Автор Тема: Как се изчислява Мощност?  (Прочетена 7738 пъти)

hristolocco

  • Гост
Как се изчислява Мощност?
« -: Октомври 05, 2017, 02:15:55 pm »
Здравейте отдавна имам една главоблъсканица, причинена от недостатъчно познание, моля да ми обясните кое е правилно:
Имаме Мощност P примерно 100 вата за една секунда, искаме да захранваме 100 вата лампа за 0,1 секунда колко мощност ще иска лампата 100 Вата или 1 ват по 100 стотни от секунда 100 вата за една секунда. Та за 0,1 Секунда ще ни трябват 100J или 1J за да захранваме лампата.
Мисля неразбирането ми идва от това че бъркам работа (енергия) с мощност?
ако един консуматор примерно 1500 вата за една секунда хаби 1500J, a за една десета или една стотна да речем 15 вата ли ще хаби? T.e. дели ли се мощността която подаваме на времето? или незнам как да го обясня ако имам един реотан 1500 вата колко вата трябва да му подам за да свети 1 секунда или пък за 0,1 секунда?

Иначе много ми се иска да подавам 100 импулса с по един ват мощност 1B1A и да получа 100 Вата на изхода 100В1А, с които да свети 100 вата едисонова лампа с нажежаема жичка само от една 1W 9 волтова батерийка 6F22 :):):), но ми куца пресмятането:
1.1.1.1.1.1.1(100 пъти 1*...) = 1 Ват на входа от батерийката само сто импулса по един ват вземаме от не нали мощността си остава един ват ?
събираме в кондензатор примерно 1+1+1+1 (100пъти 1+...) и получаваме сумата 100Вт.
Изпразваме кондензатора в едисоновата крушка 100Вт веднъж на 100 събирания по един ват. тук би следвало крушката от 100 вата да свети от 1 ват батерийка ако всичко е вярно в логиката.
и повтаряме цикъла като 100 пъти по висока честота на импулсите 1ват от батерийката се редуцира до 100 пъти по ниска честота на 100 ватовите импулси която я залагаме 100 херца колкото свети обикновенно нажежаемата жичка.
значи целта ако хабя 1 ват само от батерииката, да светна 100 вата крушка, къде ми е грешката? Щото няма начин да не съм пропуснал нещо при сметките.
« Последна редакция: Октомври 05, 2017, 02:31:16 pm от locco »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2017, 02:27:08 pm »
мощността не се променя при активен товар и не зависи от времето, а енергията се натрупва с течение на времето, или по друг начин казано енергията е равна на мощността по времето, рабира се това важи само при постоянна мощност.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2017, 04:01:19 pm »

събираме в кондензатор примерно 1+1+1+1 (100пъти 1+...) и получаваме сумата 100Вт.
Изпразваме кондензатора в едисоновата крушка 100Вт веднъж на 100 събирания по един ват. тук би следвало крушката от 100 вата да свети от 1 ват батерийка ако всичко е вярно в логиката.
и повтаряме цикъла като 100 пъти по висока честота на импулсите 1ват от батерийката се редуцира до 100 пъти по ниска честота на 100 ватовите импулси която я залагаме 100 херца колкото свети обикновенно нажежаемата жичка.
значи целта ако хабя 1 ват само от батерииката, да светна 100 вата крушка, къде ми е грешката? Щото няма начин да не съм пропуснал нещо при сметките.

Всичко е точно, но смени честота с абсолютно време и няма да има проблем в постановката ти. Например зареждаш кондензатора за 1 секунда с един ват мощност ( трябва да е достатъчно голям разбира се) и го разреждаш за 0.01 секунди със мощност 100 вата. Трябва да се има в предвит че зареждането и рзреждането са нелинейни, защото работиш с кондензатор.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2017, 08:01:45 pm »
locco, дръпни си това, долу, там пише всичко.

http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
СЕ от Смолян - Коцето

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2017, 07:57:16 am »
Браво на Локко за навреме зададените въпроси - дано ги обсъдим по-обстойно. И на мен ми се въртят същите въпроси в главата.
Браво и на Коцето за Физиката... където авторът ни казва, че това е пред-вузовска Физика. Преди 20-тина години попаднах на вузовската Физика като книжно тяло. .. пак беше една хубава "тухла", на руски, и именно Обща Физика... супер!... ама ...беше библиотечна и не можеше да се купи.
Е, търся тази вузовска "тухла" в електронен вариант и още не мога да я намеря.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2017, 11:16:01 am »
Здравей, locco.
Отговора на този въпрос е прост. P = U.I при постоянно напрежение.
За променливо напрежение със синусоидална форма

те това.

Основния проблем, който аз виждам тук е, че се бърка мощност с работа, най-вече защото понятието мощност е частна производна на работата за единица време. Един електрически уред (товар), в случая електрическа лампа с нажежаема жичка с мощност 100W всъщност означава, че при входящо напрежение 220V със синусоидална форма и честота 50Hz ще черпи ток приблизително 0.45А и ще излъчи съответното количество фотони, топлина и т.н. При всички останали случаи, въпросната лампа няма да извърши същата работа при захранване с различно по форма и големина напрежение, както и мощността на лампата няма да бъде 100W.

Цитат
Иначе много ми се иска да подавам 100 импулса с по един ват мощност 1B1A и да получа 100 Вата на изхода 100В1А, с които да свети 100 вата едисонова лампа с нажежаема жичка само от една 1W 9 волтова батерийка 6F22 :):):), но ми куца пресмятането

Мдаа, на кой не му се иска  ;D
Само, че е твърде наивно да се сумират импулсите изключвайки времето (t) от играта. Или, както се казва 100 импулса по един ват равно на 100W... ихаа... какъв кеф. Честно казано ми е трудно да коментирам това.

П.П. няма да е лошо, много от авторите на темите, да направят нещо на практика. Както се казва око да види ръка да пипне и после да отварят теми, в които да споделят своя практически опит. ;)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #7 -: Октомври 06, 2017, 12:25:21 pm »
Казано най-просто... ако имаш консуматор 100 вата, той си дърпа тези 100 вата постоянно, без значение дали ще работи секунда или час.
Това е моментна мощност (приеми го като "работен капацитет").
Вече използваната мощност като РАБОТА е друго нещо. Тя е равна на изразходената енергия и е в пряка зависимост от времето на работа.

Пример:
Лампа 100 вата свети 1 час. Изразходената мощност (енергия)  е 100ват/часа (0,1 кв/часа) , ако свети половин час (или 10 часа),  тя пак си е със 100 вата "лична"  мощност ( работен капацитет).

Автомобил 100 к.с. дали ще го караш час или 5, пак си е 100 к.с.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #8 -: Октомври 06, 2017, 01:01:05 pm »
Здравеите,

Просто от любопитство, защо всеки пише кв/ч след като би трябвало да бъде квч?

Поздрави

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #9 -: Октомври 06, 2017, 03:49:18 pm »
Здравеите,

Просто от любопитство, защо всеки пише кв/ч след като би трябвало да бъде квч?

Поздрави

vsl, защото това е форум за алтернативна енергия и алтернативно мислещи, извън рамките на догматичната наука  :)

На ЕРП-тата се плаща за изразходена енергия, мощност по време. Във фактурата пише изразходена ел. енергия.



Слагам ти БРАВО за въпроса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #10 -: Октомври 06, 2017, 06:04:31 pm »
Здравеите,

Просто от любопитство, защо всеки пише кв/ч след като би трябвало да бъде квч?

Поздрави
Може би така е прието, защото "/" играе роля на дробна черта!
Ако имаш изразходени 500 киловата за 10 часа, моментната мощност, за която говоря като "работен капацитет" е 500:10= 50 киловата мощност на консуматорите за това време (усреднено, разбира се).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Как се изчислява Мощност?
« Отговор #11 -: Октомври 06, 2017, 11:17:02 pm »
Колата ти гори 10 литра на 100 км когато се движиш със 100 км/ч. Колко ще изгори за 1 минута? И какво разстояние ще минеш?
Крана в банята ти капе с дебит 1/литър в час. Колко ще изкапе (или колко ще накапеш в една кофа)?
Същото е и с ел. консуматора. Той "гори" определено количество ел. енергия. Колко ще изгори ще зависи от времето за което е бил включен.
Ти не плащаш киловати на енергото, а киловатчасове. Един киловат ако искаш го издухай за 1/100 от секундата чрез мощен разряд, ако искаш слушай радио 1 месец. Цената ще е 20 стотинки и в двата случая.

Едното (киловатите) е мощност. Другото (киловатчасовете) е енергия. Ти плащаш за енергия (т.е. за количество), а не за мощност (т.е. за дебит).

Конкретния ти въпрос:
Имаш консуматор с МОЩНОСТ 100 вата. За 1/100 от секундата той ще изразходи 1 ватсекунда (100 вата за 0.01 секунди). За 1 секунда ще изразходи 100 ватсекунди. За 10 часа ще изразходи 10*100 ватчаса, или 1 киловатчас.
Колко вата ще консумира нагревателя зависи от неговото съпротивление, но не зависи от времето. Една крушка ще консумира 100 вата и ако работи 1 час, и ако работи 10 часа, но ще изконсумира в единия случай 100 ватчаса, а в другия - 1000 ватчаса.
Специално за едисоновата крушка нещата са малко по-сложни защото нейното съпротивление е в зависимост от темпратурата на жичката й. Когато е студена, консумира повече. Така че идеята да я храниш с импулси ... не е добра.