да е операционна система не могат да я извадят от това състояние. Някъде пишеше, че основно софта за правене на снимки скапва FAT. Има нещо такова, щото фаловете ставаха основно след голямо количество снимки. Въпреки всичко не съм убеден, че това е причината. Последната карта A-Data издъхна след едва две седмици и около 800 снимки. Предишните две караха по около година или малко повече.
За да стане гореописаната ситуация има две възможности:
- Картата да е изчерпила лимита на цикли запис;
- Повредена FAT таблица по някакви причини.
По първата възможност нямам идея как точно ги смятат/броят тия цикли, но едва ли ще се скапе толкова бързо, при положение, че ми дават гаранция 96 месеца за A-Data. Предполагам, че контролера на картата я заключва хардуерно при поява на лоши клетки или каквото е там. В този случай оправия няма. На въпросната двуседмична A-Data имаше повредена снимка, така че е възможно това да е причината.
При втората възможност би трябвало да може да се оправи FAT и евентуален формат след това.
При това положение направо ми се губи смисъла от голям обем на картата, тъй като тя ще сдаде багажа много преди да се напълни поне на 2/3 от обема си. При мен и трите карти са 16GB, като първата е пълна наполовина, втората на 1/3, а третата на 1/7. Оказва се, че цирка е пълен с рекламите и гаранциите на microSD картите памет. То ясно, че консуматив, ама през да купувам карти някак не се връзва.
Та, ако някой се е борил с подобни проблеми нека драсне два реда.

EDM electronics:
Преди месец правих записи с екшън камера докато карах ски с чисто нова високоскоростна памет на Самсунг за 4К-филми. От човъркане и преглеждане на записите с камерата картата блокира и искаше формат. Като започнах да форматирам не щеше и да форматира. Ядосах се много, т.к. ползвах картата за първи път, а и е от най-високия клас. Тогава набарах една програма с която първо презаписах всичко от картата, като преди това пак чрез програмата извърших кратък формат, това е първата й стъпка. Чак след това снех всички данни успешно, като впоследствие направих дългия формат с Виндоуса и картата се възстанови изцяло.

Ако имаш интерес мога да ти кажа коя е програмата, ако не - не?

lpoik:
Браво EDM добре,че си намерил тази програма та си оправил картата.Да не пускам нова тема така и така сте на тази вълна.Имам едни DVD дискове който искам да ги изтрия или форматирам,но ми излиза прозорец ,че записите са защитени и не могат да се изтрият.Въпроса ми е има ли начин да се форматират или директно в кофата.Благодаря.

nizo:
SD имат LOCK функция, та вероятно на адаптера ти е включено заключването.

getca:
Мда, явно или аз не мога да обяснявам или вие просто не вниквате в написаното, както и да е. Картата е READ-ONLY и по никакъв начин не може да се пише върху нея. Проверката на файловата система също не минава по какъвто и да е начин. Е, хубаво, счупен е FAT. Що тогава всички файлове се четат и са си на мястото?!.. Хората пишат, че единствено с някакви специални четци може да се отключи записа. Както писа EDM аз също се издразних, щото нова карта class 10 да се скапе толкова бързо >:( Въпреки, че силно се съмнявам в някакви магически програми, давай твоята EDM, ако не е тайна. Досега са пробвани всякакви средства под Win и Linux, не става. Различни четци, адаптери, компютри - без резултат. Даже формат през фотоапарат пробвах.
Затова помолих да пишат хора, борили се с конкретния проблем, а не общи приказки за ключето на адаптера.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия