Автор Тема: Дали ще стане, интересно хрумване.  (Прочетена 17743 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Дали ще стане, интересно хрумване.
« -: Октомври 26, 2017, 02:33:10 am »
Ако имаме една бобина с желязна сърцевина и прекарваме магнит покрай нея получаваме ток и съответно спирачен ефект от магнитното поле генерирано от бобината, нали така. Обаче ако на същата сърцевина сложим още една бобина която е намотана на обратно спрямо първата и на всяка бобина има консуматор, какво ще се получи, дали двете магнитни полета генерирани от бобините ще се унищожат и няма да спират движението на магнита покрай сърцевината. Идея си нямам но тва се сетих докато гледах някво клипче в тубата, та там човеко беше сложил две бобини една в друга.

kingstong

  • Гост
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #1 -: Октомври 26, 2017, 05:27:17 am »
Наистина интересна идея, аз се регистрирах за Ем драйва, но вече не ми е интересен. (получих смущаващи обяснения)

Ако намотките са противоположни както казваш, обаче в тях има не обикновенна сърцевина, а определена магнитна съставна както заготовката на Дон Смит, нещата теоритично биха се променили.

До колкото си спомням, той в средата въртеше неметален диск със прорези или дупки и до тях силно концентриран неодимов прах.

Бих казал, идеята си струва човек да си загуби малко време в името и благото на тези, които чакат на готово и философски са импрегнирани.

При първа възможност ще се отчета, благодаря за подсказката!

     Поздрави! Коцето от Балчик.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #2 -: Октомври 26, 2017, 06:25:23 am »
Ако имаме една бобина с желязна сърцевина и прекарваме магнит покрай нея получаваме ток и съответно спирачен ефект от магнитното поле генерирано от бобината, нали така. Обаче ако на същата сърцевина сложим още една бобина която е намотана на обратно спрямо първата и на всяка бобина има консуматор, какво ще се получи, дали двете магнитни полета генерирани от бобините ще се унищожат и няма да спират движението на магнита покрай сърцевината. Идея си нямам но тва се сетих докато гледах някво клипче в тубата, та там човеко беше сложил две бобини една в друга.
Без да съм правил опита си мисля че това което казваш ще е така, но за съжаление както казваш 2-те магнитни полета ще се гасят взаимно, и на изхода на бобините няма да имаш ел. енергия, която да захрани консуматорите. Т.е. ще имаш един магнит, минаващ покрай една желязна пръчка ...

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #3 -: Октомври 26, 2017, 06:32:06 am »
Да... щеше да е много добре 1 + (-1) да даде 2 вместо 0, но за съжаление...

kingstong

  • Гост
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #4 -: Октомври 26, 2017, 09:11:59 am »
PyroVeso, вие се ошибаете колега  ;)
напротив, не е както казвате 1 + (-1), а обратното би станало,
защото витките са противоположно навити, тоест ще се индуцира фазово противоположно... трябва опит разбира се.
   дали има някой навит да си изгуби ценното време за опита?

   Поздрави!  Коцето от  Балчик

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #5 -: Октомври 26, 2017, 09:28:18 am »
ppipilica, kingstong
Не съм сигурен дали схващате лаконичният коментар на PyroVeso за това пояснявам:
Ако сложиш само една бобина тя се противопоставя на магнита. Ако после сложиш втората навита на обратно но махнеш първата нали тя пак ще се противопоставя на магнита. Единствената разлика ще е, че напрежението и съответно тока ще е наобратно прз нея. Да обаче обратен ток през обратна бобина дава НЕОБРАТНО поле тоест двете бобини ще се противопоставят дружно на магнита. Направете експеримента, няма лошо той е простичък и със сигурност ще обогати познанията ви.  Въпроса е правилно да интерпретирете резултатите. Надявам се с този коментар да съм помогнал за което.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #6 -: Октомври 26, 2017, 12:54:11 pm »
От извесно време мисля по подобен въпрос, но с някои нюанси.
Става въпрос ако товара е чисто индуктивен ще се получи изместване на тока (дефазирене до 90 градуса). Така, че тока изостава и 'тече' в една посока и след средата на напрежението, а тя се намира физически в механичната среда на бобината. Тоест тока, който причинява реакцията на Ленц до средата на бобината ще се противопоставя на движението на магнита, а след средата на бобината се получава 'избутване' на магнита в посока на движението му, което е 'изчезване' на Ленц реакция?
Това го разглеждам само в едната полувълна на тока (за сега).

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #7 -: Октомври 26, 2017, 01:34:00 pm »
Картинка

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #8 -: Октомври 26, 2017, 05:45:21 pm »
Я ме просветете в тази неизвестна за мен технология, "навиване на бобина наобратно"! Или пък, противопололожно навити витки!
Коце от Балчик, веднага ше си загубя времето, ама тази технология не я вдявам!

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #9 -: Октомври 26, 2017, 08:11:12 pm »
Михаил Кузмов, не вярвам да не ти е известна тая технология.
Англичаните им викат bucking coils.
https://www.google.bg/search?q=bucking+coils&rlz=1C1CHBF_enBG767BG767&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiziIC73o7XAhVKL1AKHdy6ArMQsAQIJQ&biw=1920&bih=949#imgrc=N2L_aFU4xbBZgM:

Ето например една интересна картинка:


Това разбира се е обратно на предложението на ppipilica. Той иска да се движат постоянните магнити. При това положение ако има bucking coils, то магнитните полета не се УНИЩОЖАВАТ, а се УРАВНОВЕСЯВАТ. Нали има разлика?

П.П. Локо ме е изпреварил :)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #10 -: Октомври 26, 2017, 08:38:56 pm »
дали двете магнитни полета генерирани от бобините ще се унищожат и няма да спират движението на магнита покрай сърцевината.
Точно така, няма да спират движението на магнита, но и  лампичката закачена като товар няма да мига. А защо така, питай специалистите по палачинкови намотки.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #11 -: Октомври 26, 2017, 08:58:06 pm »
Всъщност предложението на ppipilica вече е направено - генератора на Кромри.


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #12 -: Октомври 26, 2017, 09:58:22 pm »
На края какво излезе? Както и да навиеш бобината все тая. Зависи как ще ще свържеш краищата, за да текат тоците в различни посоки съответно и магнитните полета.
Ама аз мисля че не става въпрос за това, а за бобина в бобина, или бифилярно.
И още нещо, полетата ще се унищожат но взаимодействието на магнита с ядрото ще си остане.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #13 -: Октомври 26, 2017, 10:12:40 pm »
Ама аз мисля че не става въпрос за това, а за бобина в бобина, или бифилярно.
И още нещо, полетата ще се унищожат но взаимодействието на магнита с ядрото ще си остане.
И като се унищожават полетата не си ли взаимодействат като магнита с ядрото? В палачинката е истината и бифилярно разбира се.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Дали ще стане, интересно хрумване.
« Отговор #14 -: Октомври 26, 2017, 10:36:02 pm »
Мда темата се оказа интересна, малко да поясня каква точно е идеята, че май не съм обяснил добре.
На една макара навиваме по часовниковата стрелка 100 нав. начало от дясно край от ляво и отгоре слагаме още 100 нав. но обратно на часовника пак начало в дясно край в ляво, на всяка намотка слагаме крушка за товар, те това имах предвид. Като прекараме магнита покрай сърцевината едната намотка ще има + в началото а другата ще има - в началото, нали така, е токовете ще текат в различна посока в двете намотки и би следвало и Ленц ефекта да е различен нали. Та май ще трябва опит.