Автор Тема: Извличане на алкохола от тинктура  (Прочетена 51910 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Извличане на алкохола от тинктура
« -: Октомври 10, 2017, 08:40:41 pm »
Винаги съм се питал, как да се извлече алкохола от тинктура, примерно билкова или прополисова.
Има съвременни лекарства на билкова основа с концентрати първоначално добити чрез тинктура, а после по някаква технология спирта се извлича и остава само концетрираната съставка на билката с водата от тинктурата и да речем слабо съдържание на алкохол.

Знае ли някой от химиците как става извличането на алкохола? Искам да извлека концентрат от няколко билки, но да няма алкохол после.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #1 -: Октомври 10, 2017, 08:43:05 pm »
С изпарение. А ако ти трябва и алкохола ... :

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #2 -: Октомври 10, 2017, 08:47:44 pm »
То с изпарение може и да става, ама нали при нагряването ще се унищожат ферментите от билката, ще изгорят и тогава силата й ще отслабне поне 10 пъти. Нали и затова тинктурата не трябва да надвишава повече от 66 гр. на алкохола, поради същите причини.

Има друг метод, без температурна обработка, химичен може би, не знам...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #3 -: Октомври 10, 2017, 08:55:15 pm »
EDM electronics
Алкохола се изпарява и на стайна температура. Е и част от другите етерични масла, но те май по-слабо се изпаряват.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #4 -: Октомври 10, 2017, 09:18:55 pm »
Ако алкохола не ти трябва ... сипваш в една голяма тава 100-200 мл и почваш леко да разклащаш. Трябва й голяма площ и сравнително топло помещение. Още по-добре е в топло време навън. След няколко минути само алкохола ще се е изпарил.
Другия вариант е да измислиш някакво "фонтанче"...
Хубаво е съда с разтвора да е в някаква баня която да го подгрява, защото изпаряването на спирта ще го охлажда сериозно и ще забавя процеса на изпарение.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2017, 09:27:24 pm »
EDM electronics, както казват останалите, не ти трябва нагряване!
За изпарението на алкохола стигат около 40 градуса и по-голяма допирна площ. Една тава на слънце за 3-4 часа решава проблема.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2017, 09:37:28 pm »
Благодаря за предложенията, колеги, хитро, наистина.  ;)
И аз си мислих нещо такова, но не бях сигурен. Да, ако се загрява до 40 гр. тинктурата, няма да се повредят ферментите на билката, но това ще ускори изпарението. А за проточност и по-добър контакт с въздуха мога да ползвам малка ел. помпичка.

През зимата си купувам една немска билка-сироп ехинацея концентрат, от нея научих, че е направена така и споменават някаква "технология" за извличане на спирта, за да се използва билката от деца и да не пречи на шофирането. Тогава ми прозвуча нещо сложно, а то вероятно е това, което казвате...тая сложна технология...
Знаех си, че ще получа добър отговор от консилиума на Мазето.нет  ;)
Ще пробвам и ще докладвам.  :) - искам да направя един крем от прополис, да видим дали ще се получи.

fantom4e

  • Гост
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #7 -: Октомври 11, 2017, 09:05:18 am »
Единствено изпарение, като трябва да се има предвид че има алкохоли които се изпаряват и при по ниски температури, 30-40°С

Коев

  • Гост
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #8 -: Октомври 11, 2017, 03:58:58 pm »
Аз бих пробвал чрез създаване на постоянно подналягане(вакуум) на въздуха в съда с разтвора, чрез някакво вентилаторче, или вакуум-помпа за по- големи количества.
Знаем, че при понижаване на атмосферното налягане над течности, се ускорява тяхното изпаряване и точката на кипене също е при по- ниска температура.


Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #9 -: Октомври 11, 2017, 08:34:05 pm »
EDM, както Коев казва - вакуум. Макар че за упражнението ти е нужна малко лабораторна стъклария и джаджи. Най-важната от които е т,нар. "вакуумна помпа" - представлява една Т-образна тръбичка, която се завърта като продължение на чучура на чешмата. Вътре има сопло на Лавал - изтъняване на тръбата, през което водата преминава с огромна скорост и увлича околния въздух в тръбичката, който пък е свързан към Т-тката. Оттам - подсилен гумен маркуч и стъклена облодънна колба за вакуумно изпарение със специална затварачка и тръбичка отгоре. Автоматизираните дори се въртят постоянно, като до половината са потопени във водна баня, на която температурата може да се регулира чрез термостат.
Харчи доста вода. Но за половин час едва ли ще изпаткаш повече от кубик. За това време обаче тинктурата ще е кипнала и ще се е изпарила, а след нея и водата (ако има) до сухо, и то при стайна температура...

Аз така си дестилирам 100%-ната азотна киселина за подривни дейности. Само дето имам един междинен съд с охлаждане за събиране и кондензация на парите ѝ. (Ти там можеш да си събираш алкохола, ако ти трябва). Вика му се "вакуум-дестилация".

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #10 -: Октомври 11, 2017, 10:20:06 pm »
Всичко казано до тук е вярно, но за съжаление, ограничено вярно. Ако е необходимо извличането само на тежки масла, няма проблем, но за по леките кипящи при или около 60 градуса гореописаните методи ще са безрезултатни. При всички условия те ще се изпарят преди алкохола.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2017, 06:01:58 pm »
Радико, стига си обърквал колегата, затова говорим за 30-40 градуса, което е достатъчно за алкохола. Няма полезни масла, които да се изпаряват при тази температура, поне в случая.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #12 -: Октомври 12, 2017, 10:22:45 pm »
Въобще не го обърквам. За тежките масла кипящи при 200 - 260 градуса упражнението е ненужно, може да изпариш и спирта и водата при 100 градуса и да остане чисто масло.за леките обаче е безполезно, с понижаването на налягането ще се понижи и тяхната точка на кипене и пак ги губиш. Единственото просто решение в случая е екатрахиране без използването на алкохол. В индустрията го правят със сероводород примерно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #13 -: Октомври 12, 2017, 10:52:27 pm »
Алкохола се добавя защото някои масла, даже повечето са неразтворими във вода. Освен с алкохол този проблем може да се избегне и с лецитин
« Последна редакция: Октомври 14, 2017, 02:57:11 am от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2017, 11:27:03 pm »
Извинявам се, отсъствах ден-два и гледам има активност темата. Приятно съм изненадан, знаят колегите от форума, ей.... ;)

Вече няколко години все се каня да разнищя тая идея за извличане концентрат от билка, като се премахне по-голямата част от алкохола и течността, като цяло.
Искам да направя един крем от няколко билки-концентрат. Ще ползвам за основа немски крем с кестен, а в него искам да добавя: прополис, пелин, карамфил, дъбова кора и др. Концентрата ще се постави в готовия крем, но все пак не трябва да е много течен. Крема има способността бързо да се абсорбира от кожата и ще представлява широкоспектърен антибиотик предимно и не само! Това е идеята от години накратко, но ако се получат нещата може и да се доразвие.

Вакуум ще ми е трудно да създам, тези тръбички, колби едва ли ще намеря, а и не ми стана много ясно. На първо време ще пробвам с обикновено изпарение и нагряване до 39 гр. За нагряване над тази температура и дума да не става, знаете ферментите са белтъци и изгарят над 39-40 гр. и файдата отива на кино. Тепърва ще правя тинктурата около 1 л. и ще трябват поне 20 дни чакане.