Автор Тема: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)  (Прочетена 18195 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« -: Февруари 14, 2018, 11:03:35 pm »
Здравейте,

напоследък много хора се чудят, какво има в тези евтини LED лампи. Дали са качествено изработени? Кондензаторите вътре ... за 105 градуса ли са или на 85? Имат ли драйвер или не? Тъй като тази лампа умря, реших да я заснема за ваше развлечение и просветление!  :)




Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #1 -: Февруари 15, 2018, 12:19:18 am »
Много е хитра тази лампа Gauss A60. Прикольная вещ.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #2 -: Февруари 15, 2018, 09:13:56 am »
Китайското чудо не е лампата, а ЦЕНАТА на лампата!
В тези нищожни 3 лв. е калкулирана цена на едро, на дребно, спедиция, митни сборове, материали - електронни елементи, платка, метален цокал, пластмасов плафон, кабели, енергия за производство, труд.

Китайското чудо "разказа играта" на целия свят! :D

От тия лампи на тая фирма има два вида: едните 12 Вт струват 3 лв., другите 12 Вт струват 6 лв. И аз се питах каква е разликата, освен в цената. Оказа се, че тия от 3 лв. се повреждат още на 2-рия месец 50% от тях, докато ония от 6 лв. вече ми служат повече от 3 г. без нито една повреда. Това от личен опит!

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2018, 11:59:53 am »
За мен най-впечатляващ е елемента "U1" на показаната от Nizo платка. Изобщо да набуташ в корпус на маломощен SMD транзистор, цял чип заедно с високоволтов MOSFET транзистор вътре си е направо изкуство. Естествено от там идва и ниската цена, но аз лично не бих заложил на подобна ИС. Според мен и най-малкия стрес във захранването би извел въпросния маломощен чип от строя. Може би и затова тези лампи не изкарват и няколко месеца.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #4 -: Февруари 16, 2018, 11:20:58 pm »
Миналата година в "забавна тема" пуснах клипове точно с тази лампа. Метро ги разпродадоха по 2 бр. за 2.90. Клиповете вече не съществуват защото ги изтрих от облака. Само тези лампи се палеха, и светеха със схемата на гърка. Визуално една до друга светеха почти еднакво, едната директно на 220 другата с акумулатор и схемата на гърка. Още са живи защото почти не ги ползвам. Тия се водеха 10 W а една друга която се водеше 5W не искаше да свети постоянно, светеше на импулси. Очевидно при запалване дърпаше голям ток, кондера се разреждаше,  угасваше и така цикъла се повтаряше.     

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #5 -: Февруари 17, 2018, 06:48:10 pm »
Не знам, аз си купувам Osram и Philips за 8-10 лв., когато са на промоция. До сега няма изгоряла или нещо да им се е разстроило/повредило (става въпрос за 2-3-4 години без никакво жалене). Освен това спектърът им е Warm White - 2700-3000K а не като онези с мъртвешкото, изцъклено, синкаво, студено бяло. Като се сложи и едно абажурче отгоре, топло оцветени стени и кремаво-бял таван - работата заспива.
Сигурен съм, че ми излизат много по-евтино (и като пари, и като здраве за очите, усещане за комфорт и т.н.) отколкото "евтините"...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2018, 09:58:51 pm »
PyroVeso, въпросните лампи - китайчета имат много приятна светлина, те не светят в синия спектър и светлината им е хомогенна, не пъстра. Има крушки 4000К, има и 2700К или 3000К. Тези от 4000К светят най-приятно, като дневна светлина, не и виолетова. Тези от 3000К са топло бяло и на мен по не ми допадат, но ги комбитнирам и така разширявам спектъра - светлината става много приятна, въобще няма натоварване на очите. Синеят лампи с температура над 4500К.

Тези от 6 лв. вече ги карам 4-то година не са мръднали, нямам нито една повредена. Евтините от 3 лв. /говоря все за крушки от 12 Вт/ често дават дефект, но ги връщам на магазина Кауфланд, имат 2 г. гаранция.

В крайна сметка мисля, че разликата в цената и качеството зависи от това с какви диоди са направени крушките. С китайските диоди са евтините и те се развалят предимно, но дори ми се струва, че интензитета на светлината е по-слаб, т.е. КПД-то е по-малко на евтините.

Всъщност на тези крушки най-често им се повреждат диодите, а не драйвера. Един диод да пострада и крушката угасва, защото са вързани последователно. Проблема е, че нямат добро охлаждане, а китайските не издържат дълго на прегряване. Затова е желателно крушката да е по-маломощна, ще държи повече.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #7 -: Февруари 18, 2018, 01:59:29 pm »
EDM, благодря за споделеното инфо.
Наистина V-TAC не съм ги пробвал, но им гледам рекламата вече на много места из София, главно в магазинчета за електро-материали. Сигурно са с добър баланс цена/качество - да се надяваме - поредният напън на братята китайци да направят нещо сравнително качествено на народни цени.

Иначе в хола съм си направил много готино осветление със светодиодни ленти и отразена светлина (мисля, че бях поствал снимки някъде из форума). Лентите обаче бяха евтинджос и се оказаха... некачествени. Само след 2-3 години отделни 3-ки диоди (те са на сегменти по 3 последователно за да се вместят в 12-те волта на захранването) започнаха да угасват и светват когато си искат... Няма нито един реално изгорял, но тази дискотека в един момент ми писна и ги смених с Philips. От тогава нямам проблеми.. Общата консумация е малко под 100W за 18 метра лента. Пускат се, спират се и се димират с малко, подобно на ключодържател радиочестотно дистанционно. Трафът и димерът са над окачен таван. Светлината, която достига до очите е изцяло отразена, като се получава много приятенградиентен ефекти от кантовете, върху които са поставени, до тавана (около 25 см).

По отношение на цветовата температура - на повърхността на Слънцето темепратурата е около 5700K. С една "малка" подробност обаче - достигналата до нас светлина преминава през един доста дебел слой въздух (който пък съдържа значително количество кислород), който пък поглъща и разсейва светлината точно в горната част на видимия спектър (т.нар. "разсейване на Рейли-Ми") - затова Слънцето при изгрев и залез изглежда оранжево-червено (светлината преминава през по-дебел слой въздух), небето изглежда синьо, а морето - още по-синьо (още по-концентриран кислород). Та - да , дневната светлина е около 4000К или даже малко по-ниско - 3500К. Аз обаче обичам светлината в стаята вечерно време да ми е 3000, та даже 2700К - като по залез слънце, та все пак да напомня (особено на малолетните), че денят е към своя край и скоро ще трябва да се спи :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)
« Отговор #8 -: Февруари 18, 2018, 02:40:37 pm »
Имам няколко диодни лампи V-TAC 10W, купих ги за 4,50лв на промоция. Вече повече от четири години светят добре, имах проблем с два броя от тях високоволтовия кондензатор си намаляваше  капацитета и започваха да примигват. След подмяна на кондензатора светенето се нормализира и още си работят, не са им горели диоди.