Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Как се изчислява Мощност?

(1/3) > >>

hristolocco:
Здравейте отдавна имам една главоблъсканица, причинена от недостатъчно познание, моля да ми обясните кое е правилно:
Имаме Мощност P примерно 100 вата за една секунда, искаме да захранваме 100 вата лампа за 0,1 секунда колко мощност ще иска лампата 100 Вата или 1 ват по 100 стотни от секунда 100 вата за една секунда. Та за 0,1 Секунда ще ни трябват 100J или 1J за да захранваме лампата.
Мисля неразбирането ми идва от това че бъркам работа (енергия) с мощност?
ако един консуматор примерно 1500 вата за една секунда хаби 1500J, a за една десета или една стотна да речем 15 вата ли ще хаби? T.e. дели ли се мощността която подаваме на времето? или незнам как да го обясня ако имам един реотан 1500 вата колко вата трябва да му подам за да свети 1 секунда или пък за 0,1 секунда?

Иначе много ми се иска да подавам 100 импулса с по един ват мощност 1B1A и да получа 100 Вата на изхода 100В1А, с които да свети 100 вата едисонова лампа с нажежаема жичка само от една 1W 9 волтова батерийка 6F22 :):):), но ми куца пресмятането:
1.1.1.1.1.1.1(100 пъти 1*...) = 1 Ват на входа от батерийката само сто импулса по един ват вземаме от не нали мощността си остава един ват ?
събираме в кондензатор примерно 1+1+1+1 (100пъти 1+...) и получаваме сумата 100Вт.
Изпразваме кондензатора в едисоновата крушка 100Вт веднъж на 100 събирания по един ват. тук би следвало крушката от 100 вата да свети от 1 ват батерийка ако всичко е вярно в логиката.
и повтаряме цикъла като 100 пъти по висока честота на импулсите 1ват от батерийката се редуцира до 100 пъти по ниска честота на 100 ватовите импулси която я залагаме 100 херца колкото свети обикновенно нажежаемата жичка.
значи целта ако хабя 1 ват само от батерииката, да светна 100 вата крушка, къде ми е грешката? Щото няма начин да не съм пропуснал нещо при сметките.

dmitarp:
мощността не се променя при активен товар и не зависи от времето, а енергията се натрупва с течение на времето, или по друг начин казано енергията е равна на мощността по времето, рабира се това важи само при постоянна мощност.

dmitarp:

--- Цитат на: locco в Октомври 05, 2017, 02:15:55 pm ---
събираме в кондензатор примерно 1+1+1+1 (100пъти 1+...) и получаваме сумата 100Вт.
Изпразваме кондензатора в едисоновата крушка 100Вт веднъж на 100 събирания по един ват. тук би следвало крушката от 100 вата да свети от 1 ват батерийка ако всичко е вярно в логиката.
и повтаряме цикъла като 100 пъти по висока честота на импулсите 1ват от батерийката се редуцира до 100 пъти по ниска честота на 100 ватовите импулси която я залагаме 100 херца колкото свети обикновенно нажежаемата жичка.
значи целта ако хабя 1 ват само от батерииката, да светна 100 вата крушка, къде ми е грешката? Щото няма начин да не съм пропуснал нещо при сметките.

--- Край на цитат ---

Всичко е точно, но смени честота с абсолютно време и няма да има проблем в постановката ти. Например зареждаш кондензатора за 1 секунда с един ват мощност ( трябва да е достатъчно голям разбира се) и го разреждаш за 0.01 секунди със мощност 100 вата. Трябва да се има в предвит че зареждането и рзреждането са нелинейни, защото работиш с кондензатор.

Ksurnev:
locco, дръпни си това, долу, там пише всичко.

http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1946.0;attach=41491
СЕ от Смолян - Коцето

Maistora52:
Браво на Локко за навреме зададените въпроси - дано ги обсъдим по-обстойно. И на мен ми се въртят същите въпроси в главата.
Браво и на Коцето за Физиката... където авторът ни казва, че това е пред-вузовска Физика. Преди 20-тина години попаднах на вузовската Физика като книжно тяло. .. пак беше една хубава "тухла", на руски, и именно Обща Физика... супер!... ама ...беше библиотечна и не можеше да се купи.
Е, търся тази вузовска "тухла" в електронен вариант и още не мога да я намеря.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия